insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

neden nasıl oldu ki :)
asla evlenmeyeceğm bir kişiydi. . valla nasıl oldu deme orasını bende bilmiyorum. . normalde insan kendi kaderini kendi belirler düşüncesindeydim. . ama öyle değilmiş. . yani en azından bende öyle olmadı. . nasıl kabul ettim nasıl evlendik hala bilmiyorum. .

asla evlenmeyeceğm bir kişiydi. . valla nasıl oldu deme orasını bende bilmiyorum. . normalde insan kendi kaderini kendi belirler düşüncesindeydim. . ama öyle değilmiş. . yani en azından bende öyle olmadı. . nasıl kabul ettim nasıl evlendik hala bilmiyorum. .
ozaman senin de dediğine göre alnına yazılmış önceden, burdan bu çıkıyor :)

bir arkadaşıma o kadar talip çıktı hiçbirini istemedi , en son çıkan talibine ne olduysa evet dedi, kendi gitti görüştü biz de çok şaşırdık sorduğumuzda ben de kendime çok şaşırıyorum diyo, sanki bir güç onu görüşmeye itmiş , şuan nişanlı yaza düğünü var , ne diyeceğimi ben de bilemiyorum bu konuda mesela benim sevgilimle tanışmamızda yüzde bir ihtimalle oldu yani birbirimizi normalde bulmamız çok zor öyle sosyal medyada falan tanışmadık ya bu kader değilde nedir çözemedim.
evet ben de bi kaç kişiden duydum böyle, ağzı dili bağlanmış evet demiş..

aynen ya ben de böyle düşüyorum işte.. ya ''O'' karşıma çıktıysa ve ben onu kaybettiysem, anlayamadıysam o olduğunu?
Aslında, o notun sonuna eklemeyi unutmuşum.
"O" diye birşey yok, işin özeti bu.
Birden fazla O olabilir, karşılaştıklarının hepsi O hatta.
Kader kısmına inancım olmadığını belirttim zaten.
Neticede bana göre kader yok, O yok.
Yani endişelenme, dışarda birkaç milyar erkek var, özellikle istemediğin sürece biriyle 'daha iyi' anlaşacaksın. Denemeye devam.

ozaman senin de dediğine göre alnına yazılmış önceden, burdan bu çıkıyor :)
aynen öyle :) annemde aynı görüşte. . evleneceğin kişi önceden bellidir diyor. e o zaman benim eşimle evlenmeme neden karşı çıktı anlamadım neden akışına bırakmadı . :KK51:

Bir insanın hem evleneceği insan hem de ölüm zamanı ezelden bellidir.Kaderden de öte Alahu Teala tarafından bu belirlenmiştir.Bu dünya da dua ile hayatımızda herşeyi değiştirebiliriz.Okul hayatımız,sağlığımız,iş hayatımız,çoluk çocuklarımız vs. Çünkü Rabbimiz bizim duamıza ol derse ve o isterse biz de hiçbir şekilde istediğimiz şeyi Rabbimizden istemekten vazgeçmekse kabul olur. Sadece dua ile de değişmeyen ezelden belli olan iki şey vardır.İnsanın öleceği vakit ve de evleneceği insan.
Senin de elbette nasibin de evlenmek varsa Rabbim sana o insanı nasip etmiştir ve vakti zamanı gelince de senin karşına çıkıp evlenmen nasip olacaktır.
Ezelden beri o kisi nasil belli oluyor anlamadim. Biz büyüdükce kafamizda istedigimiz es tipi belirleriz. Ezelden beri bu insan belli ise belki bizim nasibimizde hic ama hic istemedigimiz biri yazili olacak belki. Yanlis anlamayin bilmedigim icin alintiladim. Eger daha detayli bilgi verirseniz bu konuda sevinirim :)

işte dimi eğer alnımıza yazılıyosa evleneceğimiz kişi, bazılarına iyi eş bazılarına kötü eş düşüyor ozaman haksızlık dizboyu olur, o kötü eşler alınlarına yazılanların ne suçu var?

Bazen suçları var bazen yok hepsinin nedenleri farklı sadece,
Bazılarının 5 para etmez aileleri var.
Bazılarının doğru düzgün arkadaşları yok.
Bazıları çok basit düşünüyorlar her zaman, adamın mesela parası evlenmek için yeterli oluyor.
Bazısı sırf çevreden gelecek lafa bakıyor.
Bazısının kuzeni olması, nefes alması yetiyor.
Bazısı anne babasının veya çevresinin kötü evlilikleri yüzünden evliliği bu sanıyor, daha iyisinin olabileceğine dair hiç bir fikri yok.
Bazısı için de hayallerde yaşamak bir yaşam biçimi. Neden aralıksız 60 saat bana iltifat etmiyor, onun yerine uyuyor, benle neden ilgilenmiyor? tayfası için diyorum tabi bunu.

Ezelden beri o kisi nasil belli oluyor anlamadim. Biz büyüdükce kafamizda istedigimiz es tipi belirleriz. Ezelden beri bu insan belli ise belki bizim nasibimizde hic ama hic istemedigimiz biri yazili olacak belki. Yanlis anlamayin bilmedigim icin alintiladim. Eger daha detayli bilgi verirseniz bu konuda sevinirim :)
Yani yazımda da dediğim gibi bir insanın ölüm tarihi ve evleneceği insan biz dünyaya gelmeden belli olurmuş.Biz aslında dünyaya gelmeden bize söylenir biz bunları kabul edermişiz. Ezelden beliden ki kastım bu. Elbette hepimizin kafasına göre belli tipte huyda insanlar var bu çok normal. Hayatımıza girecek insanlar ama önceden bellidir yani istediğimiz gibi olsa da olmasa da bizim nasip ve kaderimiz.

İnsanlar internetten tanışıp evleniyor Allah herkesi mutlu etsinde onların kaderinde de bu mu yazılı o zaman bende işin içinden çıkamayanlardanım. yani int olmasada karşılaşıp evlenirmiydi çok imkansız gibi?

Gaybı tek bilen O olduğuna göre dünya üzerinde gelişecek bilim ve teknoloji gibi yenilikleri de biliyor demek değil midir bu?
İnsanlar yüzyıl sonra da başka kanallardan birbirlerine ulaşabilirler.
Yani hayır imkansız değil.

Yani yazımda da dediğim gibi bir insanın ölüm tarihi ve evleneceği insan biz dünyaya gelmeden belli olurmuş.Biz aslında dünyaya gelmeden bize söylenir biz bunları kabul edermişiz. Ezelden beliden ki kastım bu. Elbette hepimizin kafasına göre belli tipte huyda insanlar var bu çok normal. Hayatımıza girecek insanlar ama önceden bellidir yani istediğimiz gibi olsa da olmasa da bizim nasip ve kaderimiz.
ölüm saatimiz de belliyse ozaman sadakalarla nasıl ömür uzuyor?

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:

Şöyle diyeyim size.. Allah her şeyi biliyor diyoruz değil mi? Geçmiş ,gelecek.. her şey. Evleneceğimiz kişiyi de biliyor Allah. Ama O'nun biliyor olması bizim karar vermemizi etkilemiyor. Biz özgür olarak karar veriyoruz. Yani, ben bir gün sonra öleceksem eğer, şu an bu bilgiye sahip değilim. Allah biliyor. Ama ben buna kafa yorup varsayımlarda bulunarak hayatımı mahvedemem. Evlilik de bu şekilde. Ya o kişi karşıma çıktıysa da ben anlamadıysam diye bir şey yok. Ona "siz" karar veriyorsunuz. :)

Edit: Kendi inancıma göre paylaştım arkadaşlar :)

yaptıgımız yanlış insanlar yanlış ilişkiler bizi dogruya götürmek için yaşadıgımız şeyler.. bu yüzden de dogru insanı bulana kadar bu böyle dewam eder ..

X