insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

Bazı mesajlar çok başka yerlere gitmiş yok evlenmeyenlerin alnına yazılmasımı unutulmuş falan.
Evleneceğin kişide öleceğin tarihte belirlidir. Rabbim sadece bunları değil herşeyi bilir. Ama bu iki şey değişmez. Ömür uzamaz, kısalmaz. Sen yaşadığı hayatla ölüm şeklini değiştirirsin (sigara içer gibi gibi). Evet imtihan dünyasındayız. Eşin sınavın olabilir kötü çıkabilir, evlenemeyebilirsin sınavın bu olabilir ya da şer gördüğün bekarlık senin hayrınadır bilemezsin. "O" bilir.
Çok kafaya takmamak lazım. İnançlıysan dua et. Hayırlısını iste.
Birkaç kişi evden çıkmayıp bekleyelim madem kişi belliyse yazmış ya denemek isteyen beklesin arkadaşlar. O kişinin karşınıza çıkmasını nasip ettiği saat geldiğinde saçma sapan bir sebep bile o zile bastırır. Ki bunun çok örneklerini görüyorsunuz hepiniz çevrenizde. Uzun sözün kısası Nasip kimse gelip bulacak sizi.
sadaka omru uzatir derler.bunu ben hocalardan duymustum.tehlikeli konu yanlis bilgi vermeyelim.

işte dimi eğer alnımıza yazılıyosa evleneceğimiz kişi, bazılarına iyi eş bazılarına kötü eş düşüyor ozaman haksızlık dizboyu olur, o kötü eşler alınlarına yazılanların ne suçu var?

O da onun sınavı işte. Allah'ın onu sınama şekli.

Evet bende eşlerin önceden belli olduğuna inanıyorum. Bir arkadaş demiş o zaman boşuna aramayalım diye, aramadan da evlenenler var zaten, yok mu çevrenizde bunu söyleyen. Hiç ummadığı anda evleneceği kişiyle tanışıp evlenen. Veya hiç mi anlatan olmadı onca görücüsü geliyor misal kabul etmiyor etmiyor sonra biri geliyo hayır diyemedim diyo. Benim çevremde var böyle örnekler.

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
Çok sevdiğim bir laf var "Tedbir kuldan,taktir Allah'tan"
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama kendini evliliğe bu kadar şaerlandırma.Hayatta herkes illa evlenecek diye bir şartta yok.

Valla sunu Bilir söyle söylerim.Eger kaderinde varsa birisi her sey su gibi akip gidiyor..anlamiyorsun bile...isler hzlaniyor anlamadigin bir sekilde...Eger olmayacaksa ne yaparsan yap olmuyor..Hayat bu noktada yavas ilerliyor...coook yavas...
yani bir sürü kisiyle cikabiliyorsun.Bambaska bir insanlada evlenebiliyorsun..Ya da bir bakmissin hic evlenmemissin...

Allaha hep söyle dua ettim..Allahim beni ömür boyu sevecek bana sahip cikacak bir es cikar karsima...Aramizda engeller varsa kaldir dedim..Günde 5 vakit..Her namazin arkasindan..her sey hizla gelisti...Demekki kaderimizdede varmis....ki Allah dua ettirmis...böyle düsünmek lazim.

ben de bunu düşünürüm hep..dua etmeme izin veren Allah, karşılıgını günün birinde elbet verecektir dıye... vermiyorsa da bir beladan koruyordur seklinde...

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
insanın ne evleneceği kişi ne de öleceği zaman önceden belli değildir . Bakınız Lokman Suresi 34 .ayet

Kader konusu ince bi konudur, sağlam bi kaynaktan tam bilgi edinin derim. İHL mezunuyum, insanın ne yapacağını Allah herkesten önce biliyor, ama evet verdiğimiz kararlar bize ait. Evleneceğin kişi belli ama sen seçiyorsun.

Kader konusu ince bi konudur, sağlam bi kaynaktan tam bilgi edinin derim. İHL mezunuyum, insanın ne yapacağını Allah herkesten önce biliyor, ama evet verdiğimiz kararlar bize ait. Evleneceğin kişi belli ama sen seçiyorsun.
o nasıl oluyor

Dün kitap okurken karşılaştığım bu cümleyi sizlerle paylaşmak istedim bu konu üzerine.

Sabredemeyen Evrenin Sultanı'nın planlarına saygı gösteremeyendir. Hiç kimse ilahi zamanlamanın dışına çıkamaz. Öyleyse gerilmeye bunalmaya ne gerek var?
(Muhammed Bozdağ-İstemenin Esrası)

yaptığımız seçimlere göre kendi kaderimizi kendimiz yazarız.Ben bir mafya babası ile evleniyorsam bile isteye alnıma yazılmış diye sıyrılıp bir kenara çekilip kendimi aklayamam .
Kader kavramı önceden herşeyin yazıldığı anlamında değildir .Allahü teala doğru olanı zaten indirmiş .Eğri yolu tercih edenler olacaklara katlanır .Kader bu noktada belirir işte .Kötü yola girersek yaratıcı ona göre hayatımızı şekillendirir .önceden yazılmış bir şey yok yani .Biz belirleriz ve sonuçlarına da paşa paşa katlanırız .Ödül ve ceza sistemi . Kaderimde varmış deyip kurtulmak yok.Bu mantık allahın adaletine aykırıdır .

Benim de aklımda senin gibi dusuncelerin olduğu bir gun araştırma yaptim ve su dini bilgiye rastladim.bir genc Üzgün ve aglarken Hz Muhammed AS ye rast lar peygamber Efendimiz gence üzüntü sunun nedenini sorar.o da bir kizi sevdigini evlenmesine engelleri olduğunu anlatip ya Resulullah benim için dua et evleneyim o kızla demiş. efendimiz oglum ben de dahil gelmiş geçmiş bütün peygamber ler bir araya helip sana dua etsek yine de sen Allahin senin için yazdığı kişiyle evleneceksin demis.hayirlisini iste demis.inancin varsa buna inan derim. Bu sşekilde aklimdaki deli sorulara cevap buldum. ..
canım benim bazen böyle şeyler kesin bilgi olmayabiliyor, yani söylenti şeklinde de yazılmış olabilir bu diyalog.. kesin mi, eminmisin?

Elbette hayır. İnsanların kader dediği senin, diğer insanların ve doğanın kararlarının bileşimi.

Ben aslında inançlı biri değilim kader filanda kafamı hep karıştırır. Ama insanın seçimi , çok istemesi ve olup olmamasıyla ilgili yaşadığım bir şeyi söyleyebilrim. Benim çok istediğim bir şey vardı bunun için çok çok çabaladım çok istedim elimden de gelenin fazlasını yaptım ve oldu. Oldu ama anladım ki hayırlı ya da iyi ne dersen değilmiş bunu pekte vakit geçmeden anladım.ve sonrdan gördümki evren, allah ,ilahi güç ne dersen artık bunun hayırlı olmadığına dair bana mesajlar vermiş aslında hemde pek çok kez ama tabi ben çok istediğim için gözüm kördü o zamanlar hafiften bunu hissetsemde görmezden gelmişim.hemen yanlışımdan , uanlış seçimimden döndüm. Çok para, gözyaşı ve emek harcamama rağmende hiç pişman olmadım. Yani demem o ki bu evlilik mevlilik meselelerini bilmem ama bazı şeyler bizi aşıyor gerçekten , bazı şeyleri kontrol edemiyoruz, olacaksa bişeyler hoop diye oluyor olmayacaksa olmuyor istesek elde etsek bile olmayacaksa yine son buluyor bir şekilde.
Buna tevekkülmü dersin rahat bi yapıyamı sahip olmak dersin bilmiyorum.hiç bişeyi zorlama elinden geleni yap ama ve sana verilen mesajları ki mutlaka veriliyor almaya doğru yorumlamaya çalış.
haklısın canım belki de mesajlar veriliyor bana ama ben anlayamıyorum bunları..

Kader Allah ın olucak olan herşeyi ezelden bilmesidir. Yani evlilik kader değil derseniz olmaz çünkü Allah ın bilmediği anlamına gelir. Evleniceğin kişide bellidir. Ama bu seçim bazen Allah ın takdir etmesiyle olur. Hayat bir sınav olduğu için Allah da iki kişiyi sınav yapmak için evlenicek kişileri kaderlerine yazar. Bu evlilik kararından sorumlu olmazsınız. Çünkü sizin iradeniz dışındadır. Bazen de iki kişinin birbirlerini seveceklerini bilir yani burda insan kendi iradesiyle seçer. Onları da ezelden bilerek yazar. Ama bu evlilikden sorumlu olursunuz çünkü kendi seçiminizdir.

Yanlış bir şey yazmamışımdır inşallah.
dün ben de sizin dediğiniz gibi anlatan bir video izledim aynı bu şekilde söylüyordu, ne kadar doğru bilemem..

X