Günümüz iliskiler ve tutumlar

E yaşayın kimse yaşamayın demiyor size ama buraya gelipte bir nadir ben miyim derseniz böyle cevap alırsınız kusura bakmayın
Benim amacim kendi yasam tarzimi veya baskasinin yasam tarzini daha iyi/kötü diye konu almak istemedim. Gercekten benim fikrimde olan insanlarla karsilasma sansim mi azaldi veya yok gibi sordum.

Merhaba KK'nin güzel hanimlari,

beni bir kac gündür mesgul eden bir soru var ve burada her zaman gayet verimili fikirler okudugum icin, size sormak istedim: Son zamanlarda acaba benim gibi insan var mi diye düsünüyorum yada ben mir biraz farkliyim acaba diye düsünmeye basladim. Ikili iliskilerde genel olarak ben evlilige önem veren biriyim cünkü cinsellik gibi konularinin evlilige özel oldugunu düsünüyorum ve tutumum böyle. Sevgilimde olsa bu zamana kadar her zaman bu sekil oldugumu söyledim ve onlarda saygi gösterip, beraberligimizi öyle yürüttü. Hic bir sekilde temas etmem demiyorum, sarilip öpmek gibi, ama daha ilerisi olmasi icin, benim icin evlilik gerekiyor. Lütfen bu yorumumu kimse yargi gibi algilamasin. Ben her insanin bu konularda kendi istedigi gibi özgürce davranmasindan tarafim. Sadece kendi sahsim icin bu sekil konusuyorum.

Haliyle tanistigim erkekler benden hoslaninca genel olarak bu konularda aciliyor (sevgili olacagiz ya sonucta belki; saygili bir sekilde aciliyor konu yani). Bende tutumumu belirtince, genel olarak biraz sasiriyorlar. Sonra saygi duyuyorum sana ama ben evlenecegim kisiyle beraber yasamak isterim bir süre diyor cogu son zamanlarda ve ne kadar hoslansalarda benden (ve cok bariz sekilde acikca belli ediyorlar), bu konu sorun oluyor gibi geliyor bana cünkü iletisim kesiliyor. Yaslari hic fark etmiyor. 30 olanida öyle 45 olanida; yasla pek alakasi yok gibi yani (ben bu arada 37 yasindayim :KK66:). Acaba ben mi cok 'gelenekselim' bu konuda yoksa günümüz insanlarin iliskiye olan bakis acisi mi bu?

Kendim görüntü olarak "kapali" biri degilim, saclarim acik, kiyafetlerimde cok dekolte yada kisa falan degil. Bilmiyorum böyle bir seyle alakasi var mi ama insanlari görüntüsüyle bir kaliba sokmak bana garip geliyor. Ön yargili olmamak gerekiyor diye düsünüyorum. Yani demek istedigim: Bu kadar iyi anlasabilirken biriyle, neden hele ki erkekler bu kadar kati yaklasiyor evlilik konularina? Anlamiyorum. Üstelik ben calisan bir insanim ve sonucta beraberde yasasan, bir eve tasinmak vesaire yine ayni hesap oluyor (maddi acidan bakarsak). Yani sadece para yüzündense garip gelir bana cünkü gayet kendi hayatim oldugunu biliyor hepsi. Ayaklarimin üzerinde duruyorum (akademisyenim). Avrupa'da yasamaklada alakasi olmadigini fark ettim, sanki her yerde böyle artik insanlar.

Benim dikkat ettigim konular daha farkli oluyor. Mesela biraz romantizm var bende, acaba ruhu ruhuma dokunur mu diye bakiyorum. Beraber gülebilyormuyuz, hayata ayni pencereden bakiyormuyuz falan filan iste.... :)

Zaten anlasacagim bir insanla ben sevgililik süresini uzun tutmak istemiyorum; sonucta bir iliski her acidan yasanilmasi gerekiyor ve ben su ata sözüne cok inaniyorum: Bir insani ya bir cati altinda yada bir seyyehatte tam olarak tanirsin. Birde insan evlenince birbirine köle degil ki. Baktin olmuyor, ne kadar cablarsan cabala, düzelmiyor bir iliski, medeni sekilde ayrilirsin. O yüzden bana, erkeklerin tanismasi dahi kesemesi, sadece bu konu yüzünden, garip geliyor. Sonucta insan anlasabiliyorsa, bence bu cok degerli bir sey ama bilmiyorum. Bu sekil düsünüyorum ben. :)

Simdi sizin fikirlerinizi duymak isterim: Benim gibi düsünenler mi nadir artik yoksa ortam mi cok degisti?
Biraz uzun oldu. Affiniza siginiyorum hanimlar. :)
Belki de nadirdir 31 yaşında bir kadın olarak söyleyeyim bir erkek benimle her şeyi yaşamıyorsa sevgili olmamın anlamı yok zaten bir şey yaşamadan vakit geçirdiğim kişi kankamdır yani ne farkı var ben ararım ilişkide cinsellik ve daha bismillah demeden önüme set çeken insan beni arzulamıyordur gerek yok diye düşünürüm

Aslında cinselligin evlilikten sonra yaşanması gerektiğini düşünen çok erkek var ama belki sizin çevrenizde yoktur.

Benim tesettürlü bir arkadaşım da aynı yaşlarda ve bundan çok şikayet ediyor. Muhafazakar biri değil hiç sadece dindar. Yani Muhafazakar siyasi ve hayat görüşü yok 180 derece ters düşünüyor her konuda. Ama inancına da uygun yaşamak istiyor. Dindar erkeklerin genelde Muhafazakar, baskıcı, kadını kendinden küçük gören bir de arkadaşımla zevkleri taban tabana zıt bir profilde olduğunu söylüyor.

Bu devirde Müslüman dindar kadınların işi zor bence. Çünkü ülkedeki dindar erkekler çoğuna hitap etmiyor. Kadinlar inanç konularında kati diger konularda liberal. Erkekler ibadeti daha az salliyor ama sorsan en Muhafazakar onlar. Bu benim naçizane gözlemim. Belki de tamamen yanlıştır.

Ama vardır size uygun birileri. Hepsi de böyle değil bence. Kafanızın uyduğu birini bulana kadar arayacaksınız. Başka yolu yok.
Evet, sanirim siz benim degmeye calistigim konuyu biraz daha iyi anladiniz. Tesekkürler yorumunuz icin :)

Acaba ben mi bu muhafazakar kelimesini yanlis anliyorum? Böyle cok asiri her konuyu dine baglayan biri degilim. Ama dini bilgilerimde var yani. Peki muhafazakar ne oluyor? Acaba Türkce bu kelimeyi ben mi dogru anlamiyorum? (bunu gercekten soryorum) Benim gözümde bu kesimler genelde flört sevgili türü seylerede hos bakmaz. Ben öyle degilim ama.

muhafazakar birisinin dindar olmasına gerek yok. muhafazakarlık, hayatı pratik etme şeklidir ve kadının nasıl muhafaza edilmesi gerektiği üzerinden kurgulanır.

Benim amacim kendi yasam tarzimi veya baskasinin yasam tarzini daha iyi/kötü diye konu almak istemedim. Gercekten benim fikrimde olan insanlarla karsilasma sansim mi azaldi veya yok gibi sordum.
Burası kadınlar kulübü sizin kafa yapınıza uygun bir aday buradan çıkmaz arkadaşlık sitelerine girip sizin kafa yapınızda biri var mı yok mu nabzı yoklayabilrsiniz

Burası kadınlar kulübü sizin kafa yapınıza uygun bir aday buradan çıkmaz arkadaşlık sitelerine girip sizin kafa yapınızda biri var mı yok mu nabzı yoklayabilrsiniz
Burasi zaten öyle birini aramak icin bir yer degil ki. Bu nerden cikti? Ben sadece fikir edinmek istedim. Bakim belki farkli bakis acisi bana cözüm bulmam icin yardim eder diye.

Benimle empati yapmanıza gerek yok ki. Karşınızdaki insanlarla yapın. Sosyal çevrenizi bakış açınıza göre değiştirmeniz gerekiyor o zaman. Daha muhafazakar çevrelere yönelirseniz kendinize daha uygun insanlarla karşılaşma ihtimaliniz artar.
Empati yapiyorum derken, benden farkli bakmanizi anliyorum. Tanistigim kisilere tabi ki empati yapiyorum. Yoksa haksizlik olur her iki tarafa diye düsünüyorum. Dürüst olmak gerekiyor.

Nedense güldüm. :) Ama yirmili yaslarinda olanlarda öyle gezmiyor (artik). :KK66:
Bence bunun zamanla alakası yok, kadın erkek yaratıldığından beri süregelen bir şey sadece eskiden sosyal medya yoktu insanlar daha kapalı yaşıyordu bilinmiyodu. Eskilerin daha masum açmamış goncagül olduklarını hiç sanmıyorum 😄
Yani ben 27 yaşındayım lisede kapalı muhafazakar ailesi olan kızların köşe başında etek kıvırmalarını sevgilileri ile kuytu köşe kaçamaklarını biliyorum sözle en masum onlardı -yersen-. Gerçekten dini sebepler ile duranlar erken evleniyor genelde (kız/erkek fark etmez)
Siz kendisini evleneceği eşine saklamış erkek arıyorsanız bu yaşlarda muhafazakar birini bulmanız lazım oda gerçek çıkmalı tabi. Evi manukyanın evi gibi olmuş sözde olanlar değil

Belki de nadirdir 31 yaşında bir kadın olarak söyleyeyim bir erkek benimle her şeyi yaşamıyorsa sevgili olmamın anlamı yok zaten bir şey yaşamadan vakit geçirdiğim kişi kankamdır yani ne farkı var ben ararım ilişkide cinsellik ve daha bismillah demeden önüme set çeken insan beni arzulamıyordur gerek yok diye düşünürüm
Genelde konuyu ben oraya getirmiyorum hemen. Tanimaya calisiyorum ama bazi arkadaslarin belirtigi gibi her sey cok hizli gelistigi icin su zamanda, mecbur kaliyorum bu konulari konusmaya. Yani bana kalsa biraz tanimaya calisirim.

Tercihinize saygı duyuyorum ve size tavsiye veremem bence gönlünüze göre birisini bulmanız tamamen kısmet ama ilerde tercihinize uygun bir bey bulduğunuzda kendinize bir şüphelenme payı bırakın. Bazı erkekler biliyorsunuz her bku yiyip evlenmeye geldiğinde sizin karakterinizde kadınlara yanlıyorlar ve sanki bu zamana kadar sizin gibi hassasiyetle yaşadıklarına inandırıyorlar karşılarındakini. Çevremde böyle örnek çok var, madem kısa sürede evliliğe adım atmak istiyorsunuz karşı tarafı sağlam araştırın derim. İyi akşamlar.

Bence bunun zamanla alakası yok, kadın erkek yaratıldığından beri süregelen bir şey sadece eskiden sosyal medya yoktu insanlar daha kapalı yaşıyordu bilinmiyodu. Eskilerin daha masum açmamış goncagül olduklarını hiç sanmıyorum 😄
Yani ben 27 yaşındayım lisede kapalı muhafazakar ailesi olan kızların köşe başında etek kıvırmalarını sevgilileri ile kuytu köşe kaçamaklarını biliyorum sözle en masum onlardı -yersen-. Gerçekten dini sebepler ile duranlar erken evleniyor genelde (kız/erkek fark etmez)
Siz kendisini evleneceği eşine saklamış erkek arıyorsanız bu yaşlarda muhafazakar birini bulmanız lazım oda gerçek çıkmalı tabi. Evi manukyanın evi gibi olmuş sözde olanlar değil
Evet haklisiniz, yeni bir sey degil bu tabi ki. Daha kolay oldu sadece ve sanirim kimse saklamiyor artik (zaten neden saklasin insanlar; dedigim gibi, herkes özgürce hayatini sürdürsün). Sanirim bende taniya taniya belki biriyle anlasabilirim. Bunu anladim yorumlardan :)

Genelde konuyu ben oraya getirmiyorum hemen. Tanimaya calisiyorum ama bazi arkadaslarin belirtigi gibi her sey cok hizli gelistigi icin su zamanda, mecbur kaliyorum bu konulari konusmaya. Yani bana kalsa biraz tanimaya calisirim.
Tanısam da bb derim gerçekten sevişmediğim adam kanka işte her şeyi yapıyoruz ama sex yok çünkü arzulamıyoruz aynı şey

37 yaşındaymışsınız bu zamanda hele ki bu yaşta ilişkide cinsellik yaşamamayı kabul edecek bir erkek olduğunu sanmıyorum. Avrupa'da yaşamak demişsiniz eğer yurtdışındaysanız bu daha da düşük bir ihtimal. Cinselliği evlilik öncesinde istememenizin sebebi dini hassasiyetlerse sizinle aynı hassasiyetleri paylaşan biriyle olmayı deneyebilirsiniz, belki görücü usulü gibi..

Benimde bakire 36 yaşında evlenmiş bir tanıdığım var olabilir yani birisi karşınıza çıkabilir. Ama evlenincede herşey on numara sürecek gibi bir kaide de yok . Vajinismusunuz varmı ?

Evet haklisiniz, yeni bir sey degil bu tabi ki. Daha kolay oldu sadece ve sanirim kimse saklamiyor artik (zaten neden saklasin insanlar; dedigim gibi, herkes özgürce hayatini sürdürsün). Sanirim bende taniya taniya belki biriyle anlasabilirim. Bunu anladim yorumlardan :)
İlişki başında ben sevişmicem kafasına girmeyin yani bu konuşulcak bi şey değil ki onu zaman içinde yaşarsın, evlenmeden birliktelik düşünmüyorum diyip akışa göre hareket etseniz daha sağlıklı olur. Hem yalan söylememiş olacaksınız hemde sınırlar konusunda keskim davranmamış. Can bu çeker yani siz baştan yok mok demeyin😄

Tercihinize saygı duyuyorum ve size tavsiye veremem bence gönlünüze göre birisini bulmanız tamamen kısmet ama ilerde tercihinize uygun bir bey bulduğunuzda kendinize bir şüphelenme payı bırakın. Bazı erkekler biliyorsunuz her bku yiyip evlenmeye geldiğinde sizin karakterinizde kadınlara yanlıyorlar ve sanki bu zamana kadar sizin gibi hassasiyetle yaşadıklarına inandırıyorlar karşılarındakini. Çevremde böyle örnek çok var, madem kısa sürede evliliğe adım atmak istiyorsunuz karşı tarafı sağlam araştırın derim. İyi akşamlar.
Tesekkür ederim güzel yorumunuz icin. Evet, yani evlilik icinde hemen öyle biriyle adim atilmaz. Dikkatli olmak gerekiyor. Ben bu arada söylim, karsimdaki insandan ayni benim gibi beklemis olmasini beklemiyorum. Bu pek gercekci bir yaklasim degil ve bir erkegin o yasa kadar kendini tutmasi beni sasirtir acikcasi. :)

X