Hiç evlenmemiş kadın hiçbir yere sığmaz, pişman olur mu mutlaka?

Cok dogru bir tespit. Evliyim, kocamla birlikte her isimizi yapiyoruz ama evliliklerin geneli bu sekilde degil. Ne kadar modern bir erkek olarak gozukseler de evlenince iclerinden o varos ataerkil huylari cikiveriyor birden.
Bizim topraklarda erkekler öyle . Türk erkekleri zor , yorucular kadını yıpratırlar

Kadere inanırım, şimdiye kadar karşılaştığım kişilerden herhangi biri için keşke şans verseydim, ikinci kez görüşseydim olurdu demedim. Asla demek için geleceği görebilmem lazım ki bu mümkün değil ancak şu an hislerim düşüncelerim bana göre çok net. Sorumun amacı örnekleri merak etmemdi açıkçası. Bekar bir hayat sürmeyi kendi isteğiyle tercih eden, ileri yaşlara gelmiş kişilerin yaşayışlarını, fikirlerini, etrafında böyle tanıdığı olanların dışarıdan değerlendirmelerini görmek için sordum. Çok teşekkür ediyorum görüşünüzü paylaştığınız için.

Umutsuzluk değil aslında benimki. Keşke demedim şu ana kadar ancak tabii ki geleceği bilemeyiz, hakkımızda en hayırlısı olsun her zaman. İnanın annelik duygusunun yoğunluğunu hayal bile edemiyorum eğer yeğen sevgisi bile böyle bir şeyse. Çok kaygılı olmam, evlilik, çocuk sorumluluğunun altından kalkabilecek biri olmadığımı bildiğim için böyle düşünüyorum. Evliliğin, eş, eş ailesinin, çocuk sorumluluğunun üstesinden gelen tüm kadınları gönülden tebrik ediyorum.

Gerçekten geriye dönseniz evlenmez miydiniz? Ben de bekarım ama ailem özellikle annem evlenmeyerek hayattaki en önemli şeyden mahrum kalmışım, çok kötü bir durumdaymisim gibi davranıyor. Bazen düşünüyorum ben de evlenmeyerek hata mi yaptım diye.

Yaşınız kaç? Aile tutumu gerçekten çok önemli bu konuda. Ailem benim yapımı ve bu konudaki düşüncelerimi bildiği için hiçbir zaman baskı oluşturmadılar üzerimde, Allah razı olsun onlardan. İnşallah hakkınızda en hayırlısı olur.

32 yaşındayım, ben evliliğe karşı değilim ancak aşık olarak evlenmek istedim hep. Yaklaşık 2,5 yıldır sevgilim var ama evlenmek için aşamadığımız farklılıklarımız var. O yüzden aileme anlatamıyorum. Tanıdıklar aracılığıyla birilerini buluyor görüşmek istemiyorum dediğimde inanılmaz derecede üzülüyor. Evlenmedim diye sanki ben ciddi bir hastalığa yakalanmışım gibi üzülüyor.

Yasitlarimin yuvası, çocuğu varmış ben odamda geçirmişim gençliğimi vs. gibi kırıcı şeyler söylüyor. Yakın zamanda araba aldım ve kendi calisip biriktirdiğim paramla aldım benle gururlanmasini beklerken bana sen evlenip yuva kurmadiktan sonra gözümde hiç değeri yok dedi.

Üzücü bir durum gerçekten. Halbuki evlenip çoluk çocuğa karışmasına rağmen mutluluğu bulamayan, istediği gibi yaşayamayan o kadar çok kişi var ki. Allah hakkınızda en hayırlısını versin.

Bizim topraklarda erkekler öyle . Türk erkekleri zor , yorucular kadını yıpratırlar
Belki tepki gorucem ama analarinin ve babalarinin sucu bana gore. Hatta direkt annelerinin sucu olarak goruyorum. Benim de abim var ama evin her isiyle ugrasiyor. Sabah evden en son o ciktigi icin evi toplayip, supurup cikar. Aksam eve gelince bulasiklari o yikar. Evlerinde bir is bolumu var. Demek ki bu tarz seyler yapilabiliyor.

Hayattaki en buyuk seyden nasil mahrum kalabiliyorsunuz? Cinsellikten mi bahsediyor acaba anneneniz? Cunku bu konu bizim toplumumuzda bir tabu. Yani bu yasiniza kadar da bunu yasamadiysaniz bunun icin kaygilanmis olabilir ama onun disinda evliligin hic bir numarasi yok. Bence en guzeli sevgililik, cunku kimse kimseye garanti gozuyle bakamiyor ve hareketlerini ona gore ayarliyor. Evlilikten sonra genellikle erkeklere sacma bir rahatlama gelip saliyorlar kendilerini

Ben size cocuk sahibi olmayi soyle anlatayim. Cok farkli bir duygu cok seviyorsunuz ama cok zorluyor. Inanamayacaginiz sekilde cok zorluyor. Bebeklikleri inanin bir noktadan sonra daha kolaymis demeye basliyorsunuz. Disari rahat sekilde cikamiyorsunuz, bir restoranta oturup yemek yiyeyim diyemiyorsunuz rahatca. En az 10 yil kendi hayatiniz olmayacak. Yikanamiyorsunuz. Dun bir restoranta gittik cocuklarla yarim saat yemek yedik. Oturdular ve duzgunce yemek yedik diye bugun o kadar mutluyum ki. Cay bile ictim
Ben cocuklarimi cok seviyorum, uyurlarken bile cok ozluyorum ama bir de soyle dusunun. Daha oncesinde boyle bir duygunun varligini, boyle bir duyguyu bilmiyordum. Boyle bir duyguyu bilmediginiz icin hayatiniza rahatlikla devam edebilirsiniz.
Cocuk konusunun maddi kismina girmiyorum bile. Para boyle akiyor, cocuk bezi kiyafet, ayakkabi, okul...

Sadece merak ettim. Oğlak burcu musunuz ?

Ben de sizle aynı yaştayım ve yalnız yaşıyorum. Ailem aynı şehirde ama pek gitmiyorum yanlarına. Babamı kırmamak için gidiyorum. Gidersem de birkaç saat oturup evime dönüyorum. Çok şükür memurum ve kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. İki muhabbet kuşum da var ve evde istediğimi yapabiliyorum.
Tıpkı sizin gibi düşünüyorum kaderimde varsa olur. Sırf olması için olursa zorlarsam kötü olmaz mı?
30'umdan sonra kendimi evliliğe hazır hissettim yine de acaba diyorum. Sanırım yay burcu olduğum için çok zorlamıyorum.
Üzülmeyin başkalarını da takmayın kafaya.
Ev sahibim arada ima yapar ne haddineyse

yanlış anlaşılma olmasın, eşimi çok seviyorum, bi tane de allah bağışlasın kızımız oldu, güzel bi hayat yaşıyoruz fakat evlilik ve özellikle çocuk çok sorumluluk isteyen bişey, insan tükendiğini hissediyor bazen...

şimdiki aklım olsaydı evlenmezdim dedim ama evlenmesek bile bu hayatı yine eşimle yaşamak isterdim, evlenmeden o sorumluluğun altına girmeden yaşamak...

annenizin sadece şu konuda haklılık payı var, çocuk dünyanın en tatlı şeyi ama aynı zamanda en zor şeyi...
kızımdan aldığım sevgiyi başka hiç kimseden hiçbişeyden alamam.. sonuçta kızım olmasaydı bunların nasıl bi his olduğunu bilmeyecektim, bilmediğim şeyden de mahrum kalmış olmam bence..

Yaşınız halen genç şu ana kadar evlenmemiş olmanız bundan sonra da olmayacak anlamına gelmiyor öncelikle. Sonrasında ise herkes evlenmek zorunda da değil kendinizi böyle mutlj hissediyorsanı evlenmeyin tabi ki.

Ortada aday olsa evlenmek ve evlenmemek durumu onzaman konuşulsa fikir verebilirsin fakat ortada bir aday yokken evlilik güzellemesi kötülemesi yapmak adil değil. Herkesin hayatı birbirinden farklı. Sevgili olmanızı, biriyle paylaşımınızın olmasını yaşamanızı isterdim, başkasına sarılıp öpmek birlikte uyumak gibi şeyleri de. İnsan tek başına hayatı göğüslemeye başlayınca büyüyor çocuğu olunca daha da büyüyor. Öncelikler değişiyor. Başkası böyle hissetmeye de bilir.
Evlenmeseydim, çocuğum olmasaydı şimdiki ben olmazdım diğer ben nasıl olurdu bilmiyorum. Şimdi de ying yang gibi bazen mutlu bazen mutsuz hissedebiliyorum ama totalde iyi ki eşimle aile olup çocuğumu davet etmişiz diyorum.
Karşınıza içinize sinen biri çıkarsa deneyin.

Çocuk sevgisi konusunda kesinlikle haklısınız. O tarif edilemez sevginin yanına bir de sınırsız fedakarlık ve sorumluluk eklenince daha da korkutucu geliyor bana. Umutsuzluk da değil aslında, artık fikirlerim ve beklentilerim daha net. Zamanın ne getireceği belli olmaz elbet, en hayırlısının olmasını diliyorum. Çok teşekkür ediyorum yorumunuz için.

Çok mutlu olmanızı, çocuklarınızın hep güzel günlerini görmenizi diliyorum. Ben normalde de aşırı kaygılı, panik ve çabuk yorulan biriyim. Evliliğin, özellikle de anneliğin getirdiği sorumluluk duygusunu kaldırabilecek mental ve fiziki güce sahip olmadığımı düşünüyorum. O yüzden çocuk fikri hiç yok aklımda. Çok teşekkür ediyorum tecrübenizi ve yorumunuzu paylaştığınız için.

Bazı insanlar gerçekten hadsiz oluyorlar, kulak tıkamak gerekiyor. Hakkınızda en hayırlısı olsun. Umarım çok mutlu olursunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…