Hayatı zehir edenler...

Çok uzun yazmışsın mutlaka okurdum ama benim ateşte yemeğim var yarın mutlaka okuyup yorumumu yapıcam

hayır kesinlikle sana şuanda resti çek demiyorum bu benim başıma geldi.. ben 1 yılın sonuna doğru yani 9 ayda pes edip bırakıp gitme kararı aldım şimdi 1 yıl 2 ay evliyiz. artık düşün sen yani ne kadar uzun sürdüğünü.. ben sana çok uzun zamanda yoluna koya bildik demeye çalışmıştım .. yaşantım sana benzediği için..
sen daha 3 aylık evlisin..
ben sana şimdi resti çek demek istemedim.. ama eşinle senin onun hayatında nasıl bir yere sahip olduğunu onun anlayabilmesi için ona bunları sorabilirsin.. keşke benimki gibi uzun vadede olmasa da kısa sürede çözebilsen bu olayı, inşallah benim durumun vardığı noktaya varmasa da hemen hallolsa.. ama ben ancak bu sürede bu kadar çözebildim.. ve bu zamana kadar bir türlü ne denediysem olmadı olmadı.. ya düşünsene erkek
ilk gözyaşını gördüğünde sana kıyamayıp ağlamanı istemezken.. çok sık ağladığında ağlamanada alışıyor sıradanlaşıyor.... sen her gün evde ağla mutsuz ol o artık bunu farkedemiyor.. senin ağlaman ona o kadar normal geliyor ki senin mutsuz olduğunu farkedemiyor..

benim eşim tam bir anne bağımlısı yada yukarıda ki bağımlılık yazısında ki bir tip değil di.. ama eşimin annesi çocuklarına bağımlı ve eşi 15 sene önce öldüğü için çocuklar annelerine karşı hassaslar.. annesinin dediği yanlış da olsa aman annem üzülmesin derdindeler..

Son düzenleme:

canım ayrılmana üzüldüm ama öyle biriyle evlenseydin çok mutsuz olurdun hayatın kabusa dönerdi...
Ben o kadar çok araştırdım ki bu konuları uzman oldum diyebilirima.sa.s..
a.s

Eşin aklını başına alana kadar bebek sahibi olma derim.
Bebeğin olduğunda daha da sarpa saracak herşey.
Kayınvaliden bebeğe karışıcak eşin sana yüklenicek senin psikolojin bozulacak bebeğine yüklenicen.
Aman sakın yani.

Anlıyorum seni rest olayı uzun bir süre düşünmüyorum.Az önce yukarıdaki yazıyı okudum da ordan bir kaç yer işaretledim.Hem kayınvalidemden hemde eşimden çağrışım yapan yerleri.Aklıma geldi, bu yazıyı bilgisayarıma kayıt edip eşimin okumasını sağlamalımıyım ki? ışe yara mı ?

Son düzenleme:
larajj22, teşekkürler verdiğin bilgiler için.Hiç bunu araştırmak aklıma gelmemişti:uhm:.Yazıda bazı yerler çağrışım yapıyor (%30-40)

Herşey yoluna girmeden ,eşim kendine gelmeden düşünmüyorum bebek.Dediğin gibi bebeğede müdahale edecek ve ben o zaman sessiz kalıp, ılımlı davrancağımı sanmıyorum...

ters tepkide verebilir eşin.. yani sen onun yüzüne hiç annesine bağımlı yada annesinin ona bağımlı olduğundan bahsetmediysen.. sana ne şimdide bu mu çıktı diye tersleyip öyle birşey yok diye baskınlık yapabilir..
ama daha önce konuşma esnalarında bu fkri bir kaç kez dile getirmişssen ve senin böyle bir fikre sahip olduğunu biliyorsa ancak sen kendi fikrini bununla destekleyebilirsin.. ben az çok eğitim psikolojisi gibi derslerden böyle şeylere çocukların verdiği tepkileri biliyorum az çok..

senin bu konudaki fikrine eşin ne kadar aşina??
sen sadece onu anne sözü dinlemekle mi suçlayıp konuştun yoksa annesine bağımlı olduğundan hiç konuştunuz mu??

Canım evli değilim ne yapacaını bilemem ama Allah yardımcın olsun demek istedim :Saruboceq:
İnşallah sorunların hallolur.. a.s.

Suçlama demeyelimde kayınvalidemin dedikleri ile hayatımızı sürdürdüğümüzü söyledim sayılır.yani bağımlılık konusu hiç açılmadı.Açmalımıyım konuyu?

Suçlama demeyelimde kayınvalidemin dedikleri ile hayatımızı sürdürdüğümüzü söyledim sayılır.yani bağımlılık konusu hiç açılmadı.Açmalımıyım konuyu?
ben uzman değilim ama bak canım uzmanlar ne demişler;

Hem anneyi hem de eşini idare etmek zorunda kalan erkek neler yaşıyor?
Sürekli yetersizlik, gerginlik, suçluluk duyguları yaşıyor ve bunlara tepki olarak kolay sinirlenme ve huzursuzluk gelişiyor.

Bu çocuklar neden eşine değil de annesine yönelerek mutsuzluğu seçiyorlar?
Anneyle kurulmuş olan bu sağlıksız ilişkide kendi başına var olamamış erkek adeta halen annesinden beslenmeye devam ediyor. Böyle olunca anneden ayrılmak ölüm demek olur. O halde yaşayabilmek için annesini seçmekten başka çare yoktur. Mutsuz da olsa bildiği tek yaşama biçimi budur.

Anne bağımlısı olan erkeklerin sık yaşadığı evlilik sorunları nelerdir?
Eşle sık sık tartışmalar, evlilikte mutsuzluk, cinsel ilişki sorunları olabiliyor.

Burada erkeğe düşen nedir? Bu durumu nasıl düzeltebilir?
Erkek, eşini ön plana almalıdır. Anneyi dışlamamalı, ama ona sınırlarını göstermelidir.

Onlara neler önerirsiniz? Neler yapmalılar?
Eşlerinin yaşadığı zorluğu, çaresizliği görüp, bu durumun kendileriyle ilgili olmadığını anlamaya çalışmalılar öncelikle. Buradaki sorunun anne-oğul ilişkisinde olduğunu düşünürlerse kendilerini sorundan dışlayabilirler. Eşlerine destek vermeye çalışmalılar. Ancak, eşlerine yaşanan sorunu da gösterip eşlerinin de "artık" bir yetişkin gibi sorumluluk alıp annelerine sınır koyma konusunda teşvik etmelidirler. Eşler kendi sınırlarını koyarak hep müsamahalı olamayacaklarını anlatmalılar.

Burada size göre tedavi gerekiyor mu?
Bağımlılığın derecesi ve yarattığı sorunların şiddetine göre evet tedavi gerekli olabiliyor.

Tedavide kimin destek alması gerekiyor? Anne mi, erkek mi? Yoksa her üçü mü?
Bence her üçü mutlaka psikolojik destek almalıdırlar. Profesyonel yardım zorunludur.

Sessiz kalınarak mutlu olunabilir mi?
Hayır. Sessiz kaldıkça zaman içerisinde kadınlarda depresyon gelişebilir, ya da boşanmaya kadar gidilebilir. Burada önemli olan çıkan sesin ne şiddette çıktığıdır. Yapıcı olmayan ve özellikle eşe karşı "hep annenin yanındasın" tarzında suçlayıcı yaklaşımlar işe yaramayacaktır.

yani burdan da anlayacağın gibi kadın sessiz kalmasın diyor ama bence doğru konuşma onun yüzüne hemen anne bağımlısı olduğunu vurmak değildir bence.. sana karşı zaten çabuk sinirleniyor.. sen onun bir ezik noktasına basacaksın onun derinlerde gizlediği bir yere.. belki şimdiye kadar sorunlar yaşadığı bir yere.. bu defa ne olacak yarasına basılan kedi gibi pençelerini gösterecektir..

bak ben de sana yardımcı olmaya çalışayım ve önce eşnin ne kadar anne bağımlısı olduğunu tam tespit edelim.. % 30-40 uyuyor demiştin ne bunlar mesela konu içinde ayrı ayrı belirtmiştin ama bence önce bir liste çıkarmakla başlayalım mevzuya sen tam olarak eşin hangi konularda annesine bağımlı ise yaz..a dan zye çıkar.. yemekten elbise seçimine film seçiminden alışveriş listesine ne bileyim herşeyi aklına geleni yaz.. ve bence bu liste üzerinden neye nasıl tepki verebileceğini bulalım.. derim sen de bu fikri beğendiysen listeni bekleyeceğm :)

Merhaba,
konunu okudum, inan acaba benim eski nisanlimla evlenen kiz mi diye dusundum cunku ayni seyler, ayni sozler...Mesela seni kiz arkadaslarindan kiskanmasi, sen de aciklama yapinca onlara benden daha cok deger veriyosun demesi, bu sozlerin aynisini birebir ben de duydum...O zamanlar bu laflari analiz edemeyecek kadar yipranmistim ama simdi dusununce kendinde guvensizliginden oldugunu anliyorum. Senin ve esinin kultur ve egitim durumlarinizi bilmiyorum ama o kendine guvensizlik, onun seni kendinden daha ustun gormesinden kaynaklaniyordur muhtemelen. Herhangi bir konuda sen ondan daha bilgili, becerikliysen bu tip adamlar bunu kaldiramiyorlar...Ayrica aileye duskunluk konusunda da nisanliyken ailesine asiri duskun olmayan biriyken, evlenmeye yaklastikca aslinda ailesinin sozuyle gaza gelen biri oldugunu gormeye basladim ben de...Ayrica o da ayni sekilde ailesine yakin oturmayi birinci sart olarak kosmustu... ve de sen ondan egitim olarak veya baska bir alanda daha yuksek misin?

Arkadaşlar bir site üyesinden yukarıda yazılı olan mesajı aldım.Ve yazılı olanların burada paylaşmak istedim.
Ev meselesinde eşim şart koşmamıştı.Nişanlılık dönemimizde mahallesinde oturmak istediğini söylemiş fakat altlı üstlü oturmak onunda düşüncesi değildi.Sonradan kayınvalidemin isteği üzerine biz şuan aynı yerde oturuyoruz.
Eşimin eğitim düzeyinden yüksek bir eğitim gördüm.Ve her işi kendim yapabilecek kapasitedeyim.Yani elinden her iş gelir denilenlerdenim.Kendi ailemde ve çevremde sözü dikkate alınan ve dinlenen biriyim.(insanın bu şekilde kendini anlatması bir garip oluyor)Yanlış anlaşılmak istemiyorum yukarıdaki mesajı alınca bunu açıklama gereği duydum. Ve hiç bir zaman eşime ben şöyleyim yada böyleyim demedim ve hissettirmedim.Acaba yukarıda yazılanlar ilişkimizde ne kadar sorun olmuştur? :çok üzgünüm:

bunlar bir nebze sinirli olmasını açıklayabilir.. ama sürekli anne sözü dinlemesini senden kaynaklanan bir güvensizlik değil çocukluktan gelen bir güvensizlik açıklar..

örneğin bizler küçükken annelerimiz tarafından aman tuvalete gitme köpek çıkar böcek yer seni diye yetiştiriliyorsak.. ( 1-2 yaşlarında iken oralara girmeyelim diye ) bu bizim belleğimize yerleşiyor ve ilerleyen yaşlarda örneğin ilkokul döneminde lavaboya gitmek için yanımızda bir arkadaşa ihtiyaç duyarız.. bu tamamen bilinç dışı yapılan bilinçaltı düşüncesidir.. oysa lavabodan korrrktuğumuz falan yoktur ama bebeklikten gelen bir güvensizlk vardır.. ileriki yaşlarda bu lavaboya gitmekte epey gecikme olayını doğurur.. yani yabancı bir ortamda tuvaleti hemen sormak yerine şöyle bi bakınır bekleriz uygun zaman olsun diye.. bir süre sonra ancak lavaboya gidebilirmiyiz lavaboyu gösterirmisiniz şeklinde tepki veririrz..
aslında farkında olmadan bilinçaltı insanı yönlendirir..
eşiniz bebeklikten beri yoğun anne ilgisine maruz kalmışsa güvensizlik kendisinde oturmuş bir karakter olabilir.. ve bu karakteri yenmek için onun herşeyi yapabildiğini göstermeniz gerekir.. tartışarak kavga ederek değil gizli gizli..

örneğin alışverişte annesine bağımlı ise..
beğendiği bir tişörtü size gösterdğinde karasız ise yüzü..
ona hııımmm çok zevklisin ne güzel renk bu değişik bir şey diyerek onun kararının çevresinde kabul gördüğünü gösterebilirsin.. buda onun bu konuda kendi sdeçimlerini sıklaştırmasını sağlar..

eğer psikoloji okumak istersen
sigmund freud yada piaget ile başlamanı tavsiye ederim..

hmm..

bak aklıma bir fikir geldi...

kayınvaliden senin kapanman konusunda ısrarcı idi ve eşinde bu hususta sana arada kapan diyordu değil mi..

bence bu olayı daha dini yönlerden çözebilirsin.. ne bileyim hz. muhammedin kadınların kapanmaya kendileri karar vermesi ile ilgili hadislerini bulup böyle bir konu geldiğinde söyleyebilirsin.. sonuçta senin laflarından daha çok dikkate alacaklardır dinlerine bağlı kişiler ise..
yani biraz internette araştırsan bulursun.. bunlar ile ilgili bir sürü hadis.. zorla ibadet olmayacağını kişinin tamamen kendi isteğiyle yapması gerektiğini.. sonuçta herkesin kendi ibadetinden sorumlu olacağını.. önemli olanın sadece kapalı olmak olmadığını tabi aynı zamanda bunları eşinede söyleyeceksin ve hatta internette buşduğun yazıları önce eşine göster ki arkanda dayanağın olmaya başlasın ( her ne kadar eşin seni savunmayacak olsada onada doğrular bir şekilde parlayacaktır..) daha sonra bu sözleri akşam sohbetlerinde
geçenler de xxx in bir sözünü okudum işte şunu diyor.. bakın.. falan diyerek bunun üzerine sohbet kurabilirsin... ve hatta kendini bu konuda motive et bu konunun üzerine git sık sık onlara bu konuda koferans ver yani onlar konuşacağına sen konuş bol bol hem seni dinlemeseler bile yine konuşup susmayacak gene ordan girip burdan çıkacak diye sana bu konuyuda açamazlar zemuszemus

ama kesinlikle konu hakkında bilgisiz gitme ve konuya arada eşinide dahil et.. ne okumuştuk.. ne söylemişt hatırlayamadım şimdi.. sen de okudun değil mi.. aaa (eşinin adı neyse) valla ahmet şahit.. berbaer okudunuz.. aaa annecim yalan mı söyleyeceğim büyük günah valla çarpılırız.. peygamberimizin sözlerini çarpıtmak da değiştirmekte büyük günah.. gibi

bu kısmı anlatabildim mii..

ama bu konuda kesinlikle özverili, sabırlı ve bilgili olmalısın..

şimdi burada bilmem farkettin mi ama kocanıda mecburen seni desteklemeye itiyorsun :)) nasıl mı aaaa ahmet sen de okudun değil mi.. dediğinde eşin ister istemez.. evet ayşe okuduk.. dediğinde seni ailesinin yanında desteklemiş olacaktır..

bu kısım da anlaşabilicez mi?

Katılıyorum.
kaydirigubbakcemile5
Kapanmayla ilgili mesele yani diretme konuları kesinlikle sizin ana meseleniz...
Ama onlar sizi kabul etmese bile siz onlara kabul ettireceksiniz...
Sadece zaman ve sabır lütfen...
a.s.

Eşim kapanma konusunda pek diretmiyor.Onun belli başlı şeyleri var.onu yaparsam sorun yok.Ama ilk kapanmadan önce kayınvalidemin bizim üzerimizden elini ayağını çekmesi için birşeyler düşünelim.
Ben eşime söyledim bu kapanma işinin başkalarının zorunla olmayacağını, insanın içindengelerek yapması gerektiğini.Kafamı kapayıpta hiçbir ibadetimi yerine getirmezsem, buna sadece milleti kandırmak denir.Allah görüyor...
şuan açık olabilirim ama elimden geldiğince ibadetlerimi yapıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…