Gravese bağlı Hipertiroit...Paylaşım

• Konu Sahibi sibee_l

anladım canım.zor bir süreç senin için ama çoğu gitmiş azı kalmış.umarım herşey isytediğin gibi olur bundan sonrası için.sağlıkla ailenle uzun ömürler geçirirsin.ben atom tedavisi görmediğim için bu konuda pek bir bilgim yok ama arkadaş çok güzel açıklamış.her ıkınıze de geçmiş olsun tekrar
çok öpüyorum

• Konu Sahibi sibee_l
pardon gumustutam yaa sende çok zayıflamışmıydın ben çok zayıfladım ama sanki almaya başladım

• Konu Sahibi sibee_l

teşekkürler talincim gerçekten sende az yardımcı olmadın ciddiyim rabbim kimseye dermansız dert vermesin bu hastalık çok ilerlediği zaman ani ölüm diğer adı ile şok ölüm meydana gelebiliyomuş çok şükür dediğin gibi çoğu gitti azı kaldı sen nasılsın hayat nasıl gidiyo

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi sibee_l

ben iyiyim canım çok şükür.geçen hafta aynı gözümde bir şişme oldu benim de eyvah dedim yine mi tiroid geldi acaba.ama önceki durumdan farklıydı.sadece göz kapağım şişmişti.zaten tahlillerim normaldi.göz doktoruna gittim.meğerse mikrop kapmış.neyse çok şükür korktum ama bişey çıkmadı.ama yine de nüksedebilir tabi.hep kontrol lazım..bu arada bende de zayıflama olmuştu.doktor zayıflamamışsın sen erimişsin demişti bana.ama sonradan ilaç kullanmaya başladığımda kiloları geri almıştım.alman gayet normaldir herhalde canım

• Konu Sahibi sibee_l

ohh önce korktum sonra içimi rahatlattın aman aman bi kere geldi bi daha gelmez inşaallah neyse ki değilmiş evet ya kilo almaya başladım kilo almam güzel de inşaallah çok almam ya doktorum sen şimdi hipertiroidsin bu tedaviyi gördükten sonra hipotiroid olmanı yani çok kilo almanı istemiyorum onun da çaresine bakıcaz dedi :26::26::26::26:

• Konu Sahibi sibee_l

merhaba sedefcim,

ne demek hak.. helali hoş olsun. az kalmış çocuklarına kavuşma süren ha gayret. ben tiroit kanseriyim 2 türlü kanser çıktığı ve ameliyat sonrasında residü olduğu için kanserli hücrelerin kökünü kazımak amaçlı radyasyon aldım. o zaman hastanede yattım. 1 gece. ertesi gün çıkarttılar ve 3 hafta dikkat ettim. heryıl düzenli taramaya giriyorum. tarama olmadan önce hep radyasyon alıyorum bazen sıvı olarak veriyorlar bazende kapsul şeklinde içiriyorlar. yıllık kontrol amaçlı taramalarımda 5 mikroküri alıyorum onda korunma süresi 1 hafta oluyor.

benim teşhisim konmadan önce aniden 7 kilo verdim 1 hafta içinde. ee birde genciz ya kilo verince niye verdim denmiyor tabi... bu olaylar taa 2008 de olmuştu. 6 ay sonrasında endokrine gittim ve çıkamadım :))) neyse en azından neyim ne değilim çok iyi biliyorum. birçok insana göre de çok şanslıyım ki bulundu, alındı, kökü kazınıyor :)

bizim nükleer doktorları plastik catal bardak olayına biz rahat edelim diye uygulayın diyorlar. yani bu senin rahatın için. ben hastaneye yatıpda büyük doz aldıgımda oraya götürdügüm terlik, yemek kabı ki bize 2 günlük yemek getirin denmişti, sular, limonatalar ne varsa hatta orda okumak için aldığım dergileri bile hastanede çöpe attım getirmedim eve. pijamamı bile attım... o derece. çünkü orda aldığım doz çok fazlaydı.

radyasyonu aldıktan sonra bende terleme de başlıyor. normalde çok terlerim ama ellerim terlemez. o tamamen bünye ile alakalı... birde benim radyasyon tarihlerim hep mayıs sonuna geldiği için de ter oluyor hava sıcak :)))
kolay gelsin

• Konu Sahibi sibee_l
pardon gumustutam yaa sende çok zayıflamışmıydın ben çok zayıfladım ama sanki almaya başladım

hiper olduğun için kilo kaybediyorsun. az çalışmasını sağlayacak ilaçlar verildi mi? onları 6 ay kullandın mı bu seferde hipo oluyorsun az çalışıyor. benim tamamen alındığı için ne hiper ne hipo ama kilo almaya başladım... 3 ay önce yine aniden 8 kilo verdim. dengesiz işte... ama şuanda verdiğim 8 kg nin tamamını aldım :))

• Konu Sahibi sibee_l

çok ama çok zor.allah kolaylık versin size.çok zor süreçler yaşamışsın.ama dediğin gibi yine çok şükür çaresi bulunmuş,önceden anlaşılmış,tedavisi yapılmış.çok çok geçmiş olsun

• Konu Sahibi sibee_l
ayyyyy canım yaaa tühh neyseki geç de olsa farketmişsin,bildiğim kadarı ile tiroid kanseri diğer kanserlere göre tedaviye dah çok cabuk cevap veren tedaviymiş ki allahtan öyleymiş yaşadıkların çok zor bende bi yandan çocuk emziriyordum bir yandan da zayıflıyordum zayıflarken arada kalp çarpıntım olurdu baya zaman sonra elimle boğazımı okşar gibi oynarken sanki burası şiş gibi diyordum ertesi gün aile hekimine baş vurdum boğazımı gösterdim guatr olabilir dediler sonra kan tahlili yaptırdım oooooooooooooo aşırı derece de tiroidlerim çalışıyomuş neredeyse 6 hastahane dolaştım en sonun da fatih den özel bi hastahane orası yönlendirdi beni taksim eğitim ve araştırmaya vücudumu araştırdılar iyi huylu sıcak nodül çıktı zararsız sonra biyopsi derken ben zehirli guatr olmuşum tiroidlerim çok çalışıyomuş önce anti tiroid verildi bu ilaç baya bende gelişme gösterdi şimdi de radyasyon aldım bugün 6.gün rabbim bütün hastalara sonra da bana şifa versin yavrularım burnumda tütüyo hele onların o mis gibi kokuları neyse rabbime şükür çoğu gitti azı kaldı ben mikro kürüden anlamıyorumda doktor beni özel odaya götürdü orda radyasyon ölçer vardı 0 0 ken ben ilacı içtim 3.6 çıkmıştı kaçtım ordan doktor beni hastahaneden kovdu velhasıl benim içtiğim düşük doz du galiba :44::44::44: senin yaşadıkların daha zor off off rabbim bir kere vermiş aman bir daha vermesin çok geçmiş olsun verdiğin bilgiler benim için çok kıymetli insan doktoruna herşeyi soruyo ama bunu geçiren birine sorunca daha mantıklı buluyorum sonuçta radyasyon yayıyoruz eminim verdiğin bilgiler sadece ben bizim gibi hastalar da yararlanır çook teşekkürler

• Konu Sahibi sibee_l
pardon gumustutam yaa iyice başını ağrıttım acaba düşük doz aldığında tedavi esnasında şunu yeme bunu ye gibi şeyler söyledi mi ben iyotlu tuz kullanmıyorum ama şunu yeme bunu yeme diye de bişey söylemedi doktorum teşekkürler:78::78::78:

• Konu Sahibi sibee_l
bugün tedavimin 6. günü acaba kısa süreli de olsa bi tur atıp gelebilirmiyim dışarıya yaa

• Konu Sahibi sibee_l

büyük doz alırken iyot rejimi verilmişti. o çok katı bir rejimdi. o zaman iyotsuz tuz kullandım. iyotlu bir yiyecek tüketmiyordum. 2 hafta uygulandıktan sonra dozumu aldım. Düşük dozda dikkat etmem gerekmiyor çünkü ilacımı bırakmadan taramaya giriyorum. bu şekilde olabilmesi için de rapor hazırlanıyor yurtdışından getirilen bir ilaç vuruluyor. sen radyasyonu almaya yakın kullandığın ilaçlarını bırakman söylendi mi bilmiyorum ama senin durumun tamamen farklı sen hipersin... hiper ilaçları bıraktırılıyor mu bilmiyorum. benim ki kanser tedavisi. bildik tiroid ilacım var. bu yurtdısından getirilen ilacı öğrenmeden önce, şu şekilde oluyordu. taramaya 1 ay kala ilacını bırakıyorsun. TSH seviyen 600 lere çıkıyor o sıra iyotsuz tuz kullanıyorsun. dozu alıncada yavaş yavaş aynı ilacı alıyorsun onu ay ay tahlil yapıp doz ayarlaması yapılarak hallediyorlar. ilacı bıraktıgın anda 30 gunde 5 kilo alıyorsun. hipo tiroid sendromlarından şikayet ettiğim için "böyle bir ilaç var senin taramanı bununla yapalım ilacını bırakman gerekmez " dediler . o günden beridir rahatım...

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi sibee_l
bugün tedavimin 6. günü acaba kısa süreli de olsa bi tur atıp gelebilirmiyim dışarıya yaa

dışarıya çık. eve hapsolma. ama toplu taşıma araçları kullanma. yolda gördüğün çocuklardan uzakta dur. bahçeye özellikle çık. evde oturarak geçmez o 7 gün. ruhun sıkılır.. :)

• Konu Sahibi sibee_l

yok canım ben bütün teslerimi yaptırdım önceden yapmam gereken bişey olmadı 2 3 gün önce sadece anti tiriroid ilacımı kestim tedaviden 1 hafta sonra tekrar alıcam yani 2 gün sonra başlıycam sabah 1 akşam 1 olmak üzere ben sadece iyolu tuz kullanmıyorum doktorum tahlilerden sonra tedaviye hemen başlayalım dedi başladık ilacı hemen hollanda dan getirtti geçtiğimiz cuma başladım

• Konu Sahibi sibee_l

Çok teşekkür ederim talin. Şükür ki tedavim var oluyorum... Böyle böyle bitecek inşallah. Hepimize geçmiş olsun.

• Konu Sahibi sibee_l
dışarıya çık. eve hapsolma. ama toplu taşıma araçları kullanma. yolda gördüğün çocuklardan uzakta dur. bahçeye özellikle çık. evde oturarak geçmez o 7 gün. ruhun sıkılır.. :)

aslında doktorum bana sıkı bi diyet yani onu yapma bunu yapma diye sıkı bişeyler söylemedi ama ben titiz davranmaya çalışıyorum örneğin klavyeyi ve mause yi kullandıktan sonra ıslak havlu ile temizliyorum

• Konu Sahibi sibee_l
gumustutam ve talin rabbim sizlerden çooooooook razı olsun hayatınız hep gülmekle sevmekle sevindirmekle geçsin rabbim gönlünüzden neyi istiyorsanız onu versin inşaallah

• Konu Sahibi sibee_l

evet seninki ile benimki farklı olduğu için ön hazırlık aşaması da farklı ama aldığımız ilaç aynı oluyor. rdyoakif yüklenmiş iyot alıyoruz :)) RAİ yani. az kaldı bak geçiyor günler sonra çocuklarına kavuşacaksın. çocuklarınla internetten görüntülü konuşsan (yapıyorsundur da eminim ama kesmiyordur) o sana moral olur.
benim tarih mayısın son haftası. 5 gün gidicem. ilk iki gün sabahtan iğne yiyorum. bir anda TSH tavan yapacak. 3. gün RAİ yi ağız yollu verecekler. ordan da 7 gün ev dinlenmesi :) çalıştığım için izinde çok alamıyorum. Allahtan cumartesi pazar ada deng geldi 7 günü böyle kurtarıcam. geçen senelerde ehliyetim yoktu. bu sene evde oturmayayım diyorum. atlıcam arabaya dağ bayır gezicem. kimseciklerde yok ohh hem temiz hava hem de vücuttan daha olay atarım. plan bu ama bakalım nasip olcak mı? :)))

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi sibee_l
aslında doktorum bana sıkı bi diyet yani onu yapma bunu yapma diye sıkı bişeyler söylemedi ama ben titiz davranmaya çalışıyorum örneğin klavyeyi ve mause yi kullandıktan sonra ıslak havlu ile temizliyorum

bunu yaptığın iyi oluyor bence. parmak uclarından terlersin ordan tuşlara geçer. bir sonraki kullanan gereksiz yere fazladan radyasyon alır... ama şuda var bizde doktorlar ısrarla üstüne basıyor "girip çıktığınız yerleri çamaşır sularıyla temizlemeye kalkmayın. radyasonu bunlarla temizleyemezsiniz. sadece zamanla geçer" diyorlar. geldik yine yarı ömüre sağolsun radyoaktif maddeler :) çok çok kafana da takma. 7 gün geçince çocuklara geçmesi ihtimali de azalacak. sendeki normal seviyeye inecek. ama unutma düşük dozum bile 5 mikroküri idi. ama vücuttan tamamen 6 ayda atılabiliyor. her rai aldığımda 6 ay çocuk yapmayacaksınız diye uyarıyorlar.

evet internet kesmiyo bazen konuşmak istemiyorum kendimi üzmek istemiyorum ilk defa bu kadar ayrı kaldım çok özlüyorum onları inşaallah sende bi aksilik olmadan bu günleri atlatırsın durumun varsa al ehliyetini atla arabaya ama benim yerime de gez deniz kenarlarına piknik yerlerine git ama uzaklaşma haaa inşaallah planın gerçekleşir ben de mutlu olurum senin işin benden zor ama en büyük teselli rabbimin şifa vermesi ya vermeseydi........ off neyse gösterdiğin ilgiye çoook teşekkür ederim sen bu hastalıkta usta olduğun için(keşke olmasaydın hasta da olmasaydın ama işte....)sana danışıyorum keşke yardımım dokunsa ama bende pek bilmiyorum bildiğimi paylaştım ama ne kadar en çok sen bana oluyosun allah razı olsun gerçekten çoook teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…