Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence de kurgu harika.Yani birbirlerini hiç görmemiş farklı tarihlerde yaşamış insanları böyle birleştirip bu hikayeyi oluşturmak muhteşem.Ama acaba Nietzsche bu şekilde yazılmasını istermiydi ben de bunu düşündüm
Fikirlerinin duyulmasını istiyordu ama onlara nasıl sahip olduğunun bu şekilde yazılması hatta sonunda ağlamış olmasının yazıldığını ister miydi 🤔

Fikirlerinin duyulmasını istiyordu ama onlara nasıl sahip olduğunun bu şekilde yazılması hatta sonunda ağlamış olmasının yazıldığını ister miydi 🤔
bu kitapta okuduğumuz adam kesinlikle istemezdi, ama bence günümüzde tanınan Nietzsche isterdi

Nietzsche gerçekte de öldükten sonra kıymetinin bilineceğini düşünüyormuş. Kitapta bir kaç yerde de vardı bunun vurgusu. Adam zaten hiççi bunu da umursamazdı bence
Evet kitapta da geçiyordu o dönem kıymetinin bilinmediğini hatta belki yüz yıl sonra çok daha değerinin anlaşılacağına dair birşeyler vardı ki çok da hakli

Nietzsche ağladığında - Irvin D. Yalom

Çok uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı, neden bunca
zaman bekledim bilmiyorum ama kesinlikle en doğru zamanda okuduğuma inanıyorum.
Kitabı okumadan önce amacım Nietzsche hakkında biraz bilgi edinmek
ve çok övülen bir romanı kendime katmaktı, benim için bundan çok çok
daha fazlası olduğunu söylemeliyim.

Yazarın kalemine kesinlikle hayran kaldım ilk kez okuyuyorum ama asla son olmayacak.

Salome'dan başlamak istiyorum öncelikle, daha önce kendisinin Ruth isimli kitabını okumuştum,
o zaman çok anlam verememiştim yazara, burada da kendisiyle karşılaşınca heyecanlandım doğrusu
Nietzsche ile aralarındaki ilişkiyi çok merak ediyordum ve taşlar tamamiyle yerine oturdu.
Kitabın bana kattığı ilk şey Salome oldu artık onu çok daha iyi anlayacağımı düşünüyorum.

Brauer ile Nietzsche'nin konuşmalarından o kadar zevk aldım ki, onların sessiz dinleyicisi oldum adeta.
Onlarla hastalandım, onlarla iyileştim.
En çok da sorguladım kendi adıma hayatıma dokunacak çok iyi çıkarımlar elde ettim.

Beni en çok etkileyen tabi ki Nietzsche'nin yaşadıkları ve düşünceleri.
Acılarıyla barışmış, yalnızlığıyla barışmış fakat geçmişiyle barışamamış bir adam Nietzsche.
Kendi duvarlarını aşamadığından hapsolduğu yalnızlığın onu ne derece kötüleştirdiğini bilmeden mutlu olduğunu sanmış.
Dr Brauer ile birbirlerini iyileştirmeleri en can alıcı kısımdı..

Benim için tek eksik Freud, onun o muhteşem tahlillerini çok daha fazla okumak isterdim.
Sonlara doğru gelir dahil olur diye bekledim hep.
Muhtemelen son okumam olmayacak muhteşem bir deneyimdi benim için.

Kitap muhtesemdi gercekten son zamanlarda okumaktan en keyif aldigim kitaplardan biri oldu. Eleadora Eleadora nin dedigi gibi onlar konusurken sessiz dinleyicisi oldum, onlarin yaninda gibi kitaba o kadar kendimi verebildim ve sanirim en cok alinti yaptigim kitap oldu roman degilde kisisel gelisim kitabi okuyor gibi herbir cumlesini ozumseyerek okudum diyebilirim. Bana cok sey kattigina inaniyorum. Yazarin ilk okudugum kitabiydi ve kesinlikle son olmayacak 🤩
Divan kitabını okuyun mutlaka 👍

Öncelikle kitabı mutlaka tekrar okuyacağım çünkü eminim her okumada bambaşka anlamlandıracağım ve özümseyeceğim.
Kitabın karakterlerinin gerçek olması beni ayrıca meraklandırmıştı başlarken.

Nietzche ve Dr Breuer'in sohbetlerindeki soruları hep kendime sorulmuş gibi içimde cevapladım, kendimle tartıştım:)
Bu kitap okudum bitti denecek bir kitap değildi benim için; iç dünyamı gözlemlediğim, eleştirdiğim bi süreç oldu.

Yersiz şişirilen bir kitap olmadığı için ayrıca mutluyum:)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X