İnsan çocuk yapmaya nasıl karar verir

Nasıl karar verdim ?

Çocukları seviyorum , insanlarla da genel manada ilişkilerim iyi.
Çocukları uzun vadede yük olarak görmüyorum.
Zorluğu olsa da çok fazla güzellikleri de var.
Maddi manevi kendimi hazır hissediyorum.
O işgüdünün oluşması zaman aldı bende ama Oluştu.
Kısacası ; isterim.

Umarım tez zamanda o da beni ister.
Bu da bugünkü duam olsun.

Ben de gram anlayamıyorum valla çocuk nasıl istenir, görünce falan nasıl kötü olunur, özenilir.çocuk çocuk diye nasıl kafalar tozutulur.çok çookk garip geliyor bana.empatinin "e"sini bile yapamıyorum.kendi hayatın bitiyor resmen.onu büyütmekten başka bir vizyonun yok hayatta.bir de yarın sıkılırsın, boşanırsın, yeni ilişki istersin, yeni kariyer, yeni mekan istersin.eee hepsini at çöpe. Bunu göze almak ne demek ya.anlayamıyorum ben.bir de bilmem kaç yıllık evli olsan da nasıl aranın bozulmayacağından emin olabilirsin ki? Adam 1 günde eski hayatına dönecek.sen derdine yan off kim nasıl cesaret ediyor şaşkınlıkla izliyorum.buna değecek mi şimdi yani ?

Son düzenleme:
Çevremde hiç düşünmeden öyle çat diye çocuk yapan çiftler yok,herkes enine boyuna düşünüyor,bin türlü aksilik atlatıyor. Kolay değil.
Ben çocuk yaparken sadece tek başıma büyütebilir miyim diye düşünmüştüm. Günün birinde tek ebeveyn olarak kalırsam başedebilir miyim diye düşündüm. Cevabım evet olduğu için yaptım.

düşüncelerinde haklısın. keşke herkes düşünerek çocuk sahibi olsa. rahmine düştüğü andan itibaren sana bağlı, ilerde kendi ayakları üstünde dursa da, kocaman da olsa manevi yükü asla azalmayacak bir canlı dünyaya getirmek kolay iş değil. ilerde tek başıma kalsam da bakarım diyorsan, genel olarak sorumluluk sahibi bir insansan yap tabii ki.

sartlariniz olgunlasmissa cok dusunmeyin .mantikli bir tarafi yok cunku tamamen icgudusel baslayip zamanla keyif aliyorsunuz .

İnsanlarin cocuk yapmayi dusunup karar verdilerini sanmaniz...
Evlenince cocuk yapilir, herkes yapiyor. Çoğunluk boyle, kucuk bir kismi uzun uzun dusunuyordur sanirim.
Bu yüzden 10 kisiden 8 i mutsuz olabilir mi? Her evlenilen gercekten iyi bi baba adayı mı? Sayet öle olsaydı burada her gün konu acılmazdı dite düşünüyorum. Buyüzden evlilik oturana kadar düsünülmeli, doğru zamanda olmalı. Buradaki konu acan kadınlara bak nerdeyse hepsi mutsuz evlilikte yanlıslıkla hamile kalmıstır. Sonrası ztn o cukurun icinde debelenmek. Keske hepiniz evlendiğinizde en az 2 sene yapmasanız sorunların bi kısmı çözülmüş olacak.

Sizden iyi eğitim alıp, sizden daha iyi imkanlara sahip olsa bile iş çözülmeyecek çünkü gelişmemiş ve insanları eğitimsiz bir ülkede yaşayacak.(iyi eğitimle yurt dışına giden de oluyor ama bir ihtimal tabi ) yeri gelecek kendi seviyesinde sohbet edecek kalitede birini bile bulamayacak, okuma yazmayı bile tam bilmeyen kişilere laf anlatmaya çalışacak. yeri gelecek aşk yaşayacak kalitede bir karşı cins bulamayacak.hep bu ülkedeki cehaletle, pisliklerle, iğrenç olaylarla mücadele etmek zorunda kalacak.hayatındaki herkes sınıf arkadaşları gibi biraz daha üst düzey kişilerden oluşmayacak.bak burada kadıncağızlar kaç yaşına geldim adam gibi bir ilişki yaşayamadım diye dertlenip duruyor.sizin iyi olmanız da yetmiyor yani.

Çocuğu adamla evliliğinin ebediyete kadar sürme ihtimali üzerine yapmıyorsun. Öyle olsa boşanan her kadın çocuğunu da başından atar. Çocuk kadının bedeninde canlanan, onun doğurmasıyla hayat bulan bir canlı. Anne ile bağı bambaşka.
sen zaten çocuğu dert olarak görüyorsun. Ben şu gün boşansam çocuklarım bana evliliğimden kar kaldı diye düşünürüm.

Ben dusunmeden cocuk yapin mi demişim yorumumda acaba? Sanki oyle demisim gibi bir his verdi yorumunuz haha.

Yorumu kimin yazdigini görmeden okumuştum ilk birkaç cümleden sonra kesin Ferhans dedim tabiki yanilmadim. Hoşgeldin Ferhans bizde seni bekliyorduk. Ben artık senin bilerek bu kadar sacmaladigini sırf tepki almak için bu cümleleri kasıtlı kurduğunu aslında içten içe kıskançlıktan geberdigini düşünüyorum biliyor musun? Keşke annecigin zamanında yukarıda senin saydığın endişelerden birine sahip olsaydı diye içimden geçirmedim degil. Sen iyi değilsin en kısa zamanda psikolojik açıdan tedavi olmanı isterim. Hem evlilik diye ölüp bitiyorsun öyle ki tecavüze bile razisin(kendi cümlesi arkadaşlar) hemde her konuda evliliğe mok atma derdindesin. Yeter kızım artık bir kendine gel.

Nihalcim hiç insan yerine koyup güzellikle cevap verme şuna.

İroniden anlamayan nesile asina değilim

tam da düşündüğün gibi ne eksiği var fazlası yok imza 2 çocuklu

valla bile isteye geç anne oldum zor olduğunu düşündüğümden. Allah can sağlığı versin çok seviyorum ama zor be valla çok zor. kaldıramayacağını düşünen yeltenmesin arkadaşlar ya da 1 de kalsın her çocuk anneden 10 yıl götürüyor bence

Ben dusunmeden cocuk yapin mi demişim yorumumda acaba? Sanki oyle demisim gibi bir his verdi yorumunuz haha.
Çoğunlugun kücücük kısmın düşündüğünü yazan sizsiniz buna isitnaden diyorum ki ztn düşünseniz her gün kk da bu konular acılmazdı dimi? Dünyaya insan getirmek bu türkiye sartlarında 1000 kez falan düsünülmesi lazım. Cok iyi bi eğitim aldırılamauacak, mutlu bir ailede doğmayacaksa hic doğmamasını yeğ ederim. Bu yüzden her evli yapmasada olur

Evet cogunlugun kucucuk bir kismi dusunuyor malesef bu bir gercek de beni niye devamli "yok dusunseniz, yok yapmasaniz" diye icine alarak yorum yaziyorsunuz gereksiz gereksiz.
Ben 8 bucuk senelik evliyim cocugum da yok (olmuyor degil yok)
Ben mi millete cocuk yaptiriyorum. Duyarinizi cekemicem.

Son düzenleme:

Yaşadığınız kayıp ve zorluklar nedeniyle içinde bulunduğunuz durum için çok üzüldüm, inşallah bu zorlu süreçlerden sonra çok mutlu, huzurlu olduğunuz bir hayatınız olur.

Sorumluluk konusunda endişe yaşamanız normal. İnsan yaşadıklarıyla, hayat tücrübesiyle, tanık olduklarıyla fikirleri, bakış açısı çok farklı şekilde değişebilir. Belki birkaç ay sonra hazır hissedeceksiniz.

Beni de mesela çocuk konusu değil de evlilik endişe ettiriyor. doğru bir şey mi, bir zamanı var mı, gerçekten doğru kişi ideal evlilik var mı, hayatı mı yaşamak gerek yoksa evlenmek mi, önce kariyere mi odaklanmak gerek. Kafamda binbir tilki koşturuyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…