insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

Bir insanın hem evleneceği insan hem de ölüm zamanı ezelden bellidir.Kaderden de öte Alahu Teala tarafından bu belirlenmiştir.Bu dünya da dua ile hayatımızda herşeyi değiştirebiliriz.Okul hayatımız,sağlığımız,iş hayatımız,çoluk çocuklarımız vs. Çünkü Rabbimiz bizim duamıza ol derse ve o isterse biz de hiçbir şekilde istediğimiz şeyi Rabbimizden istemekten vazgeçmekse kabul olur. Sadece dua ile de değişmeyen ezelden belli olan iki şey vardır.İnsanın öleceği vakit ve de evleneceği insan.
Senin de elbette nasibin de evlenmek varsa Rabbim sana o insanı nasip etmiştir ve vakti zamanı gelince de senin karşına çıkıp evlenmen nasip olacaktır.

aynen sizin gibi düşünüyorum. yani buna inanıyorum. biz eşimle çok alakasız ortamı olan iki kişiyiz ve allah bi şekilde buluşturdu bizi. biz 5 sene sonra evleniriz söyle yaparız böyle yaparız diye planlar yaparken bi anda evli bulduk kendimizi :))
evet kadere inanmak dinimizin gereği ve herkes nasibi neyse nerdeyse ordan yiyip içiyor yaşıyor. nikah saati ve ölüm saati 1 dakika şaşmaz. "doğum ölüm nikah" demişler.

biz kadınlar ne kadar tuhaf varlıklarız fal baktırıp 3 vakte kadar kısmet var diyenlere inanırız ama dini konularda böyle bilgiler hep soru işaretlidir ne garip

Konu biraz din'e doğru yol almış kapanmadan şunu söyliyim ben de. Ben hah evet işte budur diyeceğim insanın ya hiç doğmadığını ya da çoktan öldüğünü düşünüyorum.
Devasa bi beklentim yok yani.
Ruh eşi olayına da acayip ayarım yahu benim Ben gibi birine ihtiyacım yok. Ben olsam Beni çekmezdim yani.
O yüzden ideal olan, beklentilerimi asgari düzeyde karşılayan kişinin O olduğunu düşünüyorum. Ona da denk gelirsek bakalım..

aynen sizin gibi düşünüyorum. yani buna inanıyorum. biz eşimle çok alakasız ortamı olan iki kişiyiz ve allah bi şekilde buluşturdu bizi. biz 5 sene sonra evleniriz söyle yaparız böyle yaparız diye planlar yaparken bi anda evli bulduk kendimizi :))
evet kadere inanmak dinimizin gereği ve herkes nasibi neyse nerdeyse ordan yiyip içiyor yaşıyor. nikah saati ve ölüm saati 1 dakika şaşmaz. "doğum ölüm nikah" demişler.

biz kadınlar ne kadar tuhaf varlıklarız fal baktırıp 3 vakte kadar kısmet var diyenlere inanırız ama dini konularda böyle bilgiler hep soru işaretlidir ne garip
Aynen öyle çok güzel dile getirmişsiniz gerçekten. Ne nikah ne de ölüm değişmez. Eşinizle de bir ömür mutlu olursunuz inşallah :)

Aynen öyle çok güzel dile getirmişsiniz gerçekten. Ne nikah ne de ölüm değişmez. Eşinizle de bir ömür mutlu olursunuz inşallah :)

amin burda aklında soru işareti olanlara da hak veriyorum biraz. kötü giden evlilikler kötü kocalar değer görmeyen hatta öldürülen kadınlar günümüzde sıklıkla karşılaştığımız vahim olaylar. peygamber efendimiz veda hutbesinde kadınları erkeklere emanet etmişti, işi oralara vardıracaksak. şimdi tüm erkekler emanete hıyanet ediyor. kadının çilesi asla bitmiyor belki de bu nedenle cennet ayaklarımızın altında :))

Şöyle diyeyim size.. Allah her şeyi biliyor diyoruz değil mi? Geçmiş ,gelecek.. her şey. Evleneceğimiz kişiyi de biliyor Allah. Ama O'nun biliyor olması bizim karar vermemizi etkilemiyor. Biz özgür olarak karar veriyoruz. Yani, ben bir gün sonra öleceksem eğer, şu an bu bilgiye sahip değilim. Allah biliyor. Ama ben buna kafa yorup varsayımlarda bulunarak hayatımı mahvedemem. Evlilik de bu şekilde. Ya o kişi karşıma çıktıysa da ben anlamadıysam diye bir şey yok. Ona "siz" karar veriyorsunuz. :)

Edit: Kendi inancıma göre paylaştım arkadaşlar :)
ozaman nasibinde varsa dönüp dolaşıp seni bulmuyor, sen kendin seçiyosun herşey senin elinde dimi?

ölüm saatimiz de belliyse ozaman sadakalarla nasıl ömür uzuyor?
Bu konu yalnız evlenmekten başka boyutlara gidiyor yine de bu konuya da kendim açıklık getireyim. Aslında ömrün uzamasından maksat ömrün bereketlenmesidir.İnsanın ömrünün hayıt ve güzelliklerle geçmesidir. Burada bir nevi istinaeden söylenmiştir Bu konuda aslında bir çok açıklama vardır kaynaklarda.

Bu konu yalnız evlenmekten başka boyutlara gidiyor yine de bu konuya da kendim açıklık getireyim. Aslında ömrün uzamasından maksat ömrün bereketlenmesidir.İnsanın ömrünün hayıt ve güzelliklerle geçmesidir. Burada bir nevi istinaeden söylenmiştir Bu konuda aslında bir çok açıklama vardır kaynaklarda.
hmm tamam peki şimdi anladım çok saol :)

amin burda aklında soru işareti olanlara da hak veriyorum biraz. kötü giden evlilikler kötü kocalar değer görmeyen hatta öldürülen kadınlar günümüzde sıklıkla karşılaştığımız vahim olaylar. peygamber efendimiz veda hutbesinde kadınları erkeklere emanet etmişti, işi oralara vardıracaksak. şimdi tüm erkekler emanete hıyanet ediyor. kadının çilesi asla bitmiyor belki de bu nedenle cennet ayaklarımızın altında :))
Kesinlikle öyle. Aslında günümüzde olan olaylardan hepimizin etkilenmemesi elde değil maalesef ki. Rabbim biz tüm kadınları bu tür kötülüklerden korusun. Her türlü kötülük ve korkudan en güzeli Rabbimize sığınmak o zaten her şeyi bilen görendir.

Biliyor musun araplarda, alın yazısı diye kavramlar yok. Bizde var sadece. Kaç tane arap müşterimiz var. Kader diye birşeyin varlığına inanmıyorum, yani inanıyorum ama şöyle senin cinsiyetin, göz rengin, anne ve baban bunları değiştirelemez kader. Ama insan bazen kendi kaderini kendi çiziyor. Allah sadece olmuş ve olacak herşeyi biliyor. Bizim ne yapacağımızı önceden biliyor. hatta edeceğimiz duayı bile önceden biliyor. Yani Allah öyle yazdığı için yapmıyoruz; biz yapacağımız için Allah biliyor.

Allah s sana özür irade veriyor. Herşeyi kaderin üsütne mi yıkıcağız o zaman? Akıl, fikir neden verilmiş insana? İnsan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış bence. Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalı, kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalı.

ölümü de söylememin nedeni ölüm ve nikah şaşmaz diye söylenir ya o yüzden yazdım..

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:

Ayyy buraya çook güldüm. :KK70: :KK70: :KK70: Ne araştırmasıymış onlar canım yaa..

X