İş durumum karıştı

Sizce eski patrona mahcup olur muyum peki? Seni önerdik o kadar övdük ref olduk kabul ettin neden hemen caydın falan diye bilmiyorum kendimi çok kötü hissettim

Sınava çalışacaksın bunun mahcubiyeti olmaz diğerleri gibi şikayet etmiyorsun.

Hanımlar ben eski patronumu aradım, konuştum en sonunda size açık olayım dedim sebebini söyledim bana bahane geldi dedi biraz saçma bulduğunu söyledi. Ben de ofis koşullarının çok önemli olduğunu söyledim ama yani birazz şey yaptı neyse ben de teşekkür ederim bana bu bu fırsatı sunduğu için falan diğer patronu aradım ama açmadı

Cok sevdigim bir hocamin ricasiyla buna benzer bir kurumla is gorusmesi yaptim, ise de kabul edildim, yonetici pozisyonunda, ptesi gel basla sonra birlikte ekip kuracagiz dediler.

Ptesi gittim, ne benle gorusen ik ne patron ne baska biri yok sadece temizlik personeli ofisi temizliyor.

Gider gitmez, ik'ya ulaştım ben bugun izindeyim, patron gelecek dedi, patronu aradim gelcem geliyorum diye diye 4 saat beni ofise dikti.

4 saat sonunda kimseye tek laf etmeden ciktim evime geldim, aksamina hocami aradim, "hocam dedim, rica ettiniz, gittim, gorustum, ise basla dediler, ancak ortada kimse yok, ne ik, ne patron ben bu lakaytlikla calisamam uzgunum, referans oldunuz ama bu bana oldukca ayip oldu"

Yarim saat sonra patron musveddesi aradi, beni sikayet etmissiniz temali firca kayacakti, lafini kestim, "beyefendi, zahmet edip kapisini acmadiginiz ofise karsi bir calisanin ne gibi bir sorumluluk duygusuyla baglilik gösterip kalmasini beklediniz, bu profesyonellikse ben amator kalmayi tercih ederim, size iyi gunler dilerim" diyerek kapadim.

Birkac ay takip ettim ve sirketin kapandigini piyasadan hemen ogrendim.

Hanımlar ben eski patronumu aradım, konuştum en sonunda size açık olayım dedim sebebini söyledim bana bahane geldi dedi biraz saçma bulduğunu söyledi. Ben de ofis koşullarının çok önemli olduğunu söyledim ama yani birazz şey yaptı neyse ben de teşekkür ederim bana bu bu fırsatı sunduğu için falan diğer patronu aradım ama açmadı
Ezilip büzülmeyin,böyle yaptıkça size layık görülen hep böyle yerler olur Eski patron ortamı biliyordu bence ,yeni patronun lakayt halini calisanların durumunun farkındaydı ve size bunu layık gördü.Bu size yapılan bir hakaret ama hâlâ o ne der bu ne der derdindesiniz .Bu huydan vazgecmez sürekli birilerine gebe hissederseniz iş hayatinda çalışan yorulan ama her davranışa reva görülen piyon olursunuz.

Cok sevdigim bir hocamin ricasiyla buna benzer bir kurumla is gorusmesi yaptim, ise de kabul edildim, yonetici pozisyonunda, ptesi gel basla sonra birlikte ekip kuracagiz dediler.

Ptesi gittim, ne benle gorusen ik ne patron ne baska biri yok sadece temizlik personeli ofisi temizliyor.

Gider gitmez, ik'ya ulaştım ben bugun izindeyim, patron gelecek dedi, patronu aradim gelcem geliyorum diye diye 4 saat beni ofise dikti.

4 saat sonunda kimseye tek laf etmeden ciktim evime geldim, aksamina hocami aradim, "hocam dedim, rica ettiniz, gittim, gorustum, ise basla dediler, ancak ortada kimse yok, ne ik, ne patron ben bu lakaytlikla calisamam uzgunum, referans oldunuz ama bu bana oldukca ayip oldu"

Yarim saat sonra patron musveddesi aradi, beni sikayet etmissiniz temali firca kayacakti, lafini kestim, "beyefendi, zahmet edip kapisini acmadiginiz ofise karsi bir calisanin ne gibi bir sorumluluk duygusuyla baglilik gösterip kalmasini beklediniz, bu profesyonellikse ben amator kalmayi tercih ederim, size iyi gunler dilerim" diyerek kapadim.

Birkac ay takip ettim ve sirketin kapandigini piyasadan hemen ogrendim.
Aaa ben sizin bu tarif ettiğiniz yere gitmişim meğer :)
Aynısı oldu oradan dem vurmadım, ben 9da gittim işe. Sadece ofiste bir personel vardı hadi dedim patron gelmez 11 gibi gelir ama ne gelen var ne giden.. neyse aradım dedim ki, … bey gelmeyecek misiniz? Ya gelicem gelicem dedi ve tam 3te geldi… ne selamlaştı ne konuştu doğru düzgün sonrs tekrar kayboldu eee dedim gitti mi evet dedi personel gitti o gelmez öyle böyledir dedi aaaa dedim tekrar aradım gelcem dedi geldi 5 dk durdu durmadı geri gitti… yani buna da şok oldum açıkcası ama bunu anlatsaydım olayı karşı taraf büyütürdü… aslında tuvalet, lakayıtlık, genel disiplinsizlik hissediliyordu ve mesela geldiği 5 dk içinde bana şalteri kaldır falan diyor şalter nerede bilmiyorum bile..
Of saçmalıktı ya

Ezilip büzülmeyin,böyle yaptıkça size layık görülen hep böyle yerler olur Eski patron ortamı biliyordu bence ,yeni patronun lakayt halini calisanların durumunun farkındaydı ve size bunu layık gördü.Bu size yapılan bir hakaret ama hâlâ o ne der bu ne der derdindesiniz .Bu huydan vazgecmez sürekli birilerine gebe hissederseniz iş hayatinda çalışan yorulan ama her davranışa reva görülen piyon olursunuz.
Çok haklısınız zaten benim en büyük salaklığım sürekli o kırılır bu kırılır akılsız kim kırılırsa kırılsın sen kırılıyorsun umrunda mı milletin..

lütfen böyle şeyler tavsiye etmeyin insanlara. görev tanımı, tuvalet temizlemek değilse tuvalet ile uğraşmamaları lazım.
Ben tuvalet temizlesinler mi dedim onu nereden cikardiniz yahu. Calisanlarla birlik olup durumu bastirmaları çözüme kavusturmalari anlamında söyledim

Ben de çalışan arkadaşa sordum önce, neden söylemediniz personellerle konuşup temizlik görevlisini full time alalım diye dedim. Ooo çok konuştuk,yapmadı dedi. Ben de içimden e o kadar pisse siz nasıl çalıştınız falan diyordum ki kız da zaten işi bırakıyormuş. Bir de temizlik görevlisini önceden tanıyordum başka bir kurumda çalışırken bir gün destek olmak için gelmişti ve kadının geldiği gün düşünün en yoğun gündü. Ona rağmen kadın dedi o kurum bana tatil gibi geldi o gün falan dedi üf üf dedim.

Tabi çalışan çalışmış ama beni stres eden şu , şu anda kadro yenileniyor ya bana her şeyi benden bekleyecekler izlenimi verdi. Çünkü ofise geldi selam sabah vermeden bana diyor ki ee sistemi öğrendin mi? Ben de dedim ki her şey muallakta şu an sordum ama bir şey öğrenemedim dedim. Yani aslında şans vermek içimden gelmiyor buranın toparlanması min 4/5 ay benim sınavımı yakar yani. Beni günde 10 saat oradan oraya koşturacaklar izlenimi verdi
Bosverin gitsin o halde kenndinizi üzmeye değmez

Ben tuvalet temizlesinler mi dedim onu nereden cikardiniz yahu. Calisanlarla birlik olup durumu bastirmaları çözüme kavusturmalari anlamında söyledim

Bu da çalışanların görev tanımında yok. Asıl işini gücünü bi kenara bırakıp tuvalet hijyeni ile mi uğraşacaklar?
Genç ve deneyimsiz hanımların olduğu bir yerde böyle tavsiyeler veriyorsunuz ve sonra bunun normalinin bu olduğunu sanacaklar. Yapmayın lütfen. Bu normal değil

Bu da çalışanların görev tanımında yok. Asıl işini gücünü bi kenara bırakıp tuvalet hijyeni ile mi uğraşacaklar?
Genç ve deneyimsiz hanımların olduğu bir yerde böyle tavsiyeler veriyorsunuz ve sonra bunun normalinin bu olduğunu sanacaklar. Yapmayın lütfen. Bu normal değil
Ne diyosunuz allah aşkına ya . Personelin üstündeki müdürüne veeya sorumlu bir kişiye bu durumdan rahatsızlığını söylemesi çözüm isteğini belirtmesi ile görev tanımı ne alaka konuşmuş olmak için konuşuyorsunuzz. Rahatsızlık duyulan birşey üstüne bildirilir. Herkes madur ve pisslik içindeyken sorumlu arkadaş görmezden geeliyorsa bir toplantı anında vs ggaayette dile getirilebilir bir konu. Görevim tuvaletinn hijyensiz oluşunu haberrdar etmek değil diye pisliğin içinde kalmaya susacak değil kimse

Ne diyosunuz allah aşkına ya . Personelin üstündeki müdürüne veeya sorumlu bir kişiye bu durumdan rahatsızlığını söylemesi çözüm isteğini belirtmesi ile görev tanımı ne alaka konuşmuş olmak için konuşuyorsunuzz. Rahatsızlık duyulan birşey üstüne bildirilir. Herkes madur ve pisslik içindeyken sorumlu arkadaş görmezden geeliyorsa bir toplantı anında vs ggaayette dile getirilebilir bir konu. Görevim tuvaletinn hijyensiz oluşunu haberrdar etmek değil diye pisliğin içinde kalmaya susacak değil kimse

Bu hanım da ile girene kadar zaten kimse rahatsızlığını dile getirmemiştir zaten. Çok haklısınız. Aşırı haklısınız. Sabretsin. Sebat etsin.

Bu hanım da ile girene kadar zaten kimse rahatsızlığını dile getirmemiştir zaten. Çok haklısınız. Aşırı haklısınız. Sabretsin. Sebat etsin.
Acayip manipülatif bir kişiliksiniz. Canınız sıkıldı sanırım talihli kişi ben oldum .. ben ne diyorum, anlatıyorum siz ne diyorsunuz. Haydi iyi olsun geceniz

Acayip manipülatif bir kişiliksiniz. Canınız sıkıldı sanırım talihli kişi ben oldum .. ben ne diyorum, anlatıyorum siz ne diyorsunuz. Haydi iyi olsun geceniz
Hayır, siz hiç profesyonel hayatta bulunmamış gibi konuşuyorsunuz.
Yıllardır süregelen sorunu şirkette çözmeyi kimse akıl edememiş, bu kızcağız da süper kahraman gibi gidip çözecek mi yani? Şirkette yer etmiş ve patronun gördüğü halde çözmeye gönlü olmadığı sorunu çözecek? Ne için

Eski patrona mahcup olmamak adına bir telefon edip açıklayabilirsnz durumu kararınız netse. Tek sıkıntı tuvalletse aslında calışanlarla birlik olup halledilebilir gibi duruyor. Ve 1 gün gitmiissiniz henüz nasıl ait hissedip alışacaksınız ki.

Kadına resmen eziklik öğütlendikten sonra benim manipülatif ilan edilmem ilginç oldu. Canınız sağolsun

Evet zaten çok haklısınız. Pasifliğimden kaynaklanıyor benim. Aslında ilk çalışmaya ofise gittiğim gün söylemeliydim. O kadar da heveslenmiştim yaparız ederiz diye ama ofis koşulları çok fena gerçekten havasız, çok sıcak. Tuvalet mevzusu vs. Daha bir çok şey var da neyse. İlk görüşmeye gittiğimde bu kadar göze batmadı ama 10 saat ofiste kalınca dank etti yani. Akılsızlığım da orda.
Ama benim bahsettiğim şu, ben şu an tatildeyim ptesi döneceğim dedim adamlar da ekip kurmaya uğraşıyor madem öyle neden beklettin bu kadar derler diye çekiniyorum.
Telefonda söylemeye çalıştım pek oralı olmadı.
Gittiğim pazartesi günü direkt mi söylesem yoksa gün sonu mu söylesem
Bu arada işe resmi anlamda girişim bile yok ki istifa vereyim öyle bir durum yani
neden beklettin diye bişey yok, biraz düşünüp karar vermek istedim ve tatildeyken detaylı düşünüp bu kararı aldım diyebilirsin
açık açık durumları da söyleyebilirsin ki ben söylemenden yanayım. bahsettiğin ofis koşulları gerçekten çok kötü
ne demek yani temmuz ortasında havasız ve sıcak kapalı ortamda insanları çalıştırmak ?
bizim çok eskiden ofisin kliması bozulmuştu da tamirinde bazı aksamalar olmuştu, 1 hafta kadar o sıcağı çektik
vallahi dayanılacak gibi değildi yapış yapış oluyor ve çalışamıyorduk
utanır yani insan bu sıcakta bu koşulları sunmaya
bi de tuvalet gerçekten ciddi bi sorun
dan dan söylemekten neden çekiniyorsun ? bunda senin bi hatan yok
söyle de bilsinler belki utanırlar da düzeltir salaklar

Ben de zaten ona şok oldum dedim neden söylemediniz falan nasıl başa çıktınız ne yaptınız dedim. Bir çok şey olmuş bunların da yanında ama olumlu bakılmamış.
Yani bir de mesela böyle problemlerim olduğu yerdeki en büyük sıkıntı şu, talep götürülüyor ve patron hayır diyor ve insanlar çalışmaya devam ediyor. Bir noktada insanlara tak ediyor ama sebebinin bu olduğunu söylemiyor. Ee onlar sabrettiği için, patron bunu doğal karşılıyor ve yeni gelenlerden de bu sabrı bekliyor böyle düşünüyorum

neden beklettin diye bişey yok, biraz düşünüp karar vermek istedim ve tatildeyken detaylı düşünüp bu kararı aldım diyebilirsin
açık açık durumları da söyleyebilirsin ki ben söylemenden yanayım. bahsettiğin ofis koşulları gerçekten çok kötü
ne demek yani temmuz ortasında havasız ve sıcak kapalı ortamda insanları çalıştırmak ?
bizim çok eskiden ofisin kliması bozulmuştu da tamirinde bazı aksamalar olmuştu, 1 hafta kadar o sıcağı çektik
vallahi dayanılacak gibi değildi yapış yapış oluyor ve çalışamıyorduk
utanır yani insan bu sıcakta bu koşulları sunmaya
bi de tuvalet gerçekten ciddi bi sorun
dan dan söylemekten neden çekiniyorsun ? bunda senin bi hatan yok
söyle de bilsinler belki utanırlar da düzeltir salaklar
telefonda dayanamadım söyledim valla. Yeni patronu aradım ne açtı ne geri döndü. Ama eski patronuma uyum sağlayamacağım ofis koşullarına dedim. Nasıl yani neye falan dedi, ben de ait hissetmedim orada 10 saat durdum dedim.(evet bu arada 10 saat çalışma saati)
Neyse tuvaletler böyleyken böyle dedim. Sen pis gününe denk gelmişsindir dedi ama dedim zaten 2 tuvaleti 150-200 kişi kullanıyor ve temizlik personeli partmış. Bana bahane geldi dedi , size öyle gelebilir ancak benim için ofis koşulları çok önemli sağlığımdan olurum dedim. Neyse bahane falan dedi yine ben de referans için teşekkür ederim devam etmeyeceğim dedim. Yani bu sorun küçümseniyor. Ben talepte bulunsam da iyileştirme olacağına inanmadım.

telefonda dayanamadım söyledim valla. Yeni patronu aradım ne açtı ne geri döndü. Ama eski patronuma uyum sağlayamacağım ofis koşullarına dedim. Nasıl yani neye falan dedi, ben de ait hissetmedim orada 10 saat durdum dedim.(evet bu arada 10 saat çalışma saati)
Neyse tuvaletler böyleyken böyle dedim. Sen pis gününe denk gelmişsindir dedi ama dedim zaten 2 tuvaleti 150-200 kişi kullanıyor ve temizlik personeli partmış. Bana bahane geldi dedi , size öyle gelebilir ancak benim için ofis koşulları çok önemli sağlığımdan olurum dedim. Neyse bahane falan dedi yine ben de referans için teşekkür ederim devam etmeyeceğim dedim. Yani bu sorun küçümseniyor. Ben talepte bulunsam da iyileştirme olacağına inanmadım.
yok ben iyileştirilmesi için talepte bulunmanı kastetmedim zaten
sadece böyle şeyleri söylemekten çekinmemek gerek diye düşünüyorum
bu onların ayıbı, senin ayıbın değil. gerekçe belirtmek istiyorsan eğer dan dan söyleyeceksin ne problem varsa
pis gününe denk gelmişsin madem, koca gün çişini kakasını tutan personel olayı neyin nesi o halde ?
bence gayet de her gün pis orası

böyle şeylerin talepte bulunulması falan olmaz çünkü zaten olması gereken şey temiz olmasıdır
ekstra şeyler için talepte bulunulur, temel şeyler için değil
oranın pisliğini görüp bişey yapmayan bir firmadan zaten hiçbir konuda hayır göremezsin boşver

yeni patrona mesaj attın mı peki ? ben olsam madem açmadı bi mesaj atar sonrasında engellerim ahaha
ben zamanında eski patronumu engellemiştim ve bana çok iyi hissettirmişti
hatta karısını falan da engellemiştim oh sefam olsun :KK70:

yok ben iyileştirilmesi için talepte bulunmanı kastetmedim zaten
sadece böyle şeyleri söylemekten çekinmemek gerek diye düşünüyorum
bu onların ayıbı, senin ayıbın değil. gerekçe belirtmek istiyorsan eğer dan dan söyleyeceksin ne problem varsa
pis gününe denk gelmişsin madem, koca gün çişini kakasını tutan personel olayı neyin nesi o halde ?
bence gayet de her gün pis orası

böyle şeylerin talepte bulunulması falan olmaz çünkü zaten olması gereken şey temiz olmasıdır
ekstra şeyler için talepte bulunulur, temel şeyler için değil
oranın pisliğini görüp bişey yapmayan bir firmadan zaten hiçbir konuda hayır göremezsin boşver

yeni patrona mesaj attın mı peki ? ben olsam madem açmadı bi mesaj atar sonrasında engellerim ahaha
ben zamanında eski patronumu engellemiştim ve bana çok iyi hissettirmişti
hatta karısını falan da engellemiştim oh sefam olsun :KK70:
Evet evet talepte bulunun demediniz de hani bir de ben talepte bulunsam da düzeltilmezdi demek istedim, çünkü bu neden bile bahane olarak görülüyor… :)
Şimdi şöyle konu iğrenç bir yere gitmesin ama tuvalet de daracıkkk küçücük, bilmiyorum ya olur ya insanlık hali rahatsızlandınız o gün bir şey oldu kullanılmaz bence özellikle temiz görevlisi gittikten sonra insan işine odaklanamaz. Allahım yarabbim bunu da gördük.
Yok mesaj atmadım açıkcası bana geri döner diye bekledim yarın da dönmezse mesaj atacağım. Yani şu hareketi bile aldığım kararı yüzde yüz destekleyici niteklikte. Şeytan diyor bir daha hiç arama yazma..

belli ki sorunun iletildiği yönetici ya da patron tuvaletlerde sorun görmüyor ve hatta şikayet ileteni bile "mızmızlık" ile itham etmiş dahi olabilir. Hijyen eksikliğini ve çalışanın fiziki koşullardan memnuniyetsizliğini kurum kültürü edinmişler. çalışana fevkalade değer veriyorlarmış.
ben en çok eski patronla görüşmenizde karşılaştıklarınıza üzüldüm. umarım ileriki iş deneyimlerinizde bu minnet duygusundan kaçınırsınız da böyle çirkin diyaloglar olmaz.

X