Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
sabahtan akşama kadar ayakta durarak çalışan ve onlardan çok daha fazla yorulan gençlerin kendilerine yer vermesini istiyor ve bekliyorlar

fakat mesai çıkışından birkaç saat önce toplu taşıma kullanarak evlerine dönmeyi akıl edemiyorlar . En kalabalık saatleri tercih edip , yorgun gençleri, okullarından ağır çantalarıyla çıkmış çocukları taciz ediyorlar..

Aynı şeyler 8-10 yaşlarında çocuklar için de geçerli , neticede bu yaş grubundaki çocuklar ayakta durup, kendilerini sıkı tutamıyorlar ve toplu taşımalar bu çocuklardan da bilet alıyor ama Ne hikmetse oturduklarını görenler direkt yerlerine göz dikiyor. Halbuki anneleri olarak biz oturmayıp onları oturtuyoruz , yine de yetmiyor bazı insanlara

Dilerim bir gün , bizim toplumumuzda da çocuklar, kadınlar, hayvanlar öncelik verilmesi gerekenler sıralamasında üst satırlarda yer alır

Son bir kaç yıldır yurttan uzakta yaşıyorum , çocuğumun elinden tutmuş yürürken , ilk zamanlar , karşımdan gelen insanların kenara çekilerek, bize geçiş önceliği vermesi beni çok duygulandırmıştı ...

Bizim semtlerde de pazara , camiye çocuğunla niye geldin diye annelere laf söylüyor teyzecikler.

İnsallah bir gün kendi ülkemizde de insan muamelesi görürüz..

Son düzenleme:
araba muhabbetine güldüm
herkese yer veririm bu yaşlılara yer vermem (yanlış anlaşılmasın tabi. kötü durumda olan, ayakta zor duranları kastetmiyorum)

65 yaş bedava diye işleri güçleri yok ilk duraktan son durağa geziyorlar
hele o teyzeler günlerden günlere koşuyor
gezmeye enerjileri varsa ayakta gitsinler

Gsyabk hamilelere tabiki yer verilmeli. ama bu yukarda bahsettiğim +65 gezicilere ben şahsen yer vermem
genciz diye enerjiğiz sanıyorlar eşşek kadar kitaplar taşıdığımızı kimse görmüyor ama

En gıcık olduğum durum. Akşama kadar gezip akşam otobüse bindiklerinde yoruluyor bu yaşlılar ya arkadaş ayakta duramıyorsan evden çıkmayacaksın. Gençlerin çoğu ya sabahtan akşama okuldalar yada işte mecburi sebeplerden yoruluyorlar yaşlıların ki keyfi. Sanırsın 24 saat yolculuk yapacaklar. Her otobüste mutlaka beni kaldıracak biri mutlaka çıkıyo. Mesela dün metroya bindik eşimle 2 koltuklu biyer vardı oturduk hemen teyze meğer arabasını düzeltmek için kalkmış ben oturuyodum dedi eşim hemen kalktı ki kızmadım teyzeye sonra sn ye geçmeden fiziki bir engeli olmayan bi abi benden yer istedi bişey demeden kalktım ve sadece 1 durak sonra o teyze ve beni kaldıran abi indiler ve biz yerimizden olduk. Sade 2 dk ka oturdular. Bir de şu tür insanoğlu var torunuyla gezmeye çıkmış bir teyze asla torununu kaldırmıyor koltuktan ve aynı teyzeler yer vermeyen gençlere kızıyorlar hiç kızmasınlar bizim senin torunundan hiç bir farkımız yok önce torununa eğitim vereceksin

böle konuyu bugün denk geldikçe ne mutlu bana...
bişey diyim mi
bu dolmuşlarda otobüslerde 60-65 üstü insanlar bedava geziyor.
bide gençlerden yer bekliyor.
ayakta kaliyoruz...
bide boş koltuk var arkada adamlar oturuyor direk o boşa geçiyor kızlar kadinlar oturmuyor ayakta kaliyor öküzlerde çok düşün..
kadinlar hamileler yaşlılara yer verilmeli.
ve 60-65 üstü kaldirsin..
bedava bedava gezmeye gidiyolar.. yeni yasa yoldaymiş kaldiracakmiş.
biz işe hastaneye okula gidiyoruzyoruluyoruz onlarin yorulduğu hiç sanmiyorum yaşlıyız diyor maşallahi var..

Benzer bir olay başıma geldi, hamileyken yer istedim diye söylenmişti genç bir çocuk, kalkmayacağım deseydi yeterdi işte o hesap... oturmak istiyorsan araba alsaydın hamile kalmadan önce dedi ! Ben de sana mi soracaktım dedim, hani yer verilmesini geçtim istenince söylenilmesi, toplumsal değerler yok olmak uzere

bu konu çok karmaşık. Bazen biniyorum otobüse orta yaşlı teyzeler biniyor teyze ojeli röfleli yanında kankisi dedikodu yaparak ben ona neden yer vereyim ki ben afedersiniz sabah 6 buçukta uyanmış it gibi çalışmışım evime dönüyorum. Bana mı hak oturmak ona mı. Ama ayakta duramayacak şekilde gördüğüm yaşlıalra özellikle hamilelere ya da kolu ayağı sargıda sakatlık geçirenlere elbette yer veririm. Ama Türk milleti bu işin b.kunu çıkardı. Yer vermek zorunda değilsin de araba alsaydın yersiz olmuş

Karnım burnumda bir gün sonra sezeryan olacağım doktor giriş yaptır bir gün önceden dedi diye hastaneye gidiyordum dolmuşla ne giderken ne de dönerken bir Allah 'ın kulu kalkıp yer vermedi bana. Artık kimse hamile imiş falan bile dinlemiyor . Geçen haftada 11 yaşında ki kızım 5 yaşında ki oğlum ve kucağımda 3 aylık bebeğim ile otobüse bindim kızıma kartı verdim kartı sen bas otobüs haraket etmeden ben durabileceğim yer bulayım dedim otobüs hareket etti oğlum düşüyordu gençten biri tuttu sonra da buyrun oturun dedi yanında annesi oğlunun kolundan tutup cekti otur şuraya diye çocuk anne bırak görmüyor musun bebek var kucağında dedi kadın yine çekti sanane varsa var dedi . Bende teşekkür ederim 2 durak sonra ineceğim zaten dedim olsun ablacım 2 durak sonra otururum bende tekrar dedi bu arada annesi hala çekiyor itekledi anne birak diye mecburen oturdum çünkü düşme bebeğime zarar verme riskim vardı kadın bide döndü bana dert yandı böyle saf işte benim ki diye. Kızsam mi şaşırsam mi anlamadım.

Biz de yaşlanacağız ama sen cikcik yapan teyzelere çok takma kafaya. Hayatta daha sert cıkcıklar gelecek

Açıkçası bu insanların yer beklemesi durumuna bende çok sinir oluyorum. Ama uslubunuz hoş olmamış.
Adamın neden araba alamadığını, yaşadıklarını vs.bilemezsiniz.
Bizde kapıda 3 araba vardı, eşim battı, şimdi bende toplu taşımaya biliyorum mesela.
Yer konusuna gelirsek, ben oğlumu yanımda götürürken 6,5 yaşında olmasına rağmen mutlaka ücretini veririm. O ücreti verince o koltuğu kiralamış oluyorum değil mi?
Hemen bilmiş kadınlar biner minibüse, kaldır çocuğu oturalim derler. Yaşlı filanda değil bunu diyenler. Oğlumu kaldıramam, oturacaksanız ben kalkayım derim yaşıtım kadınlara. Bu defa kendi aralarında yok çocuğa saygı öğretmek lazım bilmem ne, fısır fısır. Nefret ediyorum böyle bencil insanlardan.
Inanın sabahları küçük çocuklara kalkıp yer vermişmişim var. Küçücük çocuklar sabahın köründe kalkıyor, çoğu uykusunu bile alamamis daha, ayakta durmayı bile beceremiyorlar, sağa sola yalpalayıp duruyorlar.
Büyük şehirde toplu taşıma kullanıyorsan ayakta durmayı göze alacaksın, kimsenin yerine göz dikmeyeceksin. Çok yaşlı, hamile vs olmadığı müddetçe kimse kimseye yer vermek zorunda değil.

Toplu taşıma kullanmıyorum ama aynı durumda ben olsam bende vermem. Anca gerçekten çok yaşlı yürümeye hali yoksa ona veriririm. Yaşlı dediğimiz birçok kadın elinde karton çantasına terliklerini koymuş o gün senin bu gün benim pasta börek yemeye gidip geliyolar. Ama genç dediğimiz insanların çoğu okula giden okuldan dönen işe giden bedenen ve beyin olarak yorulan insanlar. Yaşlıysa yaşlı haline tavrına dikkat etsin.

Valla haklisin bu devirde hersey tersine döndü büyükler cocuk gibi kucukler buyuk gibi davranir oldu..
Dedigin gibi masallah teyzeler amcalarin herseye enerjileri var. Böyle dedigime bakma duramam ben hep yer veririm ama vermezsek de anlayisli olunmali onun yaptigi da hos degil kimseyi bisey yapmaya zorlayamazsin..

kimse kimseye yer vermek zorunda değil normalde ama ben bunu biraz yetiştirilme tarzı ve kültür ile ilgili görüyorum. ailem biz küçükken bize öyle öğretti. biz kalkıp hep yer verdik. hala daha da yer veririm. o yüzden de insan yaşlanınca yer bekliyor sanırım. bir de şu durum da var; gençken herkese taşıdığı yük ağır geliyor. şimdi dönüp bakınca aslında beterin beteri olduğunu görüyorum. hamileye yer vermeyi sadece araç ani fren yaparsa düşmesin diye veriliyor diye düşünürdüm. sonra hamile oldum. ayakta durmanın nasıl zor olduğunu öğrendim. o kasların ayakta iken nasıl gerilip baskı yaptığını farkettim. gerçekten zormuş. yaşlılar için de aynı şey. romatizması oluyor vs. yaşlılık da zaten bi şekilde sağlığın bozulması durumu değil mi? hücrelerin eskimiş işte yani daha ne olsun! sanırım bundan kaynaklı yer verilmesini beklemek. ama yaşlıların da gençleri ayıplaması, çıkışmasını da doğru bulmuyorum. sizin durumda ortada karşılıklı yapılmış yanlışlar var.

laf kargaşasına gerek yokdu .
ama bende bedava bınmıyorum amca.
ayakda kalkmak, yaşlılara sağlık için ıyı desyedın.ömrü uzatıyormuş deseydin

yorgun olduğunuzu ve ağrınızın olduğunu söylemeniz yeterli olurdu araba olayı gereksiz olmuş.

Hamileyim Ben de dusuk tehlikem var ustelik yukum var deseydiniz. Hic Boyle bir yalan uydurmadim yanlis anlasilmasin ama cok bomba olurdu keske bir gun deneme sansim olsa (yanlis anlasilmasin Ben de yer veririm her zaman).

yer artık vermıyorum. Devamlı gezmekteler. Eminönü kaynıyor bi köşede oturan yaşlılarla. Önceden üzülürdüm ama insanlara karşı merhamet duygumu yitirdim. Ben de yorgunum. Onlar gibi boş gezmıyorum.. Hayat gercekten yoruyor gençleri de dahil. Ben anneme bile derim. sabahları yada akşam milletin iş çıkışlarında binme otobüse dolmuşa diye. Toplum zaten mutsuz bide yaşlılar biniyor iyice geriliyoruz. Ama en kral düğün olsun göbek ata ata oynarlar.. Neyse ki araba aldım da az kurtuldum

Arabamız var ama iş dönüşü toplu taşıma kullanmak zorunda kalıyorum ,bu arada hamileyim.Eşimin çalıştığı yerden otobüs vs geçmeyince böyle bir sistem oturttuk. Yani taoplu taşıma kullanan herkesin arabası yok diye bir durumu yok. Şimdi " arabası olmayan hamile kalmasın çocuk yetiştirmesin"ciler dolmadan açıklayayım dedim.
Toplu taşıma medeniyettir şehrin ortasına herkes arabasıyla gelse oluşacak trafiği düşünebiliyor musunuz ? Bi dahakine "yorgunum" ya da "belim ağrıyor"diyip geçin...kimsenin maddi durumunu yargılamak bize düşmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…