Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Beş sevgi dili yorumumu yazdım, sona kadar iyi gidiyordu ama bir konuda rahatsız oldum. Eşimi sevmiyorum, başkasına aşık oldum, diyen bir adamın sevgi dilini keşfetmeye çalışıp eşine geri dönmesini sağlamak vs gibi.
Kitabın konusu güzeldi ancak, evlilikte bu kadar hatanın tolere edilmesinden yana değilim. Yine de kitaptan faydalandım 🥰

Eki Görüntüle 3103048

Eki Görüntüle 3103049

Eki Görüntüle 3103050

Eki Görüntüle 3103051

HARPUT KALESİ ( ELAZIĞ )

Tarihsel kaynaklara göre Harput Kalesi, MÖ 8'inci yüzyılda Urartu Krallığı tarafından kurulmuştur. MÖ 6'ncı yüzyıldan itibaren Persler'in hâkimiyeti altına girmiştir.

MÖ 1'inci yüzyıl ile MS 11.'inci yüzyıl arasında Part, Roma, Sasani, Bizans ve Abbasiler arasında büyük mücadelelere sahne olmuş, 11. yüzyılın sonuna kadar Bizans hâkimiyeti altında devam etmiştir.

Bu süre zarfında Ziata Castellum ve Kharpete, Arapça'da Hısn-ı Ziyad adıyla anılan kale, 1085 yılında Çubukoğulları, 1112 yılında Artukoğulları, 1234 yılında Selçuklular'ın egemenliği altında kalmıştır.

Kale, Çubuk Bey'in, Artuklu Beyi Belek Gazi'nin ve Selçuklu Beyi Alaeddin Keykubad'ın hükümet merkezi olmuş, 1366 yılında Dulkadiroğulları ve Akkoyunlu devletleri arasında sık sık el değiştirmiştir. Harputlu Kalesi, 1465 yılında Akkoyunlu Hükümdarı Hasan Bahadır Han (Uzun Hasan) tarafından ele geçirilerek Akkoyunlu idaresine alınmıştır. Harput Bölgesi ve Kalesi, 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresine geçmiştir.

Harput Kalesi hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Bir rivayete göre kalenin yapımı sırasında yaşanan su kıtlığı nedeniyle, zamanın hükümdarının emriyle harcın hazırlanmasında su yerine süt kullanıldığı, bu yüzden de kaleye “Süt Kalesi” dendiği söylenmektedir.

İç kale ve dış surlar olmak üzere iki bölümden meydana gelen Harput Kalesi'nin özgün bir yapı olarak günümüze kadar korunabilmesinde Artuklu Dönemi’nde yapılan onarımların katkısı büyüktür. Kale daha sonra Dulkadiroğulları, Akkoyunlular ve Osmanlı Dönemi’nde de onarımlar görmüştür. Kalesinin dış surları tamamen yıkılmıştır. Yalçın kayalar üzerinde inşa edilen ve kuşatılması oldukça zor olan kale, içerisinde hastane, tahıl ambarı, darphane, su sarnıcı, cephanelik, cami ve çok sayıda sivil yapının bulunduğu büyük bir mahalledir.

İlk efsane

Harput Kalesi’nin bilinen bir diğer adı da Süt Kalesi’dir. Bunun sebebi; yapının içinde kullanılan harçta su yerine süt kullanılmasıdır. Şöyle ki; Harput Kalesi’nin yapımına karar verildikten ve kale birkaç metre yükseldikten sonra bölgede bir su kıtlığı baş göstermiştir. Bu su kıtlığı da; Harput Kalesi’nin yapımında kullanılacak harca su katılması olasılığını imkansız kılmıştır. Fakat aynı yıl bölgede hayvanların bol sütü olmuştur. Zamanın hükümdarı da Harput Kalesi’nin yapımında kullanılacak harca su yerine süt katılmasını buyruk vermiştir. Efsaneye göre Harput Kalesi’nin isminin Süt Kalesi olarak anılmasının nedenlerinden ilki budur.

Ayrıca Harput Kalesi incelendiğinde bu kalenin renginin açık bir tonda olduğunu görmek mümkündür. Yapının adının Süt Kalesi olarak anılmasında bu açık rengin de etkisinin olduğu söylenmektedir.

İkinci Efsane

Harput Kalesi hakkındaki diğer bir efsane de yapıdaki dehlizlerle ilgilidir. Efsaneye göre bu dehlizlerden birinde dünyalar güzeli bir kız yaşarmış ve bu kız büyülü bir altın köşkte uyumaktaymış. Dünyalar güzeli bu kız her yıl bir kere uyanıp “Süt Kalesi yıkıldı mı? Katırlar kuzuladı mı? Dere hamamının yerinde yeller esiyor mu? diye sorar, sonra yeniden uykuya dalarmış. Eğer kızın saydıkları gerçekleşirse Harput’un yıkılacağına ve kıyametin kopacağına inanılmaktadır.

Günaydınlar Kitap Kurtları :kahve:

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
C Capanin Gururu Teyom
@Ziya
@Bonus
@Kukrim
K Kitapkontesi
@Oriana
@Natsume
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
Alp_BuRc Alp_BuRc
@Amanita
A Arrietty_
@Aspasiaa
Black Light Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
@fesang
@Aylakkadin
@Boncoboorkodos
@Kurk Mantosuz Madonna
@M e r i d a
@Emine1990
@Gelincik78
@berresuu
yet07 yet07
@Atalanteda
@mmelisaa
M Mavi Menekse
@Rowlet
@Etkisiz Eleman
@larinnia
@Pozitivite
@marmeladova
@waitingirl
@leblebici
Orangegreysky Orangegreysky
La Vie La Vie

Gunaydin❣karamazov kardesleri okuycam, eger vakit kalirsa suc ve cezayi okumak istiyorum sonrasinda

Beş sevgi dili yorumumu yazdım, sona kadar iyi gidiyordu ama bir konuda rahatsız oldum. Eşimi sevmiyorum, başkasına aşık oldum, diyen bir adamın sevgi dilini keşfetmeye çalışıp eşine geri dönmesini sağlamak vs gibi.
Kitabın konusu güzeldi ancak, evlilikte bu kadar hatanın tolere edilmesinden yana değilim. Yine de kitaptan faydalandım 🥰

sonuçta kitap hep olumlu durumları yazmaz. Hayatın gerçekleri dediğimiz şeyler de var. Bu kitabı okumak yapılanları onaylaman anlamına gelmiyor. sana yararlı kısmını alırsın ve hayatta neler olabileceği ile ilgili gözlerin daha çok açılır.
Yani bana göre yaptığın eleştiri çok doğru bir eleştiri değil 🤷‍♀️

Eylül ya da ekimde okuyabilirim sanırım, haberleşiriz yine ❤️

Benim için de uygun tarihler☺️

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı 975 sy
Monter Kristo Kontu 2.cilt 775 sy

sonuçta kitap hep olumlu durumları yazmaz. Hayatın gerçekleri dediğimiz şeyler de var. Bu kitabı okumak yapılanları onaylaman anlamına gelmiyor. sana yararlı kısmını alırsın ve hayatta neler olabileceği ile ilgili gözlerin daha çok açılır.
Yani bana göre yaptığın eleştiri çok doğru bir eleştiri değil 🤷‍♀️
Olumlu yönlerini aldım tabi ki, ama bunu belirtmek istedim sadece. Daha gerçekçi bakmak lazım ama o konuda haklısın, her zaman olumlu şeyler okumuyoruz.

Olumlu yönlerini aldım tabi ki, ama bunu belirtmek istedim sadece. Daha gerçekçi bakmak lazım ama o konuda haklısın, her zaman olumlu şeyler okumuyoruz.
Sen resmin bütününe bakmak yerine ayrıntılara takılıyorsun. büyük resme bak okurken ayrıntılara takılma daha çok verim alacaksın okuduğundan eminim ❤️

Galiba en kalin Michael Ende - Bitmeyecek öyku 512 sayfa

Sen resmin bütününe bakmak yerine ayrıntılara takılıyorsun. büyük resme bak okurken ayrıntılara takılma daha çok verim alacaksın okuduğundan eminim ❤️
Evet galiba haklısın 🙈 aslında kitabı beğendim. Ama bazı ufak ayrıntılara takılıyorum. Düşünüp yazdığın için teşekkür ederim, zamanla belki daha çok verim alırım kitaplardan 🥰

Monte Kristo Kontu 1-2yi okumayı planlıyorum canım. 1 ağustos itibariyle izne ayrılıyorum. Tatile de gideceğiz ama bitiririm sanırım

Monte Kristo Kontunun 2. Cildini okumayı düşünüyorum canım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X