İki aylık evliyim kocamın ailesi bizde yatılı kalmak istiyor

Burada sürekli okuyoruz kayın aileler farklı şehirlerdeki oğulları ve gelinlerine gidip bi kaç ay yatılı kalıyorlar ben anlam veremiyorum bu insanları kendi şehirlerinde bağlayan hiç bi işleri güçleri yok mu, yani herkes mi emekli, kimsenin çocuğu eşi dostu yok mu, nasıl evlerinden bu kadar ayrı kalıyorlar?? Ben size hak veriyorum yeni evlilikte hemen yatıya kalmaya gidilmez, çok özlüyorsa onlar sizi çağırmalı sizin işiniz müsaitse giderseniz müsait değilse ertelersiniz ne bu yeni evlilere gitme merakı. Ama geliyoruz diyene nasıl gelme dersiniz onu bilemem, ben sanırım istemesem bile kabul ederdim gelmelerini
bir çok bahaneleri var hatta bir tanesi daha altı yaşındaki görümcemin uçağa binmek istiyor oluşu sırf bu yüzden gelmek istiyorlarMIŞ yersen tabi zaten sürekli telefonla konuştukları için özellikle için geleceklerini zannetmiyorum tatili şehirde yaşıyoruz geldiklerinde gezmek tozmak akrabaları oğlumun evine gittim diyebilmek biraz da gelinin özel alanına müdahalede buluna bilmek için geliniyor

Ayıp edep yahu .2 ay olmuş evleneli ,1+1 evdesiniz üstelik,ayrıca herhangi mücbir sebep yokken bu neyin kafası? Biz de tatil bölgesi bir yerde yaşıyoruz. Eski komşumla yan yana 1+1 evlerde yaşadık bir kaç sene.Eski komşumun kayinvalideleri de sürekli kalmaya gelirdi o küçücük eve ve aylarca kalırlardi. Benim gözlemim bu kafa yapısı iç Anadolu bölgesi insanda daha çok hakim.Cunku şahit oldum arkadaslarimda da çok buna.Yatili kalmalara çok meraklılar.Şimdiden önünü alın lütfen.Esiniz sizin de işe baslayacaginizi ve daha çevreye bile alisamadiginizi, yalnız kalırsanız bunları daha iyi atlatabileceginizi söylesin.Gerekirse siz söyleyin.Soguk durun,mesafesini koruyun.küsseler de alınsalar da anlayacaklar bunu.simdi gelirlerse ,hep gelirler.

Eviniz zaten küçükmüş birkaç gün anca idare edilir. Ama bunu sizin değil eşinizin söylemesi lazım yoksa ihale üstünüze kalır. Bu arada siz genel olarak eşinizin ailesini istemiyor gibisiniz.
İstemiyor değilİm fakat bana bir babanın kızı olarak değil eski kayınvalide akıllarındaki ve beklentilerindeki gelin gibi davranıyorlar karşı taraftan bir sevgi görmediğinizde saygıyı mecburen verirsiniz

bir çok bahaneleri var hatta bir tanesi daha altı yaşındaki görümcemin uçağa binmek istiyor oluşu sırf bu yüzden gelmek istiyorlarMIŞ yersen tabi zaten sürekli telefonla konuştukları için özellikle için geleceklerini zannetmiyorum tatili şehirde yaşıyoruz geldiklerinde gezmek tozmak akrabaları oğlumun evine gittim diyebilmek biraz da gelinin özel alanına müdahalede buluna bilmek için geliniyor
6 yaşında gorumceniz mi var ? Kayinvalide çok genç demek daha.Allah yardımcınız olsun.

Hayır aksine ben onlarla evlenmediğim için bunu onlara nasıl söylemem gerektiğini sormak için fikir almak için yazdım
Siz her ne kadar böyle düşünseniz de kayın aileniz öyle düşünmüyor maalesef. Daha 2. Aydan küçücük eve gelmek isteyen biri sizce sizi rahat bırakır mı bundan sonraki süreçte? Benim evim 3+1 olmasına rağmen 6. Ayımızda gelmişti kv kp ve 1 hafta kalıp gitmişlerdi. Geldiklerinde kendilerini onlara misafir gibi hissettirceksiniz belki o zaman çabuk giderler ya da eşiniz de istemiyor madem açık açık diyecek başka hiçbir yolu yok. Baba biz daha alışamadık buraya biraz yoğunuz birkaç ay sonra gelseniz olur mu diyebilir mesela

Maalesef eşimin işi yerleşik bir düzende olmak zorunda o yüzden bu yalana girer oturduğumuz böyle yazlık tatil yeteri bir bölge aslında kafaları tatil gezme tozma ama kayın validem evi temizlemeye düzmeye bile gelmemişken oğlumun evi diye gelip ne planı yapıyor bilmiyorum şuan eşimde benden taraf daha çok yeni gelmesinler diyor ama bir yandan ailemi istemiyor musun diye soruyor
İstemiyorum diyeceksiniz? Gık demedikten sonra oflaya puflaya oturursanız durumunuz daha iyi olmayacak. Herifle evlendiniz diye sülalesinin ağız kokusunu çekmek zorunda değilsiniz ki.

Hanım efendi yeni evliyim ve bende gelin olarak hiç gönlü hoş edilmemiş bohçasından takısına hiç sorulmadan danışılmadan alınmak için alınmış bir kadınım her şeyi kendi kafalaırna göre yaptıkları için ister istemez beni adam yerine koymadıkları için aileye karşı olumsuz düşünmem çok normal eşim bile hergün aramalarından aşırı rahatsızım ben neden daha önce yaptığım hiçbirleyden teşekkür etmeyen kıymet bilmeyen insanlara biraz daha boyun eğeyim 42 yaşında insanın diğer kayınvalidelere göre daha anlayışlı olması gerekir diye düşünüyorum

Takı takılarsa gerisi sorun olmamalı. Kendi paramla geline hediye alacaksan birde ona sormak zorunda hissetmem.

Ama iki aylık insanın evine yatılı gidilmez. 5+1 bile olsa asla gidilmez.

Hanımefendi eşimin ailesini kabul etmiyorum demedim yazdığımdan anlayacağınız gibi biz daha iki aylık evliyiz
Hiç bilmediğimiz bir şehirde daha yeni düzen oturtmaya çalışıyoruz eşimin ailesi temizliğe gelmedi derken şehre yakınlık bakımından benim ailem 25 saatlik yoldan geldi gelmek isteyen gelir ve sizi bilmem ama bizim normalimiz erkeğin ailesiniN evi dizmesi temizlemesidir ben bunları takılmıyorum istediğiniz gibi arayabilirsiniz ailenizi ben de aramalarına bir şey demiyorum eşim dahi artık sıkıldığını kendisi söylüyor bu aramalar biraz özledim değilde kontrol ediyorum sizi yokluyorum araması kusura bakmayın ama biz evlendisek bir şeylerin üstünden gelebileceğimizi kanıtlamak için evlendik çocuk yaşında değiliz
Hayır 2 aylık evlilikte ne oluyor anlamıyorum ki. Evlenirsiniz maksimum 1 ay sonra aileleri yemeğe davet edersiniz zaten. Sizin evlerinizin iki aileden de uzakta olduğu için gelip kalmak istemişler bu kadar büyütülecek ne var gerçekten anlayamıyorum.
Normal olan evlenecek yaşa gelmiş, bir şeylerin üstesinden gelebileceklerini kanıtlamak isteyen ,çocuk yaşta olmayan bireylerin ev temizliğini kendilerinin yapması ve 1+1 evi kendilerinin yerleştirip temizlemesidir. Erkek ailesi yerleştirme esnasında pek bir şeye dokunmaz kız ve varsa yanında ailesi evi yerleştirir.

ben de aramalarına bir şey demiyorum
Siz mi aramalarına bir şey demiyorsunuz.
Aşağıda bir yoruma yazdığınız cevabı ekliyorum.
hergün ama hergün eşimi arıyorlar

Allah herkese kendi gibi bir evlat , gelin/damat versin inşallah.

Yahu ne kadar kalabilirler ki insanlar zaten ? 1+1 ev de ne olacak birkaç gün idare etseniz ? Sizin aileniz gelmem istediği zaman ne yapacaksınız ? Yeni evliyim de yeni evliyim demek çok saçma 1 hafta sevişmeseniz ne olacak ki gerçekten anlam veremiyorum. Benim kv de 14 temmuzda evimize yerleştik 15 eylülde geldi hem de bana değil eşime haber vermişti . O gelirken bende annemi aradım oda gelsin diye evimizi düzenimizi görsün mutlu olsun dedim . 1 hafta kaldılar incilerim dökülmedi ki

Kv biz evlenirken sehir disinda yaşıyordu dolayisiyla dugunden once geldi 1 aydan fazla benim evimde kaldi.

Sonra dugunden 3-4 gun once eve esya goturdugumde "kizim gel de su evi bi temizle" dedi, "herkes kendi kirlettigi yeri temizlesin, ben bu evi size temiz birakmistim, uzgunum" diye cevap verdim. Yani aklimca onlem aldim sonraki gelisler icin.

Dugunumuzun sabahinda evimizden ayrilip kuafore vs geldi, dugun gecesi gorumcemin bilmem kac odali evine gitti, 2 gece yalniz yattik, 3.gece bizdeydi. Esimin 1 hafta dugun izni vardi, dugun izni bitti, kv gitti.

Bu bi hafta icinde bana yapmadigi patavatsizligin hatiri kalmisti. Detaylari anlatmayacagim herkesin basina gelen, gelebilecek seyler bana bir tik fazlasi denk gelmis olabilir :)

Sonra ne mi oldu, o gittigi gibi eşim bana sozlu saldiriya gecti, sen anneme neler yaptin oyle diyerek.

Tabi o zaman ikimizde evlilik konusunda zir cahiliz, bikac saatlik kavgadan sonra yattik uyuduk. Esim ise gitti, artik hangi akli basinda kisiyle konustuysa yaptiginin ne boyutta yanlis oldugunu kavramis.

Bir daha da kv yuzunden kavga etmedik, senede 1 hafta geldi, yine yapacagindan geri kalmadi, ama ikimizde doldurusa gelmedik.

Demem su ki, gelme deseniz de gelecekler, yeni evlisiniz, 1 gunlukte olsaniz 1 yillikta olsaniz gelecekler ve huzursuz olacaksiniz ki haklisiniz.
Eş ailesi hayatimizin ortasina bi anda dusuyorlar ne yazık ki. Uzun bir nisan sureci de olsa evlenmeden ayni evde kalma, dolayisiyla ic yuzlerini gorme (ev halleri diyelim) durumu olmuyor.

Bu kalma surecinde laf soz isitirseniz kirmadan bi yolunu bulup oyle cevap verin, onlarda sizi ilk kez gorecek ayni evin icinde (belki dikkat etmissinizdir cahil akliyla deli diye kodladiklari geline daha cok saygi duyuyorlar, cunku neden kiz altta kalmiyor). Birakin sizi cevval, lafin sozun altinda kalmayan biri olarak tanısınlar, kendinizi ezdirmeyeceginizi hissettirin. Evlerine donduklerinde kocanizi doldursalar dahi, siz doldurmayin, hanimefendiliginizi koruyup sakince cozun probleminizi. O kv doldurusunun kavgasi cok agir sonuclaniyor, eş ailesine bu tatmini yasatmayin derim. Hic doldurusa da getirmeyin, ama ince ince hissettirin size birsey soylenirse, yapılırsa ve asla kendi ailenize tasimayin durumu. Umarim siz ilk kayin aile ziyaretini kavgasiz gurultusuz atlatirsiniz.

Siz her ne kadar böyle düşünseniz de kayın aileniz öyle düşünmüyor maalesef. Daha 2. Aydan küçücük eve gelmek isteyen biri sizce sizi rahat bırakır mı bundan sonraki süreçte? Benim evim 3+1 olmasına rağmen 6. Ayımızda gelmişti kv kp ve 1 hafta kalıp gitmişlerdi. Geldiklerinde kendilerini onlara misafir gibi hissettirceksiniz belki o zaman çabuk giderler ya da eşiniz de istemiyor madem açık açık diyecek başka hiçbir yolu yok. Baba biz daha alışamadık buraya biraz yoğunuz birkaç ay sonra gelseniz olur mu diyebilir mesela
Misafir gibi hissettireceksinizden kastınız sürekli hizmet etmekte hiç gitmezler

Kocan adam olup, müsait değiliz diyecek, böyle iki taraflı oynamasın, müsait değiliz dese bilet bakmazlar.
Klasik pasif erkek. Böyle böyle adama saygım biter benim pasif pısırık.
Oğluşumun evi moduna girmişler bile. İlla hizmet ettirecekler kıç kadar evde kendilerine zevk alıyorlar çünkü 😅

Merhaba kızlar aşırı canım sıkkın sizlere bir şey sormak istiyorum biz eşimle 6yıl uzak mesafe ilişkisinden sonra evlendik çok şükür mutluyuz iki ailedendir uzak şehirde yaşıyoruz ama daha evleneli 2 ay oldu eşimin ailesi evimize gelip yatıya kalmak istiyor iki ay çok kısa bir süre uzun zamandır uzaktan ilişki yürütmüş iki birey olarak bu iki ay bize yetmedi evim 1+1 yani ben onları yatırdığım yerde aynı zamanda kahvaltı ve akşam yemeği de hazırlamam gerekicek ya evleneli iki ay geçmiş daha biz birbirimize yeni alışırken gelmek için heveslenmeleri çok saçma ve komik bide gelizcez dediler eşimde bende ağzımızı açıp buyrun gelin demedik darılmışlar ama bi yandan bilet bakıyorlar ya ben be yapıcam eşimle bu konuda tartışmak istemiyorum oda ailesi gelsin istemiyor çünkü zaten işe gidiyor ailesiyle hep ben ilgilenicem ben şimdi ne yapayım gelene gelme demesekte istemediğimizi belli ettik
Sizi çok iyianladım. Siz onlara yakın hissetmiyorsunuz sorun bu. yani 5 yıllık evli olup 3+1 de de otursanız bu hislerle bunu düşünecektiniz bana kalırsa. o yüzden geleceklerse gelsinler madem anlamıyorlar, siz de ona göre mesafenizi korursunuz.

Ben de 3 aylık evli filandım bize ilk geldiklerinde, İşime gelmişti akşam 8 de şten eve gelip yemek hazırlamamıştım hiç değilse ve yanlarında çok rahatım. Ayrıca düğünden önce evi tuttuğumuzda kayınvalidem ve kayınpederim o inşaat pisliğini temizlemişlerdi günlerce, maddi olarak el verdiği kadar ama manevi olarak hep yanımızdalardı tüm süreç boyunca. İnsan bunları düşünüyor işte.
Siz bunları onlardan görmediyseniz şimdi haklı bir isyandasınız, ama bırakın süreci eşiniz yönetsin.

1+1 eve gelip kalmayı düşünen ailenin aklından şüphe ederim. Ayıp ya.
Bu tip konuları okudukça kayın ailemi öpesim geliyor.
Eşinizde iş bitiyor. Annesine ev müsait değil, üstelik yeni evliyiz seneye gelin diyemiyor mu?
seneye ev kendiliginden genisleyip odalari cogalacakmi otele gitsinler en huzurlusu bu

X