İkinci evlilik ve çocuklar

ayy çok zor erkek çocukların ergenlik dönemi....benim oğlumda çok ağır geçirdi...benimkinde de bilgisayar oyunlarına bağımlılık vardı....sinirli,agresif,okulda tembel,öğretmenlerine saygısız,evde istediği olmasın öfkelenip kapıları yumruklayan....aman aman yazdıkça içim titredi....bitti ama... lise sonda bitti....doktora götürdüm bende zorla...ama herhangi birşey vermedi....bazı ocuklar ağır geçirir dedi...sadece....Allah biliyor ya kendi evladım ama nefret ettiğim saatlerce ağladığım çok günler yaşadık...lise bitti...sınıfta kalmadı...üniversiteye gitti...o evlat gitti bambaşka bir evlat geldi....Rabbime bin şükür....okulunu bitirdi...işine girdi...kendi ...23 yaşında Türkiye'nin gözde bilişim şirketlerinden birinde...eğitimler veren...yurtdışı iş gezilerine katılan akıllı,fikirli,dürüst,vicdanlı bir çocuk oldu çıktı...işiniz çok zor güzel kardeşim...çook sabır gerekiyor....kendi evladına mecbur sabrediyorsun da elin evladına sabredilir mi hiç bilemiyorum....

sizin yazınızın bir önünde benim durumum yazılı.darısı başımıza.inşallah benim kardeşimde atlatır ki yavaştan atlatmaya başladık.gerçekten çok zor
ayy çok zor erkek çocukların ergenlik dönemi....benim oğlumda çok ağır geçirdi...benimkinde de bilgisayar oyunlarına bağımlılık vardı....sinirli,agresif,okulda tembel,öğretmenlerine saygısız,evde istediği olmasın öfkelenip kapıları yumruklayan....aman aman yazdıkça içim titredi....bitti ama... lise sonda bitti....doktora götürdüm bende zorla...ama herhangi birşey vermedi....bazı ocuklar ağır geçirir dedi...sadece....Allah biliyor ya kendi evladım ama nefret ettiğim saatlerce ağladığım çok günler yaşadık...lise bitti...sınıfta kalmadı...üniversiteye gitti...o evlat gitti bambaşka bir evlat geldi....Rabbime bin şükür....okulunu bitirdi...işine girdi...kendi ...23 yaşında Türkiye'nin gözde bilişim şirketlerinden birinde...eğitimler veren...yurtdışı iş gezilerine katılan akıllı,fikirli,dürüst,vicdanlı bir çocuk oldu çıktı...işiniz çok zor güzel kardeşim...çook sabır gerekiyor....kendi evladına mecbur sabrediyorsun da elin evladına sabredilir mi hiç bilemiyorum....

okudum melomis...Allah yardımcınız olsun...aile çok önemli....biz babasıyla beraber hareket ettik...aslında hadi gel beraber hareket edelim demedik...durum ne gösterdiyse,el yordamıyla baş etmeye çalıştık....en kötüsü de ani öfke patlamalarıydı....yani keskin bir bıçak üstündesin o anlarda...her an ondan yada bizden şiddet boyutuna geçilecek diye ödüm patlardı...kolay gelsin, çabuk geçsin inş:))

veda_busem
O oglanla o kız nasıl birarada tutuluyor ben buna şaşırdım. Devir kötü. Ha 7 24 kızımın yanındayım dersen o ayrı.

Evet devir cok kötü gerçekten de, benimde en hassas olduğum konulardan bırı bu.. Ne yazık kı 7/24 kızımın yanında olamıyorum isterdi m ama mumkun değil çalışıyorum.. Fakat şöyle bir çözüm urettım, odaları ayrı katta, kızım alt katta benim odamın yanında odası.. Dıgerı ust katta, zaten son 6-7 aydır dediğim gibi diyalogları da yok fazla.. Ayrıca kızımı okuldan annem alıyordu ve ben işten gelene kadar birlikte vakit geçiriyor lardı. Şimdi ise sabahları ben anneme bırakıp akşam eve gelirken alıyorum, böyle işte.. bunca zamandır daha hiç evde ikisini bırakmadım.. tevekkül biraz da.. dediğiniz gibi devir gerçekten çok kötü.. babasının bile kızına göz koyduğu bir sapkınlık söz konusu.. ben üzerime düşeni layigiyla yaptığımı düşünüyorum, gerisini dua ile allaha bırakıyorum.. her isim böyledir zaten.. bir de tabi şu da var, allahı var, ben çocuğun daha hiç öyle absürd bir hareketini görmedim, duymadım, hissetmedim.. zaten o kadar da çok kız arkadaşı var ki, başını onlardan kurtaramıyor.. allah şaşırtmasın, ne diyeyim..

Eşinizle direk bir sorununuz yok.
Boşanmayı hemen düşünmeyin derim.
Mutlaka ne kadar iyi niyetle yaklaşırsanız yaklaşın üvey anne ilan edilmek zordur.
Allah yardımcınız olsun.
Ancak o çocuğu da eşinizi de anlamaya çalışın lütfen.
Yetiştirmek, ahlak, terbiye kurallarını vermek çok önemli mutlaka ama emin olun bunlar üzerinde
titizlikle durulmasına rağmen baş etmesi güç evlatlar var.
Örneğin 6 kardeş olan biz aynı ailede, aynı kurallarla büyümüş olmamıza rağmen bir ablam var ki
evde terör estirir, sorunları hiç bitmez.
Olabiliyor yani..

Ergenlik başlı başına zor bir dönem.
Biraz daha fazla sabır ve anlayışla o çocuğun sevgisini kazanmanız mümkün.
Tüm gün pc de oturma alışkanlığını neden edinmiş?
Çünkü en rahat ve mutlu hissettiren aktivite bu.

Yaşıtları ile iletişim kurup çevre edinebileceği, mutlu olabileceği ortamlar sağlamanız mümkün.
Yetenekleri doğrultusunda kurslara yazdırın, seçimi kendisi yapsın, siz yönlendirici ve destek olun.
Zamanla ilginizi ve iyi niyetinizi minnet duygusu ile karşılayacaktır diye düşünüyorum.

Bence bir anne, babadan çok şeydir aslında.
Düşünemez, düşünse de harekete kolay geçemez falan.
Siz yardımcı olun. Böyle gelmiş böyle gidecek diye bir kural yok.
Bu sorunu çözebilirsiniz, tabi ki kızınıza haksızlık etmeden, onu kötü etkilemeyecek şartları sağlayarak..
Eşinizin size ihtiyacı var. Onu yarı yolda bırakmayın derim.

Eşinizle direk bir sorununuz yok.
Boşanmayı hemen düşünmeyin derim.
Mutlaka ne kadar iyi niyetle yaklaşırsanız yaklaşın üvey anne ilan edilmek zordur.
Allah yardımcınız olsun.
Ancak o çocuğu da eşinizi de anlamaya çalışın lütfen.
Yetiştirmek, ahlak, terbiye kurallarını vermek çok önemli mutlaka ama emin olun bunlar üzerinde
titizlikle durulmasına rağmen baş etmesi güç evlatlar var.
Örneğin 6 kardeş olan biz aynı ailede, aynı kurallarla büyümüş olmamıza rağmen bir ablam var ki
evde terör estirir, sorunları hiç bitmez.
Olabiliyor yani..

Ergenlik başlı başına zor bir dönem.
Biraz daha fazla sabır ve anlayışla o çocuğun sevgisini kazanmanız mümkün.
Tüm gün pc de oturma alışkanlığını neden edinmiş?
Çünkü en rahat ve mutlu hissettiren aktivite bu.

Yaşıtları ile iletişim kurup çevre edinebileceği, mutlu olabileceği ortamlar sağlamanız mümkün.
Yetenekleri doğrultusunda kurslara yazdırın, seçimi kendisi yapsın, siz yönlendirici ve destek olun.
Zamanla ilginizi ve iyi niyetinizi minnet duygusu ile karşılayacaktır diye düşünüyorum.

Bence bir anne, babadan çok şeydir aslında.
Düşünemez, düşünse de harekete kolay geçemez falan.
Siz yardımcı olun. Böyle gelmiş böyle gidecek diye bir kural yok.
Bu sorunu çözebilirsiniz, tabi ki kızınıza haksızlık etmeden, onu kötü etkilemeyecek şartları sağlayarak..
Eşinizin size ihtiyacı var. Onu yarı yolda bırakmayın derim.
teşekkür ederim yüreğime su serptiniz, şu mübarek saatte inanın teselli oldunuz.. duymak istediğim ne varsa yazmışsınız, sağolun.. dediğiniz gibi bir erkek, kadın kadar komplike düşünemiyor, bu kadar duyarlı, hassas yaklaşamıyor, aslında dünya kadınların üstünde dönüyor kim ne derse desin.. bizim evde de durum bundan ibaret.. ben eşimi seviyorum, onunda beni sevdiğini çok iyi biliyorum.. ikimizde birbirimizde aradığımızı bulduk aslında, hani agresif filan dedim ama canavar değil ya bu adam. söylediklerinizi uzun uzun düşünüp, derin bir nefes almaya, allahtan daha fazla sabır dilemeye karar verdim.. teşekkürler..

teşekkür ederim yüreğime su serptiniz, şu mübarek saatte inanın teselli oldunuz.. duymak istediğim ne varsa yazmışsınız, sağolun.. dediğiniz gibi bir erkek, kadın kadar komplike düşünemiyor, bu kadar duyarlı, hassas yaklaşamıyor, aslında dünya kadınların üstünde dönüyor kim ne derse desin.. bizim evde de durum bundan ibaret.. ben eşimi seviyorum, onunda beni sevdiğini çok iyi biliyorum.. ikimizde birbirimizde aradığımızı bulduk aslında, hani agresif filan dedim ama canavar değil ya bu adam. söylediklerinizi uzun uzun düşünüp, derin bir nefes almaya, allahtan daha fazla sabır dilemeye karar verdim.. teşekkürler..

Rica ederim.. Allah yardımcınız olsun.
Yakın zamanda sorunları çözmenizi, huzur bulmanızı dilerim.:KK66:

zaten ergen bır cocukla yasamak zor olmalı yanı sız oz annesı bıle olsanız zor olacaktı dıye dusunuyorum
ama ote yandan deger mı, yani aranzda baska bır bagda yok bilemiyorum
benimde ikinci evliliğim ve ben asla sartlar esıt olsun demeyenlerdenım.
esımın cocugu olsaydı onunla evlenmezdım

zaten ergen bır cocukla yasamak zor olmalı yanı sız oz annesı bıle olsanız zor olacaktı dıye dusunuyorum
ama ote yandan deger mı, yani aranzda baska bır bagda yok bilemiyorum
benimde ikinci evliliğim ve ben asla sartlar esıt olsun demeyenlerdenım.
esımın cocugu olsaydı onunla evlenmezdım
ama işte çocuğu olan biri anlamaz mı çocuk sevgisini ?? ona verdiğiniz sevgiyi, değeri, emeği, harcadıgınız zamanı, parayı ancak çocuğu olan bir başka insan anlamaz mı ??

ama işte çocuğu olan biri anlamaz mı çocuk sevgisini ?? ona verdiğiniz sevgiyi, değeri, emeği, harcadıgınız zamanı, parayı ancak çocuğu olan bir başka insan anlamaz mı ??
bılmem
babaların bu konuda cok hassas oldugunu dusunmuyorum
esım konusunda emın oldugum tek sey varsa oda 1 yasından beri babalık yaptıgı oglumu cok sevdıgıdır.( 5.5 yasında suanda)
bellı olmaz yanı ılla bu sekılde bı kalıpta olması gerekmıyor .

Siz bir sekilde idare edebilirsiniz ama kiziniz bu gergin ve mutsuz ortamda buyumek zorunda mi?
Bilmiyorum cok mu yanlis dusunuyorum ama ebeveynlik bazen once cocugunun mutlulugunu ve guvenligini dusunmektir gibi geliyor bana. Kiziniz zaten bu ortamdan yeterince etkileniyor, bi de bu oglanin ayarsiz agresif tavirlari bir gun kiziniza siddet uygulamaya varirsa ne yapacaksiniz? Asla olmaz demeyin oz kardesler bile bazen kriz anlarinda birbirlerine zarar verebiliyorlar.

bence olmayan bir otoriteyi senle yaşamak çocukta ters tepki yapmış. benim teyzem de o yaşlardaki oğlunu bilgisayardan alamıyor ama çat diye interneti kesse paly station unu alsa aynı şeyler yaşanır evde kıyametler kopar.sen o çıcugun psikolojisini anlamamışsın ona olması gerektigi şekilde yaklaşamamışsın. her ne kadar iyi niyetli yapsan da bu kdr öfekli ergen bir çocugu böyle sert tepkilerle eğitemezsin. boşuna kendini yıpratmışsın.
birde kızımdan ayırmadım diyorsun bu senin görüşün sen kendi kalbinde yaptıklarında tabiki ayırmamışsındır. ancak çocugun pc sini elinden alıp kızına ilgi gösterince çocuk ne düşünmüş olabilir? tabiki yanlış anlayacak
sonuç olarak eşnden boşanıp boşanmamak senin kararın ama o çocugun annesi olmak istiyorsan daha sağlam yaklaşmalısın diye düşünüyorum. bu arada kızının da psikolojisini bozma. hem eşin hem de senin için öncelik çocuklarını olmalı ama boşanmayı düşünürken de 34 yaşında 2 evlilik bitirmiş birisi olarak ne olacağım diyorsun sadece kızına ne iyiliği kötülüğü olabilr bu evliliğin bunu düşünerek karar ver. o senin sorumlugugunda

Anlattığınız şeyler inanın o yaşlarda erkek çocuğa sahip çoğu ailelerde yaşanıyor ama daha kuvvetli ama daha az. Çocuk hırçın olabilir saygıdan edepten uzak olabilir ama onunda gözünden bakmalıyız bu duruma. Neticede annesiz büyümüş ve en hırçın yaşları. Adı üzerinde deli-kanlı. Belki yoracak sizi ama inanın yirmili yaşlarında durulup size ve kardeşine sahip çıkan bir birey olacak. Onun için yaptıklarınızı daha iyi anlayacak ve sevgisi gibi saygısı da artacak. Eğer eşinizle bir problem yoksa şefkatinizle sabrınızla yenebilirsiniz bu durumu gibi :) Allah kolaylıklar versin

bence olmayan bir otoriteyi senle yaşamak çocukta ters tepki yapmış. benim teyzem de o yaşlardaki oğlunu bilgisayardan alamıyor ama çat diye interneti kesse paly station unu alsa aynı şeyler yaşanır evde kıyametler kopar.sen o çıcugun psikolojisini anlamamışsın ona olması gerektigi şekilde yaklaşamamışsın. her ne kadar iyi niyetli yapsan da bu kdr öfekli ergen bir çocugu böyle sert tepkilerle eğitemezsin. boşuna kendini yıpratmışsın.
birde kızımdan ayırmadım diyorsun bu senin görüşün sen kendi kalbinde yaptıklarında tabiki ayırmamışsındır. ancak çocugun pc sini elinden alıp kızına ilgi gösterince çocuk ne düşünmüş olabilir? tabiki yanlış anlayacak
sonuç olarak eşnden boşanıp boşanmamak senin kararın ama o çocugun annesi olmak istiyorsan daha sağlam yaklaşmalısın diye düşünüyorum. bu arada kızının da psikolojisini bozma. hem eşin hem de senin için öncelik çocuklarını olmalı ama boşanmayı düşünürken de 34 yaşında 2 evlilik bitirmiş birisi olarak ne olacağım diyorsun sadece kızına ne iyiliği kötülüğü olabilr bu evliliğin bunu düşünerek karar ver. o senin sorumlugugunda
olmayan bir otoriteyi benimle yaşamış olması evet çocukta ters etki yaptı farkındayım ama sanki 24 saat yanimizdaymis gibi yaptığınız yorumlar da canımı sıktı.. kusura bakmayın ama ezdiremem kendimi bu kadar.. pcyi tableti elinden alıp ne biliyorsunuz balık tutmaya, paten sürmeye, bisiklet binmeye, dağa kira bayira gitmedigimizi, kova kova mısır patlatıp sinema geceleri yapmadığımızı, tabunun, jenganin, türlü türlü oyunların dibine vurmadıgimizi, mutfağa girip krepten mantıya pogacaya keke, pizzaya kirabiyeye kadar yapıp mutfağı batırmayi umursamadan eğlendigimizi ne biliyorsunuz da beni öyle oturdugunuz yerden eleştiriyorsunuz ?????? Hem ayrıca ben eleştiri değil çözüm istiyorum, yoksa bir çözümunuz yaZmayabilirsiniZ.....

Ay çok etkılendım,yeğenımde öle inşallah sonu senın kuzun gıbı olur

Bosanmis ve de 9 yasinda bir oglu olan biri olarak cok korktum. Umarim benim oglumun ergenligi boyle olmaz.
Bir laf vardir insan 7 sinde neyse 70 inde de odur diye. Sanirim ergenlik donemine gelmis birini bu saatten sonra bazi seylerde cokta degistiremezsiniz. Belki tuvalet egitimi konusunda falan biraz duzelme saglayabilirsiniz ama genel anlamda cok da degisme beklemeyin derim.
Eger esinizle olsaydi probleminiz bosanin derdim. Ama cocukla problem olunca iste orda insan ne diyecegini bilmiyor. Ama zaten hersey olmasi gerektigi gibi olmuyor mu? Yani bitecelse de bitiyor. Zamana birakin. Acil kararlar vermeyin.
Esinizin ogluyla da yuz goz olmayin. Babasina birakin o halletsin o yuz goz olsun. Siz aradaki saygiyi kaybetmeyin.
zamana birakin derim ben. Bu evlilik bitmesi gerekiyorsa biter. Her seyde bir hayir vardir. Uzulmeyin. Sevgiler...
Yok ağbimde öle idi,ama şimdi mükemmel bır baba ve Eş ,yanı yedısınde dedınya ona cevap

Anlattığınız şeyler inanın o yaşlarda erkek çocuğa sahip çoğu ailelerde yaşanıyor ama daha kuvvetli ama daha az. Çocuk hırçın olabilir saygıdan edepten uzak olabilir ama onunda gözünden bakmalıyız bu duruma. Neticede annesiz büyümüş ve en hırçın yaşları. Adı üzerinde deli-kanlı. Belki yoracak sizi ama inanın yirmili yaşlarında durulup size ve kardeşine sahip çıkan bir birey olacak. Onun için yaptıklarınızı daha iyi anlayacak ve sevgisi gibi saygısı da artacak. Eğer eşinizle bir problem yoksa şefkatinizle sabrınızla yenebilirsiniz bu durumu gibi :) Allah kolaylıklar versin
Sızın gıbı makul ınsanlar her yere Lazım,

size inanmak istiyorum... daha beter olması korkutuyor beni.. 14 yaşında dayılanip üstüme yürüyen, benden alamadıgı hırsını duvarlari yumruklayarak almaya çalışıp, ellerini patlatan çocuk 20sinde bana kızıma ne yapmaz düşüncesi çok baskın bende... korkuyorum açıkçası.. ama bu yazdıklarım ne olur yanlış anlaşılmasin.. ben herşeyi, birlikte yaşayacağımızı bile bile yaptım bu evliliği... işte 3 yılın sonunda elimde kocaman bir hayal kırıklığı, kocaman bir pişmanlık kaldı :KK43:

Çocuğum yok ama çocuklu bir adamla evlendim, sizi kısmen anlayabiliyorum, o çocuk belki çabayla düzelebilir ancak bunlar olurken kızınızın aldığı yaralar ne olacak ? Çocukluk yıllarını nelerle dolduruyor ve tabi buna değer mi ? Eşim Karadenizli, hem de çok koyusundan, anlattığınız davranış tarzını az buçuk anlayabiliyorum ve çabanıza değmeyeceğini düşünüyorum. Şimdi ergenlik sorunları olsa da o çocuk alacağı temeli almış, bazı şeyler hiç değişmeyecek. Belki kızacak insanlar bana ama gerçek bu, Şu aşamada kızınız her şeyden önemli bence, sizin üzerinize yürüyebilen çocuk, yarın öbür gün o kıza dünyayı dar eder, yazıktır, evlilik yürüyecek diye, başkasının evladı iyileşecek diye kendinizinkini yakmayın. Çok üzgünüm daha pozitif yazabilmeyi çok isterdim ama bende ebeveynleri boşanmış bir çocuğum ve asla değiştiremediğim anılarım var, kızınıza bunu yapmayın, hiç bir evlilik buna değmez

X