insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

burda gülünecek birşey yok, dini sitelerde araştırma yaptım ok zor bişey değil.. dalga gececeksen hiç yazmasaydın keşke, ciddi bi konu konuşuyoruz bunu da sulandırmayın..

Dini içerikli sitelerde hususi böyle şeyler mi yazıyorlar cidden? İnsan kendi kaderini seçer ama her insanın ruh eşi vardır. Hatta bir inanışa göre ruh eşinizi ararken defalarca reankarnasyon geçirirmişsiniz.. Bence böyle saçma konu açman saçma olmuş. Çık dışarı gez toz elbet bulursun birini. Her topal satıcının bir kör alıcısı vardır. Şimdi bu lafıma da kızarsınız. Selametle.

Kader konusu anlaması zor bir konu madem önceden yazılı neden irade var madem irademle ben seciyorum neden olanlardan ben mesul tutuluyorum gibi birçok soru akla geliyor ..Benimde bu konuyla ilgili araştırma sonucum kısaca şöyle:
Eşini aslında sen seciyorsun iradenle ama sonsuz ilmi olan Allah ezel alemde senin kimi seçeceğini bildiği için onu yazıyor ..bu çok derin bir konu nacizane tavsiyem kader konusuyla zihnini çok meşgul etmeden tevekkül etmen. ..mutlu olmanı dilerim..

işte dimi eğer alnımıza yazılıyosa evleneceğimiz kişi, bazılarına iyi eş bazılarına kötü eş düşüyor ozaman haksızlık dizboyu olur, o kötü eşler alınlarına yazılanların ne suçu var?

Evet doğrudur. Evleneceğimiz hatta doğmamış çocuğumuzun bile kiminle evleneceği ezelden tayin edilmiştir.
(Hadislerle sabittir)

Kötü eş iyi eş kısmına gelince de herkesin imtihanı farklıdır.

Sen iyisin eşin kötü olur...
Eşin iyidir sen kötüsündür...

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:

daha bugün kardeşimle bunun tartışmasını yaptık. kaç yaşındasın bu arada? bende senin gibi kafam o kadar karışıkki. aynı senin durumundayım desem abartmış olmam. çoğu insandan duyuyorum 'nasibindeki insan gelince ağzın dilin bağlanıyormuş'. ama insan bazen umutsuzluğa kapılıyor seni çok iyi anlıyorum. ben bu kadar umutsuzken bile 'umutsuzluğa düşme' demeyi çok istiyorum.

Bir insanın hem evleneceği insan hem de ölüm zamanı ezelden bellidir.Kaderden de öte Alahu Teala tarafından bu belirlenmiştir.Bu dünya da dua ile hayatımızda herşeyi değiştirebiliriz.Okul hayatımız,sağlığımız,iş hayatımız,çoluk çocuklarımız vs. Çünkü Rabbimiz bizim duamıza ol derse ve o isterse biz de hiçbir şekilde istediğimiz şeyi Rabbimizden istemekten vazgeçmekse kabul olur. Sadece dua ile de değişmeyen ezelden belli olan iki şey vardır.İnsanın öleceği vakit ve de evleneceği insan.
Senin de elbette nasibin de evlenmek varsa Rabbim sana o insanı nasip etmiştir ve vakti zamanı gelince de senin karşına çıkıp evlenmen nasip olacaktır.

Ben şimdi çok merak ettim 2 kere 3 kere 5 kere evlenenler ne peki?

işte dimi eğer alnımıza yazılıyosa evleneceğimiz kişi, bazılarına iyi eş bazılarına kötü eş düşüyor ozaman haksızlık dizboyu olur, o kötü eşler alınlarına yazılanların ne suçu var?

su yazisini okuyunca aklima zamaninda duydugum bi hikaye geldi :)

zamin birinde bir yasli dede ( evliya) üstü basi yirtik ama bembeyaz sakallari nur suratli vs , ac susuz ,bi köye gitmis , bir kapiyi calmis , bir bardak su ve ekmek istemis , kapi yi acan bekar kiz dedeye hemen su vermis yemek vermis güleryüzüyle dedeyi misafir etmis , baska bir kapi ya gitmis dede, ortada bir kiz acmis ama bagirmis azarlamis kovmus , velhasil güleryüzlüye kötü kismet , kötü kiza ise iyi kismet ..bunun üzerine iyi kalpli kiz dede ben sana iyi oldum neden kötü koca bana hak gördün demis....kizim demis sen cok iyi birisisin sen kötü yü iyi birisi et , kötüyü de iyi bir es iyi merhametli etsin diye ,iyi ye iyi kötüye kötü dünyanin dengesi bozulur demis .. seninde sinavin bu demis ve köyden kaybolmus ....
hakketen hep ciftlerden birisi iyi birisi kötü :) neyse ...

ve eger bunu onun sucu ne diye görürsek ki dünyada zaten okadar ezitsizlik var , kimi saglikli kimi degil , kimi huzurlu kimi degil , kiminin ailesi var kiminin yok , kimi bir ekmek bulamazken bir digeri para icinde , yani kimse bence kusursuz degil ve kusursuz über mutlu yasayamazda ...herkezin bir eksigi bir artisi var dünya düzeni estiligi belki bilmiyorum , ben kadere inanan birisiyim , söyle diyim yüzde 50 kader yüzde 50 senin elinde olan birsey, cogu seyin önüne gecemez insan ama cogununda kararlari senin elinde...mesela aileni secemezsin , ama hayatini secebilirsin , ve herseyedde kader de diyemeyiz Allah bize akil vermis seceneklerde sunmus özgür iradenle kendin sececeksin , ve ilk basta nasil bir insan olacagini ,.en ince detay larda belki senin sinavin sakli bilemeyiz , kimsenin hayatina bakmadan kalpi nefsi egitmek gerek gerisi gelir......

Ruh esinle karsilasmak bence kader.

Ben ruh esimi tanidim. O kadar kucuk olasiliklar dahilinde tanistik ki, anlatsam inanamazsin. Gorur gormez, kafasini bana kaldirip baktigimda gozlerine bakar bakmaz , onun "O" oldugunu anladim. Yani benim diger yarimin o oldugunu dimdirek anladim, ruhum onu taniyor cunku. Aramizda oyle bir cekim, uyum vardi ki, inanamazsin.

O benimle olmayi secmedi ama. Buna kader diyemeyiz, bizi bir araya getiren kaderdir ama benimle olup olmama karari, bir karardir. Yani karsina cikan hoslanacagin insanlar kader, ama o konuda ne yapacagin senin kararin bence, ister alirsin, ister elinle itersin.

Bu adamdan sonra baska hoslandigim , etkilendigim birisi oldu. Tatli, sicakkanli, sevimli, esprili, eglenceli, zeki birisi. Hoslaniyorum, iyi vakit geciriyorum, yaninda olmaktan keyif aliyorum ama ruh esim degil. Aramizda o cekim, o ruh ortakligi yok.

Ruh esimi kaybettigimi anladigim an, ruhum , kalbim ikiye bolundu. O duyguyu, o hissi yasayip sonra kaybetmenin tarifi yok, cok kotu. Ondan sonra kiminle olursam olayim boyle bir seyin basima 2. kere gelmeyecegini biliyorum. Evrendeki boyle sihirli olaylar insanin basina sadece 1 kere geliyor bence. Mucizeler 1 kere gerceklesiyor. Bundan sonra da hoslandigim insanlar olacak ama hicbirinde o ruh ortakligi olmayacak, eksikligini her zaman hissedicem. Yani olmuyor, ayni ahengi aradigim icin kimse icime sinmiyor. Ilk bakista kivilcim cakan biriyle olmak, evlenmek isterim, aynen o gunku gibi.

Yani soylemeye calistigim sey, dua ederken ruh esini ve devaminda hayirlisini iste derim.

Allah gonlune gore versin, mutlu haberlerini de bekleriz.

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
külli ve cüzzi kader olmak üzere kader inancı vardır......ilmihallerden aç oku araştır gerçeklerle tanışırsın.tek bir soru işareti dahi kalmaz aklında...

ilk evliliğimde ağız dil bağlanmasını yaşadım,içimde oturmayan bişeyler olduğu halde..depresyondamıydım hayal içindemiydim hala o ruh halini çözebilmiş değilim

Bence arkadaşların çok doğru söylemiş eşimden lisede çok acayip hoşlanıyodum baya platonik peşinden koştuğum bile oldu ama o zaman tanışmadık bile aradan 9 sene geçti beni facebook da ekledi 3-5 yazıştık ama bu sefer de bana hiç cazip gelmedi. Türlü bahaneler ürettim görüşmek istemediğimi söyledim. Bundan 6 ay sonra bi kafede karşılaştık yanyana masalarda msjlaşmaya başladık ikimiz de yanımızdaki arkadaşlarımızı ekip başka bi kafeye geçtik ve o akşam niyetim ciddi dediğinde yarın anneni gönder o zaman diye dalga geçtim ama 10 gün sonra gerçekten evlenmeye karar verdik :KK48::KK48::KK48:x ve 3.5 ayda sözlenip sözden 1 ay sonra da evlendik :KK48:x
Ağzın bağlanıyor olayı bile oldu eşimin hakkında o kadar olumsuz şeyler duydum ki o dönem asla kabul edemem bu kadarını dediğim şeylere bile geçmişte olmuş beni ilgilendirmez dedim.
Herşey bu kadar hızlı olunca evliliğin ilk senesi biraz zorlu geçti ama şimdi çok şükür harika bir eşim huzurlu bir yuvam var ve iyiki evlenmişim diyorum Ve eşimi çok seviyorum

Ruh esinle karsilasmak bence kader.

Ben ruh esimi tanidim. O kadar kucuk olasiliklar dahilinde tanistik ki, anlatsam inanamazsin. Gorur gormez, kafasini bana kaldirip baktigimda gozlerine bakar bakmaz , onun "O" oldugunu anladim. Yani benim diger yarimin o oldugunu dimdirek anladim, ruhum onu taniyor cunku. Aramizda oyle bir cekim, uyum vardi ki, inanamazsin.

O benimle olmayi secmedi ama. Buna kader diyemeyiz, bizi bir araya getiren kaderdir ama benimle olup olmama karari, bir karardir. Yani karsina cikan hoslanacagin insanlar kader, ama o konuda ne yapacagin senin kararin bence, ister alirsin, ister elinle itersin.

Bu adamdan sonra baska hoslandigim , etkilendigim birisi oldu. Tatli, sicakkanli, sevimli, esprili, eglenceli, zeki birisi. Hoslaniyorum, iyi vakit geciriyorum, yaninda olmaktan keyif aliyorum ama ruh esim degil. Aramizda o cekim, o ruh ortakligi yok.

Ruh esimi kaybettigimi anladigim an, ruhum , kalbim ikiye bolundu. O duyguyu, o hissi yasayip sonra kaybetmenin tarifi yok, cok kotu. Ondan sonra kiminle olursam olayim boyle bir seyin basima 2. kere gelmeyecegini biliyorum. Evrendeki boyle sihirli olaylar insanin basina sadece 1 kere geliyor bence. Mucizeler 1 kere gerceklesiyor. Bundan sonra da hoslandigim insanlar olacak ama hicbirinde o ruh ortakligi olmayacak, eksikligini her zaman hissedicem. Yani olmuyor, ayni ahengi aradigim icin kimse icime sinmiyor. Ilk bakista kivilcim cakan biriyle olmak, evlenmek isterim, aynen o gunku gibi.

Yani soylemeye calistigim sey, dua ederken ruh esini ve devaminda hayirlisini iste derim.

Allah gonlune gore versin, mutlu haberlerini de bekleriz.
amin canım benim inşallah senin de benim de istediğimiz gibi biri karşımıza çıkar :)

Bence arkadaşların çok doğru söylemiş eşimden lisede çok acayip hoşlanıyodum baya platonik peşinden koştuğum bile oldu ama o zaman tanışmadık bile aradan 9 sene geçti beni facebook da ekledi 3-5 yazıştık ama bu sefer de bana hiç cazip gelmedi. Türlü bahaneler ürettim görüşmek istemediğimi söyledim. Bundan 6 ay sonra bi kafede karşılaştık yanyana masalarda msjlaşmaya başladık ikimiz de yanımızdaki arkadaşlarımızı ekip başka bi kafeye geçtik ve o akşam niyetim ciddi dediğinde yarın anneni gönder o zaman diye dalga geçtim ama 10 gün sonra gerçekten evlenmeye karar verdik :KK48::KK48::KK48:x ve 3.5 ayda sözlenip sözden 1 ay sonra da evlendik :KK48:x
Ağzın bağlanıyor olayı bile oldu eşimin hakkında o kadar olumsuz şeyler duydum ki o dönem asla kabul edemem bu kadarını dediğim şeylere bile geçmişte olmuş beni ilgilendirmez dedim.
Herşey bu kadar hızlı olunca evliliğin ilk senesi biraz zorlu geçti ama şimdi çok şükür harika bir eşim huzurlu bir yuvam var ve iyiki evlenmişim diyorum Ve eşimi çok seviyorum
maşallah size ne güzel ya :) gercekten film gibi hikayeniz varmış :)

Kader konusu anlaması zor bir konu madem önceden yazılı neden irade var madem irademle ben seciyorum neden olanlardan ben mesul tutuluyorum gibi birçok soru akla geliyor ..Benimde bu konuyla ilgili araştırma sonucum kısaca şöyle:
Eşini aslında sen seciyorsun iradenle ama sonsuz ilmi olan Allah ezel alemde senin kimi seçeceğini bildiği için onu yazıyor ..bu çok derin bir konu nacizane tavsiyem kader konusuyla zihnini çok meşgul etmeden tevekkül etmen. ..mutlu olmanı dilerim..

iraden var cünki özgürce secebilmen icin kader var yazilmis nasil nerde nezman ama yolu secme sana birakilmis ....

Ee evlenmeyenlerin alnına yazmayı mı unutmuşlar?
Bu kadar kaderci olmamak lazım.
Hayat yaptığımız seçimlerden ibaret.

Ama sekerim, benim karsima hoslanacagim, icime sinen kimse cikmiyor mesela. Bu bence kader, ben elimden geleni yapiyorum ama olmuyor iste.

Bazen ne yaparsan yap olmuyor, ona kader deniyor bence :KK52:

Benim tanidigim bir abla var isyerinde, gayet guzel bir kadin, 38 yasinda evlenmek isteyip bir turlu evlenememis. Eglenceli, kafa, guzel muhabbetli bir hatun. Cok da hos, ince, uzun, yuzu, saclari da cok guzel. Yani inanamiyorum onun evlenememis olmasina, kiminle isterse evlenebilirmis cunku, bildigimiz mankenden hallice. Kendisine sordum, kafama gore birini bulamadim dedi. Buyrun burdan yakalim :KK54:

Son düzenleme:
X