Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben serinin birleştirilmiş halini okudum. Yetersiz kalmış. Çoğu zaman kopukluk oluyor okurken. Anlamadığım kısımlar oluyordu, dune nun kendi sözlüğüne bakıyordum. Ama yine de okuması çok keyifliydi
ben çok beğenmiştim. ilk kitabı bazen açar sevdiğim yerleri okurum 🙈
Eki Görüntüle 3103690

Eki Görüntüle 3103691

Eki Görüntüle 3103692

Eki Görüntüle 3103693

MAMA HATUN KÜLLİYESİ ( ERZİNCAN )

Kümbet, kervansaray, hamam ve camiden oluşan Mama Hatun Külliyesi, Erzurum ve çevresinde hüküm süren Saltuklu Beyliği’nin başına 587’de (1191) geçen II. İzzeddin Saltuk’un kızı Mama Hatun tarafından Erzurum-Erzincan kervan yolu üzerinde Tercan’da (eski adı Mamahatun) yaptırılmıştır.

Dilimli bir gövde ve külâha sahip Mama Hatun Kümbeti, onu kuşatan yuvarlak çevre duvarı ile birlikte Anadolu’da başka örneğine rastlanmayan bir plan şeması ve mimari özelliğe sahiptir.

Kümbetin üzerindeki kitâbeden anlaşıldığına göre mimarı Ahlatlı Ebü’n-Nemâ b. Mufaddal’dır. Bu âbidevî mezar yapısı birbirinden farklı iki kısımdan, kümbetten ve çevre duvarından meydana gelmiştir.

Yapılar topluluğunun önemli bir parçası olan kervansaray XIII. yüzyıl başında yapılmıştır. Eş odaklı kervansaraylar grubuna giren yapı, 51×51 metre ölçüleriyle bu gruptaki yapılar arasında (diğerleri Alara Han, Ashâb-ı Kehf Hanı) en büyük olanıdır. Kare planlı yapı tamamen kesme taştan inşa edilmiştir. Dış duvarlar dört köşede silindirik kuleler, cephelerde yarım silindir veya dikdörtgen kesitli payandalarla takviye edilmiştir. Doğu cephesinin ortasında dışarıya taşkın bir taç kapı yer almaktadır.

Taç kapının köşelerinde birer sütunçe ve iki yanda birer niş vardır. Basık kemerli kapıdan ulaşılan iç mekânda ortadaki geniş avlunun etrafında odalar, eyvanlar ve bu mekânların kuzey ve güney kesiminde yapının uzunluğuna yerleştirilen birer ahır bölümü bulunmaktadır.

Kümbetle kervansaray arasındaki dikdörtgen planlı hamam küçük ölçülerdedir. Batıda sivri kemerli tonoz örtülü dikdörtgen bir soyunmalık mekânı vardır. Mekânın ortasında altıgen bir havuz bulunur. Kare planlı ve kubbeli ılıklık bölümüne sahip yapının sıcaklık bölümü de dikdörtgen planlı olup bir tonoz ve bir kubbeyle örtülmüştür.

Külliye yapıları arasında zikredilen cami tamamıyla değişikliğe uğramış ve yıkılan yapının yerine yeni bir cami inşa edilmiştir.

Günaydınlar çiçeklerim. 🌸

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
@Eleadora
@Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@Ziya
@Bonus
Kukrim Kukrim
K Kitapkontesi
@Oriana
Natsume Natsume
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@J a n e
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@Boncoboorkodos
@Kurk Mantosuz Madonna
@M e r i d a
@Emine1990
@Gelincik78
berresuu berresuu
yet07 yet07
@Atalanteda
@mmelisaa
@Mavi Menekse
CipisS CipisS
@Etkisiz Eleman
@larinnia
@Pozitivite
@marmeladova
@waitingirl
bir civciv annesi bir civciv annesi
Orangegreysky Orangegreysky
La Vie La Vie
güno başganım ❤️
ay çok heyecanlıyım :rolleyes:
En çok sayfa sayısı olmalı gibi, bir taneyi bitiren 2.ye de başlar böylelikle
bence de 😎

Eki Görüntüle 3103690

Eki Görüntüle 3103691

Eki Görüntüle 3103692

Eki Görüntüle 3103693

Kümbet, kervansaray, hamam ve camiden oluşan Mama Hatun Külliyesi, Erzurum ve çevresinde hüküm süren Saltuklu Beyliği’nin başına 587’de (1191) geçen II. İzzeddin Saltuk’un kızı Mama Hatun tarafından Erzurum-Erzincan kervan yolu üzerinde Tercan’da (eski adı Mamahatun) yaptırılmıştır.

Dilimli bir gövde ve külâha sahip Mama Hatun Kümbeti, onu kuşatan yuvarlak çevre duvarı ile birlikte Anadolu’da başka örneğine rastlanmayan bir plan şeması ve mimari özelliğe sahiptir.

Kümbetin üzerindeki kitâbeden anlaşıldığına göre mimarı Ahlatlı Ebü’n-Nemâ b. Mufaddal’dır. Bu âbidevî mezar yapısı birbirinden farklı iki kısımdan, kümbetten ve çevre duvarından meydana gelmiştir.

Yapılar topluluğunun önemli bir parçası olan kervansaray XIII. yüzyıl başında yapılmıştır. Eş odaklı kervansaraylar grubuna giren yapı, 51×51 metre ölçüleriyle bu gruptaki yapılar arasında (diğerleri Alara Han, Ashâb-ı Kehf Hanı) en büyük olanıdır. Kare planlı yapı tamamen kesme taştan inşa edilmiştir. Dış duvarlar dört köşede silindirik kuleler, cephelerde yarım silindir veya dikdörtgen kesitli payandalarla takviye edilmiştir. Doğu cephesinin ortasında dışarıya taşkın bir taç kapı yer almaktadır.

Taç kapının köşelerinde birer sütunçe ve iki yanda birer niş vardır. Basık kemerli kapıdan ulaşılan iç mekânda ortadaki geniş avlunun etrafında odalar, eyvanlar ve bu mekânların kuzey ve güney kesiminde yapının uzunluğuna yerleştirilen birer ahır bölümü bulunmaktadır.

Kümbetle kervansaray arasındaki dikdörtgen planlı hamam küçük ölçülerdedir. Batıda sivri kemerli tonoz örtülü dikdörtgen bir soyunmalık mekânı vardır. Mekânın ortasında altıgen bir havuz bulunur. Kare planlı ve kubbeli ılıklık bölümüne sahip yapının sıcaklık bölümü de dikdörtgen planlı olup bir tonoz ve bir kubbeyle örtülmüştür.

Külliye yapıları arasında zikredilen cami tamamıyla değişikliğe uğramış ve yıkılan yapının yerine yeni bir cami inşa edilmiştir.

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
@Eleadora
@Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@Ziya
@Bonus
Kukrim Kukrim
K Kitapkontesi
@Oriana
Natsume Natsume
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@J a n e
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@Boncoboorkodos
@Kurk Mantosuz Madonna
@M e r i d a
@Emine1990
@Gelincik78
berresuu berresuu
yet07 yet07
@Atalanteda
@mmelisaa
@Mavi Menekse
CipisS CipisS
@Etkisiz Eleman
@larinnia
@Pozitivite
@marmeladova
@waitingirl
La Vie La Vie
Günaydın 😊

Eki Görüntüle 3103690

Eki Görüntüle 3103691

Eki Görüntüle 3103692

Eki Görüntüle 3103693

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
@Eleadora
@Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@Ziya
@Bonus
Kukrim Kukrim
K Kitapkontesi
@Oriana
Natsume Natsume
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@J a n e
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@Boncoboorkodos
@Kurk Mantosuz Madonna
@M e r i d a
@Emine1990
@Gelincik78
berresuu berresuu
yet07 yet07
@Atalanteda
@mmelisaa
@Mavi Menekse
CipisS CipisS
@Etkisiz Eleman
@larinnia
@Pozitivite
@marmeladova
@waitingirl
La Vie La Vie
Günaydın herkese 🥰

Kizlar ben kucuk prens kitabini bitirdim ama kitapda resimler cok fazlaydi. Uygulamadan okudugum icin kitabin sayfa sayisini bilemiyorum,96 sayfa yaziyor internette ama resimli halimi bu bilemedim,bi yardimci olur musunuz
Martı kitabı da öyleydi ben onu yarı yarıya yazdım

Bi şey söylemeye geldim 🫢

KK'ye yeni üye sayılırım, arada girip okuyordum tabii ama üyeliğim yeni. Burası da denk geldi henüz siteyi çözme aşamasında, hemen katıldım.

Bundan önce sanıyorum sene başından itibaren 2 kitap bitirmiştim sadece. Önerilerden, yorumlardaki heyecandan hevesten o kadar etkilendim ki artık her sabah uykuya dönmeyi bırakıp kahvemi yapıp balkonuma geçip kitabımı okuyorum. Ki normalde akşam 11'de uyuyan, sabah eşim gidince yine uyuyan yani günde neredeyse 10 saat uyuyan biriydim. Bana eski heyecanımı kazandırdığınız için teşekkür etmek istedim araya girip duygusallaşarak 🫢🧡 çok teşekkürler kızlar 🙏🏿

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X