Hoşbeş Sayfası

Aslıceyzim, buyur sağa ekleyim bendeki tariflerden. Bu tarifleri de alıyorum ama, yaptığım yok.

Ekşi Maya Ekmeği (Sourdough Bread)

Aslında çok eski bir teknik olan ekşi maya ile ekmek yapmak bugünlerde tüm dünyada tekrar gündemde. Özellikle belli ustalık seviyesine gelen ekmek meraklıları bu mayayı evde hazırlayıp çok çeşitli ekmekler geliştirmekte.

İlk zamanlarda biraz çekinsem de ben de ekşi maya ile sayısız deneme yaptım ve en memnun kaldığım tarifi aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Kabuğu biraz kalınca ancak içi yumuşacık, son derece lezzetli ve doyurucu bir ekmek oluyor.

Eğer fırın taşı üzerinde pişirecekseniz; bolca mısır unu ile iyice unlanmış fırıncı küreği veya büyükçe bir saplı kesme tahtası üzerinde de mayalanmaya bırakılabilir. Taş iyice ısındıktan sonra kürekle üzerine atılarak pişirilir.

Malzemeler:
2½ bardak beyaz un
1 bardak ekşi maya, oda sıcaklığında
¾ tatlı kaşığı tuz
½ bardak su
1 büyükçe somun
Elde Yapılışı:
1. Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız resimdeki gibi hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.
2. Eğer elle yapıyorsanız ekşimayayı, kalan 2 bardak unu, suyu ve tuzu geniş bir kapta karıştırıp 10 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.
3. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra ekşimayayı, kalan 2 bardak unu, suyu ve tuzu mikser kabına alın. 5 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz yumuşacık ve biraz da yapışkan bir kıvamda olacaktır. Bu aşamada, gerekirse 2-3 kaşık su ilave edebilirsiniz.
4. Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp 4-6 saat oda sıcaklığında bekletin. Hamurun hacmi bu süre sonunda 2 katına çıkmış olmalıdır.
5. Hamuru unlanmış mutfak tezgahı üzerinde iki elinizle yuvarlayarak büyük bir beze haline getirin. İyice unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 2-3 saat daha ikinci mayalama için bekletin.
6. Fırına buhar vermek için: Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının arka köşesine uygun bir yere yerleştirin.
7. Ekmeğinizin üzerine keskin bir bıçakla birbirine paralel, derince üç çizik atın.
8. Önceden ısıtılmış 225 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

Makinede Yapılışı:
1. Ekşimayayı geniş bir kaba alın ve ½ bardak unu ilave ederek temiz bir tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabın üstünü streçfilm ile kaplayıp 2 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre sonunda mayanız resimdeki gibi hafifçe kabarıp yüzeyinde küçük kabarcıklar oluşacaktır.
2. Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın.Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk suyuve ekşimayayı koyun. Kalan 2 bardak unu bir kaşıkla serperek suyu örtecekşekilde ilave edin. Unun üstüne haznenin bir köşesine tuzu koyun.
3. Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.
4. Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.
5. Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.
6. 10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.
7. Programın bitiminde hamuru haznede 3 saat daha mayalanması için bekletin.
8. Beyaz ekmek, 750 gram, orta kızarıklık seviyesini seçerek makineyi tekrar çalıştırın.
9. Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 30-40 dakika beklettikten sonra kesin.

Son düzenleme:
Üzerlerine tıklayın.

$Ev Yapımı Küçük Ekmek Tarifi.jpg $Hamburger Ekmegi.jpg $KURU İNCİRLİ EKMEK.jpg $MISIR EKMEĞİ.jpg $ZEYTİNLİ KURU DOMATESLİ PEYNİRLİ EKMEK.jpg

Son düzenleme:
Emel daha düzelmedin mi?Sen şifayı kötü kapmışsın.

Yeni alınan buzdolapları çok kalitesiz gerçekten.Ablamın dolabında herşey küfleniyor.Servise gelenler sağlam diyor ama biz daha kırk senelik dolabımızda küf görmedik.

Ekmek yeniyordu aslında ama kuşlara vermeyi uygun gördük:)Gerçi kuşlar bile yememiş kuruyken:)

Korku filminin adını yazmıştım.The Beyond.Film indirme sitelerinden indiriyorum.Programı var bizde.

Davete gitmek istemiyorum çünkü yiyemiyorum yemeklerini.Sağolsunlar çağırıyorlar ama bir kere gittim yemek mi beni yedi ben mi yemeği bilemedim:KK43:Pot da kırmıştım zaten.Karnıyarık yapmışlar.Patlıcanlar resmen haşlama gibi.Aa dedim siz patlıcanları kızartmadan mı yapıyorsunuz.Meğer o kızarmış haliymiş.
girlhahawq2.gif
Bizde patlıcan nar gibi kızartılır.Yemeğin rengi de yerinde olur.Salçasız yemeği asla yiyemem.

Senin çorapçıya da yazık olmuş.Aman be ne uğursuz bir yıldı bu yıl:KK43:

Ekmekler için teşekkürlerimi sunuyorum.Bu ara yapmayı pek düşünmüyorum.Aslında benim amacım ekmek yapmak değil nohuttan maya üretip ekmek yapmaktı.Maya tuttu aslında da kabarmada sorun oldu:)

Dün bir amca geldi yetmiş yetmişbeş yaşlarında falan.Yanında da torunu.Hande Yener'den Bodrum şarkısını istediler.İçine başka şarkılar da attım gittiler.Onbeş yirmi dakika sonra torunu geldi dediki dedem Bodrum şarkısını bulamadı sinirlendi.:KK53:Ben torununa alıyor sanırken adam şarkıyı kendine istemiş.:KK9:Dedim biz ölmüşüz de ağlayanımız yok.:KK14:Şarkı da bu.

[video=youtube;zRYdyhgnkgs]http://www.youtube.com/watch?v=zRYdyhgnkgs[/video]

Ben de hafif oluyor diye patlıcanı kızartarak yapıyordum karnıyarığı, evdekiler sonunda isyan etti.:KK1: Ya kızartıp yap şunu adam gibi, ya da hiç yapma dediler.:44:
Hande Yener'den Bodrum haa, Vay dede vay :KK1:

Selen kızartarak mı haşlayarak mı yapıyordun.:KK1:Karnıyarığın genleriyle oynamayın.:KK1:Ya kızartarak yapın ya da hiç yapmayın:)

Bu şarkıyı dinliyordum paylaşayım dedim.:119:Severim güzel şarkı.

[video=youtube;Qqh1cyCzlfE]http://www.youtube.com/watch?v=Qqh1cyCzlfE[/video]

:KK43:

[video=youtube;9GDCNWi8NI8]http://www.youtube.com/watch?v=9GDCNWi8NI8[/video]

Haşlıyordum Aslıcığım, ama evdekilerden vetoyu yiyince, artık kızartarak yapıyorum:KK1:
Bugün diş doktoruma gittim, yine, moralim bozuk çıktım. İmplantların takıldığı yerde kemik erimesi başlamış. Kötü bir haber bu. Ne çektim ben bu dişlerden, ne çektim :KK50:

Selen haşlamak mı.Aslaaaaaa.:KK52:

Gerçekten çok çektin dişlerinden:KK43:Niye erime yapmış doktor birşey demedi mi?

Emelcim en gencleri bursali olan.uzun boylu sarisin.senin dedigin uzun boylu toplu olan aynur.bursali da onun arkadasi iste.onlar pek bi kanka oldu.ortulu ummiye vardi.sevihordum onu.gecen gun o elendi ay neler dedi daha arkadaslarindan ayrilmadan.hakkimi helal etmiyorum size , zaten beni koyluyum diye sevmediniz... Dedim teyze sende asgilik.kompleksi varmiz.

Fizikten sonra bir rehavet cokuyor.butun kaslarim gevsiyor.canim hic bir sey istemiyor bu aralar.ilk defa bu sene ramazan cok kasvetli geldi.fizikte teyzelerle oldukca resmen agirlik coktu uzerime.kendimi 60 lik gibi hissediyorum :))))

Patlican kizartinca cok yagli oluyor lezzetli ana zararli.biz patlicanlari firina koyuyoruz.o zaman cok ham olmuyor.lezzeti de guzel.

Filiz zararlı daha ne çok şey yiyoruz.Karnıyarık da arada kaynasın.Karnıyarığa yağlı yakıştırmasını kabul etmiyorum.Ona bakarsan döner de yağlı ve zararlı,tatlı da zararlı,lahmacun da zararlı.Ama yiyoruz.Hem her zaman yenilen birşey değil.Karnıyarığa laf söyletmem.
jv5Pf.gif

O programı seyrederken ben de şaşırmıştım bu köylü kadınların burada ne işi var diye:)

Ramazan çok sıcaklara geldi.Onun için herkeste var o rehavet.Bir de uyku çok bölünüyor.Tüm gün uykulu uykulu geziyorum.Sahurda çok sağlıklı besleniyorum:)Yoğurt ve salatalık yedim dün akşam.Hiç de acıkılmıyor.

Hastayım bu şarkıya.Benim şarkım.Çok seviyorum.:KK31:

[video=youtube;1ThwoRJy4-o]http://www.youtube.com/watch?v=1ThwoRJy4-o[/video]

Haşlıyordum Aslıcığım, ama evdekilerden vetoyu yiyince, artık kızartarak yapıyorum:KK1:
Bugün diş doktoruma gittim, yine, moralim bozuk çıktım. İmplantların takıldığı yerde kemik erimesi başlamış. Kötü bir haber bu. Ne çektim ben bu dişlerden, ne çektim :KK50:
Yazık sağa Selenim ya. menapoza mı girdin de kemik eriyecek. Adam beceremeyince, adını öyle mi koydu acep?Çok geçmiş olsun.
Menapoz deyince, geçen ay ilk defa çok az olmuştum. Bu ay ramazanın ilk günü bekliyordum. Tık yok. Ki bu yaşıma kadar hiç aksamadı. Girdim mi ben de acaba menapoza. 50 yaşıma kadar sürer diyordum. Sevinir gibi oldum ama, kemikleri, damarları ve kalbi koruyor aslında östrojen. İyi tarafı, o dertten kurtuluyorsun. Demir eksikliğim de geçer, saçım, tırnaklarım kendine gelir diye de sevinir gibi oldum. Gerçi böyle pat diye kesilmiyor duyduğum kadarıyla. Bakalım.

Filiztoşum, Ben bu ramazan geceleri pek bi sıkıntılı geçiriyorum. Akşam fazla bişey yenmiyor. Zaten komposto ve suyla tıkanıyorum. Daha onu sindirmeden sahur. Yiyemiyorum. Ona rağmen yatınca bir sıkıntı. Başım, göğsümüm üst tarafı su gibi oluyor. Üst değiştiriyorum. Uyuyamayınca kalkıp Kuran okuyorum. Tabii ki Türkçe mealini Çok güzel. Her okuyuşumda zevk alıyorum. İlk defa okuyormuşum gibi. Yaşar Nuri çevirisi. Sabahları da geç kalkmaya gayret ediyorum ki, gün uzun olmasın. Hiç acıkmıyorum çok şükür, ama biraz hareket edersem, başım terliyor, özellikle aşağı doğru eğince. O zaman çok susuyorum.

Aslı, parçalandım'ı ben de çek severim.

Dikiş dikmeye heveslendim. Ama bu işi bilmeyince, patronları çıkarıp, o kumaşa mı, bu kumaşamı yapsam diye gidip bakıp bakıp geri geliyorum. Kilodan dolayı, ayakta fazla kalamıyorum, hemen sıkılıyorum. Ramazandan önce salona yayıldım, nasılsa gelen giden yok diye. Masa biçki masası oldu. Koltukların üzerinde kumaşlar. Aynen öyle duruyor. Ortaya çıkan daha bir tane şey yok.Aslında annem eskilerin terzisi. Ama bende danışma adeti de yok. Kadıncağız göstereyim diyor, yok diyorum, ben yaparım. Ama kalıyor. Kursa gitsem sıkılır mıyım bilemiyorum. Yakınımızda belediye kursu var, okullarla birlikte açılıyor. O da öyle işte. Tembellik kanıma işlemiş.

Son düzenleme:
Emel ne kadar çok adet olursan o kadar iyi.Kesilmemek için ilaç kullananlar var.Sonra ateş basmasıyla uğraşırsın.Bir doktora görün bence.

Çok zor bir uğraş seçmişsin kendine.Ben terzilere hep acımışımdır.:KK1:Çünkü çok zor bir iş bana göre.Madem heveslendin kursa gitsene.Hem sana değişiklik olur hem farklı insanlar tanırsın.Kursa katılanlar sosyal oluyorlar.Oradan yemeğe,oradan çaya,oradan oturmaya:)İyi olur gibi geliyor:)

Çene kemiğindeki erimeler, normal kemik erimesi gibi menapozla ilgili falan olmuyor. Diş iltihabı, diş kistleri, köke inen diş çürükleri kemiği eritiyormuş. Benim kemikte zaten incelme vardı, demişlerdi daha önce de. Demek ki devam ediyormuş.

Menapoz herkeste farklı şekilde oluyormuş, kimisinde senelerce adette düzensizlik, azalma oluyormuş, kimisi de bir kaç ay içinde girebilirmiş bildiğim kadarıyla.
Hayırlısı olsun Emelim. En önemlisi sağlık, sen hemen git bir doktora, öğren bakalım neymiş durum.

Son düzenleme:
Emel menopoza girebilirsin de sicagin da etkisi olabilir.girerken duzensizlikler olur tabi terleme ozellikle.annem cok terlerdi.ensesi filan.yuruyus yapman lazim.rahat gecersin.annem yurudugu icin fazla anlamadi.girdikten sonra hastaliklar basliyor ama.vucut bayagi etkileniyor.kemik erimesine ozellikle dikkat.bol gunes al.kisa kollunu giy kaprini giy.sabah yuruyusunu yap.tembelligin sirasi degil kuzicum.ne varsa harekette var.ilerde cok pisman olurdun.ben tedavide ne teyzeler goruyorum.keske zamaninda yapsaydik diyorlar simdi uflaya puflaya yarim yamalak yapiyorlar.kaldir totyu yuru yarim saat.

Asli ben kebabi da yagsiz yiyorum sadece salca sos koyduruyorum bazen de az yag diyorum.nereden kisarsam fayda.ne yapayim.

X