Hiç tanınmayan bir kişi insanın canını nasıl bu kadar acıtabilir=

MissMoonTwilight

Guru
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2013
7.263
1.743
İyi geceler hanımlar.
Sizinle bugün canımı çok yakan bir olayı paylaşmak istiyorum. Aslında paylaşmak istediğim asıl kısım hiç tanımadığım bir kimsenin beni nasıl bu kadar derinden acıtabildiği. Yazım biraz uzun olabilir, şimdiden uyarayım sizleri.

Bu akşam uzun süredir görüşmediğim üniversite arkadaşımla plan yaptık, bir avm de buluştuk. Arkadaşıma Ayşe diyelim. Ayşe ile biraz oturduktan sonra sinemaya girmeye karar verdik, biletlerimizi aldık ve seans saati gelene dek kahvelerimizi alıp avm nin terasına çıktık. O sırada Ayşe’nin bir arkadaşı da aynı şekilde terasa geldi, bizi görünce selam vermek için yanımıza uğradı ve otur istersen dememizle yanımıza oturdu, tek başınaydı. Ben kızı tanımıyorum, ona da Fatma diyelim. Neyse onlar biraz sohbet ettiler derken benim telefonum çaldı, baktım erkek arkadaşım arıyor. Kalktım biraz uzaklarına gidip erkek arkadaşımla konuştum, 5 dakika sürmedi konuşmam kapattım ve yanlarına gittim. O sırada Fatma’nın tarihi yaklaşan düğününden bahsediyorlardı. Arkadaşım bana x mi arıyor(erkek arkadaşım) dedi ben de evet dedim, bunu dememle birlikte tüm oklar bana ve benim ilişkime döndü.

Fatma Ne kadardır birlikte olduğumuzu sordu önce, 3 yıl doldu 3,5 a doğru gidiyoruz dedim. Nişanlı mısınız dedi, yok henüz yapmadık bir şey dedim. Neyi bekliyorsunuz epeyi olmuş aslında dedi. Aslında bu en irrite olduğum sorudur, çünkü haziran ayında okulumdan mezun oldum olalı küçüğünden büyüğüne herkes aynı şeyi soruyor “Neyi bekliyorsunuz?”. Yine de bozuntuya vermedim, kız tanımaz etmez ne bilsin neyi beklediğimizi dedim düzgünce “ben daha haziranda mezun oldum, işe girmedim henüz. Birikim yapıp masraflarımı kendim karşılamak istiyorum. İşe girdikten sonra netleşir bizim neyi ne zaman yapacağımız. Zaten ben peş peşe yapacağım işi uzatmayacağım, 1 sene bile nişanlı kalmayı düşünmüyorum 6-7 ay bilemedin 8-9 ay yeter de artar bile” dedim. Gayet açık ve nazik bir cevap verdiğimi düşünüyorum bunu diyerek. Buraya kadar tolere ettim de tüm konuşulanları (erkek arkadaşım ve benim yaşım, erkek arkadaşımın ne işle meşgul olduğu, kaç senedir çalıştığı vs. tüm bunları sordu) bundan sonrası içimi çok acıttı.

Fatma bir başladı konuşmaya… “yeni mezun olmakla ne ilgisi var, ona bakarsan ben de yeni mezunum ama şimdi evleniyorum. Masrafsa herkese masraf sonuçta, hadi sen yeni mezun oldun da birikimin yok erkek arkadaşının eli armut mu topladı 1,5 senedir çalışıyor madem pekala biriktirebilirdi. Hem sen bir çeyizini yapsan yeterdi bak mesela ben çalışmadım daha o yüzden sadece çeyiz yapıp gideceğim geri kalanın hepsini nişanlım halletti. İnsan istedikten sonra her şeyi yapar, benim nişanlımın da öyle 4-5 bin geliri yok ama 2 senedir yemedi içmedi her şeyi biriktirdi, geceleri de taksiye çıktı üstelik. Sigara içiyordu onu bıraktı, işe evden yemek götürdü. İsteyince oluyor yani bahaneye gerek yok” dedi. Eksiği vardır fazlası yoktur bu yazdıklarımın.

ben ne mi yaptım? Ben kalakaldım bunca laf karşısında. Normalde herkese vardır cevabım, ama dondum resmen sadece sustum gözlerim doldu. Sonra Fatma lavaboya kalktı, ben de daha fazla dayanamadım gözlerimden yaş süzüldü, o kadar sıkmışım ki kendimi gözümden yaş gelince rahatladığımı hissettim. Arkadaşım da dona kalmıştı o laflar karşısında Miss lütfen üzülme, dengesizdir bu bozmuş kafayı evlilik ile sırf sana değil sevgilisi olan herkese aynısını yapıyor dedi. Arkadaşımdan özür diledim kalkmak istediğimi başka bir zaman plan yapabileceğimizi dile getirdim, arkadaşım bırakmak istemedi önce gel birlikte başka yere gidelim dese de yalnız kalmak istediğimi söyleyerek yanından ayrıldım.

Yürüdüm öylece sonra, kafamda hiç tanımadığım birinin yüzüme tokat gibi çarpan laflarıyla boş boş yürüdüm, düşündüm. Niye bu laflar beni bu kadar çok etkiledi diye düşündüm durdum.

İlişkimi düşündüm, erkek arkadaşımı sonra. Acaba dedim sahiden imkanı vardı da mı yapmadı. Ama yok bence imkanı yoktu. 3 senenin 1 senesi askerlik, 8 ayı da işsizlikti. 1,5 sene önce işe girdi ama yakamızdan aksilikler eksik olmadı. İş için akıllı telefon alması gerekti önce, SGK borcu çıktı sonra, kaza yaptı onun ödemesi oldu, askere gitmeden önce dağıttığı tüm kıyafetlerinin yenisini alması gerekti, adağını yerine getirdi, babasının dolandırılmasıyla onu bu bataktan kurtarmak için birikimini verdi sonra… daha da aklıma gelmeyen nicesi vardır. Zaten öyle çok bir maaşı yok. 4-5 bin kazanıp bir kuruş atamıyor değildi yani. Evet biriktirdi bayağı ama bu, seneye hayatımızı birleştirecek kadar değil, kaldı ki daha ben işe girmedim benim birikimim yok. Ama bunu şu hiç tanımadığım kız dahil çevremde kimseye anlatamıyorum. Ağzını açan bir şey yapmayacak mısınız artık diyor, ben gerekçelerimi sununca da imalı bir “hımmm” geliyor sonra. Ben o lafın altında ne yattığını biliyorum.
en çok canımı yakan da bu hiç tanımadığım kızdan yediğim laf oldu “isteyince her şey oluyor, bu işin bahanesi” diyerek çevremdeki insanların dilinin varmadığı şeyi söylemiş oldu. İstemiyor demek ki, oyalıyor seni değil de ne demektir bu?

Kendi kendimi, ilişkimi sorgulama noktasına gelmek de sinirimi bozdu. Bunu yapmamalıydım haksızlık bu erkek arkadaşıma diyerek kendimi yiyorum şu saat oldu.

sanki suçlusu oymuş gibi erkek arkadaşımın telefonlarını da açmadım bu akşam, ağlarken duysun istemedim. Yorgun olduğumu uyumak istediğimi mesajla söyledim, bir şeylerin ters gittiğini anladı ama bir şey söylemedi, yarın konuşuruz dedi.
çaresi var mı sizler nasıl yardımcı olabilirsiniz bilmiyorum ama sadece anlatmak istedim. Çok uzun oldu, buraya kadar okuyabilenler hakkını helal etsin.

Şimdiden teşekkür ederim…

Aslında böyle lafları bizim milletimiz çok sever, nişanlansan "aman uzatma" diyecekler, evleneceksin "çocuk işini uzatmayın" diyecekler , çocuk yapacaksın "eee ikinciyi yap diyecekler" ne yaparsan yap bir şey diyecekler.Adını Fatma koyduğun kıza "Ben istemiyorum daha evlilik" deseydin mesele kapanırdı.Açıklama yaptıkça üstüne üstüne gelirler insanın.

Amaaannn. Modernlesme evresinde Türk kızı yaşam planı
-doğ-büyü-okul bitir-evlen...
Modernlesmemiş halinde okumak ta yok. Çalışmaz da o. Uretmez. Hayatı boyunca sadece tüketim yapıp kocasının ona sagladiklariyla övünmeye muhtaç bi zavallı. Bir cahil.
Düşünsenize onun yerinde olabilirdiniz? ??
Allah korumuş. Sırf bu bile sukretmeye yeter.

Miss, sakın üzmeyin kendinizi.. Hayatınız boyunca böyle patavatsız insanlarla karşılaşacaksınız. Yüzük takmış olsaydınız da parmağınızdaki yüzüğe laf söylerdi inanın bana. Hemen elini tutup pırlanta mı bu diye sorardı. Assla ve assla açıklama yapmamanız gereken bir insan türü. Sakın onun yüzünden kendinizi üzmeyin.
İlişkinize gelecek olursak da, sürecin nasıl devam ettiğini ilişkinizin sizi tatmin edip etmediğini en iyi siz bilirsiniz. Erkek arkadaşınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Bu konuşmalardan sonra eğer isteğiniz bi an önce evlenmekse de (önereceğim bişey değil ama) bunu açık yüreklilikle ortaya koyun.

Klasik hayat amacı evlilik olan kızlardanmış, bir erkek ona evlenme teklif etmeden değerli hissetmeyen, nişanlı, sözlü gibi sıfatlara takılan, evlenmeden karakter kazanamayanlardan. Seni üzmek için bu kadar soru sordu ve istediği cevabı bulunca da kendini tatmin etti. ''İsteyince her şey olur'' sözüne ben de katılıyorum. Fakat 3 buçuk yıldır güzel giden bir ilişkiniz var, seviyorsun seviliyorsun daha ne olsun, evlilik bir sonuç veya karşı tarafın sevgisinin kanıtı değil. İkiniz de hazır olduğunuzda, istediğinizde konuşup anlaşıp karar verirsiniz, okul bitince evlenilir gibi sınırlardan sığ düşüncelerden uzaklaşmak lazım. Bu konuyu açıkça konuştuğunuz halde bahane üretiyorsa hissederdiniz zaten.

Allah aşkına yaa.
Neymiş nişanlısı yememiş içmemiş biriktirmişmiş.
Yapıştırsaydın ya lafı "canım bizim acelemiz yok yavaş yavaş kendimizi sıkmadan hayatımızı birleştiricez, yazık nişanlın evlenme derdine düşüp kendini yıpratmış tüh tüh" deseydin.
Böyle evlilik koca delisi, bunlarla övünen insanlar boş kafalardır.
Kaldı ki normal bi arkadaşım bunu bana söyleyemez, ilk defa karşılaştığım birinin ne haddine. Lafı ağzına tıkardım ben olsam.

Evlensinde görsün o zat. Neyin acelesi bu ya? Okulun yeni bitmiş sorana biraz bekarlığın tadını çıkartcam de. İnan evlenince kuş konmuyor. Bi dolu stres
Aslında böyle lafları bizim milletimiz çok sever, nişanlansan "aman uzatma" diyecekler, evleneceksin "çocuk işini uzatmayın" diyecekler , çocuk yapacaksın "eee ikinciyi yap diyecekler" ne yaparsan yap bir şey diyecekler.Adını Fatma koyduğun kıza "Ben istemiyorum daha evlilik" deseydin mesele kapanırdı.Açıklama yaptıkça üstüne üstüne gelirler insanın.
Amaaannn. Modernlesme evresinde Türk kızı yaşam planı
-doğ-büyü-okul bitir-evlen...
Modernlesmemiş halinde okumak ta yok. Çalışmaz da o. Uretmez. Hayatı boyunca sadece tüketim yapıp kocasının ona sagladiklariyla övünmeye muhtaç bi zavallı. Bir cahil.
Düşünsenize onun yerinde olabilirdiniz? ??
Allah korumuş. Sırf bu bile sukretmeye yeter.
Miss, sakın üzmeyin kendinizi.. Hayatınız boyunca böyle patavatsız insanlarla karşılaşacaksınız. Yüzük takmış olsaydınız da parmağınızdaki yüzüğe laf söylerdi inanın bana. Hemen elini tutup pırlanta mı bu diye sorardı. Assla ve assla açıklama yapmamanız gereken bir insan türü. Sakın onun yüzünden kendinizi üzmeyin.
İlişkinize gelecek olursak da, sürecin nasıl devam ettiğini ilişkinizin sizi tatmin edip etmediğini en iyi siz bilirsiniz. Erkek arkadaşınızı başkalarıyla kıyaslamayın. Bu konuşmalardan sonra eğer isteğiniz bi an önce evlenmekse de (önereceğim bişey değil ama) bunu açık yüreklilikle ortaya koyun.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Gerçekten moral oldu bana çok sağ olun.
Evet şartlar uygunlaşınca tabi ki de erkek arkadaşımla evlenmeyi istiyorum.
Aynı duyguları onun da paylaştığını biliyorum, aslında ondan yana bir kuşkum yok çünkü benden daha çok bunları dile getiren kendisi ancak bu lafları duymak da çok canımı yaktı.
Şimdi de bu lafları dikkate alıp da ilişkimi sorguladım diye canım yanıyor.

Kime ne ki ne zaman evleneceginiz? Hele hele o dis kapinin mandali bile olamayacak dengesize neymis? Okurken sinir oldum ya. Burdan sana ne diye bagirasim geldi. Siz en uygun zamani zaten sizler bilirsiniz, baskalari sizin iliskinizin icinde degiller, isterseniz 10 yil beklersiniz kime ne? Bence dengesizin teki icin hic keyfinizi kacirmayin. O kiz evlenecek, isi gucu de yok, aklini evlilikle bozmus belli ki. Siz insallah isinizi de bulursunuz, kari koca daha emin bir sekilde evlenirsiniz, daha rahat bir hayat surersiniz. Pesinizden atli kovalamiyor ya. O kiz oyle nato kafa nato mermer kalacak, okumus ama bosuna okumus.

Aynı duyguları onun da paylaştığını biliyorum, aslında ondan yana bir kuşkum yok çünkü benden daha çok bunları dile getiren kendisi ancak bu lafları duymak da çok canımı yaktı.
Hiç tanımadığınin bir kızın sizi uzmesine izin vermeniz başlı başına hatayken , bari hayatında asla yeri olmayacak bir kız için sevgilinizi uzmeyin ve suclamayin

Böyle durumlarda bu kadar açıklama yapmak yerine ağzının payını verip susturmak en iyisi. Karşındaki manyak mı değil mi bunun hesabını yapacağına sen manyak olacaksın ki o şaşırıp kalsın.

Yani simdi soyle bisey, yapilmak istense yapilir hersey zorda olsa yapilir bir sekilde ama herkes kendini sıkıntıya sokmak istemez. Gerekli mi acele etmek? gerekli birsey değil. Ama aglayacak kadar kirildiginiza göre sizinde icinizden ayni seyler geciyormus sanirim ve bi bir baskasi soyleyince durum bu olmus yani mesele sadece kizin laf soylemesi degilde belkide senin icten ice dusunduklerini pat diye onun soylemesi uzmustur

5 buçuk yıl flörtten sonra , 2 yıl 3 ay nişanlı kalarak evlendim. Nişan süresince haftada bir düğün ne zaman,oğlan seni oyalıyor tarzında tepkilerle karşılaşıyordum. İnsanlar hep konuşur, boş konuşur inan..1 yıllık evliyim. Ve okuduğumu bilmelerine rağmen çocuk neden yok, hamile misin, daha değil mi, çocuğun olmuyor mu tepkileri alıyorum. İnsanlar her zaman boş konusmaya cok meraklıdır. Takılma bu kadar

Arkadaşlar gerekeni söylemiş, bende şunu ekleyim, buna canını sıkıp sevgilinle aranı bozma,durduk yere tele çıkmamazlık falan etme,cocuk biraz anlamışta sıkıntı olduğunu, ayrıca yazdığın seyleri yaptıysa 1,5 yılda,elinden geleni yapmış halletmiş cocuk daha ne yapabilirki maaşıda cok uçuk değilse..

Fatma yüzünden biletini aldığın filmede girmedin değer mi:KK53:

Klasik hayat amacı evlilik olan kızlardanmış, bir erkek ona evlenme teklif etmeden değerli hissetmeyen, nişanlı, sözlü gibi sıfatlara takılan, evlenmeden karakter kazanamayanlardan. Seni üzmek için bu kadar soru sordu ve istediği cevabı bulunca da kendini tatmin etti. ''İsteyince her şey olur'' sözüne ben de katılıyorum. Fakat 3 buçuk yıldır güzel giden bir ilişkiniz var, seviyorsun seviliyorsun daha ne olsun, evlilik bir sonuç veya karşı tarafın sevgisinin kanıtı değil. İkiniz de hazır olduğunuzda, istediğinizde konuşup anlaşıp karar verirsiniz, okul bitince evlenilir gibi sınırlardan sığ düşüncelerden uzaklaşmak lazım. Bu konuyu açıkça konuştuğunuz halde bahane üretiyorsa hissederdiniz zaten.

Tatmin etme kısmına özellikle katılıyorum, çünkü oradan yürüdü direk amiyane tabir ile. Kendi arkadaşım da herkese aynısını yapıyor deyince iyice anladım. İçime sığdıramadığım, güzelim ilişkimi sorgulattı ya bana, bu kızdan çok kendime kızıyorum aslında sen sağın solun laflarına kafa patlatacak kadın mıydın diye.

Allah aşkına yaa.
Neymiş nişanlısı yememiş içmemiş biriktirmişmiş.
Yapıştırsaydın ya lafı "canım bizim acelemiz yok yavaş yavaş kendimizi sıkmadan hayatımızı birleştiricez, yazık nişanlın evlenme derdine düşüp kendini yıpratmış tüh tüh" deseydin.
Böyle evlilik koca delisi, bunlarla övünen insanlar boş kafalardır.
Kaldı ki normal bi arkadaşım bunu bana söyleyemez, ilk defa karşılaştığım birinin ne haddine. Lafı ağzına tıkardım ben olsam.

Aslında haklısınız, o bunları söylerken o son canımı acıtan cümleye gelene dek nişanlısının perişan olduğunu düşünerek üzüldüm. Kendi işi yetmiyormuş gibi gece taksiye çıkmış düşünebiliyor musunuz? İşe evden yemek götürmüş sonra, sağlıklı yemek için olsa anlarım ama sırf para biriktirmek için 1 ay çalışıp da bir öğün gönlünce kaçamak yapamıyorsa yazık değil mi o kadar emeğe dedim. Ahh keşke ben de o lafı tıkabilseydim, ama böylelerini de bilirsiniz cevap vermeye kalkınca kıskanç yaftasını yapıştırıyorlar.

Tanıştığı an itibariyle 3 dakikada 250 soru sorup bir de akıl verme kültüründeki birinin sözlerini asla kafanıza takmayın. Hepimizin idealleri standartları farklı. Siz daha güzeli için sabır diyenlerdesiniz. Bu daha kıymetliO evlendikten sonra borç ödeyecek belki ama siz akıllı adımlarla daha rahat edeceksiniz...

Hiç tanımadığınin bir kızın sizi uzmesine izin vermeniz başlı başına hatayken , bari hayatında asla yeri olmayacak bir kız için sevgilinizi uzmeyin ve suclamayin
Kime ne ki ne zaman evleneceginiz? Hele hele o dis kapinin mandali bile olamayacak dengesize neymis? Okurken sinir oldum ya. Burdan sana ne diye bagirasim geldi. Siz en uygun zamani zaten sizler bilirsiniz, baskalari sizin iliskinizin icinde degiller, isterseniz 10 yil beklersiniz kime ne? Bence dengesizin teki icin hic keyfinizi kacirmayin. O kiz evlenecek, isi gucu de yok, aklini evlilikle bozmus belli ki. Siz insallah isinizi de bulursunuz, kari koca daha emin bir sekilde evlenirsiniz, daha rahat bir hayat surersiniz. Pesinizden atli kovalamiyor ya. O kiz oyle nato kafa nato mermer kalacak, okumus ama bosuna okumus.

Çok haklısınız, teşekkür ederim.

Bence hiiiç üzülmeyin. Milletin ağzı torba değil ki büzesiniz. Mutlu giden bir ilişkiniz varsa başka hiçbir şeyi takmayın kafanıza. Henüz yeni mezun olmuşsunuz zaten. Hayatınızı düzene koyun, biraz kendi paranızı harcamanın tadını çıkarın. Ondan sonra evliliği düşünürsünüz.

Ben de seneye mezun oluyorum. 5 yıllık bir ilişkim var. Evliliğin e sini geçirmiyorum aklımdan. Hayattaki tek amacı evlenmek olan insanlara laf anlatmaya çalışmayın derim ben.

Hiç suçlamayın kendinizi. Ben çok cana yakın bi insanımdır ve karşımdaki insanlar da hadsizliğin dibine vurur o yüzden. Buna benzer konuları evlilik aşamasında çok yaşadım ben, nedense herkese de kulak verdim. Çok hata ettim. Soğuk insanlara o kadar hak veriyorum ki artık. Sizin yerinizde soğuk bi insan olsaydı bi arkadaş arıyor derdi ve sevgili konunuz asla açılmazdı yabancı bi insanın yanında. O da bu hadsizliği yapmaya fırsat bulamazdı işte.
Bundan sonra karşılaşacağınız böyle kişiler için tavsiyem özel hayatla ilgili sorularına cevap vermeyin. Yeni tanıştığınız bi insana kaç yıllık olduğunu söylemeyin mesela. Ya da mesela atıyorum söz nişan olduğu zaman ayrıntı anlatmayın, yıpratırlar. Şunu yapmadılar mı bunu yapmadılar mı bohça geldi mi don alındı mı vik vik ederler.
Son tavsiyemi verip kaçıyorum: iş bulmadan assla evlenmeyin..

İyi geceleer mutlu rüyalar.

Yani simdi soyle bisey, yapilmak istense yapilir hersey zorda olsa yapilir bir sekilde ama herkes kendini sıkıntıya sokmak istemez. Gerekli mi acele etmek? gerekli birsey değil. Ama aglayacak kadar kirildiginiza göre sizinde icinizden ayni seyler geciyormus sanirim ve bi bir baskasi soyleyince durum bu olmus yani mesele sadece kizin laf soylemesi degilde belkide senin icten ice dusunduklerini pat diye onun soylemesi uzmustur

Ben de bunu sorguladım, acaba ben de mi bunu düşünüyorum diye ama inanın kızın söylediklerini düşününce ne bileyim ek işte çalışmak, işe yürümek, evden yemek götürmek ne bileyim bu kadar sıkıntıya girmesine gerek yok dedim kendi kendime.
Yani 1 ay çalışıp da bir insan bir öğün dışarıda yemek yiyemeyecekse ne anlamı kaldı ki o kadar çalışmanın.
Ve sizin bu mesajınız üzerine kabaca hesapladım bunu, o arkadaşın tüm söylediklerini erkek arkadaşım da yapsa 1,5 sene içinde onca aksilik olmuşken masraf için gereken tutarı toplayamazdı. Çünkü maaşı yüksek bir tutar değil.

X