İkinci evlilik ve çocuklar

Valla bnm gorumcemin ogluda oyle ne kadar kadin herseyi yapsads yok cocuk duzelmiyor. İnt kesti vs yok faydasi. HerkeZ bs3y desede cocuk bi!dinden gecmio malesef yani o cocugu dusununce ya cocugun etlisine sutlusune karsmayip muhattap olmayip esinizle olan yasiminiza bakacaksniz yada ayrilcaksniz.

O oglanla o kız nasıl birarada tutuluyor ben buna şaşırdım. Devir kötü. Ha 7 24 kızımın yanındayım dersen o ayrı.

Bosanmis ve de 9 yasinda bir oglu olan biri olarak cok korktum. Umarim benim oglumun ergenligi boyle olmaz.
Bir laf vardir insan 7 sinde neyse 70 inde de odur diye. Sanirim ergenlik donemine gelmis birini bu saatten sonra bazi seylerde cokta degistiremezsiniz. Belki tuvalet egitimi konusunda falan biraz duzelme saglayabilirsiniz ama genel anlamda cok da degisme beklemeyin derim.
Eger esinizle olsaydi probleminiz bosanin derdim. Ama cocukla problem olunca iste orda insan ne diyecegini bilmiyor. Ama zaten hersey olmasi gerektigi gibi olmuyor mu? Yani bitecelse de bitiyor. Zamana birakin. Acil kararlar vermeyin.
Esinizin ogluyla da yuz goz olmayin. Babasina birakin o halletsin o yuz goz olsun. Siz aradaki saygiyi kaybetmeyin.
zamana birakin derim ben. Bu evlilik bitmesi gerekiyorsa biter. Her seyde bir hayir vardir. Uzulmeyin. Sevgiler...

. İlk başlarda iyi anlaşıyorlardi, geçen yaz filan, eğlenceli ve mutlulardi, tabi ki zaman zaman anlaşmazliklar oluyordu ama ufak tefek.. başka birine kizimdan bahsederken kardeşim der mesela.. bu yılbaşından sonra çocuk daha bir değişti, yapmayı sevdiği, eğlendigi şeyler hepsi yokoldu bir anda.. artık bizimle hiçbirsey yapmak istemiyor. insan içine çıkmıyor zaten pek, sadece pc başında, sanal âleminde mutlu.. interneti kapattırdigim, pcyi tableti play stationu aldığım zaman da benimle çatışıyor işte.. evet dediğiniz vicdan muhakemesini bende yapıyorum, acaba çocuğuma yazık mı ettim diye... :KK43: işte bu da bana sık sık boşanmayi düşündürüyor, sıkıştım kaldım.. çocuklar büyüyüp kendi hayatlarını kurunca elde kalacak yalnızlık..

Bu çocuk ergenlik döneminde, ve bu şekilde olan yüzlerce çocuktan biri...Siz onun öz annesi de olsaydınız bile bu kadar ağır olmasa da benzer şeyler olacaktı. Bu yaş grubuna öğretmenlik yaptım bir kaç yıl boyunca ve velilerden dinlediğim tablo aynı sizin anlattığınız gibiydi. Tabii siz öz annesi olmamanız, boşanmış bir babanın çocuğu olup annesi tarafından terk edilmesi,babaanne ile büyümesi, otorite boşluğu vs. durumu daha kötü hale getirmiş.Belki de sizin de bilmeden yanlış yaklaşımlarınız olmuştur. Bir şeyleri yasaklıyoruz da yerine ne koyuyoruz? Bir de babası bu durumdaki çocuğu ile ilgileniyor mu? Sanki olayların dışında gibi.Sizi bu kadar yüz göz etmemesi gerekirdi normalde. Belki de bu kadar ilgisiz olduğu için çocuk bu hale geldi.
Eşinizle mutluysanız aslında boşanacak bir sebep değil. Boşanmış ve çocuklu erkekle evlilik çocuğunuz olmayan birine annelik olmasa da ebeveynlik etmek demek ve bu zor bişey olmalı, kendi çocuğuna bile bazen katlanamazken...bunları göze almışsınızdır gerçi.
Kızınız bu durumlardan zarar görüyor mu o ne durumda

Son düzenleme:
Biri bana akıl versin ne olur !!!!
Merhaba sevgili hanımlar.. siteyi çok uzun zamandir takip ederim ve aklıma takılan sorulara mutlaka cevaplar bulurum.. ancak ilk kez gerçekten yazma ve cevap alma ihtiyacım var.. kaldı ki sıkıntılarımı kimseye anlatamıyorum.. ben 34 yaşında, güzel sayılabilecek, ekonomik gücü yerinde bir kadınım.. 9 yaşında bir kizim var. İlk eşimden kızım 2,5 yaşındayken boşandım, sebep aşırı ilgisizlik ve sorumsuzluktu. Bundan sonra 5 yıla yakın bir süre kızımın tüm sorumlulugunu üstlenerek mutlu ve huzurlu bir yasantı sürdürdüm, tabi bunda annemin de çok büyük emeği oldu, çalıştığım için annem kızıma resmen ikinci annelik yaptı.. bu süreçte maddi olarak bir sıkıntımız olmasa da manevi anlamda kızımda boşluklar olduğunu hissettim. Çünkü gerçekten çok ilgisiz bir babası vardı ve çocuğumun başka çocukların babalarıyla olan diyaloglarına imrenerek baktığını görmek içimi acitiyordu.. birde kardeş isteği bana ikinci evlilik yapmayı düşündürdü.. tabi kendim de genç ve hoş bir hatundum, görmedigim ilgi, beğenilme, sahiplenme ve bir aile olma isteği, belki bir çocuk daha derken...... bir tesadüf sonucu şimdi ki eşimle tanıştım, birbirimizi kısa bir flört ardından sevdik ve evlenmeye karar verdik.. zaten sorunlar da böylece başlamış oldu.. eşimin bir oğlu var, şu anda 15 yaşında.. şartlarımız eşit diye o kadar sevinmiştim ki.. biz bir aile olacaktık ve kızım da bir abiyle büyüyecekti.. üvey kelimesini allah biliyor ya bir kez bile içimden geçirmedim.. bundan 2.5 yıl önce evlendik. farklı şehirlerde yaşadığımız ve biraraya gelebilmemiz için birimizin fedakarlik yapması gerekirdu.. gözümü kırpmadan tayin istedim.. memleketimden neredeyse 1000 km uzaga.. mutlu olacağımızı düşündüm, hiç korkmadim, evimi, bütün çevremi, bütün duzenimi bırakıp karadenize geldim.. ancak ne yazık ki düşündügüm gibi olmadı.. önce biz eşimle çok farklı kültürlerin insanları olarak zaman zaman çatıştık, ardından benim oğluyla yaşadığım sorunlar da eklenince hayat çekilmez bir hal aldı.. sorunun özü şu : küçükken hiperaktif teşhisi konan, bu yüzden bir süre tedavi gören, 5-6 yaşlarından beri annesi tarafından ilgi görmeyen, baba ve babaannesiyle büyüyen, hiçbir ahlak kuralı ve eğitimi verilmemiş verilse de öğrenmeyi ve uygulamayı reddeden, şu anda ergenligin sancılarını çeken ve son zamanlarda ciddi boyutta bilgisayar bağımlılığı olan boyu 1.80 aklı nohut kadar bir erkek çocuğu.. birlikte geçirdiğimiz iki yılda, bu kocaman adama, tuvaleti nasıl kullanması gerektiğinden tutun da kendi özbakimina kadar bir çok şeyi öğretmek zorunda kaldim.. kızımla ikisi arasında allah şahidimdir zerre kadar ayrım yapmadığım halde ayrım yapmakla suçlandım.. anlamsız yere yaşanan öfke patlamalarinda hayatimda hiç görmedigim saygısızliklar gördüm, küfür ve hakaretler işittim, hatta bir kez eşim evde yokken, üstüme yürüdü.. netice itibariyle iki kişilik dünyamızda yaşadığımız huzur, keyif ne varsa hepsi bitti, kızım hiç görmedigi duymadıgı şeylere şahit oldu, benim sinirlerim laçka.. evin agresif gergin ortamı hepimizi çok yıprattı ve son 4-5 gündür kopma noktasındayiz.. eşim iyi bir insan, onunda gergin, agresif bir mizacı var ama artık şifresini çözdügüm için onunla basedebiliyorum.. ama oğlu beni tüketti, sayesinde boşanma arifesindeyiz.. evden gittiler, herkes biraz başını dinlemek istiyor.. ne hayallerle, mutlulukla geldiğim bu şehirde simdi hindi gibi bir başıma ne yapacağımı düşünüyorum .boşanıp eski hayatıma bir şekilde kaldığım yerden devam etmek mi, ama tabi 34 yaşında iki kez evlenmiş biri olarak... yoksa inatla evliliğimi sürdürüp çocugun aklini başına almasını beklemek mi, hiç umudum olmasa bile... bayağı uzun yazdım, umarım bunalmamisimdir kusura bakmayın . ancak gerçekten objektif görüşlere ihtiyacım var... çok teşekkür ederim, sevgilerle...

Ben digerleri gibi ilimli olamiyorm. 7 yasindaki bir kiz ile, dogru düzgün tanimadigin fakat agresiv bir mizaci olan bir kisi için 1000 km ileriyi gittiniz öyle mi?

Yani artik birak kendini, hiç mi o minik kizin üzerinde yapacagi etkiyi düsünmedin? O kiz dogdugdan beri huzursuz bir ortami görmüs zaten ve sonunda bosanmisiniz. Tam anneannesi ile huzurlu ortami yakalamisken, sen gidip o kiz 1000 km uzakta, dogru düzgün tanimadigi bir erkek ile, tanimadigi ondan 6 yas büyük bir çoçuk ile yasamayi zorladin.

Ve tüm bunlari tanimadigi ortamda, anneannesinden uzak, yeni okula baslamak felan veee bunun üstünde artik agresiv baba ve ogul ile beraber yasamak.

Kusura bakmada, çildirdin mi sen? Yok yani birde gurur ile anlatiyorsun "gözümü kirpmadan 1000 km uzaga gittim" diye. Bunun neresi gurur duyulcak sey? Sen ergenmisin güya ask'in pesine gidiyorsun? Sorumlulugun olan bir minik kiz vardi ve su an hersey bak yüzüne patladi. Ve o kizin yasadigi travmalari hiç düsünemiyorum bile.

O kiz'i zerre kadar umursuyorsan, lütfen acilen bosan ve tekrar annenin yanina dön. Sen evliligin için yada güya yasadigin askin için yipranabilirsin, fakat o minik kizi'da yipratmaya hakkin yok.

Slm bende ikinci evliligimde aynı bunları yaşadım olmad maalesef yürümedi ayrildim öyle zoraki yeniden adliyede olmak ama bitti şimdi sosyal medyadan takip ediyorum da o çocuk yatılı okulda küçük nerde bilmiyorum babaanne doldurarak sebep oldu ama eğer devam etseydim büyük ogluda beni doverdi eminim çünkü kişilik bozukluğu vardı tedavi görmüyor du nasip kimse istemez binbir hevesle ev kurup bozmayi

Ben gözümü o kadar karartmadim makul şartlardi benimkisi tam bi dul kadın olarak evlendim sıfır masraf hayırlısı diyorum allah yardimciniz olsun

Ben digerleri gibi ilimli olamiyorm. 7 yasindaki bir kiz ile, dogru düzgün tanimadigin fakat agresiv bir mizaci olan bir kisi için 1000 km ileriyi gittiniz öyle mi?

Yani artik birak kendini, hiç mi o minik kizin üzerinde yapacagi etkiyi düsünmedin? O kiz dogdugdan beri huzursuz bir ortami görmüs zaten ve sonunda bosanmisiniz. Tam anneannesi ile huzurlu ortami yakalamisken, sen gidip o kiz 1000 km uzakta, dogru düzgün tanimadigi bir erkek ile, tanimadigi ondan 6 yas büyük bir çoçuk ile yasamayi zorladin.

Ve tüm bunlari tanimadigi ortamda, anneannesinden uzak, yeni okula baslamak felan veee bunun üstünde artik agresiv baba ve ogul ile beraber yasamak.

Kusura bakmada, çildirdin mi sen? Yok yani birde gurur ile anlatiyorsun "gözümü kirpmadan 1000 km uzaga gittim" diye. Bunun neresi gurur duyulcak sey? Sen ergenmisin güya ask'in pesine gidiyorsun? Sorumlulugun olan bir minik kiz vardi ve su an hersey bak yüzüne patladi. Ve o kizin yasadigi travmalari hiç düsünemiyorum bile.

O kiz'i zerre kadar umursuyorsan, lütfen acilen bosan ve tekrar annenin yanina dön. Sen evliligin için yada güya yasadigin askin için yipranabilirsin, fakat o minik kizi'da yipratmaya hakkin yok.
çok teşekkür ederim eleştirileriniz için ancak bayağı ağır olmus... birincisi biz eskiden pekçok boşanmış kadın gibi annemle değil anneme yakın oturuyorduk, ayrı bir evimiz vardi... ikincisi annemde bizimle birlikte geldi "1000 km öteye", ben çocuğu kimseden ayırmış değilim... üçüncüsü ben bu evlilik sürecinin her anında biri çok yakın arkadaşım olan iki psikologdan destek aldım, ezbere ya da bencil bir is yapmadım, çocuğumun üzerinde yarattığı olumlu etkiyi günden güne gözlemledim, ona zarar vermemek için maksimum çaba sarfettim.. ayrıca evet ergen değilim ama sorumluluk sahibi bir eş tarafından değer görmek, kadın olduğumu hissetmek, bir aile ortamında yaşamak benim de hakkım... başardım ya da yüzüme patladı orası da bana kalır.....

çok teşekkür ederim eleştirileriniz için ancak bayağı ağır olmus... birincisi biz eskiden pekçok boşanmış kadın gibi annemle değil anneme yakın oturuyorduk, ayrı bir evimiz vardi... ikincisi annemde bizimle birlikte geldi "1000 km öteye", ben çocuğu kimseden ayırmış değilim... üçüncüsü ben bu evlilik sürecinin her anında biri çok yakın arkadaşım olan iki psikologdan destek aldım, ezbere ya da bencil bir is yapmadım, çocuğumun üzerinde yarattığı olumlu etkiyi günden güne gözlemledim, ona zarar vermemek için maksimum çaba sarfettim.. ayrıca evet ergen değilim ama sorumluluk sahibi bir eş tarafından değer görmek, kadın olduğumu hissetmek, bir aile ortamında yaşamak benim de hakkım... başardım ya da yüzüme patladı orası da bana kalır.....

Ilk yazinda tüm cevre ve düzeni geride biraktigini yaziyordu. Yani annende geride kalmis gibi algilamistim da neyse..:KK14:

Yani sence 7 yasindaki bir kiz, 1000 km uzaga, tanimadigi, biri agresiv olan, degeri ergenligin dibini vuran iki insan ile beraber yasamaya olumlu etki yapti öyle mi? Valla nasil gözetiyorsun yada hangi psikologa gidiyorsun bilmiyorum, fakat bu mantiken pek olagan birsey degil, kusura bakma.

Ayrica sadece bir erkegin sayesinde mi kendini kadin his ediyorsun? Sana deger verdigini söylüyorsunda, ya bu adam kendi ogluna bile deger vermemis, yetistirmemis, sana mi deger verecekte allasen? Deger verseydi bu kadar yipranmazdiniz, acilen hemen cözüm bulurdu.

Ha evet iliskin basarili olmus mu degil mi, 2inci evliligin mi 5inci elbette umrumda olmaz. Sadece sahsen ben o kücük kiza acidim. O sonucta bu hayati secmedi, sen onun yerine sectin..

Bu cocuk cok ofkeli degil mi?
Benimde cevremde ergen cocuklar var ama duvarlari yumruklama, hanimin uzerine yurume bunlar pekte normal degil..
14 yasindaki bi cocuk hijyen kurallarina dikkat edebilir evde ufak tefek isler yapabilir.
Universiteye gider kurtulursunuz dicektim ama daha 4 yili var.
Dublex bir eve tasinsaniz ust kat onun alani olsa alt katta sizin. Boyle idare edebilir misiniz acaba?

Bu cocuk cok ofkeli degil mi?
Benimde cevremde ergen cocuklar var ama duvarlari yumruklama, hanimin uzerine yurume bunlar pekte normal degil..
14 yasindaki bi cocuk hijyen kurallarina dikkat edebilir evde ufak tefek isler yapabilir.
Universiteye gider kurtulursunuz dicektim ama daha 4 yili var.
Dublex bir eve tasinsaniz ust kat onun alani olsa alt katta sizin. Boyle idare edebilir misiniz acaba?
görüşleriniz benim için gerçekten çok değerli, teşekkür ederim.. dediğiniz gibi, evimiz dubleks ve üst kat onun.. benim bu foruma yazmaktaki asıl amacım, benim gibi bu tarz sorunlarla uğraşan başkaları da var mı onu bilmek ve dahası nasıl çözümler üretiyorlar, böyle bir durumda benim duruşum nasıl olmalı, bunu öğrenmek.. kaldı ki ben aslında kazanmak istiyorum.. evet yolları ayırmak kolay olacak, ben hemen kolayi seçmek düşüncesinde değilim ki.. yani bugün ben kolayi seçip hayatıma istediğim gibi devam edebilirim ancak bu çocuk üç beş yıl sonra psikolojisi bozuk ve kişiliği oturmamış bir birey olarak topluma zarar vermez mi ???

Derhal psikologa gidin terapiste ya da artık her neyse, kocanızın işe el atıp durumu düzeltmesi gerekiyor.Çocuğa uğraşlar bulun mesela sevdiği bir spora basketbol ya da yüzmeye yönlendirin.
Bir de şu var, karadenizli ne kadar adam tanıdıysam hepsi böyle agresif sinirli çabuk parlayan ve pek de kadına değer vermeyen kimselerdi...

görüşleriniz benim için gerçekten çok değerli, teşekkür ederim.. dediğiniz gibi, evimiz dubleks ve üst kat onun.. benim bu foruma yazmaktaki asıl amacım, benim gibi bu tarz sorunlarla uğraşan başkaları da var mı onu bilmek ve dahası nasıl çözümler üretiyorlar, böyle bir durumda benim duruşum nasıl olmalı, bunu öğrenmek.. kaldı ki ben aslında kazanmak istiyorum.. evet yolları ayırmak kolay olacak, ben hemen kolayi seçmek düşüncesinde değilim ki.. yani bugün ben kolayi seçip hayatıma istediğim gibi devam edebilirim ancak bu çocuk üç beş yıl sonra psikolojisi bozuk ve kişiliği oturmamış bir birey olarak topluma zarar vermez mi ???
Bu cocuk oyle bir birey olurken sizin kizinizida bu yola surukleyebilir. Kiziniz yasindan olgun davraniyor sizin uzuldugunuzun farkinda ama belli etmeden sizi teselli etmeye calisiyor gibi hissettim. Kendisi sorun cikarmiyor ve sikayette bulunmuyor.
Abi ve kiziniz buyudukce sorunlar daha fazla artabilir.
Bence baba tavrini koymadan, evde kurallar belirlemeden sizi tek basiniza asama kaydetmeniz cok zor.
Once kocanizi sonra cocugu degistirebilirsiniz.

Derhal psikologa gidin terapiste ya da artık her neyse, kocanızın işe el atıp durumu düzeltmesi gerekiyor.Çocuğa uğraşlar bulun mesela sevdiği bir spora basketbol ya da yüzmeye yönlendirin.
Bir de şu var, karadenizli ne kadar adam tanıdıysam hepsi böyle agresif sinirli çabuk parlayan ve pek de kadına değer vermeyen kimselerdi...
Ayni seyi yazacaktim ama neyse genelleme olmasin dedim.
Biz bi muddet karadenizde yasadik kadinlar cok zor sartlarda calisirken erkekler genelde bos oturuyorlardi.
Bende karadenizli bir erkekle anlasamazdim diye dusunuyorum.

bir evlilkte ortada ilk evlilikten cocuk yada cocuklar olunca mutlaka sorun oluyor olamayını istisnadır

çünkü kendi cocugunuza yada eşinizden olan çocugunuza söylediğinz eşinzin zoruna gitmez ama eşinizin cocuguna iyilklede konuşsanız üvey anne olursunuz zorlarına gider

bence evliliğinize sahip çıkın bir yuva kolay kurulmuyor elbet o cocukta o evden ayrılacak evlenecek çalışacak okuyacak askere gidecek vs belki büyüdükçe aklı başınaa gelecek yaptıgınn yanlış oldugunu farkedecek yada eşinz siizn iyi niyetinizn farkına varıp oğluna kendine ceki düzen vermesi konusunda yardımcı olacak

eğer boşanacaksanızda bence tekrar evlilk düşünmeyin çünkü çocuklu evlilkler gerçekten cok zor aynı sorunlar yine yaşanır misal boşandınz 3.evlilk yapacksınz karşınızdaki bekar veya cocuksuz boşanmıs bir bey buseferde sizin cocugunuz sorun olur yani evlendiğinz kişi cocugunuza bir laf söylese problem olur cocugunzla eşinz arasında sıkşr kalırsınız bu böyle devam eder gider allah yardımcınız olsun

Çok teşekkürler inanın okudukça rahatlıyorum.. eşim oğlunun sorunlarının farkında, zaten çok uzun zamandir psikoloğa götürmesi gerektiğini söylüyor ama icraata geçemiyor bir turlu..genelleme yapmak istemiyorum ama karadeniz insanında erkek çocuğuna gösterilen bir ayrımcılık, sınırsız hoşgörü, bir toz kondurmamacilik durumu var.. biz de bunu dibine kadar yaşıyoruz. zaten çocuğu baba ve babaanne olarak sadece yedirip büyütmüşler, dediğim gibi ahlak, saygı, görgü, terbiye almamış çocuk.. offf çok zormus arkadaşlar, çok zor.. evet sorunlu olan benim çocuğum olsaydı tabi ki kapının önüne koymazdım, ama zaten bu yaşa kadar sorunlari da çözmüş olurduk degil mi ?? belki de benim kizim küçük olduğu için bekara karı boşamasi kolay misali, bana da konuşmak kolay geliyor.. bilemiyorum.. çocuğun başka biryerde yaşamasi muhtemel değil, babaannesi 75 yaşında, kadın bu yaştan sonra nasil uğraşsın.. annesi desen tatilde bile yanına almıyor ki, devamli alsın..........
eşinin problemin farkında olması güzel bişey, buna sevindim.. kalkıp seni suclaya da bilirdi.. ayrılmak düşünceni eşine söyledin mi, ne dedi? durumu ailen biliyor mu?

eşinin problemin farkında olması güzel bişey, buna sevindim.. kalkıp seni suclaya da bilirdi.. ayrılmak düşünceni eşine söyledin mi, ne dedi? durumu ailen biliyor mu?
evet eşim farkında ve çözüm üretme aşamasında.. aramızda kaldığı için üzgün ve son olaylardan sonra da bana bir hayli kırgın, çünkü bende artık öfkeme hakim olamıyorum.. ayrılmak fikrini kabul etmiyor, böyle bir sebeple ayrılmak ona saçma geliyor, yani açıkçası benim anlayışlı davranmadıgımı düşünüyor.. empati kurup yaşadıklarımı anlayamıyor.. bakın ben üst düzey bir memurum, kızımla ikimize fazla fazla yetecek bir konumdayım.. üniversite mezunuyum. bu yaşta bu konumda böyle sorunlarla uğraşmak açıkçası zoruma gidiyor.. kaldı ki çok özverili, emeğini hiç esirgemeyen, çok fedakar bir anneyim.. çocuklarin ikisine de eşit mesafede davrandım, hak geçirmedim.. ama sanırım iyilikten maraz doğdu.... :KK43: :KK43: :KK43:

ben evliliğiği yaşamış , çoçuğu olan ,biri olarak birde yaptığı evlilikten bir b.k görmemiş biri olarak yazıyorum

insanın en mutlu olduğu zaman ne dersen :hani diyorsun ya boşandıktan sonra en huzurlu olduğum yıllar diye işte mutluluk orda , mutluluğu evlilik kurumunda aramamak .(bunu boşanın anlamında söylemiyorum kararsizin )

ergenlik çağındaki bir çoçukla uğraşmak zordur (kız yada erkek olsun fark etmez)yarın kızınız ne yaşayağının garantisi yok .büyümek hiç kolay degil, o kabuğu degiştirmek , kabuktan çıkmak .insan kaç karaktere giriyor ,kaç fikir değiştiriyor kaç defa hayal kırıklığı yaşanıyor....... vss uzar gider .

bir ergen yetiştiriyorsunuz kolay gelsin

Son derece akıllı ve tutarlı bir kadınsınız. Naçizane görüşüm kendinize bir süre vermeniz misal bir yıl gibi düzelme ya da gelişme görürseniz devam edersiniz ama işler daha da Kötüye giderse ona göre yol alırsınız. Bazı çocuklarda ergenlik çok ağır geçer ama 15 yaşındaki çocukla oturup konuştuğunuzda sizi de anlayabilir beraber başbaşa dışarı çıkıp abla kardeş gibi anne oğul gibi bir arkadaş gibi konuşup dertleşseniz onun da bir birey olduğunu kendi iç dünyasında neler yaşadığını ne bileyim konuşarak anlamaya çalışsanız ? Amacınız onu anlamaya çalışmak olduğunu vurgulasanız, hep birlikte huzurlu mutlu olmak varken neden mutsuzluğu kendinize Layık gördüğünü sorgulasanız.. Yapmışsınızdır belki de ama yine de biraz daha sabır derim ben. Karadeniz insanı kolay parlar ama bir o kadar da duygusaldır biraz o yöne çalışsanız Rabbim yardımcınız olsun herşey güzel olur umarım.

çocuk ergenlikte sinirli olması normal ama bu kadar öfke bence annesinin ilgisizliği , anne eksikliğinden olabilir ya da karakteri böyle.çünki benimde 18 yaşında erkek kardeşim var.15 yaşından beri bizi mafetti.sevgisizde büyüyen bir çocuk değil üstelik.bütün aile hep yanındayız.her fırsatta sevgimizi dile getirir,öper koklar bağrımıza basarız.maddi , manevi hep yanındayız.o yaşta ki bir çocuğun sahip olabileceği her şeyi var ona rağmen manyak gibi birşeydi.geçen sene gece yarısı abla gel diye beni aradı.gecenin körü kalktım gittim.çocuk şubelerden topladım.arkadaş ortamıda kötü değil.hep düzgün insanlar arkadaşları , aileleri.bizde ailecek zor zamanlar geçirdik bu konuda.ne yaptık derseniz sevgiyle yaklaşmaktan yılmadık.gerekli yerlerde o dinlemesede nasihatlar ettik.özellikle nasihat etmek için onun en keyifli olduğu anı kolladık.diğer türlü bağırıp , küfrüp basıp çekip gidiyordu.şuan 18 yaşında eskisi gibi manyak değil.hala var uyuz halleri ama huyunu bildiğim için onu hadi gezelim diye sevdiği mekanlara götürüyorum keyfi tam tavan yapmışken nasihatlerimi veriyorum falan falan ama sizi o kadar iyi anlıyorum ki çok zor.

X