insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

aynen benim cevremde de cok böyle, kendileri çok istiyor ama olmuyor bi türlü.. benim de karşıma çok kişi çıktı şimdiye kadar, ama hep bişey mani oldu, bi türlü olamadı hep bi aksilik çıktı.. her seferinde bu sefer tamam dedğimde bi engel çıktı yani..

maşallah size ne güzel ya :) gercekten film gibi hikayeniz varmış :)
26 yaşında eşimle tanışmadan 1 hf önce gazete de bir yazı okumuştum 25 yaşından büyük ve bekarsanız %88 evleneceğiniz insanı tanıyorsunuz diye dönüp geçmişe baktım ve eşim aklıma bile gelmedi görüştüğüm insanları düşündüm Öğğhh onlardan biriyle evleneceğime ömür boyu bekar kalırım daha iyi dedim x ama ben gercekten tanıdığım insanla evlendim.
Ruh ikizi olmak benimle aynı şekilde düşünmesi anlamına gelmiyor bence benim ne düşündüğümü anlaması anlamına geliyor.

Her şey önceden belli ise insanın neden aklı var
O zaman hayat çok kolay olur zaten

evleneceğimiz kişi de belli ise çalışmayalım insanlarla ilişki kurmayalım oturup bekleyelim

Böyle bir şey olmaz ayrıca da evlenmek zorunluluk olmadığı gibi kaçırılan kişi diye de düşünmeyin belki daha uygun insanlar ile karşılaşırsınız

Siz hayatınıza devam edin

haklısınız devam etmek lazım hayata :)

Kaderimiz de var deyip öyle oturulursa Ömür boyuda oturmaya devam ederiz biz kendi kaderimizi kendimiz yönetiriz örnek bir sınavı çalışmadan kazanabılırmıyız hadi ozaman kaderimiz belli zaten çalışmayalım ozaman bakalım ne olacak ,yada adam dikkatsizlikten kaza geçirip oluyor kaderi böyleymiş diyorlar Saçma dikkat etseydi ölmeyecektı.allah bize yardımcıdır yolumuza İsik tutar sma kaderi biz şekillendirirız.

peki ya çok çabalamamıza rağmen her seferinde bi engel çıkıyosa?

Kader ve kaza kavramini anlamak gerekir diye düşünüyorum ben sorunuza yanit burada bence.

Şöyle düşünün siz suan özgürsünüz istediğinizi yapabilirsiniz mesela buraya bu konuyu açmak veya acmamak bir tercihtir siz açmayı seçtiniz. Iste hayat bu tür basit ve karmaşık tercihlerden ibaret.
Ornegin gittiginiz bi dogum gununde bir erkekle konusmak yada onu terslemek, onun aksam yemegi teklifini kabul etmek yada reddetmek, onunla sevgili olmak veya olmamak, evlilik teklifini kabul etmek veya etmemek. Hic kimse bu tercihlerinde yüzde yüz doğru seçim yaptığını iddia edemez aslina bakarsaniz doğru yada yanlış seçim diye bir sey de yoktur. Sadece seçmek vardir. Insanlar kendisi için en guzel olanı seçmek ister bu ayri mevzu.

Iste hayatimizi belirleyen seçimlerdir ve sizin esinizi belirleyecek olan da muhtemelen buraya kadar yaptığınız ve sonrasında yapacaginiz secimler olacak.

Ancak bir de şu konu var ki, benim inancim geregi, tüm seçimlerim biliniyor yani ben kendimi özgür hissederken, yaptigim herseyi irademle yaparken aslinda yapacagim tercihler de Allah tarafindan biliniyor. Bu baglamda (eger ilerinizde evlilik varsa) sizin evleneceginiz kisi Allah tarafindan biliniyor ancak siz onu iradenizle sececeksiniz. Evet özgürsunuz seçimlerinizde ancak sadece bunlarin hepsi yaratici tarafindan bilinen tercihler olacak

Umarim anlatabildim, iyi aksamlar

Canım dini inancın ne boyutta bilmiyorum ben kadere inanıyorum iyi insana kötü eş düşdüyse bu bi haksızlık değil kaderdir.Dinimizdede evlenmek de boşanmakda helaldir kimse boşanmak için evlenmiyor ama kötü olan eşi boşama hakkımız vardır,kaderimiz bizlere ruhlar aleminde yazılır kaderin içinde yaşıyacağımız bütün hayatımız vardır.Allah biz hayır demeden önce hayır dicemizi biliyor, inş anlatabilmişimdir.

peki ya çok çabalamamıza rağmen her seferinde bi engel çıkıyosa?
Benim de oyle bak bir turlu evlenmiyorum demekkı uygun bir insana henüz rastlayamamısız,Allah'a dua edeceksin o kulunun isteğini asla geri çevirmez ben defalarca bunu yaşadım Hayatım da oyle büyük değişimler olduki bunu sadece Rabbim yapar dedirtti .olucak inan engeller çıkması seni yıldırmadın hayırlı olan daha çıkmamıştır.hic evlenemeyenlerde karşılarına çıkanı ya beğenmiyordur yada evliliğe dair korkuları vardır mutlaka bir sebebi vardır .

Secimlerimizi biz kendimiz yaparız kadere bağlamayın Allah olacak Olanları bilir kaderimiz önceden belli değildir .ınsan beyni özgürdür ve onu biz yönlendiririz.alkol kullanan bir genç sizce kaderinde alkol kullanmak mi vardı yoksa o onun secimimiydı?mantıklı olmakta fayda var.

Bazı mesajlar çok başka yerlere gitmiş yok evlenmeyenlerin alnına yazılmasımı unutulmuş falan.
Evleneceğin kişide öleceğin tarihte belirlidir. Rabbim sadece bunları değil herşeyi bilir. Ama bu iki şey değişmez. Ömür uzamaz, kısalmaz. Sen yaşadığı hayatla ölüm şeklini değiştirirsin (sigara içer gibi gibi). Evet imtihan dünyasındayız. Eşin sınavın olabilir kötü çıkabilir, evlenemeyebilirsin sınavın bu olabilir ya da şer gördüğün bekarlık senin hayrınadır bilemezsin. "O" bilir.
Çok kafaya takmamak lazım. İnançlıysan dua et. Hayırlısını iste.
Birkaç kişi evden çıkmayıp bekleyelim madem kişi belliyse yazmış ya denemek isteyen beklesin arkadaşlar. O kişinin karşınıza çıkmasını nasip ettiği saat geldiğinde saçma sapan bir sebep bile o zile bastırır. Ki bunun çok örneklerini görüyorsunuz hepiniz çevrenizde. Uzun sözün kısası Nasip kimse gelip bulacak sizi.

Bi de evlenilen kisi eger evlenilcek kaderde yazilansa niye bosanmalar oluyo
Bosanilcaksa niye kadere o evlilik yaziliyo
Bosaninca kadersiz mi olunuyo
Bosanan kisi baska biriyle evlenirse hangisi kaderi oluyo

Oyy cıkamadım ya icinden.

Evet hayatimiz bizim secimlerimiz ve Allah da kaderimizi bizim secimlerimize gore yaziyor zaten. Eslerimiz de bizim secimlerimiz. Bizim onu sececegjmizi rabbimiz bildigi icin oyle yazdi. Biz galubeladan geliyoruz. Yani bedenlerimizden once ruhlarimiz yaratildi. Oradayken bizim dunyada yapacaklarimiz da bize gosterildi. Hani bazen bir olay yasariz yada bir yere gideriz. Ben bu olayi eminim daha once yasadim deriz ya iste o aslinda galubelada bize gosterilenleri hatirliyoruz. Ruhlarimiz daha once yaratildigina gore benim dunyaya gelmem icin annemle babamin evlenmesi gerekiyordu. Kizimin dunyaya gelmesi icin de esimle benim.

Allah insanoğlununa bir irade verir kaderin seçimine göre yazılır yani kader seçme şansının olmadığı durumlarda başına gelenlerdir örneğin bendeki kronik hastalık ne annemde ne de babamda var hatta sülalede yok bu noktada seçme şansım da yok yani bu tamamen kader

eger belliyse ortada buyuk bir adaletsizlik var demektir kimisi gulluk gulustanlık evlilik yasıyor kimisi koca siddetine maruz kalıyor..herkesin kendi secimi suna inanıyorum Allah karsıdakinin kotu taraflarını gosteriyor gorebilmek onemli

çok teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım :)

inşallah ikimizin de karşısına hayırlı insanlar çıkar canım :)

Herkes bir kere evlenmiyor ama ? İki kez evlenenlerin de mi aynı şekilde oluyor ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…