Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konuşmamızın keşke devamını okusaydın şu yorumuna üzülmezdim.
Genelleme yapma bence bu bir. Ikinci bi mesele otobus vb taşıtlar halka acıktır.
O binmesin şunun dayı oğlu gelmesin bunun bebeleri binmesin diye bisey yok herkes vergisini veriyor isteyen ihtiyacı olan herkeste biner.
Üreme konusuna gelecek olursak yurdum insanı kaç çocuk yapacak birilerinin lafına bakmaz.
Ya maddi durumuna bakar ya da isteğine.
Ben mesleğim gereği otobüslerde bilet basmama hakkım var. Lâkin sivilken (hamilelik iznindeyim) illa ki bilet alınacaksa alır kullanırım.
Otobüslerde de bi kural var ve yazılıdır hamile gazi ve yaşlılara yer verilir. On koltuklar ona aittir. Kusura bakma hakkım olan yeri gasp edemezsin.
Ayrıca kucuklugumuzden beri kendi kültür örf âdetlerimizde de olan bi düzendir bu.
Yaşlılara yer verilir düşkünlere yardım edilir elinde poşeti olana yardıma koşulur. Vs vs.
Bu ne benim hasmetimle ne de paşa ogullarimla alakalı.
Nihayetinde hamile yahut kucağında bebekli cocuklu ya da yaşlı birinin refleksleri bir değil.
Çocuklu birine de evet yer vermek örf adetle en çokta vicdanla alakalı.
Kendi adıma konuşayım gebe olmasam, oturuyor olsam çocuklu olan bi kadına yer veririm.
Neden?
Otobüs anı bir fren yaptiginda
Belki kadın ve çocuk ayrı ayrı düşecek çünkü tam tutunamaz bir elinde çocuk bi eliylede dengede durmaya çalışıyordur.
Onların dususu bana zevk vermez.
Ya da hamile bi kadının tansiyonunun düşüp yere yığılması bana haz vermez
Ya da yaşlı birisinin yorgunluğu ile ayaklarının titremesi beni mutlu etmez.
Umarım Anlayabilmissindir.

Arabası olanlar otobüs kullanamaz mi? Aracımızi satmadan önce kizilaya metroyla, ulusa otobusle giderdik. Cunku oralarda park yeri problem

buyuksehirlerde insanlar araba kullanmayi sevmiyorlar sahsen ben de sevmiyorum. oturdugum yere toplu tasima cok yok, o yuzden genelde araba kullanirim.

babam 70 yasinda, o her yere toplu tasimayla gider cunku ankaranin hanzolarinin arasinda araba kullanmaktansa metroyla daha hizli halleder isini. zaten buyuk sehirlerde herkesin arabayla sokaga cikmamasi, toplu tasima kulturu olmasi bir gelismislik gostergesidir. cok sacma yerden yukselmissiniz.

Üslup meselesi...
Amca yer vereyim ama inan hastayım falan demeniz gerekirdi.
Ben doğuda bir ilde yaşıyorum aslen ankaralıyım inanın ben buradaki toplu taşıma kültürünü hiçbir yerde görmedim.
Enik cücük kim varda yaşlıya kadına çocuklukta hastaya 5 kişi kalkar yer verir..
Hamileydim ki bel ağrısı vs hiç yaşamadım at gibiydim koşa koşa yürürdüm son güne kadar. Derdiö yok oturmak istemiyorum. Zorla otutturulardı.
Otobüste daha durakta görenler yer verirdi.
Kimse kimseye yer vermek zorunda değil elbette ama üslup önemli.

O yaşta nasıl araba kullansın ?

Gençlerden de yorgun olan , hasta olan olabiliyor, anlamak lazım.

Bence terbiyesizsiniz. Size ne araba alır almaz...bir durakda olsa inecekleri yer düşünmek lazim birgün bizde yaslanacagiz diye...ayıptır ya

sadece sırtım ağrıyor amcacım, kusura bakma kalkamadım tarzı konuşmanız yeterli olurmuş bence. araba alsaydın falan olmamış yani.. nerden biliyorsunuz ki onun yaşadığı şartları..

Ankara da sırf 3 lira kar edeceğim diye Çubuk ve Akyurt’tan bedava otobüsle Ulus a gidip ekmek alanları gördü bu gözler. O yüzfen çok yaşlı, hamile değilse yer vermiyorum. Bir keresinde 40 yaşlarında sapasağlam kadın yer istedi. Vermedim diye otobüste bağırdı falan. Ağzının payını da verdim

tabi ki araba almak zorunda değil yerinde olsam ben de gıcık olurdum. farklı bi cevap verirdim ama. araba alsaydın lafı hoş olmamış. onun dışında sinir olmakta haklısın

Sabretmişsin, gereken cevabı vermişsin ama araba alsaydın olmamış. Büyük şehirde doğmuş büyümüş biri olarak he diyip geçmeni öneririm bir dahaki sefere. Hatta sıfır tepki. Çünkü yaşlı da olsa insanların artık sinir stres seviyesi yerlerde her an herkesten bir kavga kıvılcımı alabilirsin.
Şimdi alıntı yapamıyorum biri hamile olup, yanında çocuğuyla insanları dürtüp yer istediğini alık alık baktıklarını yazmış.
ŞAKA MI BU??
Benden de istesen alık alık bakarım, bütün gün oturarak çalıştığım halde! Çünkü beynim yoruluyor bütün hücrelerim emiliyor bütün gün. Sırf sen oturabilesin diye ben ayakta o sıkışıklıkta gidemem mesela. Ama sen işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde toplu taşımayı kullanmayabilirsin. Çalışanları ya da öğrencileri yer verici olarak görmeyin bir zahmet. Ne kadar sinir bozucu bir tavır.

Arada bi alık alık bak kardes güzel oluyo bembeyazfil

Yukaridakileri de okursan belki aydınlanma yaşar nirvanaya varırsın işte o an bana haber ver belki rüyalarda sevgi ve saygı ile buluşuruz:))))

15 yasındaki hastaligi olan bir genç pekala 70 yasindaki bir yasliya gore arabada ayakta gidemeyecek kadar hasta ve halsiz olabilir. Su yaslilara yer verme isi amma da abartildi. Yani kimse kimsenin dış gorunusune bakip da aman yer vermiyo suna bak terbiyesiz moduna girmemeli. Ben de yaslilara yer veriyorum evet ama birinci onceligim engelli,hamileler ve cocuklu kadınlar. Size gelince adama soylediginiz cümleye kadar size hak vermistim ama en son herseyi elinize yuzunuze bulastirmissiniz. O size oyle dediyse aciklama yapmak yerine yer verenlerin cok olsun amca diyip yolunuza devam etseydiniz daha şık bir hareket olurdu.
Adam zaten yeterince ukala bir tip.Bu yer verme isi toplumca haddinden fazla abartıldı..

Hamile hamile çalışanlar da var, onlar ne olacak?
En çok da sizin gibiler hamile kalınca yer verilmesini beklediğinde sinirleniyorum.

Bu konuya yapacagim tek yorum cocuklara yer vermek lazim onlar dusebilir ne bileyim bizim kadar guclu degil kucucuk cocuklar kemikleri gelismemis. Ama biz aksine cocugu kaldiriyoruz cok acimasizca.

Nedense sadece çocuklu kadınlara gebelere vicdan yapıyorsunuz
İş yerinde canı çıkarılan tüm gün ayakta duran 30 yaşındaki adama veya 10 kilogramlık çanta kitap taşıyan liseli çocuğa hiç vicdana gelmiyorsunuz
Nereden gelirse gelsin ne kadar yorgun olursa olsun banane değil mi onlar için

Otobüste kesinlikle yer verenler ve vermeyenler diye iki ayrı grup yok
İnsanlar zaten hamile olana çok yaşlıya yer veriyor
Tepki gösterilenler 45 yaşın üstüne geçtiği anda gençlerin yerine göz dikenler
otobüslerin en yoğun olduğu işe gidiş ve çıkış saatini kullanıp bu otobüste niye yer yok diye söylenenler
4 çocuğa tek kart basıp otobüsün tüm koltuklarına doluşana
milletin ayağını ezip bir pardon demeyen o
kadınları bu kadar savunan birinin çok vicdana gelebilen kibar biri olduğunu sanmıyorum

Olsa olsa bu dünyada tek ben anne oldum sarısına sahip yeni nesil annelerden biridir

Kimse kimsenin kaç çocuk yaptığına karışamaz evet ama o çocukların sorumluluğu nasıl gidip gelecekleri kendi anasının babasının sorumluluğuna aittir
Otobüste seni hiç tanımayan insanlara değil

Yukaridakileri de okursan belki aydınlanma yaşar nirvanaya varırsın işte o an bana haber ver belki rüyalarda sevgi ve saygı ile buluşuruz:))))

Akıl vermek ve Kardeş?
bu samimiyet nereden geliyor tam olarak?
üsttekini okudum merak etmeyin.
örf ve adetle büyüyen vicdan unsurunun bir tek sizde olduğunu düşünmüyorsunuz değil mi?
Buradaki herkes gerekli gördüğünde yer verir, sanmıyorum ki sizin gibi dürtüp ‘Alık alık’ baktıran kişilere saygıyla yer verildiğini sizin yaşattığınız bir nevi ‘mecburiyet’.
burada upuzun yazmadan direkt dürtüyorum alık alık bakıyorlar demeseydiniz dikkat çekmezdiniz.

ayrıca böyle yazınca cool olmuyorsunuz. Laubali oluyorsunuz.

iyi günler.

Hamile hamile çalışanlar da var, onlar ne olacak?
En çok da sizin gibiler hamile kalınca yer verilmesini beklediğinde sinirleniyorum.

Pardon? Ben yer vermem ama hamile kalınca tabiki de tüm koltuklar benimdir mi dedim?
hanımefendi doğurmayı düşünmüyorum, o bahsettiğiniz kişilerden biri benim ablamdı, zincirlikuyudan haramidereye ayakta giderdi hem de binerken itiklenerek? Burası İstanbul eğer İstanbul’da yaşamıyorsanız Zincirlikuyu metrobüs yazın o ve tabloyu görün. Biz bir kez birini dürtüp yer istemedik mesela. Çünkü doğurmak ablamın kendi tercihiydi metrobüste bulunan 1737271 kişinin değil. Size de iyi günler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…