insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

Ben henüz ruh eşimi bulamadım .Bulamayacağımı da düşünmeye başladım . Herkesin de ruh eşi ile evlendiğini de düşünmüyorum . Bir kişi boşanarak farklı farklı evlilik yapabiliyor . Hepsi ruh eşi olamaz . Ben ruh eşimi bulduğumda sanki onu yıllardır tanıyormuşum gibi bir his yaşayacağıma inanıyorum .:KK22:

Bazı mesajlar çok başka yerlere gitmiş yok evlenmeyenlerin alnına yazılmasımı unutulmuş falan.
Evleneceğin kişide öleceğin tarihte belirlidir. Rabbim sadece bunları değil herşeyi bilir. Ama bu iki şey değişmez. Ömür uzamaz, kısalmaz. Sen yaşadığı hayatla ölüm şeklini değiştirirsin (sigara içer gibi gibi). Evet imtihan dünyasındayız. Eşin sınavın olabilir kötü çıkabilir, evlenemeyebilirsin sınavın bu olabilir ya da şer gördüğün bekarlık senin hayrınadır bilemezsin. "O" bilir.
Çok kafaya takmamak lazım. İnançlıysan dua et. Hayırlısını iste.
Birkaç kişi evden çıkmayıp bekleyelim madem kişi belliyse yazmış ya denemek isteyen beklesin arkadaşlar. O kişinin karşınıza çıkmasını nasip ettiği saat geldiğinde saçma sapan bir sebep bile o zile bastırır. Ki bunun çok örneklerini görüyorsunuz hepiniz çevrenizde. Uzun sözün kısası Nasip kimse gelip bulacak sizi.
mesajları alakasız yere cekenleri dikkate almadım zaten :)

Evet hayatimiz bizim secimlerimiz ve Allah da kaderimizi bizim secimlerimize gore yaziyor zaten. Eslerimiz de bizim secimlerimiz. Bizim onu sececegjmizi rabbimiz bildigi icin oyle yazdi. Biz galubeladan geliyoruz. Yani bedenlerimizden once ruhlarimiz yaratildi. Oradayken bizim dunyada yapacaklarimiz da bize gosterildi. Hani bazen bir olay yasariz yada bir yere gideriz. Ben bu olayi eminim daha once yasadim deriz ya iste o aslinda galubelada bize gosterilenleri hatirliyoruz. Ruhlarimiz daha once yaratildigina gore benim dunyaya gelmem icin annemle babamin evlenmesi gerekiyordu. Kizimin dunyaya gelmesi icin de esimle benim.
tüylerim diken diken oldu..

Valla sunu Bilir söyle söylerim.Eger kaderinde varsa birisi her sey su gibi akip gidiyor..anlamiyorsun bile...isler hzlaniyor anlamadigin bir sekilde...Eger olmayacaksa ne yaparsan yap olmuyor..Hayat bu noktada yavas ilerliyor...coook yavas...
yani bir sürü kisiyle cikabiliyorsun.Bambaska bir insanlada evlenebiliyorsun..Ya da bir bakmissin hic evlenmemissin...

Allaha hep söyle dua ettim..Allahim beni ömür boyu sevecek bana sahip cikacak bir es cikar karsima...Aramizda engeller varsa kaldir dedim..Günde 5 vakit..Her namazin arkasindan..her sey hizla gelisti...Demekki kaderimizdede varmis....ki Allah dua ettirmis...böyle düsünmek lazim.

Benim de aklımda senin gibi dusuncelerin olduğu bir gun araştırma yaptim ve su dini bilgiye rastladim.bir genc Üzgün ve aglarken Hz Muhammed AS ye rast lar peygamber Efendimiz gence üzüntü sunun nedenini sorar.o da bir kizi sevdigini evlenmesine engelleri olduğunu anlatip ya Resulullah benim için dua et evleneyim o kızla demiş. efendimiz oglum ben de dahil gelmiş geçmiş bütün peygamber ler bir araya helip sana dua etsek yine de sen Allahin senin için yazdığı kişiyle evleneceksin demis.hayirlisini iste demis.inancin varsa buna inan derim. Bu sşekilde aklimdaki deli sorulara cevap buldum. ..

cnm mutluysan böyle evliliği napıcan evlenipte neler yaşayanlar var.bence akışına bırak gitsin.herşeyin hayırlısı insan çok düşününce kafayı yiyicek gibi oluyor.

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
Sen istediğin kadar hayır de o kader geliyo seni buluyo

merhaba kızlar, benim kafama çok takılan bi soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.. bu zamana kadar hayatımda birileri oldu ve hep bi şekilde saçma sebeplerle olsa da bitti.. artık öyle bi umutsuzluğa kapıldım ki istediğim kişi hiç bi zaman karşıma çıkmayacakmış gibi hissediyorum.. bazı arkadaşlarım diyo ki, hiç merak ettme senin evleneceğin kişi alnında yazılı, eninde sonunda karşına çıkacak, ağzın dilin dolanacak ve ona hayır diyemiyeceksin, ölümle nikah saati şaşmaz, kısmetinde varsa ayrılsan bile döner dolaşır seni bulur diyolar.. ama yaptığım bir takım araştırmalara göre insanlar kendi kaderini kendisi çiziyor, yani eşini sen seciyosun, evet ya da hayır demek senin elinde, öyle ağız dil bağlanması falan olmuyor, fırsatı tepersen sonsuza dek yalnız kalıyosun.. siz bu konuda ne düşünüyosunuz? aklım çok karışık yardım edin :KK43:
Herkesin kendi inancı fakat ben buna inanıyorum. Nitekim rum suresinde şu geçer. - Yine O'nun âyetlerindendir ki, sizin için nefislerinizden kendilerine ısınırsınız diye eşler yaratmış, aranıza bir sevgi ve merhamet koymuştur. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir kavim için nice ibretler vardır.

Biliyor musun araplarda, alın yazısı diye kavramlar yok. Bizde var sadece. Kaç tane arap müşterimiz var. Kader diye birşeyin varlığına inanmıyorum, yani inanıyorum ama şöyle senin cinsiyetin, göz rengin, anne ve baban bunları değiştirelemez kader. Ama insan bazen kendi kaderini kendi çiziyor. Allah sadece olmuş ve olacak herşeyi biliyor. Bizim ne yapacağımızı önceden biliyor. hatta edeceğimiz duayı bile önceden biliyor. Yani Allah öyle yazdığı için yapmıyoruz; biz yapacağımız için Allah biliyor.

Allah s sana özür irade veriyor. Herşeyi kaderin üsütne mi yıkıcağız o zaman? Akıl, fikir neden verilmiş insana? İnsan bu noktada kaderim ne ise o olur demesi de çok yanlış bence. Evlenecek olan bir insan kendi özgür iradesini de kullanmalı düşünüp tartmalı, kendisi, ailesi ve evleneceği kimse için hayır olacak bir seçim yapmak için uğraşmalı.

Hangi ülkelerle calısıyorsunuz genel olarak? Erkek arkadasımda arap ta onlarda var aynı kavram inanıyorlar yani. Şimdi konustukta o merak etti habgi ülke diye :)

Ben aslında inançlı biri değilim kader filanda kafamı hep karıştırır. Ama insanın seçimi , çok istemesi ve olup olmamasıyla ilgili yaşadığım bir şeyi söyleyebilrim. Benim çok istediğim bir şey vardı bunun için çok çok çabaladım çok istedim elimden de gelenin fazlasını yaptım ve oldu. Oldu ama anladım ki hayırlı ya da iyi ne dersen değilmiş bunu pekte vakit geçmeden anladım.ve sonrdan gördümki evren, allah ,ilahi güç ne dersen artık bunun hayırlı olmadığına dair bana mesajlar vermiş aslında hemde pek çok kez ama tabi ben çok istediğim için gözüm kördü o zamanlar hafiften bunu hissetsemde görmezden gelmişim.hemen yanlışımdan , uanlış seçimimden döndüm. Çok para, gözyaşı ve emek harcamama rağmende hiç pişman olmadım. Yani demem o ki bu evlilik mevlilik meselelerini bilmem ama bazı şeyler bizi aşıyor gerçekten , bazı şeyleri kontrol edemiyoruz, olacaksa bişeyler hoop diye oluyor olmayacaksa olmuyor istesek elde etsek bile olmayacaksa yine son buluyor bir şekilde.
Buna tevekkülmü dersin rahat bi yapıyamı sahip olmak dersin bilmiyorum.hiç bişeyi zorlama elinden geleni yap ama ve sana verilen mesajları ki mutlaka veriliyor almaya doğru yorumlamaya çalış.

Kader Allah ın olucak olan herşeyi ezelden bilmesidir. Yani evlilik kader değil derseniz olmaz çünkü Allah ın bilmediği anlamına gelir. Evleniceğin kişide bellidir. Ama bu seçim bazen Allah ın takdir etmesiyle olur. Hayat bir sınav olduğu için Allah da iki kişiyi sınav yapmak için evlenicek kişileri kaderlerine yazar. Bu evlilik kararından sorumlu olmazsınız. Çünkü sizin iradeniz dışındadır. Bazen de iki kişinin birbirlerini seveceklerini bilir yani burda insan kendi iradesiyle seçer. Onları da ezelden bilerek yazar. Ama bu evlilikden sorumlu olursunuz çünkü kendi seçiminizdir.

Yanlış bir şey yazmamışımdır inşallah.

Kader; mutlak ve Muallak kader diye 2'ye ayrılır.mutlak kader değiştirmeyeceğimiz şeylerdir.örneğin anne babamız,saç rengimiz,doğumunuz vs.
Muallak kader ise cüzi irademizi kullanarak değiştirebileceğimiz şeylerdir.Evlilik Muallak kaderdir.

Allah ezeli ilmi ile kiminle evleneceğimizi bilir.yani Ayşe Ahmet ile evlensin şeklinde değil,Ayşe Ahmet ile evlenecektir şeklindedir.

kimlerin bize kısmet olarak geleceği mutlak kaderdir.yani karşımıza çıkacak kişileri Allah belirler . bir şekilde bir yerde karşımıza çıkarır.onu seçip seçmemek bizim irademiz iledir.

Inş anlatabilmişimdir .ben bu şekilde diye biliyorum

Kiminle evlenecigimiz bastan belli evet buda Allah'in takdiri (hatta o kisiyle kaderinde bosanmak varsa oda gerceklesir) .. Tesadufen karsina cikar evlenecegin insan hic ummadigin bir anda sen olmaz desende olur, ol desende olmaz eger kaderinde o yaziyorsa olur, eger yazmiyorsa sen ne kdr mucadele etsende olmaz ama eger evlenecigin kisi gercekten oysa onunla kendi kaderini kendin cizersin .. yani bir sekilde anlinda yazili olan insanla Allah seni karsilastir er yada gec ..

Kiminle evlenecigimiz bastan belli evet buda Allah'in takdiri (hatta o kisiyle kaderinde bosanmak varsa oda gerceklesir) .. Tesadufen karsina cikar evlenecegin insan hic ummadigin bir anda sen olmaz desende olur, ol desende olmaz eger kaderinde o yaziyorsa olur, eger yazmiyorsa sen ne kdr mucadele etsende olmaz ama eger evlenecigin kisi gercekten oysa onunla kendi kaderini kendin cizersin .. yani bir sekilde anlinda yazili olan insanla Allah seni karsilastir er yada gec ..

Yorumumun devaminda birde kendimden ornek vermek istiyorum..

Benim eski esim karsima pat diye dusu verdi hic ummadigim bir anda .. o donemler kesinlikle evlemek istemiyordum.. ve basta sevemedim kendisini istemiyordum.. kattiyen olmaz dedim arkadas kalalim dememe ragmen birde baktimki icimde gunden gune ona karsi bir sevgi olusmus.. nasil oldugunu bende anlamadim.. her neyse nisanlandik sorunlar yasadik bu evliligin akibeti aslinda bastan belliydi biliyordum ama nafile.. dugunden bir ay once benim icin hersey bitmisti bazi sebeplerden dolayi evlenmek istemiyordum ve bu sefer ondan ayrilmam icinde engel cikti .. ve sonuc evlendik... neden evlendik cunku ALLAH KIMINLE EVLENECEGIMI BASTAN YAZDI olmaz dedim ama yine evlendim ha seviyordum tabikide ama KESIN VE NET AYRILACAKTIM AMA AYRILMAMA BILE ENGEL CIKTI CUNKU ALLAH BENI BIR SINAVIN ICINE SOKMUSTU ..

Evliligimin birinci gunu bosanmayi dusunur oldum.. hayatim cehenneme dondu.. karsimdaki insanlar kul hakki yemesini severler, para zenginlik icin gece gunduz dua ederler, dedikoducu, hirsizlik yaparlar, kendi menfatlari icin insanlari kullanirlar, yalancilik, sahtekarcilik vsvs hepsi mevcuttu bu cirkef insanlarda..

Ve BOSANMA KARARI aldim ve su an asamasindayim yuklu bir miktarda tazminat ve nafakada kazandim ...

BAZEN INSAN ISTER ISTEMEZ DUSUNUYOR NEDEN KOTU INSANLARIN KARSISINA ALLAH IYILERI CIKARTIR VE EMIN OL SORUMUN CEVABINIDA BULDUM ... ALLAH BENI ONLARIN KARSISINA BOSUNA CIKARMAMIS BIR TEK BEN ONLARIN HAKKINDAN GELEBILIRIM DIYE CIKARMIS BENI ONLARIN KARSISINA ...

VE SIMDI SUKREDIYORUM ALLAH'IMA NEDENMI ? CUNKU BU SINAV BANA GUC VERDI .. YANI OLMAZ DEDIGIM HER NE VARSA OLDU .. KADERDEN OTEYE YOL GITMEZ

Arkadaşlar bence yazdıklarınıza dikkat etmelisiniz. Bilip bilmeden ,bilginiz olmadan bu soruyu yanıtlamanz bile sakat. Hassas bir konu çünkü. İlla düşüncemi yazayım dıye yazmamalısınız. Bu diğer konulara benzemez ! Konu sahibi,bununla ilgili diyanet,alo fetva hattı çok güzel cevaplar veriyor. Onları aramanızı ve araştırmanızı öneririm.. Daha sağlam bir bilgi adına.

Ben evlenecegın ınsanın bellı olduguna ınanmıyorum cunku evlılıgin kutsal olduguna ınanmıyorum, yanı devlete verdigin bır ımza mı doğum ve ölüm kadar önemli olan şey? Pekı ya ıkıncı üçüncü evlılıgınde gercek mutluluğu bulan ınsanlar? Bunların da mı hepsı bellı oluyor, hangısınde mutlu olacağım hangisinde uzulecegı falan.
Ben bır imzaya bu kadar anlam yuklenılmemesı taraftarıyım. Benım evlılıge bakıs acım farklıydı ama burada gelıp bazı seylerı okuduktan sonra, cok farklı düşündüğümü anladım. Bence evlılık de din gibi sapkın toplumları bır arada tutmak, bır ahlaki kalıba sokmak, ilişkileri cinsel acıdan düzenlemek amaçlı uretılen bır denetım kurumu. Yani kutsal bır sey degıl. Sonucta ben evlenmeden her seyı yapabılıyorsam yasayabılıyorsam bir lüzumu yok teknık olarak.
Kutsal olan sey, kaderde bu kadar anlam yüklenen sey bence aşktır, sonucta sevmedıgın bırıyle evlenebılırsın cunku evlılık dünyevi bır seydır ama aşk öyle degil sonucta sevmedıgın bırıne aşık olamazsın mümkün degil.
Bızım toplumumuzda evlılık cınsellıgı legal bır sekılde yaşamak ıcın bir arac, ama evlenmeden bırlıkte yasama oranı veya evlılık dışı cocuk oranı yuksek olan bır ülke olsak evlılık benım ıcın daha kutsal olurdu. Turkıyede herkes evlenıyor, cunku en basıtınden sevgılınle tatıle gıtmek bıle buyuk bır sey; Türkiye'de evlilik hayat akışı ıcınde bır adım cunku; ama örnegın İskandinav ulkelerınde herkes her seyı özgürce yapabılır, ve bızdekı gıbı bır baskı olmadıgı halde ınsanlar evlenmeyi seçiyorsa onların yaptıgı evlılık daha kutsaldır bence.

eğer yanlış bilmiyorsam; kader 2çeşittir, değişen kader değişmeyen kader.
her insanın kaderi farklıdır, kişinin kaderi nedir yalnız allah bilir veya bildirirse bilinir.
kaderimiz de biz öyle yapacağımız için öyledir... yani allah ezelden bildiği için bugünleri tek yaratan olarak ozamandan yazmıştır kaderlerimizi.
gerçi kader mevzusu çooook derin.
neyse kişinin evleneceği kişi değişen kaderde de olabilir değişmeyen kaderde de olabilir, bu kişiden kişiye değişiyor, eğer kişide evleneceği kişi değişmeyen kaderde ise onu değiştiremezsin yaşarsın elden bişey gelmez imtihandır, ama evleneceği kişi değişen kaderde ise değişebiliyor, seçimlerle yada dualarla vs vslerle değişebiliyor...
ben böyle biliyorum.

Bu sohbet senin tum soru isaretlerini kaldiricak ortadan.
Super bi anlatim hic sikilmadan dinliyceksin.
URL i bi turlu ekleyemedim.
Youtubedan ara hemen bulursun.

Hayalhanem--- evlilik kader midir?

X