insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

Ben belli olduğuna inanıyorum.

Kendimden örnek vereyim. Nişanlımla aramda 3 yaş var.

Benim doğduğum sene aynı sokakta oturuyormuşuz. Başka bir ilçede. Tanışmıyoruz, aileler de tanışmıyor.
Ben liseye giderken, lisemin hemen karşısında çalışıyormuş. Aradaki dönem yok, o köyde. Ben İstanbul'dayım.
Yine aynı liseye giderkenki dönemden bu güne (6 sene) evlerimiz arası mesafe 50 mt. Yine komşuyuz. Ama hiç görmedik birbirimizi.
Nişanlımın bir akrabası ile annem 9 senedir beraber işe gidip geliyor. Yakınız da oldukça. Bana geçen sene "seni bizden biriyle tanıştırıcam çok iyi çocuktur o da senin gibi deli doludur ama efendidir vs" diyor. İstemiyorum. Tanışmıyorum bile. Meğer oymuş.
O arada işsiz kalıyorum. O bahsettiğim annemin arkadaşı vasıtası ile iş buluyorum. Akrabalarının firması. Nişanlım da benden 1 ay önce orada işe başlamış. Patron onun da akrabası zaten. Ama 15 senedir çalışan adam orada hiç çalışmamış.
2 ay içinde sevgili oluyoruz. Daha 3 haftalık sevgili iken annemin yokluğunu fırsat bilip eve falan atıyorum çocuğu. Kafamda evlenmek yok. O yüzden rahatım. Zaten olacağı varsa da eve erkek atan bir kızla evlenmeyi kim ister mi? Hele ki nişanlım kadar kapalı bir çevrede...

Neyse...

Sevgili olduktan 1,5 ay sonra evlenme teklifi alıyorum. Yıldönümümüzde de evleniyoruz.
sizin olayınız cidden olmazları oldurmuş :)

Ben öyle bişey söylemedim. Allah insana akıl vermiş, doğruyu yanlışı söylemiş. Kaderinin yazılmış ve Allah tarafından biliniyor olması yaptığın kötülükleri sana Allah'ın yaptırdığı anlamına gelmez. Senin elinde olmayan şeyler ölümün, doğumun, annen baban vs. bunlar dışındaki şeyler senin elinde. Namaz kılman da sana bağlı, zina yapman da sana bağlı, seçimleri sen yaparsın, Allah bunu önceden bilir.
aslında aynı şeyleri söylüyoruz

Konunuz cok guzel bir konu oncelikle bence kadere inanirim ama kaderini insanin sekillendirebilecegine yon verecegine de inanirim yani olumsuz birseyi Allah size gosteriyorsa aman kaderim diyip oturmazsiniz buna yon vermek sizin elinizde..ve birseyi Allahtan cok istersen olur dua etmek sabretmek evrene olumlu enerji gondermek karma felsefesine inanin ne dusunurseniz ne enerji yollarsaniz size doner yani hic evlenemeyecegim diye umitsizlige kapilmayin benim ablam cok guzel cok egitimli cok vizyon sahibi biriydi karsina cok kismet cikti ama cizgisi kriteri belliydi 38 yasinda evlendi ve suan cok harika bi adamla evlendi hayatta ne istedgini bildgi icin sabretti hayat ona istedgini verdi bende 29 yasindaym nisanlimdan ayrildim 3 ay olcak hic umudumu yitirmiyorum karsima daha iyi ve istedgm biri cikcak diyorum pes etmek yok yani konu sahibi :):):) bazi seyler insanin kendi elinde evlenmek icin evlenenler yuzunden bu ulkede bosanma oranlari cok yuksek bence ..bide bizim toplumumuzda evlenmedinmi tuhaf bakiyorlar anlamiyorum evlenip bosansan daha iyi sanki ulke zihniyeti insanlari malesef hayatlarina mal oluyor :) kader vardir kaderi sekillendirmek bizim elimizdedir diye sozlerimi bitiyorum konu sahibi burdaki bekar bayanlar hepimize hayirli es nasip etsin Allah gonlumuzden gecen herseyin olmasi dilegiyle :KK66:
evet malesef bizim toplumumuzda evlenemeyince insana tuhaf bakılıyor, bu da insanı zorla evliliğe itiyor.. ama haklısın pes etmemeli insan :)

aslında aynı şeyleri söylüyoruz
Olabilir. Benim düşüncem ve inancım; anne babamızı, ölümümüzü, doğumumuzu, eşimizi değişteremeyeğimiz. Bunların Allah tarafından takdir edildiği ve bizim buna müdahale etme şansımızın olmadığı. Nasıl ki benim annem ve babam ben daha doğmadan belli olduysa o zaman benim annem ve babamın birbiriyle evleneceği de ezelden belliydi. Benim inancım bu şekilde.

Olabilir. Benim düşüncem ve inancım; anne babamızı, ölümümüzü, doğumumuzu, eşimizi değişteremeyeğimiz. Bunların Allah tarafından takdir edildiği ve bizim buna müdahale etme şansımızın olmadığı. Nasıl ki benim annem ve babam ben daha doğmadan belli olduysa o zaman benim annem ve babamın birbiriyle evleneceği de ezelden belliydi. Benim inancım bu şekilde.
Gönül Yazar'ın tüm kocaları da mı alın yazısı ?

evlencegimiz kişi hayatımızın donum noktası gibi birsey bunun secimini biz yaparız bazen kızları goruyoruz adam kan kusturuyor gidip evleniyor ozaman niye kızıyoruz veya kadın evli esinden siddet goruyor ayrılmıyor kızmayalım bu kaderinmiş Allah bu adamı sana vermiş katlan diyelim..dinde bile bosanma var eger Allah birini yazmıssa kaderine bosanmada dinen yasaklanmıs olmazmıydı.secimler bizim elimizde Allahdan hayırlısını istersin sana karsıdakinin kotu taraflarını gosterir gerisi sendedir..

babası alkolik olan bir abla sürekli dua edermiş. Allahım nolur karşıma içki içmeyen babam gibi olmayan birisini karşıma çıkar diye yalvarırmış her gün. istemeye gelmişler kabul etmiş. ve eşi sonradan itiraf etmiş seni gördüğümde içki içmeye tövbe ettim bir daha da ağzıma sürmedim. bunu anlatan ablaya biz de sormuştuk evlilik kader midir diye . o da bize şöyle bir açıklama yapmıştı. islamda kader ve kaza kavramı vardır. kader ne yaşayacağımızın yazılı olması kaza bunun gerçekleşmesidir. siz kaderi değiştiremezsiniz ama duanızla istemenizle çabanızla kazanın olmasını engelleyebilirsiniz tıpkı o abla gibi...
bu hikayeyi arkadaşımdan da duymuştum çok etkilenmiştim, onun dediğine göre eşimiz belli ama biz duamızla onu iyiye doğru çevirebiliyoruz..

Ben inanıyorum, gayet saçma bir şekilde tanıştık ve olmayacak şekilde başladı ilişkimiz. Zamanlama da o kadar yerindeydi ki hep deriz tanışacağımız vardı diye.

evlencegimiz kişi hayatımızın donum noktası gibi birsey bunun secimini biz yaparız bazen kızları goruyoruz adam kan kusturuyor gidip evleniyor ozaman niye kızıyoruz veya kadın evli esinden siddet goruyor ayrılmıyor kızmayalım bu kaderinmiş Allah bu adamı sana vermiş katlan diyelim..dinde bile bosanma var eger Allah birini yazmıssa kaderine bosanmada dinen yasaklanmıs olmazmıydı.secimler bizim elimizde Allahdan hayırlısını istersin sana karsıdakinin kotu taraflarını gosterir gerisi sendedir..

Kötü biriyle evlenmen senin sınavındır. Duanla onu değiştirebilirsin.
Allah katında en sevimsiz helaldir boşanmak. Allah boşanmayı istemez ama helal kılmıştır. Boşanmanın helal olması da bi bakıma şu demek değilmidir ben bu adamı veya bu kadını sana eş olarak yazdım ama sen kendi iradenle boşanabilirsin.

Allah sana biri yazarken senin niyetine amellerine göre yazar. Anneni babanı sen mi seçtin

Delikanli yillar sonra dogdugu kasabaya döner.Sabah uyandiginda aklina yillar önce evlenmek istedigi,kasabanin güzel kizi gelir.Kizin güzelligi cevre kasaba ve sehirlerde bile dillerdedir ve kimler istediyse kiz bir türlü olumlu yanit vermemistir.Otelden cikar ve gördügü yasli adama kizi sorar.Yasli adam az ilerde güzel bahce icinde bir ev gösterir, kizin orada oturdugunu söyler.Delikanli merak eder,kizin nasil biriyle evlendigini.Bir kösede beklemeye baslar,bir müddet sonra yaslica kel pek te hos görünmeyen bir adami yolcu eder kiz kapidan...Üstelik zengin bir adam da degildir....

Adam gittikten sonra delikanli calar kapiyi,kendini tanitir.Sorar niye bu adamla evlendigini kiza...

Kiz söylerim der ama bir kosulla....

Evin arkasinda büyük bir gül bahcesine götürür delikanliyi ve der ki:

Bu bahcenin en güzel gülünü bana getirirsen söyleyecegim sana niye bu adamla evlendigimi...Ama asla geri yürümek yok bahcede,arkana bakmak yok en güzel gülü istiyorum sadece...

Memnuniyetle der delikanli ve girer bahceye....

Cok güzel sari bir gül durmaktadir karsisinda tam elini güle uzatmisken pembe bir gonca görür az ötede,ilerler...

Ona uzanirken kadife kirmizi bir gül ilisir gözüne ilerde...

Derken.....Birde bakar bahcenin sonuna gelmis...

Kiza verdigi söz gelir aklina..Geri dönmek yok...

Ne yapsin..Mecburen buldugu alelade,hatta solmaya yüz tutmus bir gülü mahcup bir sekilde götürür kiza....

Kiz gülümser gülü görünce..

''Bilmem aldin mi cevabini''der delikanliya.....
Biraz uzun ama direkt aklıma okuduğum bu yazı geldi :KK70: İnşallah kalbine göre birini bulursun arkadaşım.

dört kadın alan araplarınki de mi alın yazısı .
Bizim erkeklere haksızlık değil mi ? :) :)

Ya Allah zaten tek kadınla evlenin demiyor ki.
Ya cidden ben evleneceğimiz kişilerin Allah tarafından yazıldığına inanıyorum. Yoksa ben bi şehirde eşim başka bi şehirde birbirimizi henüz hiç görmemişken, iş gereği internet üzerinden tanışıp, yine bi sebeple yüz yüze görüşme fırsatı bulup, arkadaş olup ne biliyim bu işin evlenemeye kadar varmasını ben başka türlü açıklayamam.
Ya daa annemin babamın ezelden belli olması, onların zaten evleneceği anlamına gelmiyor mu yani.

Şöyle bi yorum da gelebilir, ya gayrimeşru çocuklar, onların anne babaları evlenmedi diye. O çocukların gayri meşru olacakları da belli değilmiydi zaten.

Kötü biriyle evlenmen senin sınavındır. Duanla onu değiştirebilirsin.
Allah katında en sevimsiz helaldir boşanmak. Allah boşanmayı istemez ama helal kılmıştır. Boşanmanın helal olması da bi bakıma şu demek değilmidir ben bu adamı veya bu kadını sana eş olarak yazdım ama sen kendi iradenle boşanabilirsin.

Allah sana biri yazarken senin niyetine amellerine göre yazar. Anneni babanı sen mi seçtin

anne babamı secemedim cunku karar verebilcek zekaya sahip degildim ama suan sahibim aradaki farkda bu..kaderdir onceden yazılmıstır ama duanla degiştirebilirsiniz diyorsunuz demekki kesin bu insanla evleniceksin diye bir durum yok secenekleri sunan Allah karar vermek bize kalan bir durum..

anne babamı secemedim cunku karar verebilcek zekaya sahip degildim ama suan sahibim aradaki farkda bu..kaderdir onceden yazılmıstır ama duanla degiştirebilirsiniz diyorsunuz demekki kesin bu insanla evleniceksin diye bir durum yok secenekleri sunan Allah karar vermek bize kalan bir durum..

Duayla o kişinin huyunu suyunu değişterbilirsin demek istedim. anne babanı seçmedin ama senin o anne babanın çocuğu olacağın ezelden belli değil miydi.

Bu mevzuyla alakalı herhangi bir araştırmaya girmedim. Ancak oldum olası kişinin evleneceği kişinin önceden belli olduğuna ve bir gün ona rastlayacağına, rastladığında da onu hemen tanıyacağına inandım. Çok yanlış ve gereksiz ilişkilerim oldu. Gerçi hepsi tecrübe kattı bana, olgunluk kattı ama dilim pek de az yanmadı. Ben her ayrılığımdan yada hayal kırıklığımdan sonra demekki o adam bu da değilmiş, zaten gördüğümde de "ahanda budur" diye bir aydınlanma yaşamamıştım dedim ve O'nu beklemeye devam ettim.. 3 sene önce sevdiceğimi ilk kez gördüğümde ise hayatımda ilk kez "işte budur" dedim. Allah'a ettiğim dualar üzerine sipariş olarak bana gönderilmiş gibiydi, bu kadar mı tam hayallerimdeki gibi olur bir insan ? O da beni görür görmez aynı şeyi düşünmüş. 2 gün içinde çıkmaya başladık. Ve o günden beri ilişkimizle alakalı her sorun ilginç bir şekilde hemen çözülüveriyor ve hayat bizi bir şekilde hep yan yana getiriyor. Bir de ben istiareye yatırmıştım arkadaşımı hayırlı çıkmıştı. Yani diyeceğim o ki bu adamın yıllardır beklediğim adam olduğuna varlığıma inandığım gibi inanıyorum. Evlilik şuan en çok istediğimiz şey ancak okulumuzun bitmesini bekliyoruz son sınıftayız. Yani ben bu kaderde olma, alına yazılma mevzusuna fazlasıyla inanıyorum.

Konu dini içerikli ve yorumlarda bu yönde olduğu için kapatılmıştır.

X