Hatalı kararlar vermek ve Sosyal Fobi

21 yaşın önemi ergenliğin bitiyor olması yani ergen triplerinden çıkman gerekiyor, sınıf arkadaşların 2 yaş küçük olması çok normal çünkü bir bölümü okuyup bitiremeyen sürekli yks ye giren bir tipsin. Bu hikayenin sonunda 4 bölüme kayıt yaptırmış ama hiç diploma almamış biri olarak yaşlanacaksın gibime geliyor. Üniversiteye el ele tutuşup kutu kutu pense oynamaya gitmiyorsun, bölümünde uzmanlaşmaya gidiyorsun, yks yi binlerce genç kazanıyor her sene, yks bir başarı değil, okulu bitirmek ve tam donanımlı olarak bir işe başlamak başarı. 30 yaşına geldiğinde 25 yaşında bir uzmanın-mğdğrün olduğunda ne yapacaksın istşfa mı edeceksin.madem kitap okuyabilen birisisin biraz kendini geliştir. Yks adımını geçmişsin, bir daha geçmişsin tamam peki ne yapacaksın sürekli üniversite kaydı mı yapacaksın, saçma ve mantıksız.

Cevap vermeli mi susmali mi? şistt,sessizce gideyim en iyisi!ama dayanamayacagim bir deli bir kuyuya taş atmış hani 40 akıllı cikaramamis .. aynen o hesap😅

Merhabalar, ben bir üniversite öğrencisiyim ve şimdi yarıyıl tatiline çıktım. Bugünlerde çok büyük sıkıntılarım var mesela takıntılarım ve geçmişi sürekli sorgulamak gibi... Örnek vermek gerekirse ben şu an okuduğum üniversiteyi 2019'da ilk kazanmıştım ama başka bir bölümdü sonra 2021'de tekrar YKS' ye girerek asıl hayal ettiğim bölümü kazandım ama tekrar aynı üniversiteyi yazmak zorundaydım çünkü ailem başka bir şehre kesinlikle göndermezdi. Neyse işte 2019'da kazandığım bölümün kaydını sildirip e-kayıt ile yeni kazandığım bölüme aynı üniversitede başladım. 2022 eylülde de ÇAP hakkı elde ettim. Ve şu an 2 lisans bölümü okuyorum anlayacağınız. Ama bana birden takıntılar gelmeye başladı ve 2019'da başka bir bölüme aynı üniversitede başlamış kaydolmuş olmanın bir sıkıntı çıkarıp çıkarmayacağını araştırdım 2-3 hafta boyunca. Öğrenci işlerine bile mail attım ve onlar da menfi bir yanıt vermediler. Yani hiçbir şekilde sorun olmaz minvalinde konuştular yakınlarıma da sordum onlar da bir sorun olmaz dediler. Siz de bunlar boş takıntılar demekte haklısınız ben hatta psikolojik danışman desteği de almak istiyorum ama ailem pek sıcak bakmıyor gibi örneğin annem hep geçiştiriyor. Sonra işte ben bölümleri sevsem de okuldan memnun değilim. Konumu sıkıntılı çünkü kampüsün. Ve arkadaş da edinemiyorum. Zaten yaşıtlarımdan geç mezun olacağım. Kendimden küçük insanlarla arkadaş olmak istemiyorum açıkçası. Çok sinir bozucular. Bunun yanında YKS' ye tekrar girmeye karar verdim çünkü bu heyecan beni dinç tutuyor bunu fark ettim. Ama yine de ne yapacağımı bilmiyorum. Geçmişe bakınca çok hatalı kararlar vermişim diyorum. Çok yanlış insanlar tanımışım. Sonra toplu taşımaya bindiğimde liselilerden çok rahatsız oluyorum. Tipleri çok ezikçe geliyor bana. Yani bunların evlerinin yanında okul var hep eden otobüsle gidilecek yere gidiyorlar anlamıyorum. Bir de grupça gezmeleri amiyane tabirle kro gibi. Mesela ben de ailem yüzünden ilçede lise varken evden 20 KM uzakta lise okumak zorunda kaldım Bu arada ben bunlar gibi grupça gezmiyordum. Okula tek başına gidip geldim hep. Acaba buna rağmen otobüsteki insanlar benim hakkımda yanlış şeyler düşünmüş müdür? Bu beni endişelendiriyor. Sonra bunlar ortaya çıkarsa ilk kaydolduğum bölümümdeki arkadaşlarım da bendne vazgeçecek gibi beni dışlayacaklar gibi hissediyorum. Bir de artık 21 yaşımı geçtiğim için hiçbir şeyi hak etmediğimi düşünüyorum. Ben 2021 kurban bayramında kendimi o kadar kötü değersiz hissetmiştim. Artık her şey eskide kalmalı ben de eskide kalmalıyım ölüp gitmeliyim deyip ağlamıştım. O zaman yaz ayları ve pandemi olduğu için kimse de bayrama gelmemişti ben de kendimi çok yalnız hissettiğim zaman bunları yaşamıştım. Bu 21 yaş neden önemli onu da açıklayayım. Sevdiğim bir roman var : Kuyucaklı Yusuf. O roman ana karakterin 10-21 yaşları arasındaki dönemini anlatıyor. Bu yüzden benim için önemli. 21 yaşına kadar mutlu olamadım bundan sonra da olamam. Olsam da "anlamsız olur" kafasındayım. Sizce bundan sonra her şeyin düzelmesi imkansız mıdır?
Herşeye herkese karşı küçümser tutumlar sizi yormuyor mu? Bu kadar bahane üretene kadar önce bir bölümü bitirip işe girin. Bölüm sadece arkadaşlarla okunmuyor. Kulüpler vb her şey herkese açık. Ben ikinci üniversiteye başladığımda 33 yaşındaydım sınıfımda benden yaşlı çok kişi vardı. 46 yaşında olan vardı 51 yaşında bitirdi üniversiteyi. Haftaya o zaman 18 yaşında olan sınıf arkadaşımın nişanına gideceğim şu an 24 yaşında o ben 38 yaşındayım. O kadar samimi arkadaşlıklarım oldu ki hala görüşüyoruz. Siz daha 21 yaşındayken kendinizi büyük görüyorsunuz . Bilemedim? Destek alın okulun rehberlik servisinden

Ama Bahar Candan'da öyle konuşuyor sonra İnadına Aşk'taki Yeşim de öyle! Onlar niye komik değil?
İnadına aşk nedir bilmem. Ergensi dizilere benziyor. Bahar Candan ise rol yapıyor zaten. Son zamanlardaki konuşmalarına ve fikirlerine şahit olunca ağzım açık kalmıştı. O kadarlık şaklabanlığı ve aptala yatması ün ve para içindi. Kendi de buna benzer açıklama yapmıştı zaten.

Sesini kalınlaştırıyordu.

O arkadaş bu arkadaş, gelip gidip ayni seyleri yaziyo. Agir psikolojik sorunlari var, ya da agir troll. Hangisi karar veremiyorum

21 yaşında neler başaran insanlar var. Sırf başarı da değil konu. Mesela şuna da kibir denmez bence. Örnek veriyorum 20 yaşlarında üç kız ilçenin merkezi bir kafesinde oturur. Ve sonra garson gelir. Kızlardan biri bağırarak "ben senden servis almak istemiyorum, çünkü sen çok kısa boylusun/şişkosun. Ben şu an seni aşağılıyorum. Ve benim gibi kaliteli birinin bana servis yapmasını istiyorum" der sonra diğer kızlar da "hadi kızlar kalkalım ben buradan aşırı rahatsız oldum deseler ve üçü birlikte kalkıp daha kaliteli bir ortama aksalar. Ben bunu yaşayamıyorum. Çünkü böyle bir arkadaşım ve arkadaş grubum yok. Bunu 30-40 yaşlarında da yaşayamam. Çünkü bu tavır sadece üniversiteli bir genç kıza yakışır... 21 yaşındaki bir kız için bazı şeyler mazur görülmeli diye düşünüyorum.

O neydi gıızz :bicak:

Ay kova burcuyum dedi, cam gösterin kendimi intihar edicem 😳
Böyle kurgu karakterlerle para için ünlü olmak için rol yapan genç kadınlara üzülüyorum bazen, akılları sadece ünlü olmaya yetiyor, 2. videodaki konuşmasında bile aslında zeka seviyesini belli ediyor, bunun gibiler insanlarla kafa bulduklarını sanıyorlar ciciş kardeşlerde bunun gibiydi, yitik hayatlar yaşıyorlar yazık.

Mesela şuna da kibir denmez bence.
Estağfirullah.

Örnek veriyorum 20 yaşlarında üç kız ilçenin merkezi bir kafesinde oturur. Ve sonra garson gelir. Kızlardan biri bağırarak "ben senden servis almak istemiyorum, çünkü sen çok kısa boylusun/şişkosun. Ben şu an seni aşağılıyorum. Ve benim gibi kaliteli birinin bana servis yapmasını istiyorum" der sonra diğer kızlar da "hadi kızlar kalkalım ben buradan aşırı rahatsız oldum deseler ve üçü birlikte kalkıp daha kaliteli bir ortama aksalar. Ben bunu yaşayamıyorum. Çünkü böyle bir arkadaşım ve arkadaş grubum yok. Bunu 30-40 yaşlarında da yaşayamam.
Tez vakitte akıl ve fikir sağlığı dilerim. Sırf sizin gibi korkunç neslin yetişmemesine katkıda bulunmak için lisede öğretmenlik mi yapsam diye düşünmüyor değilim.

Çünkü bu tavır sadece üniversiteli bir genç kıza yakışır...
Yok. Okul öncesi şımarık yetiştirilmiş çocuğa yakışır (!). O çocuğa bile bu hareket mazur görülemez. En azından ben göremem.

21 yaşındaki bir kız olsa olsa çılgındır. Ve her kız böyle çılgınlıklar yapar.
Ortaokuldakiler çılgınlık yapabilir. Onunkiler de özentilik ve yaptıklarının komik olduklarını daha tecrübe edememelerinden. Lisede bile böylesi pek yoktu benim zamanımda. Şu anda tek tük var.

Evinden 20 km uzakta okuyan bir liseli benim için rahatsız edicidir.
Okul ve ulaşımı iyi ise değebilir. İstanbul'daki birkaç okulu evimle kıyasladım. Başka illeri bilemem.
Çünkü kendi seçimini yaşamayan liseli yok. Hepsinin bir elinde tablet bir elinde telefon var. Ama ben mağdurdum. Onlar kendi seçimlerini yaşıyor ben ise ailemin seçtiğini...
Ailelerin seçimine bağlı yine sonuçta. Aileniz belki maddi yetersizlikten veya sizin aklınızın 5 karış havada olduğunu anladığı için sizi yoksun kılmıştır.

Ama ben sizin kızınız değiliiiiim. İyi ki de değilim ya.
İyi ki değilsin. Bin şükür.

Sizin kız da benim gibi genç kız olsun siz de havalı olmaya çalışan bir kız göreceksiniz. Bence çocuk ve eğitim psikolojisi hakkında araştırma yapın.
Havalı olmayı çoğu kişi istiyordu ergenliğe girişte. Lise sona doğru bitiyor, orası ayrı. Sizin havalı olma anlayışınız korkunç. Rol modelleriniz iğrenç. Kendinizi aşağı çektiğinizden bihabersiniz.

Mesela ben her gün pc karşısında ağzımı büzerek ve kafamı sallayarak şarkı söylüyorum. Ve kendimi çok havalı hissediyorum.
Dışarıdan da çok komik.

Yaş kavramı benim için en önemli şeylerden biridir.
Buna laf söyleyemem çünkü birkaç seneye kadar benzer hareket bende de vardı ama karşı cins için. Yeni yeni nornalleştirdim. Arkadaşlık olarak 10 küsur yaş benden küçükler de var, 10 küsur yaş büyük de.

Ama ben kendimi yaşım büyük olsa da lise bire giden bir kızdan çok daha masum hissediyorum. Daha günahsızımdır. Çünkü ben erkeklerle gezmiyorum.
Milleti aşağılarken sevap kazanıyordun zaten. Doğru.

Ve açık giyinip kızlara gösteriş yapmak istesem de ailem izin vermiyor.
Bir sevaptan daha alıkoyulmuşsunuz. Üzüldüm.

Varsın 8 yaşında gibi konuşayıp bu lise 1'e giden bir kızın benden daha hatalı ve kusurlu olduğunu gösterir. Ben 7 yaş büyük olduğum halde lise 1 kızını değil beni sevecekler!
Hareketleriniz 10-14 yaş arası kızlara denk. Evlat olsa sevilmezsiniz. Eğer aileniz de bu kafada değilse gerçekten ailenize üzüldüm.

Bak abla bunda anlamayacak ne var? Ben kelimeleri bile eze eze konuşuyorum. E harfini çok inceltirim kızların daha çok hoşuna gitmesi için. Sonra ağzımı büzüştürme nedenimde daha kibar bir ses çıkarmak için ve çok kısık sesle konuşuyorum. Benim de derdim bu yani. Herkesin derdi çocuk, koca olamaz!
Tamam anladık. Heteroseksüel değilsiniz. Canınız karı istiyor. Aşağıladıklarınızdan bir fark göremedim sizde.

Böyle kurgu karakterlerle para için ünlü olmak için rol yapan genç kadınlara üzülüyorum bazen, akılları sadece ünlü olmaya yetiyor, 2. videodaki konuşmasında bile aslında zeka seviyesini belli ediyor, bunun gibiler insanlarla kafa bulduklarını sanıyorlar ciciş kardeşlerde bunun gibiydi, yitik hayatlar yaşıyorlar yazık.
Ah Muneciim akillari keske sadece ünlü olmaya yetse, para icin olur olmaz isler yapılıyor artik. Kiytirik parıltılı hayatlar m, marka kiyafetler, kolay yoldan biseylere sahip olabilmek icin ne hayatlar kayiyor. Yeni dunya duzeni bunu pompaliyo cunku, en cok kim like aldi, en cok kazanan influencer kim. Benim 9 yasinda ki kizim youtuber olucam dedi. Icimden, ucucam sana burdan birlikte pilot olucaz diye gecirdim sustum. Gecen gun bi video izledim. İngiltere'de 13 14 yaslarinda kiz cocugu, nette tanistigi adam seni alisverise götürürüm dedigi icin adamla buluşmayı kabul ediyor. Allahtan kizin babasi farketmis, bulusmaya 2 tane hayvani rotweillerla gitmisti. Online yedirdi adami kopeklere 😳

2 yaş küçükler diye niye arkadaş olamayasınız ki? Liselilerin ne yaptığı sizi neden ilgilendiriyor? Sizin ne yaptığınız da başkalarını ilgilendirmiyor aynı şekilde. Kim ne düşünürse düşünsün. 21 yaş çok çok genç bir yaş. Sabit anlamsız düşünceleriniz var, ailenizi ikna edip bir şekilde terapi alın yoksa okb’ye evrilecek gibi.

Ah Muneciim akillari keske sadece ünlü olmaya yetse, para icin olur olmaz isler yapılıyor artik. Kiytirik parıltılı hayatlar m, marka kiyafetler, kolay yoldan biseylere sahip olabilmek icin ne hayatlar kayiyor. Yeni dunya duzeni bunu pompaliyo cunku, en cok kim like aldi, en cok kazanan influencer kim. Benim 9 yasinda ki kizim youtuber olucam dedi. Icimden, ucucam sana burdan birlikte pilot olucaz diye gecirdim sustum. Gecen gun bi video izledim. İngiltere'de 13 14 yaslarinda kiz cocugu, nette tanistigi adam seni alisverise götürürüm dedigi icin adamla buluşmayı kabul ediyor. Allahtan kizin babasi farketmis, bulusmaya 2 tane hayvani rotweillerla gitmisti. Online yedirdi adami kopeklere 😳
Yeni dünya düzeninin buna teşvik ettiği fikrine kesinlikle katılıyorum, sanal dünya insanları ele geçirmiş gibi, orada gördükleri 3-5 kurgu hayat cazip geliyor, ki aslında direkt sanal dünyayı hedef göstermem de yanlış oldu gibi sanki🙄 çünkü 80’lerde ünlü olmak için evden kaçıp Unkapanı plakçılar çarşına, Yeşilçam sokağına giden bir sürü genç oldu, teknoloji bize evden kaçmadan Yeşilçam’a Unkapanı’na gitmeden ünlü olma imkanı sunmaya başlayınca 7’den 70’e herkes sanal dünyanın içine girdi.

Sende mutlaka denk geliyorsundur daha çok izlenmek, like almak için çok tehlikeli gösteriler yapıp ölenler var.

Eğitimli kültürlü bilinçli ebeveynlerin çocukları dahi bu renkli dünyada yer almak istiyor, sosyologlar mı inceler ne yaparlar bilmiyorum ama giderek büyüyen tehlikeli bir sorun haline gelmeye başladı artık.

Aklı başında kullanımı, akılla teknolojiyi birleştirerek para kazanmayı desteklerim lakin B. Candan gibi rol yaptığını itiraf ederken bile zeka seviyesini sorguladığım insanları değil, “kurguzasyon” nedir Allah aşkına😵‍💫

X