Gzel pilav nas yaparm

valla ben evlendigimden beri hic ölcü ayarım yok göz kararı pirinci yıkıyorum sonra kavurup üstünede göz kararı kettledan su döküyorum bu zamana kadarda pilavlarımın tutmadıgı olmamıştır yani
ugraşamam öyle yok 2 bardak pirince 3 su bardagı su cart curt

Ben pirinci yarım saat önceden tuzlu sıcak suda haşlıyorum. 2 ölçü prince 2.5 ölçü su kaldırıyor bu şekilde... Teflon tencerede yaparım pilavı böylece hiç yapışmaz. Tencereye yağı koup arzuya göre tel şehriye veya domates koyup kavururum. Yalnız domates sulu ile su biraz daha az olacak.Yine 2 bardaktan az olmaz tabii suyu. Su kaynayınca pririnci koypp önce 2-3 dk. kaynatıp daha sonra en kısık ateşte üstü göz göz olana kadar pişiririm. Bu arada suya kaynarken yeteri kadar tuz koyarım. Pşlavı pişerken kaşıkla karıştırmayın pirirnçler kılrlır. En sonunda suyunu tam olarak çekince pişmiş demektir. Eşim hep tane tane oluyor der. :)))

Bende aynını yapıyorum.tane tane süper oluyo. Desibelcimm ellerine sağlık canımm Şeniz

evet ben de yıllar önce anne anneannemden pilavı bu tarifle öğrenmiştim,o günden beri hep böyle yaparım,çok tebrik aldım bu pilav sayesinde.tane tane pilav bu tarifle yapılır. tavsiye ederim :teytey:

Günaydıııınn... Ellerinize sağlık, bir de ben nasıl yaptığımı anlatayım arkadaşlar.

Yıllardır 1'e 1,5 veya 2'ye 2,5 ...... ölçülerini kullanırım hiç şaşmaz. Yalnız önce pirincimizi soğuk suyla yıkayıp, derin bir kasede sıcak suyun içinde 20 dakika bekletirim Önemli bir püf noktası; pirinci inci gibi beyazlatmak ve kapalı kalmış kokusunun tamamını almak için suyun içine içine bir tatlı kaşığıda toz şeker atarım 20 dakika sonunda iyice durular süzer. Yağda kavrulmuş bir tutam arpa veya tel şehriyenin üzerine döküp çıtır çıtır ses gelinceye kadar kavururum(Teflon tencerede) Varsa kaynamış tavuk suyu(en güzel tat sonucunu verir) veya sade sıcak suyu(azıcık tereyağı eklerseniz tadı daha iyi oluyor) pirinç ölçüsüne kadar ekleyip iyice kısık ataeşte 10-15 dakikada pişiririm. Altını kapatım üzerine bir mutfak havlusu örtüp 10 dakika demlendiririm. Tadından yenmez, herkes bayılır inanın.

bende yıllardır 1=1,5-2=3 ölçü su kullanırım.
-pirinçleri güzele yıka
-kaynar suyu üzerine dök ve 10/15 dk.beklet
-tencereye gözkararı (genelde 3 yemek kaşığı kadar)yağ dök
-istersen şehriye kavur ister kavurma
-arzuya göre tavuk suyu,yada normal suy kullan
-ben normal suyu koyuyorum hemen yağın üzerine içine de tavuk yada et bulyon biraz tuz kayanyında
-10/15 dk beklemiş pirinçlerini kaynayan suyun içine boşalt
püf noktam
-en kısık ateşte ,tencerenin ağzı hafif aralık yavaş yavaş pimesi
-asla asla kaşıkla karıştırma ,suyu çekince belli olur
-pişince,ocaktan tenceri alırım,kapağını açarım
-bir gazete koyar (iç sayfalarından),kapağını kapatır.dinlenmeye bırakırım
-dinlenme süresi ennnn AZ 20 dk.
pilav muhteşem tane tane oluyor

suyu koymadan pırıncelerı ıyıce kavur canım .suyu koyunca coss etsın :)))ben ole yapıorum sehrıyelerıde karartıyorum esım ole daha cok sevıyorcunku :)sana kolay gelsın...olcusunu ıse goz kararı yapıyorum

her pirincin kaldırdığı ölçü farklı...ama her bayan farklı yapıyor pilavı ..kimisi pirinci yıkamıyor kimisi soğuk su koyuyor..kimisi sıcak su, kimisi tuzda bekletiyor, o kadar çokkki türevleri..en güzeli güzel ve tane tane yapılmış pilav ben lapa lapa sevmiyorum...

benim eşim yapar pilavı ben ögretmiştim çok ögrenmek istedi ama artık benim yaptığım bilavı beyenmiyor kendi daha güzel yapıyormuş aramızda kalsın bende eşime senin yemeklerin benimkinden güzel oluyor diyip bir çok yemeyi ona yaptırıyorum ben de itiraf etmeliyim benden güzel yemek yapıyor eşim evde çoçuk baksa bende onun işinde çalışsammı acaba diyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…