Güzelliğinizle ilgili sorularınız

benimde bir sorum olacak gizemcim.bu imex sabun hakkinda bir bilgin varmi acaba.ben ilk kullandigimda acaip iyi gelmisti bir haftada sivilceleri gecirmisti ama simdi 4. kalip sabundayim banamisin demiyorlar.hergün sabah nurtopu gibi bir sivilceyle uyaniyorum.yoksa butp seyler uzun süre kullanilinca bagisiklikmi kazaniyor devamli degisik seylermi kullanmak lazim.beni aydinlatirsan sevinirim canim.hoscakalll.

ayy hayatim aynen sorunumuz bende deli oluyorum her sabah elimi yüzümde gezdiriyorum.yeni bitane cikmismi diye deli olacagim valla yardim edin lütfen

Ciltteki cukurluklar icin ypicak hic birsey yokmu arkadaslar(

Canım ben de aynı dertten muzdaribim malesef Kimyasal ve bitkisel peelingi öneriyolar.Doktora gittim,bitkisel peelingi önerdi.Amaa çookk pahalı ve yazın yapılamıyo.Yazın yapılan bitkisel kürler varmış,peeling kadar olmasa d bi etkisi oluyormuş.İstersen sen de bi doktorla konuş.

cnm cildine iyi gelen bir başka temizleyici bulup,6 ay birini 6 birini kullanmanı öneririm.bu şekilde daha etkili oluyor.a.s.

cnm sen hangi ürünleri denedin acaba öğrenebilir miyim cnm ona göre fikrimi söyliyima.s.
ayrıca hassas ciltlere kesinlikle bitkisel ürünleri önermiyorum.çok daha kötü yapar

Benim sorumda botoxla ilgili olacak. Benim kaşlarımın arasında mimik çizgisi var ama her geçen gün derinleşiyor henüz 28 yaşındayım yaşıma göre çok iyi olduğumu söyledi gittiğim yer yaşın ilerleyince ne yapacaksın dedi hatta bana garip geldi bu şu an çok dein olmamasına rağmen beni rahatsız ediyor artık o gittiğim yerede güvenim kalmadı çünkü kirpik ektirdim ve hepsini kaybettim. Botoks hakkında bilgi verebilirmisin ve yaşla bi ilgisi varmıdır bunun
Teşekkür ederim

merhaba ben aranıza yeni katıldım tüm forumu okuyamadıgım ıcın sorumu buraya yazıyorum inşallah cevap alabilirim. bugün gittiğim güzellik merkezinde yüzümdeki akne izleri ve kılcal damarlar için REJUVİ marka aha içerikli krem önerdi çok iyi geleceğini sedef gibi olacagını söyledi:) .yaşım 23 bu ürün bana uygun mu ve gercekten o kadar para vermeye değer mi? cevap alabilirsem cok sevınırım sımdıdden cok tesekkurler.

arkadaslar icinizde isotrexin kullanip sivilcelerine veda eden varmi acaba cok merak ediyorum lütfen bana yardimci olursaniz sevinirim.bu ilacin icerigi bildigimiz rouctanne ilaci ile ayniymis.bende tam olarak bilmiyorum ama sitede öyle yaziyor.dr.um verdi ama kullanmakta tereddütteyim cünkü benim icin dr un yazmis olmasi önemli degil kullanan ve tavsiye edenlerin yorumlari daha önemli.en azindan yarari hakkinda bilgi almis olurum.lütfen birileri cevap yazsin.

canım ben yaptırdım geçen kış kimyasal peeling özel bi hastanenin cilt doktoruna bana en fazla 5 seans dedi 3 seans gittim ve bıraktım çünkü hiç bir fark göremedim kaşlarımın arasında var benim de biraz çukurluk belki gittiğim doktor yapamadı başka bi yerde yeniden denemeyi düşünüorum.ve deidğin gibi biraz maliyetli bi iş.

kesinlikle uygun değil
kılcal damarlarınızın belirgin oldugunu söylemişsiniz,aha(alfa hidrokdi asit) akne lekelerine iyi gelse bile(ki gelebilmesi için %10un üzerinde bir konsantrasyonda olması lazım bu kremde daha az diye biliyorum) kılcal damarlarınızı daha belirgin hale getirir,daha hassaslaştırır.

bununla ilgili bilgileri bir doktordan almanız daha uygun olur

akneyle ilgili bir sürü ilaç var
ve bir sürü de akne çeşidi,akne şiddetinin derecesi buna göre uygulanan tedavi çizelgesi var
burda size ben kullandım geçti veya geçmedi denmesinin hiçbir anlamı yok
çünkü sizin akne çeşit ve şiddeti karşı tarafınkiyle aynı değildir.doktor bunu bizzat görüp ona göre tedaviyi yazar.lütfen doktorunuza güveniniz.bir ilacı drun yazmış olması önemlidir çünkü şüphesiz ki onun tecrübeleri bizimkilerden kat be kat daha fazladır

selam gizem
benim sorunum burnumdaki siyah noktalar ve yüzümde burnumun yan kısımlarında cildimin çok geniş gözenekli olması. sivilce problemim hiç olmadı ama bu siyah noktalardan bir türlü kurtulamıyorum. eylül ayında burnumdan ameliyat olmayı düşünüyorum. o yüzden bir an önce bu siyah noktalardan kurtulmam lazım. bana önerebileceğin etkili bir yöntem var mı? benzamisin siyah noktalar için kullanılıyor mu?

hyr benzamisin iyi gelmez
içinde buna iyi gelecek bir madde yok çünkü
siyah noktalara kalıcı olarak veda etmenin bir yolu yok malesef
haftada birkaç kez peeling yapıp temizlemek gerekiyor
bunun dışında avene cleanence k krem siyah noktaları yoketmek konusunda oldukça başarılı
her sürdüğünüz cilde mikropeeling yapıyor, taneli değil ama içindeki maddeler bu özellikte
bunun dışında günlük cilt temizliğinizi aksatmayın derima.s.

Tesekkür Ederim Gizemcim Zaten Iki Gündür Kullaniyorum O Bile Fayda Etti:bu Dr Simdiye Kadar Niye Yazmamis Diyorum:tabiykide önce Dr Un önerisi Ama Yinede Insan Kullanicilarin Yorumlarinida Bilmek Istiyor:tekrar Tesekkürler Canim:

benimde bi sorunum war yardımcı olursanıs çok sewinirim . Çok beyaz tenliyim ayrıca oldukça yağlı we hassas bi cildim war. we bronzlaşmak istiyorum. hangi kremi kullansam bi türlü istediğim gibi olamıyorum. cildim kırmısı oluyo ama ben kararmak istiyorum =) bana yardımcı olurmusunus önereceğinis bi krem bi yağ war mı? havuç yağı we kakao yağını karıştır diyolar çewremdekiler faydası olur mu? :S şimdiden teşekkürler

Tek önerebileceğim güneşten korunun.Artık kimse bronzlaşmıyor ki sizin beyaz ve hassas tenle bronzlaşmanız hem mümkün değil hem de ileride oluşabilecek cilt sorunlarına davetiye gibidir.
Havuç kakao yağları zaten koyu ten rengine sahip olan kişilerin biraz daha koyulaşmasına yarar.
Erken yaşlanmamak için, cilt kanserinden korunmak için güneşte koruyucu kremler tercih edin ve gölgede güneşlenin. Şeniz

Güneş koruyucular hakkında bilgi:

SPF Sun Protection Factor yani güneşten koruma faktörü UV ışınlarını filtre eden ve zararlarını en aza indirecek son yüz yılın en önemli buluşudur. Her cilt tipinin güneşte yanmayarak ve etkilenmeyerek kalabileceği süre farklıdır. Kimileri çok kısa bir sürede güneşe karşı hassasiyet gösterirken, kimisi ise çok uzun süre güneşe karşı dayanaklı olabiliyor. SPF adı verilen ürünler ise güneşe karşı dayanıklılık süresini uzatır. Örneğin SPF koruyucu olmadan güneşte 15 dakikada pembeleşip kızarıyorsanız bu süre SPF 6 ile (6 faktör içeren güneş koruyucu) 90 dakikaya uzayacaktır. SPF 10 ile (10 faktor içeren güneş koruyucu) 150 dakikaya kadar uzayacaktır. Daha doğrusu ne kadar yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanırsanız zararlı etkilere karşı koruma da o kadar uzayacaktır. En doğrusu bu ürünleri seçerken doğru bir politika izlemeniz.

- Bileşiminde hem UVA hem UVB koruma içeren ürünleri seçin. UVA cildin derinliğini, UVB cildin yüzeysel tabakasını etkilediğinden, UVA ciltteki tahribatını uzun sürede kırışıklık ve elastikiye kaybı şeklinde, UVB ışınları ise tahribatını kısa sürede güneş yanığı şeklinde gösterir.

- Seçiminizi çinko oksit ve titan dioksit içeren ürünlerden yana kullanın. Birleşiminde bu maddeleri içeren ürünler size daha uzun süreli ve kaliteli koruma sağlayacaktır.

- Günlük bakımda en az 15 faktörlü SPF kremler kullanın. Bu sayede UVB ışınlarını yaklaşık %90 oranında engellenmiş olur. Hassas, allerjik ve açık ten rengine sahip iseniz daha yüksek faktörleri tercih edin.

- İçeriğinde etkili maddeler bulunduktan sonra pahalı güneş koruyucu ile ucuz güneş koruyucu arasında büyük fark yoktur. Cebinize uygun olanı seçin ve cildinize bu sihirli kremden bol bol sürün. Unutmayın yetersiz kullanmak veya etki süresi geçtikten sonra yeniden krem sürmemek size gereken yararı gösteremez.

- Makyaj yapıyorsanız sıra ile nemlendirici, güneş koruyucu ve fondöteninizi uygulayın. Bazı SPF ürünler nemlendirici özelliği taşıdığı gibi bazı nemlendiriciler de güneş koruma faktörü içerebilir. Birçok zaman hem nemlendirici hem de güneş koruyucu kullanmanız gerekirken zor durumda kaldığınızda her 2 özelliği taşıyan tek ürün de kullanabilirsiniz.

- Su, deniz, kar UV ışınlarını şiddetli yansıtırlar. Kayak yaparken veya plajda uzun süre kaldığınızda daha fazla koruyucu kullanın. Sakın gölgede oturduğundan dolayı koruyucu sürmeyi imal etmeyin.

- Ürün seçerken üzerine “water proof” veya ”water resistant” yazanları tercih edin. Uzun süre suda kaldığınızda, terlediğinizde, güneş koruyucu etkisini kaybedebilir. "Water proof" yani suda çıkmama özelliği olanlar terleme ve su ile akmazlar ve etkilerini sürdürürler.

- Güneş koruyucu kullanmanın yaş sınırı yok. Bebek, yaşlı, genç, herkes güneşin risklerinden etkilenir. Bebeklere 6-8 aylıktan itibaren koruyucu sürmeli. 16 yaşın altındaki çocuklarda deri ince ve hassas olduğundan uzun süre dışarda oynamak ve gezmek ciltlerini tahrip edebilir. Ve kanser riskini artırabilir, ileri yaşlarda ise güneş koruyucu en iyi antiaging kreminiz ve yaşla birlikte artan birçok güneş hasarının engelleyicisi olacaktır.

Alıntı: Dermatolog Melisa Eczacıbaşı

Hangi güneş ışınları bize zarar verir? Güneş ışınlarının özellikleri nelerdir?

Güneş ışınlarının önemli bir kısmı atmosferde ozon tabakası tarafından emilir. Ozon tabakası tarafından emilen güneş ışınları yeryüzüne ulaşamaz. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları görünen ve görünmeyen ışınlar olarak ikiye ayrılır. Görünmeyen ışın spekturumu UV spekturumu olarak bilinir. Yeryüzüne ulaşan solar radyasyonun % 5’ni UV ışınları oluşturur.
UV spektrumu da UVA ve UVB spekturumlarını kapsar.

UV spekturumunun % 95-98’ini UVA (320-400nm) ve %2-5’ini UVB (280-320nm) oluşturmaktadır. Hem UVA hem de UVB güneş yanıkları, bronzlaşma ve deride güneş hasarı oluşturur. UVA yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının içinde 1000 kat daha fazla bulunur. UVA buluttan, camdan geçebilir deri içinde daha derinlere doğru emilerek pigment artışlarına ve bronzlaşmaya ve kronik güneş hasarlarına neden olur. UVB kronik zararlar oluşturabilmekle beraber daha çok güneşin akut etkilerinden sorumlu tutulur. Sonuç olarak güvenli güneş ışığı yoktur.

Güneşin zararlı etkileri rüzgar, su, kum, kar yansımaları ile artar. Son 20 yılda ozon tabakasının kloroflorokarbon bileşikleri ile incelmesi dünya yüzeyine ulaşan UV miktarını arttırdı.

Güneş ışınlarının derideki etkileri nelerdir?

Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da deri tarafından emilir ve depolanır. Depolanan güneş ışınları akut ve kronik zararlar oluşturur.

Akut etkiler, güneş yanıkları ve güneş allerjileridir. Güneş allerjileri güneşe maruz kaldıktan birkaç saat ile birkaç gün içinde ortaya çıkan kızarıklık, ödem, ağrı, içi su toplayan kabarcıklar ve soyulma ile karakterizedir. Şiddetli güneş yanıklarının olduğu bölgelerde yaşamın ileri dönemlerinde özellikle melanom türü cilt kanserlerinin oluşma riski yüksektir.

Kronik etkiler, deride lekeler, çillenme, deride kalınlaşma ve kabalaşma, erken yaşlanma, ince damarların oluşması, deri esnekliğinin kaybolması ve deri kanserleridir. Güneşin deri üzerindeki kronik etkilerini fotoyaşlanma ve deri kanserleri olarakta özetleyebiliriz.

Deri kanserlerinin tam oluşma mekanizması bilinmemekle beraber tüm deri kanserlerinin güneş ile ilişkili olduğu bir gerçektir. UVA ve UVB hücre içinde serbest oksijen radikalleri üreterek DNA hasarına neden olur. Özellikle açık tenli insanlarda güneş hasarının oranı çok yüksektir. ABD’de beyaz ırkta siyak ırk’a göre cilt kanserleri 15 kat daha fazla görülüyor. Cilt kanserlerinin % 80’ni kronik olarak güneşe maruz kalan lokalizasyonlarda görülür.
ABD’her yıl bir milyon yeni melanom dışı deri kanseri tanısı konuluyor.
Güneş ışınlarının deride oluşturduğu etkiler deri tiplerine göre farlılık gösterir mi?
UV ışınlarının deride oluşturduğu etkiler deri tiplerine göre değişiklik gösterir. Oluşan etkiler derinin melanin miktarı ve güneşe maruz kaldıktan sonra melanin üretebilme kapasitesine göre farklılıklar gösterir.Hem akut etkiler hemde kronik etkiler açık tenli cilltlerde daha fazla olur.

Standart olarak beş tip deri vardır.

Tip I deri: Kolay yanar, asla bronzlaşmaz.
Tip II deri: Genellikle yanar, seyrek olarak bronzlaşır.
Tip III deri: Hafif yanar, genellikle bronzlaşır.
Tip IV deri: Çok nadiren yanar, her zaman iyi bronzlaşır.
TiP VI deri: Asla yanmaz güneşe duyarsızdır, siyah ırk.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden nasıl korunmalıyız?

Güneşin akut ve kronik zararlı etkilerine maruz kalmamak için yaşamın her döneminde güneşten korunmak için bunun bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gerekir. Çocukların, yaşlıların ve açık tenlilerin güneşten korunmak konusunda özellikle duyarlı olması gerekir. Yaşam boyu aldığımız güneş miktarının % 80’nini yaşamımızın ilk 18 yılında alır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde oluşan akut, ciddi güneş yanıklarının yaşamınızın ileri dönemlerinde oluşacak cilt kanserleri için önemli bir risk faktörü oluşturduğu unutulmayın. Güneşten korunma yöntemlerinin hiç biri % 100 koruyucu değildir. O yüzden koruyucu önlemlerin hepsi beraber uygulayın.

Uygun giysiler kullanın:Geniş kenarlı şapka, gözlük, sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler
11-15 gibi güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmayın
Yaz aylarında herkes, özellikle açık tenli kişiler gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmalı.

Güneş koruyucu kremlerin özelikleri nelerdir? Bu ürünleri nasıl seçmeliyiz?

Güneş koruycular UV ışınlarını absobe etme, yansıtma ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engelleyen ilaçlardır. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) numaraları belirler. Güneş koruma faktörü; güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma faktörü ne kadar yüksek ise etkinlik o kadar artar. Yaz aylarında en az SPF 15 kullanılması önerilir. Hatta Tip I ve II için, 30 ve üzeri güneş korumalı ürünler kullanmak gerekir.

Güneş koruyucular etki mekanizmalarına göre 3 grupta incelenir.

1- Kimyasal koruyucular: UV ışınlarını absorbe eder ve deriye girişini engellerler (PABA, PABA esterleri, sinnematlar, salisilatlar, benzofenon)
2- Fiziksel koruyucular: UV ışınlarını yansıtma ve dağıtma mekanizması ile etki ederler. (çinko oksit, titanyom dioxside, kaolin) Opak odukları için kozmetik kullanımları zordur.
3- Kombine koruyucular: Kimyasal ve fiziksel koruyucuların kombine edilmesi ile oluşurlar.

Güneş koruyucular tüm yaş gruplarında güvenle kullanılan ürünlerdir. 6 aydan küçük bebekler için titanyum dioxside içeren güneş koruyucular daha az tahriş yaptıkları için tercih edilmelidir.

İyi bir güneş koruyucu hangi özellikleri taşımalıdır?

Kokusuz ve renksiz olmalı
Suya ve terlemeye dayanıklı olmalı
Tahriş edici özellikleri olmamalı
UVA ve UVB ye karşı koruyucu olmalı

Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 30 dk önce sürülmeli ,su,terleme ile etkinliğinin azalacağını düşünerek 4 saat ara ile yenilenmeli.

Güneş koruyucuların yan etkileri var mı?
Güneş koruyucuların yan etkileri nadir olmakla beraber irritan kontakt dermatit, kontakt allerji, fototoksisite, fotoallerjik reaksiyonlar görülebilir.

Güneş koruyucular deri kanserini arttırır mı?
Son yılarda güneş koruyucuların deri kanserlerini arttırtığına dair bir takım fikirler tartışılıyor. Bunun, güneş koruyucuların kullanılmasından çok, bu ürünleri kullananlara güneş altında kalmayı cesaretlendirmesine bağlı olduğu düşünülüyor.

Solaryum zararlı mı?

Solaryumlar suni UVA lambaları içerir. Suni UV lambaları da güneş ışınlarına göre 26 kat daha fazla zararlı ışınlar içerir. Solaryum kronik güneş etkileri olan fotoyaşlanma ve deri kanseri oluşumuna neden olur.

Otobronzlar zararlı mı?

Otobronzlar, dihidroksiaseton içeren kozmetik ürünleridir. Derideki bazı proteinlerle birleşerek deriye bronz görüntüsü verirler. Bu ürünlerin güneşten koruma özellikleri yoktur. Ayrıca mutlaka beraberinde ilave güneş koruyucular kullanılması gerekir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Esra Özgüroğlu

ya ben ufacık siyah noktalarımı sıkarak temizledim siyah noktadan daha büyük gözenekler kaldı nasıl kapanır bu açılan gözenekler?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…