Gzel pilav nas yaparm

suyu 1'e 2 bardak koyarım
limon suyu birkaç damla sıkarım.
etsu bulyon ve küçük bir tutam kimyon atarım güzel olur yani...

hanımlar ben pilavın suyuna bir tane defne yaprağı atarım suyunu çekinçe geri çıkarırım.mis gibi kokulu olur pilavım,piştikten sonra buharını çeksin diye peçete veya gazete sermem onun yerine bir dilim bayat ekmek koyarım,deneyin

Arkadaşım bir bardak pirince 1.5 bardak su kullan pirinci ılık suyla suya tuz atarak beklet yaklaşık bir saat sonra iyice yıka tereyağı margarin fark etmez biraz sıvı yağa kat şehriyeyi çevir süzdüğün pirinci dök çevir suyunu ilave et kaynayınca altını kıs ve suyu çekilinceye kadar bekle ocağı kapat tencerenin üzerine kağıt havlu koy kapağı kapat demlenmeye bırak.Güzel bir pilav yapmış olursun.(BALDO)pirinç kullanırsan iyi olur.

ya bir bardak pilav kime yetecek yaaa...sırnaşık şey

Ben ölçüyle falan uğraşmıyorum kızlar göz kararı, zaten iki kişiyiz =)
Göz karırı pirincimi öneden kaynak su ile haşlayıp içine bir tutam tuz atıyorum.
Yarım saat bekliyor suda.
Daha sonra soğuk su ile pirinci yıkıyorum.
Margarin ile pirinci kavurup içine sıcak (kaynamış ) su koyuyorum.
Pirincin üzerini bir parmak geçecek kadar.
Tuzunu atıp, kısık ateşte suyunu çekene kadar bekliyorum.
Demlenmesi içinde piştikten sonra tencerenin kapağının altına kağıt havlu koyuyorum. Pilavım tane tane hemde lezzetli.
Afiyet olsun :kahve:

arkadaşım ben tencereye soğuk su koyuyorumm..yani lezetli oluyor..sıcakla soğuğun ne farkı var acaba bilgilenirirseniz sevinirim:teytey:

övünmek gibi olmasın ama herkes benim şehriyeli pilavıma bayılır :)
Öncelikle baldo pirinç kullanıcaksın ve pirinci bol suyla yıkıcaksın beyaz suyu çıkana kadar hatta biraz suda bekleticeksin sonrada 1 e 1.5 oranında su koyucaksın içine de knorr un tavuk bulyonundan atıcaksın bi tane eriticeksin azıcıkta tuz atıp pişmeye bırakıcaksın mis gibi oluyo valla :)

kızlar pilavı yaparken isteğe göre 1 yada 2 tane kesme şeker ve 2 damla limon sıkın.........mükemmel oluyor deneyin görün!!!!!!!!!!şutarafagitti

Yaa kıslar ne güzel anlatmışssınız karnımda o kadar açki..Öğle saatide geldi canım pilav çekti...Ama olmazki böyleee:enbuyukkk:

Canım ben öncelikle çelik tavam var teflon değil onda yapıyorum çok farkediyo inan.Denedim çünkü ölçüsü aynıda olsa olmuyo.1 bardak pirince 1,5 bardak su koyuyorum.Kavurup yapıyorum ve mutlaka 1-2 damla limon damlatıyorum.Suyunu koyunca bir iki fokurdasın ve altını tamamen kıs.Sonra demlenmesi için ağzına havlu kağıt kapa.....

canım benimki maşallah güüsel oluyor bak ilk önce pirinçleri sıcak suda beklet.. işte yağıydı şehriyesiydi biliyorsun tencreye koy.pirinçleri süzdükten sonra dök tencereye karıştırarak kavrulsun pirinçler... üzerine kaynar su ya da et suyu koy ayarını da nasıl yap biliyor musun su, koyduğun pirinçlerin biraz üzerine çıkacak kadar dök.. tuz unu koykarabiber de güsel oluyor. ağzını kapat bekle pişsin sonra da üzerine biraz tereyağı koy... parlak görünür daha lezzetli olur dene bakalım olcak mı bu sefer hadi kolay gelsin.. ayrıntıya girdim sen de biliyorsundur da işte yanlışlık olmasın die

önce pirinci su bardağıyla ölçer
sonra ılık tuzlu suda 30 dakika bekletirim
suyunu iyice yıkayıp süzdükten sonrada
yağda pirinçler birbirine yapışana kadar kavururum
ha tuzuna atacaksın
yoksa pirinçler kırılır
yice kavrulduktan sonrada
1 su bardağıysa pirinç 2 su bardağı
su korum
bazen 1,5 su bardağıda oluyor
çünkü bazı pirinç suyu kaldırmıyor.
3dakika harlı ateşte sonrada altı kısık
pişmeye bırakırım
göz göz olduktan sonrada
altını keser
mutfak havlusu koyup kapağınıda kapatıp
demlenmeye bırakırım.
(amcam aşçıdır ondan öğrendim)
herkeste pilavımı beğenir=)

kızlar benim hiç ölçüm yoktur annelerimiz derler ya "göz kararı" diye çok sinir olurdum ama inanın sadece pilavımı göz kararı yaparım ve bugüne kadar hiç yanılmadı hep tane tane oldu tek yaptığım pirinçler beyazlaşana kadar kavurmak ve kesinlikle kaynamış su kullanmak.pirinçten 1 parmak üstte olacak şekilde (bu annemin cümlesi) su koymak ve kapağı kapatmak kendi halinde pişmesini beklemek. pişince ben daha hijyenik olduğunu düşündüğüm için bezle ağzını kapatıp dinlendiririm işte yapmanız gereken bu afiyet olsun herkese :))

benim ölçüm 1'e 1.önce pirinci kaynamaış suda bekletiyorum.yaklaşık 2 saat kadar tabi suya tuz ve birkaç damla limon suyu ekliyorum.pirinçler beyaz olsun diye.daha sonra kaç bardak pirinç ıslatmışsam o kadar suyu tencereye koyuyorum margarinide koyup su kaynayınca tavuk bulyon atıyorum sonra pirincide ekleyip suyunu çekene dek bekliyorum.gayet güzel oluyor.:)

ben yemek yaparken hic ölcü kullanmam hepsini göz karari yaparim cokta güzel olur
pirincte ise püf nokta kisik ateste pismesi o zaman tane tane oluyor:1closedeyes:

pirinci el dayanacak kadar sıcaklıkta suda bekletirim en az 15 dakika (genelde 1 saate yakın)

sonra iyice yıkar suyunu süzdürürüm
ölçüm 1e 1,5 tur pirinç pilavında biraz sıvı yağ ve biraz tereyağ eritir (çok fazla ısınırsa kötü oluyor)şehriyeleri çok koyu olmayacak şekilde sürekli karıştırarak kavururum pirinçleri ekler tuzunu atar ve karıştırarak kavururum suyunu ekler karıştırır ve hemen kapağını kapıtıp altını kısarım suyunu çekene kadar kapağı açmam sonra açar karıştırırım çekmişse altını kapatır kağıt havlu örter ve kapağını kapatıp demlenmeye bırakırım

bazen piştikten sonra da üzerine bir kaç tane fındık büyüklüğünde tereyağ koyup karıştırırım öyle kapatırım havluyu tereyağın kokusu çıksın diye

pilav eğer aceleye getirmeden sakin sakin pişirilirse güzel oluyor

bende önce pirinci ıslatırım 1 bilemedin 2 saat sonra soğuk suyla yıkarım tencerenin çine biraz sıvı yağ koyup kızınca şehriyeleri atıyorum sonra yıkadığım pirinci koyup kavuruyorum kavururken tereyeğınıda koyarım suyunu göz kararı koyuyorum pirinç ağer baldolardansa üzerini 1,5 parmak geçer normal pilavlık pirinçse 1 parmak geçecek şekilde koyup tuzunu veben köri kullanıyorum pilavlarda çok güzel oluyo deneyin birtutamda köri koyup kapağını suyunu çekinceye kadar hiç açmadan pişiriyorum daha sınra demnlenmesi için üzerine paçete koyup kapağını kapatırım ben böyle yapıyorum afiyet olsun bilmem herkes beğenir pilavımı

pilavın puf noktası nişastası gıdeseye kadar iyiceyıkamk yoksa pılav lapa olur ve etsuyu ayrı bır tat katar herzaman

selam pırıncın kaldırdıgı olcu farklı oluyor dıye yazmışsınız tek yapacagınız pırıncı suya koyduktan bır kac saat sonra suzup bardakla olcmenız olsun ne kadar pırınc cıkarsa o kadar su koyarsınız eger koydugunuz su sıcaksa(sonradan sogusada fark etmez)sıcak su koyarsınız soguksa soguk su koyarsanız pılav tane tane olacaktır pırıncı suya koyarken acıkta ıkı uc damla lımon sıkın pırıncler bembeyaz olacaktır son bırşey daha şehrıyelerden sonra pırınclerı bıraz kavurun kuru gıbım olmaya-başlayana kadar suyu ekleyın yazdıgım gıbı sıcak yada soguk kaynadıktan sonra kısın suyu cektıkten sonra ıster kagıt havlu koyun ıster koymayın kapagını acmayın yeterlı dıyorum ben.umarım anlatabılmışımdır afıyet şeker olsun :)

ben hiç ölçmem ne pirinci ne suyu göz kararı az şeker limon damlası bulyon süper olur herkes bayılır

X