Herkesin beni cıkcıklaması haksiz miyim sizce ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
B Bremenmizikacisi

Yok kardes senden yapmadım çocukları oku bence diğer yazilarimida kasma artık..

Benim arabam var fakat toplu taşımayı bazı sebeplerden dolayı kullanıyorum. O araba mevzunu açmanız biraz saçma olmuş bu sebeple. Bir gün bende otobüse bindiğimde öyle hastaydım ki, gözlerim kararıyordu eve gidiyorum biliyorum ama nasıl..öyle kötüydüm. Yaşlılar da ayaktaydı, hakkımda şu kıza bak yer bile vermedi deyip serzenişte bulunmuş olabilirler ama gençlerinde hasta rahatsız olduğu durumlar olabiliyor. Rahatsız olmadığım da her zaman mutlaka yer veriyorum. Ve yer verdiğimde hep güler yüzle karşılaşıyorum, beni öyle mutlu ediyor ki bu durum.. Keşke insanlar daha tahammüllü, daha kibar, daha güler yüzlü, daha daha naif olsalar.. yaş farketmeksizin..

Bu yer vermem kulaklık takıp camdan dışarı bakarım diyenlere de hep gün teyzeleri denk geliyor otobüslerde demek ki. Alnında yazıyorsa tabi günden geldiği. Biz okuyamıyoruz henüz insanların nerden geldiğini. Çok yorgun ve hasta değilsem mutlaka yer veririm yaşlılara. Hiç de rahatsız olmam. Belki hasta ayakta duracak gücü yok. Herkesin arabası yok taksiyle gidecek parası yok. Coğu yaşlının bi ayağı hastanede. Bindiniz hastane otobüsüne minibüsüne yaşlıya yer vermicek miyiz? Milletin totosu cok kıymetli altından sanırsın. Ben kucagında cocugu olan bir erkeğe bile yer vermek için ısrar ettim de adam kabul etmedi. Ne var yani yer verince egonuzdan da kıymetli totonuzdan da birşey eksilmiyor. İşe ya da okula gidiyorsunuz diye de dünyayı kurtarmıyorsunuz. Herkes gidiyor işe okula. Yer vermemeyi de meziyet sanar hale geldi iyice insanlar çok yazık.

Hamileye yaşlıya gazilere yer verilir ve otobüste de bu kurallar asılıdır...
Ki bu tip şeyler kucuklugumuzden beri bize öğretilir bu ve benzeri kurallar toplumumuzda örf adet yahu yazılı olmayan kurallar adı altında geçer..
Saygı ve vicdanla alakalı artık bu kurallar mesela konu sahibine hamile oldugumuyer vermeyen biri olursa da rica ettiğimi söyledim (onu yargılamadan) ama o ise "sen ben mi hamile biraktim" vb cümlelerle cevap yazan birini beğenmiş..
Diyorum ya bu tür şeyler kültür örf adettir. Sen savundukça burada seni linç edecek bir çok insan çıkacaktır.

Türklerin sorunu altı boş ego. Hayır yani işe ya da okula gidiyorum diye otobüse binen bir yaşlıdan kendimi neden, nasıl üstün görebilirim de yer vermeyeyim? Biz bebeyken de onlar çalışıyordu. Sanki onlar hiç çalışmadı hep gün gün gezdiler Büyük bir genç kitle de cafe cafe gezip check in yapmaktan ve Şeyma Subaşı Türkçesiyle konuşmaktan başka birşey yapmıyor mesela. O zaman onlar hiç binmesin otobüse. Genelde yer vermeyenler de böyle tipler olıyor da neyseee.

Ben kendimden pay biçtim daha önceki yorumlarda hamile kalmadan önce işten yahut nöbetten döndüğümde anlatamam ayaklarım o botlarda su topluyor bazen adım atmak bile ağır geliyor. Ama yasliysa yaşlıya hamileyse hamileye yer veririm çünkü karşımda bi hamile düşse bu bana haz vermez sana ben mi hamile biraktim düşsün bana ne diyemem. Elalem bana değil üstümde ki formaya küfreder. Ya da hakikaten her yaşlı gezmeye mi gidiyor. En basitinden evime çalışırken temizlige gelen bayan 51 yaşında ise ihtiyacı vardı yemegimide yapar giderdi şimdi öyle bi kadına ben yahut bir başkası neden yer vermesin ki marjinal olacağım aykırı olacağım ben olacağım diye diye kaybettik kendimizi .

Bedava bilet verildiğinden beri yaşlılarda yer bulunmuyor zaten otobüslerde

Takılma bu kadar canım nihayetinde oda insan sende o kendince haklı sen kendince ... yani görüş olarak herkesin haklı olduğu konu tartışılmamalı bence.. yaşlılar gençler hiç yorulmuyor sanıyor gençler yaşlıysan gezme o zaman diye düşünüyor... cıkcıklayan teyzelerde yarın birgün onlarada bu yapılacak diye. Cıkcıjlıyor boşver sıkma canını

Yer vermeyip bir de burda nefret kusmak ciddi bir psikolojik sorun. Ne tür bir nefret barındırıyorlarsa içlerinde artık. Yahu vereceğin de sadece otobüsün koltuğu. Ev tapusu değil.

Bu yasina gelene kadar kendine araba alsaydın cümlesi hariç haklısın. Bu komik olmuş ama sinirlendiğin için demişsindir sanırım. Ben yorgunsam kalkmam bazen öyle oluyor ki orta yaşlı adamlar oturuyor yaşlılar ellerinde 65 yaş üstü ücretiz kart (İstanbul için) bir durak için otobüsü yer vermediler diye ayağa kaldırıyorlar. Git erkeklerden iste. Hele otobüs kalabalıksa asla kalkmam. O kadar erkek içinde ben ayakta duracağıma sen dur. Herkesin binbir türlü hali var. Belki yorgun, belki hasta, oruçlu, belki morali çok bozuk ayakta zor duruyor..... Ama araba al demek komikmiş

Valla bana göre de 15 saat çalısıp eve dönen insan kalkmadı diye cıkcıklanmamalı. emen kime istiyosanız yer verin isterseniz hep ayakta gidin ben artık toplu taşıma kullanmıyorum zaten

Söylene söylene yaptıracağım iyiliği hayatta istemem çünkü bu tacize giriyor. Düşüncesizse yargıladıkları insan belki hasta, yorgun, üzgün vb.. sırf yaşlı veya başka birşey diye saygıyı haketmiyor bence çoğu. Stajdan dönerken ilk duraktan bindim birgün. Hastanede bildiğiniz suyumuz sıkılmış orucuz bitmişiz gelmiş teyzenin biri dürtüklüyor. Yok ailem yetiştirememiş beni falan. Yaşına bak edebine bak teyze ayaklarım şiş 2 saat dikile dikile gidemem kusura bakma dedim sen ölmüşün o zaman nasıl gençsin diyor. Motor taktırdık sanki. Yaşlıysan gezme kardeşim. İlk duraktadın on dk daha bekle bin. Kimseye saygı duymuyorum toplu taşımada ben artık. Yaşlıyım ayağına yer kapıp facelerde karıya kıza yazanı var

Kesinlikle katılıyorum
Yapmışlar üst üste 3-4çocuk tek basımlık kart basıp kocaman bebek arabalarıyla milletin ayağını eziyorlar
Sonra ayağımızı ezdiği için birde bize bakıp cıkcıklıyorlar
Haşmetli hatunun ve paşa çocuklarının önünden çekilip geçmesi için kırmızı halı sermeliydik sanırım

Bende genelde yer veririm
Dün metro da giderken bir durak sonra kucağında çocukla bi kadın bindi hemen kalktım siz oturun dedim yok arkada yer varmış dedi geçti oraya oturdu.
Bende kalkmış bulundum kadının yanında ki kız geçti bi güzel bacak bacak üstüne de attı oturdu yerime ben saf gibi kaldım kızdım sonra kendine insanlara iyilik yapmaya gelmiyor

7 aylık hamileydim,otobüse bindim. Kimse yer vermedi aynadan şoförle gözgöze geldik. Çat diye durdu birden. “ Şu hamile kadına yer vermiyorsanız inin ulan hepiniz aşağı,hiçbiriniz insan değilsiniz” dedi

Hemen üç beş kişi kalktı zorla oturttular,özür filan dilediler ama şoför tripli hareket etmiyor,yer verdik filan dediler “Devam edelim mi” dedi bana,kendimi prenses gibi hissettirmişti

Sonra bi kez daha hamile kaldım ,rastlayamadım hassas şoförümüze

Valla kıstaslarım var acsyıp hasta gorunumundeyse ve çok yaşlıysa maksımum 70 yas ve üzeri yer verebılırım. Onun dısında yer vermem bunların hepsının sevgılıleri bile var bakmayın siz. Hep bi yaşa sıgınma vs. Yeri geldımı neler neler yapıyorlar senden benden genc ruhlular.
Araba alsaydın demeseymıssın de yer vermek zorunda değilim bende rahatsızım demen yeterli olurdu.

İyi demisin bacım iyi
Valla böyle laf saymalari hoş değil ister istemez cvp verir insan yani
Bende kaç ay önce hastaneden çıktı m nasıl ağrım vardı ayakta duramıyorum. Yol uzun.. zerre yer vermedim. Yada kimseye kalk oturucam demedim . Çocuk otursa dahi..
Bilemezsin bunun yaşla alakası yokki

Haklısınız. Ben de çok düşkün olmadığı sürece yaşlılara yer falan vermem. Benden 30 yıl önce doğdu diye ayrıcalıklı değil. Biz gençler daha çok yoruluyoruz. Hamilelere ve engellilere yer veririm elbette.

Yasinizin kucuk oldugunu tahmin ediyorum bence bu size bir ders olsun. Hayatiniz boyunca gireceginiz tartismalari kisisellestirirseniz yani fikri/olayi savunmak yerine karsi tarafla ilgili bir konuda yorumda bulunmaya baslarsaniz ne kadar hakli oldugunuzun bir onemi kalmadan haksiz ve komik duruma dusersiniz.

yer vermek zorunda değilsin düşkün bir kimse olmadığı sürece veya hamile ama adama kalkıp araba al demene ne gerek var ki?boşverip geçeceksin.ben asla yer vermem bu şekilde söylenen tiplere konuşurlarsa da takmıyorum,cevap vermiyorum.engelli,hasta,çok yaşlı veye çökmüş,hamile,bebek sayılacak çocuk varsa veririm onun dışında asla vermem.benim kolum kırıktı kimse yer vermedi doğru düzgün yani insanlık ölmüş.büyük şehirlerde herkes yorgun herkesin gideceği yer uzun sürüyor neredeyse o yüzden kimse kolay kolay yer vermek istemiyor.otobüste ayakta durmak çile resmen.benim midem bulanıyor aşırı derecede mesala bu nedenle hep son duraktan biniyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…