insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

Bu sohbet senin tum soru isaretlerini kaldiricak ortadan.
Super bi anlatim hic sikilmadan dinliyceksin.
URL i bi turlu ekleyemedim.
Youtubedan ara hemen bulursun.

Hayalhanem--- evlilik kader midir?
canım izledim dün ben bunu kafam daha da karıştı, bir de ardından diğer videoları izledim onlar da faklı şeyler söylüyor :KK43:

çok doğru dedin :) bi de dualar kabul olsa çok güzel olurdu :)
olur er geç
sınavın değilse inan ki kabul oluyor Rabbim yardımcın olsun :) ümidini bırakma derim
Benim her başıma gelen imkansız duayla imkanlı oldu o sebepten gönül rahatlığıyla diyorum kimi hemencecik kimi çok zaman sonra...ama öyle..

olur er geç
sınavın değilse inan ki kabul oluyor Rabbim yardımcın olsun :) ümidini bırakma derim
Benim her başıma gelen imkansız duayla imkanlı oldu o sebepten gönül rahatlığıyla diyorum kimi hemencecik kimi çok zaman sonra...ama öyle..
inşallah kabul olur canım benim :) içimi rahatlattın :)

Hanimlar kisitli bilgim cercevesinde size soyle aciklayayim. Tum yorumlari okumadim ilk bir iki sayfadan baktim.bir de konu bicak sirti oldugu icin konu sahibine ayip olmamasi icin kapanmasini istemem.
Kader, herkesin kendi iradesiyle, ne yapacağını, kiminle evleneceğini, Cenab-ı Hakk'ın ezelî ilmiyle bilmesi demektir. Allah bizim her yapacagimiz isi biliyor. Ancak bize bir de yaratirken cuz-i irade veriyor. Yani secme sansi. Dua veriyor. Isteme sansi gibi.
ayetlerde de diyor ki Allah diledigini degistirir diledigini degistirmez. E o zaman kaderimizdeki bazi seyler dua, isteme gibi seylerle degisebiliyor. Bazi degismeyen seyler de var. Buna da mutlak kader deniyor yanilmiyorsam. Olum zamanimiz gibi.
simdi evlilik konusunda bizim yapacagimiz istemek. Nasil birini istiyorsak ona gore dua etmek olacak. Secme sansi vermis Rabbim secim yapmak. Cuz-i irade vermis mantigimizi irademizi kullanip karar vermek.
Soyle soyleniyor. Evlilik konusunda sanki kader degilmis gibi isteyin elinizden geleni yapin. Sartlari degerlendirin. Belki kadrrinde kotu biri var ancak senin dilemenle Rabbim onu hayra cikaracak. Boyle dusunmek lazim.
birde aklıma takılan dğer şey . . evleneceğimiz kişi belliyse aileler neden bazen karşı çıkıyor hayır o kşiyle evlenemezsin diye . . ? onlarada şöyle bi açıklama yapalım o zaman ben seçmedim ki kaderimde bu kişi vardı .. . :KK53:
Mesela bu dusunce yanlis. boyle soyleyemeyiz.Soyle dusun. Bir bina var muhendis diyor ki sana bu bina su kadar siddetli bir depremde yikilir. E simdi biz ya bu binanin kaderinde yikilmak var diyip obbinayi kaderine mi terketmeliyiz yoksa Guclendirme calismalari yapip kurtarmaya mi bakmaliyiz.
eger binayi kaderine terketmrk mantikli ise o zaman bizim de hayatta hic birsey yapmamamiz gerekir. Ki bu yanlis. O zaman bize verilen iradeyi kullanarak sartlari degerlendirmeliyiz. Sanki kader degilmis gibi ailemizin gorusunu almali o kisiyi iyi analiz etmeli vs vs. En sonunda olmamissa ancak o zaman kader deriz.

Mesela benim evlilik olayim cok ilgincti. Yazdiklarimin icinde net ayetlrr oldugu icin umarim polemik konusu yapilmaz.

16yasından büyükseniz evleneceğiniz insanı %85ihtimalle tanıyosunuz die bişey vardı :KK53:
doğruluğu tartısılır

Kader; mutlak ve Muallak kader diye 2'ye ayrılır.mutlak kader değiştirmeyeceğimiz şeylerdir.örneğin anne babamız,saç rengimiz,doğumunuz vs.
Muallak kader ise cüzi irademizi kullanarak değiştirebileceğimiz şeylerdir.Evlilik Muallak kaderdir.
Allah ezeli ilmi ile kiminle evleneceğimizi bilir.yani Ayşe Ahmet ile evlensin şeklinde değil,Ayşe Ahmet ile evlenecektir şeklindedir.
kimlerin bize kısmet olarak geleceği mutlak kaderdir.yani karşımıza çıkacak kişileri Allah belirler . bir şekilde bir yerde karşımıza çıkarır.onu seçip seçmemek bizim irademiz iledir.
Inş anlatabilmişimdir .ben bu şekilde diye biliyorum
Şimdi bu konunun bence en açıklayıcı ve kader olduğunu anlatan şey bence şu Yukarıda dediğiniz gibi anne babamız mutlak kaderdir ve değiştiremeyiz ya şimdi benim annem x babam y olacaksa demek ki onların evleneceği ve benim annem babam olacakları da Allah tarafından belirlenmiş ve değiştiremeyiz. Bir bebeğin dünyaya geleceği anne ve babasının kim olacağının mutlak kaderle belli olması evliliğin de mutlak kader olmasının kanıtı.
Evlilik külli irade ile cüzi iaredenin birleşimi gibi birşey. Allah niyetine göre senin karşına birini çıkarıyor.

Ben belli olduğuna inanıyorum.

Kendimden örnek vereyim. Nişanlımla aramda 3 yaş var.

Benim doğduğum sene aynı sokakta oturuyormuşuz. Başka bir ilçede. Tanışmıyoruz, aileler de tanışmıyor.
Ben liseye giderken, lisemin hemen karşısında çalışıyormuş. Aradaki dönem yok, o köyde. Ben İstanbul'dayım.
Yine aynı liseye giderkenki dönemden bu güne (6 sene) evlerimiz arası mesafe 50 mt. Yine komşuyuz. Ama hiç görmedik birbirimizi.
Nişanlımın bir akrabası ile annem 9 senedir beraber işe gidip geliyor. Yakınız da oldukça. Bana geçen sene "seni bizden biriyle tanıştırıcam çok iyi çocuktur o da senin gibi deli doludur ama efendidir vs" diyor. İstemiyorum. Tanışmıyorum bile. Meğer oymuş.
O arada işsiz kalıyorum. O bahsettiğim annemin arkadaşı vasıtası ile iş buluyorum. Akrabalarının firması. Nişanlım da benden 1 ay önce orada işe başlamış. Patron onun da akrabası zaten. Ama 15 senedir çalışan adam orada hiç çalışmamış.
2 ay içinde sevgili oluyoruz. Daha 3 haftalık sevgili iken annemin yokluğunu fırsat bilip eve falan atıyorum çocuğu. Kafamda evlenmek yok. O yüzden rahatım. Zaten olacağı varsa da eve erkek atan bir kızla evlenmeyi kim ister mi? Hele ki nişanlım kadar kapalı bir çevrede...

Neyse...

Sevgili olduktan 1,5 ay sonra evlenme teklifi alıyorum. Yıldönümümüzde de evleniyoruz.

Lokman suresi 34. ayette böyle birşey yok ki. Nasıl bu manada yorumladınız
öleceğimiz günü sadece allah bilir diyor önceden yazılı demiyor .
Dualarla yoğun bakımdan komadan çıkan insanlar var .Öleceğimiz ana kadar belli değildir .Yüce yaratıcı istemedikçe yaprak kımıldamaz evet ama her canlının kaderi yazılmış diye bir şey yok .
Önceden insanlar maksimum 19 yaşına kadar yaşarlardı .Binlerce sene önce.
Tıp ilerledikçe bu rakamlar 90 lara 100 lere geldi .Bu da bunun ispatı

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık
merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
Konunuz cok guzel bir konu oncelikle bence kadere inanirim ama kaderini insanin sekillendirebilecegine yon verecegine de inanirim yani olumsuz birseyi Allah size gosteriyorsa aman kaderim diyip oturmazsiniz buna yon vermek sizin elinizde..ve birseyi Allahtan cok istersen olur dua etmek sabretmek evrene olumlu enerji gondermek karma felsefesine inanin ne dusunurseniz ne enerji yollarsaniz size doner yani hic evlenemeyecegim diye umitsizlige kapilmayin benim ablam cok guzel cok egitimli cok vizyon sahibi biriydi karsina cok kismet cikti ama cizgisi kriteri belliydi 38 yasinda evlendi ve suan cok harika bi adamla evlendi hayatta ne istedgini bildgi icin sabretti hayat ona istedgini verdi bende 29 yasindaym nisanlimdan ayrildim 3 ay olcak hic umudumu yitirmiyorum karsima daha iyi ve istedgm biri cikcak diyorum pes etmek yok yani konu sahibi :):):) bazi seyler insanin kendi elinde evlenmek icin evlenenler yuzunden bu ulkede bosanma oranlari cok yuksek bence ..bide bizim toplumumuzda evlenmedinmi tuhaf bakiyorlar anlamiyorum evlenip bosansan daha iyi sanki ulke zihniyeti insanlari malesef hayatlarina mal oluyor :) kader vardir kaderi sekillendirmek bizim elimizdedir diye sozlerimi bitiyorum konu sahibi burdaki bekar bayanlar hepimize hayirli es nasip etsin Allah gonlumuzden gecen herseyin olmasi dilegiyle :KK66:

öleceğimiz günü sadece allah bilir diyor önceden yazılı demiyor .
Dualarla yoğun bakımdan komadan çıkan insanlar var .Öleceğimiz ana kadar belli değildir .Yüce yaratıcı istemedikçe yaprak kımıldamaz evet ama her canlının kaderi yazılmış diye bir şey yok .
Önceden insanlar maksimum 19 yaşına kadar yaşarlardı .Binlerce sene önce.
Tıp ilerledikçe bu rakamlar 90 lara 100 lere geldi .Bu da bunun ispatı

Evet öleceğiniz günü siz bilemezsiniz allah bilir diyor. Burdan öleceğimiz günün belli olmadığını nasıl anlıyorsunuz ben de onu anlamadım. Her canlının kaderi yazılmış diye bir şey yok ne demek. Herkesin kaderi yazılmış, senin seçimlerin, hayatın herşey belli Allah hepsini biliyor. Bende binlerce sene önce insanların çoook daha uzun yaşadığını biliyorum. Ki bu bişeyi değiştirmez. Ölüm yaşının büyümesi veya küçülmesi ölüm gününün belli olmadığını ispatlamaz. Senin ne zaman öleceğin bellidir. Sen cuma günü saat 5 te öleceksen bunu hiçbir suretle değiştiremezsin. Ya trafik kazası geçirir ölürsün, ya evde uyurken ölüverirsin. Bunlar sebeptir. Öleceğin zamanı asla değiştiremezsin. Dualarla komadan çıkan insanlar var demek ki o kişinin ölüm saati günü gelmemiş. Yanlış düşünüyorsun.

Evet öleceğiniz günü siz bilemezsiniz allah bilir diyor. Burdan öleceğimiz günün belli olmadığını nasıl anlıyorsunuz ben de onu anlamadım. Her canlının kaderi yazılmış diye bir şey yok ne demek. Herkesin kaderi yazılmış, senin seçimlerin, hayatın herşey belli Allah hepsini biliyor. Bende binlerce sene önce insanların çoook daha uzun yaşadığını biliyorum. Ki bu bişeyi değiştirmez. Ölüm yaşının büyümesi veya küçülmesi ölüm gününün belli olmadığını ispatlamaz. Senin ne zaman öleceğin bellidir. Sen cuma günü saat 5 te öleceksen bunu hiçbir suretle değiştiremezsin. Ya trafik kazası geçirir ölürsün, ya evde uyurken ölüverirsin. Bunlar sebeptir. Öleceğin zamanı asla değiştiremezsin. Dualarla komadan çıkan insanlar var demek ki o kişinin ölüm saati günü gelmemiş. Yanlış düşünüyorsun.
her şeyi Allah yazdı ise ibadet etmeye gerek yok .
günü birlik zevki sefa içinde yaşayalım zina yapalım .Ne de olsa allah yazmış .

Herseyi Allah yazmadi git hirsiz ol demedi git kotu biri ol demez git zina yap demez git kaderin diye haysiyetsiz bir adamla evlen demez Allah insana irade akil vermis sahsen bende hersey Allahtan diyip kafamizi irademizi kullanmayalim o zaman ne yanlis ...

bu konuda Nouman Ali Khan ın ''Allah ne yapacağımı biliyorsa beni neden yarattı '' videosunu izlemenizi tavsiye ederim. çok bilgili bir insan . kendisi din alanında amerikada bir profesör. kader konusunu çok güzel bir şekilde açıklamış.

cüzi irademiz vardır. Kaderimde bu varmış diyip kenara çekilmek bir Müslümana yakışmaz. Allah emeğe çabaya duaya gönülden istemeye saygılıdır. senin emeğini zayi etmez

babası alkolik olan bir abla sürekli dua edermiş. Allahım nolur karşıma içki içmeyen babam gibi olmayan birisini karşıma çıkar diye yalvarırmış her gün. istemeye gelmişler kabul etmiş. ve eşi sonradan itiraf etmiş seni gördüğümde içki içmeye tövbe ettim bir daha da ağzıma sürmedim. bunu anlatan ablaya biz de sormuştuk evlilik kader midir diye . o da bize şöyle bir açıklama yapmıştı. islamda kader ve kaza kavramı vardır. kader ne yaşayacağımızın yazılı olması kaza bunun gerçekleşmesidir. siz kaderi değiştiremezsiniz ama duanızla istemenizle çabanızla kazanın olmasını engelleyebilirsiniz tıpkı o abla gibi...

Valla kader mi değil mi bilmem ama yıllar önce kafasına Delgeç atıp öldürmeye kalktığın adamla 32 gün sonra evlenedebiliyorsun. Hayat garip :KK69:

Ben öyle bişey söylemedim. Allah insana akıl vermiş, doğruyu yanlışı söylemiş. Kaderinin yazılmış ve Allah tarafından biliniyor olması yaptığın kötülükleri sana Allah'ın yaptırdığı anlamına gelmez. Senin elinde olmayan şeyler ölümün, doğumun, annen baban vs. bunlar dışındaki şeyler senin elinde. Namaz kılman da sana bağlı, zina yapman da sana bağlı, seçimleri sen yaparsın, Allah bunu önceden bilir.

babası alkolik olan bir abla sürekli dua edermiş. Allahım nolur karşıma içki içmeyen babam gibi olmayan birisini karşıma çıkar diye yalvarırmış her gün. istemeye gelmişler kabul etmiş. ve eşi sonradan itiraf etmiş seni gördüğümde içki içmeye tövbe ettim bir daha da ağzıma sürmedim. bunu anlatan ablaya biz de sormuştuk evlilik kader midir diye . o da bize şöyle bir açıklama yapmıştı. islamda kader ve kaza kavramı vardır. kader ne yaşayacağımızın yazılı olması kaza bunun gerçekleşmesidir. siz kaderi değiştiremezsiniz ama duanızla istemenizle çabanızla kazanın olmasını engelleyebilirsiniz tıpkı o abla gibi...

Ne kadar net bir örnek. Evleneceği kişi değişmemiş, Allah alnına alkolik birini yazmış ama o kadar dua etmiş ki o kişi alkolü bırakmış. Yeterince açık değil mi.

X