Gravese bağlı Hipertiroit...Paylaşım

evet doktorum da 6 ay çocuk yok dedi şimdi çocuk düşünmüyorum zaten 1,5 yaşında kızım var 5 yaşında oğlum var vaktini aldım müsaitmiydin ya aptal kafam seni meşgul ediyo:78::78::78::78::78:

rica ederim sedefcim nedemek. seve seve yanıtlıyorum. ben bu süreçleri hep deneye deneye öğrendim. onun için birine faydam olsa çok mutlu oluyorum. öğlen arasında azıcık yürüdüm geldim :)

beni 2 sene önce, taramamın gününün değiştiğini haber vermek için aramışlardı. yani 2009 daki taramaydı sanırım. benim elim ayağım salındı. neyapacağımı bilemedim halbuki birşey yok ama ben panik oldum. düşünsene hastane seni arıyor "şu saatteki randevu değişti 2 gün önce geleceksiniz" diyor. ben bir başladım ağlamaya duramıyorum. birde işyerindeyim düşün halimi. toparlanamıyorum da. neyse su içtim, kese kağıdına hava verdim aldım nefesimi kontrol etmek için geçti. gün geldi gittim. taramayı radyasyonu verip yapacaklarını bilmiyordum çünkü bir büyük doz almıştım nasılsa o hala vücutta diyip birde kendimi buna inandırıp gitmiştim. sonuç olarak beni aldılar karantina odasına. eşime boncuk boncuk bakıyorum. aç ağzını yum gözünü bak sana ne vercez? :) radyasyon... aaaaa arabaya bindik eve gidiyoruz başladım ben yine ağlamaya "geçmiyor işte geçmiyor hep hastanede yaşıcam bitmedi" diye veryansın ettim. ama bunların hepsi ne olacağını bilememekten. halbuki biri bana anlatsa böyle olacak, şu olacak diye. doktorlarda beni atlamışlar herkese anlatmışlar bir ben kalmışım. böyle bölye öğrendim maalesef. tecrübesiz, bu konuda çok cahil olmak isterdim ama napalım herşey Allahtan, şifası da Allahtan geliyor. Dayanabileceğim birşeymiş ki bu bana geldi diyorum. Şimdi eskisi gibi herşeyi kafaya takmıyorum. bana ne dünya yansa bir tas kova su götürmem artık :))) hehehe

ayyy canım yaaa seni atlamışlar ya hani herşeyde var bi hayır belkide bu yüzden tecrübe sahibi olmuşsun rabbim bir daha yaşatmasın offf canım çiğ köfte çekti yersem bişey olur mu yaaa :78::78::78::78::78: birde ben varya 2009 ağustosta doğum yaptım sadece lohusamı gördüm bu zamana kadar hiiiiç adet olmamıştım hep emzirmeye bağlıyordum şimdi daha yeni adet oldum yeni yıkandım yaa allahh bu olumlu mu acaba tekrar tekrar vaktinden bana da ayırdığın için çooook teşekkür ederim

forumlar bunun için bilgi paylaşımı :) benim gibilerde radyasyonu alınca normal gıdanı alıyorsun. yani doktor o şekilde söylüyor. normal yaşamına geri dönüyorsun. senin için bir şey söylenmediyse canının çektiğini ye ama şimdilik iyotsuz tuzla yapılan şeyler ye. ne olur ne olmaz...

biraz önce doktorumu aradım iyotlu tuz kullanma dedi ama çiğ köfte bana bakıyo ben ona bakıyorum yaa ne yicez biz yaa zeytin peynir de mi yasak:97::97::97::97::97::97::97:

Son düzenleme:
yaa pardon gumustutam kafama çok taktım sabahları ne yicez yaa zeytin peynir süt ürünleri yasak ne yesek şarküteri de işte salam sucuk da yasak eeeee sen nasıl besleniyosun ya biraz fikir verirmisin :78::78::78::78::97::97::97::97::97:

yulaf al canım.1 yeşil elmayı,3 çorba kaşığı yulafı,4-5 cevizi,4-5 çekirdekli siyah üzümü,azıcık da tarçını at rondoya azıcık da sulanması için limon ya da mandalina suyu sık.görünüşü hoş olmuyo pek bebek maması gibi ama hem çok doyurucu hem çok sağlıklı oluyo.tüm gün alman gereken tüm vitaminleri alıyorsun besleyici oluyo.tavsiye ederim.ben çoğu zaman bu şekilde yapıyorum kahvaltımı

olsun sağlıklı ve besleyici yerim ya farketmez de işte ben hergün ne yicem diye düşünüyorum bunu hergün yerim ama işte vs.vs.vs.
talincim çok teşekkür ederim gerçekten

merhaba, ekmek yapma makinan varsa yada olan biri varsa iyotsuz tuzla ekmek yapmalarını rica et :)) peyniri bir süreliğine kaldır. tatlı şeyler serbest ama tuzlu hazır gıdalarda fazla fazla iyot var. talinde yazmış zaten. müsli, yulaf, süt o şekilde geçireceksin. ben 2 hafta iyot rejimi yaptım. yiyecek bulmak sıkıntılı oluyor. dışarda birşey yersende kumpir ye tuzsuz sadece kaşar peyniri ve yağlı. üstüne haşlanmış sebze... valla kekle çay bile kahvaltı için ideal iyotsuz beslenirken. nasılsa sonra normale döneceksin :)

allah razı olsun ne yiyeceğimi bilemiyorum evet makinem var onunla yapıcam artık ekmeğimi,nasıl besleniceğimide bilmiyorum yaa tamam dikkat ediyorum ama doktorum da bu kadar sıkı fıkı bişeyler söylemedi bana ah siz de olmasaydınız napıcaktım yaa gerçekten çooooooooook teşekür ediyorum size gerçekten de duacıyım

ayyyyyyyyyyy çoooooook pardon yaa süt içebiliyomuz peynir de sütten ben süt ürünlerinden hiiiiç içmedim yemedim de :78::78::78::78::78::78::78:

ayyyyyyyyyyy çoooooook pardon yaa süt içebiliyomuz peynir de sütten ben süt ürünlerinden hiiiiç içmedim yemedim de :78::78::78::78::78::78::78:

ben akşam iyot rejim listesine bakayım. ordan sana söyleyeyim. orda madde madde yenmeyecekler yazıyordu.

ama bir kez daha söyleyeyim bizim gibi hastalarda iyot rejimi atomu alana kadar yapılıyor sonrasında normal besleniliyor. seninkisi farklı mı bilemedim şimdi

valla bende anlamadım aslında atom tedavisine 3 gün önce karar verdik internetten baktım işte aldığım ilacı kestim sonra doktora sordum kes dedi adetliyim bişey olur mu dedim bişey olmaz dedi ben de kendi kendime bazı besinleri kestim galiba doktor ya dalgıııın yaa unutkan sonra atom tedavisi başlayacağı gün hastahaneye gittim eşimle doktorun odasına geçtik "şimdi anlatacaklarıma dikkat edin öncelikle evde çocuk ve hamile olmasın eşinle ayrı yat sigara içme yemen içmen ayrı olsun bulaşıkları makineye koy" bende"hocam plastik çatal kaşık bıçak kullansam olur mu:44::44:"dedim o da gerek yok makine de ayrı olarak yıkarsın" dedi bende "tamam" dedim "şimdi bu ilacı içiricem hemen hastahaneden ayrılacaksın"dedi ben yine "hocam özel olarak yapmam gereken bişey var mı" diye sordum "hepsini anlattım"dedi ben de bayan cahil olarak iyi dedim ne bileyim elime bi kağıt vermedi şunu yeme bunu içme diye.doktorum beni gece veya gündüz istediğin zaman ara dedi bende arıyorum ama zırt pırt da arayamam ki yarın yine arıycam

hay allah razı olsun ne iyi olur biliyomusun ben de zırt pırt aramamış olurum yaaa ayyyy ne kadar dua etsem az dır biliyomusun :78::78::78::78::78::78:

hocam ne zamana kadar iyotlu tuz kullanmıycam diye sordum sen şimdilik iyotlu tuz kullanma dedi belli bir süresi yok 15 gün sonra tekrar kan tahlili yaptırcam belki ondan sonra karar verilir

YASAKLAR:
 İyotlu tuz ve iyotlu tuz içeren gıdalar (kaya tuzu dahil),
 İyot içeren multi vitaminler,
 Sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş etler,
 Deniz ürünleri (balık ıstakoz vs....)
 Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, her çeşit peynir, krema, dondurma, kaymak, krem şanti vs...)
 Hazır gıdalar (pastane ürünleri, bisküviler....)
 Fast food ürünleri ve tüm restoran yemekleri
 Parlak kırmızı renkli hazır gıdalar (iyotlu boya içerebilir) (şekerleme, jelibon ... gibi)
 Salça ve salça ilaveli yiyecekler
 Turşu, konserve, salamura, tuzlu zeytin, dondurulmuş gıdalar
 Cips, hazır pizza, corn flakes tarzı tuz içeren gıdalar
 Konserve meyveler
 Poşet çay, hazır kahve, hazır meyve suları, hazır limonata
 Yumurta
 Çikolata, mayonez

DİYET SÜRESİNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR;
 İlaçlı Röntgen Filmi (Yasak Olan Sürede Doktorunuza Danışın)
 İyot İçeren Öksürük Şurupları ve Vitamin Preparatları
 İyotlu Pansuman ve Gargaralar
 Saç Boyası ve Tropikal Solüsyonlar
Diyeti uyguladığınız sürece yukarıda yazılı olan ilaç ve kimyasalları kullanmayınız.
Yemeklerinizde iyotsuz tuz kullanınız.

Son düzenleme:
ÖRNEK MENÜ
SABAH
: Çay
Bal veya reçel
Söğüş şeklinde domates, salatalık
Ekmek
KUŞLUK: Meyve (öneriler listesinde bulunan meyvelerden seçebilirsiniz)
ÖĞLE: Haşlanmış dana eti veya fırın tavuk
Çorba(Hazır çorba dışındaki her çeşit çorba olabilir, salçasız)
Salata
Ekmek
İKİNDİ: Komposto ve tatlı bisküvi
AKŞAM: Sebze yemeği (öneriler listesindeki izin verilen sebzelerden yapabilirsiniz)
Pilav veya makarna (salçasız)
Salata
Ekmek
GECE: Meyve

Son düzenleme:
Besin Grupları

SERBEST OLANLAR
  1. Kahve, çay, karbonatlı içecekler, limonata, su
  2. Tuzsuz ev yapımı ekmek, un, yulaf ezmesi, pirinç
  3. Şeker
  4. Yumurta, Yemeklerin içinde az miktarda olarabilir,
  5. Sıvı yağ,
  6. Kırmızı boya içermeyen tüm meyve suları ve meyveler,
  7. Tuzsuz ve işlenmemiş her tür kırmızı et ve tavuk eti
  8. Kabuksuz patates, Tüm sebzeler (konserve ve dondurulmuş hariç)
  9. Nane, baharat, sirke, hardal

YASAK OLANLAR
  1. Süt, ayran, kefir, kırmızı meyve, suları (vişne suyu, çilek suyu)
  2. Hazır bisküviler, poğaça, kraker, tuzlu ekmek, hazır ekmek,
  3. Tüm süt ürünleri
  4. Tüm hazır pasta ve tatlılar (baklava, şekerpare, şekerleme, renkli şeker, bonbon...)
  5. Tereyağ , soya yağı
  6. Kırmızı boya içeren tüm meyve suları, konserve ve dondurulmuş meyveler
  7. Balık eti, deniz ürünleri, işlenmiş etler ( sosis, salam, sucuk...)
  8. Kuru fasulye, nohut, mercimek
  9. Konserve veya dondurulmuş tüm sebzeler, hazır patates püresi, dondurulmuş soğan, soya, fasulye, bakla, patates
  10. Hazır gıdalar, kruyemişler, kuru meyveler, çubuk kraker, patates cipsi

vıy vıy vıy bu ne beee
doktor beyy ölmek de yasak mı? yaaa:84::84::84::84::84:
zaten genel olarak yediğimiz besin gurupları bu kadar şey söylemedi doktor söylediği tek şey iyotlu tuz kullanmıyorsun süre vermedi sabah yine aradım bugün 8.günüm diye söyledim herşey serbest dedi ben de" iyotlu tuz"bir daha bu soruyu sorarsan dedi küsücem dedi diyet menülerinden zor bi menü yaaa ayy allah senden kat kat razı olsun çok teşekkürler yoksa var ya bunlara devam edip acaba tedavi niye cevap vermedi diye sorardım seni çok yordum yaa hakkını helel et vakit hırsızı oldum artık yaa:78::78::78::78::78:

sedef sürenin bitmesine sevindim artık herşey serbest ne istersen ye. ben ilk olarak cips yemiştim. tabi sonra midem bulanmıştı 2 hafta tusuz yağsız beslenince... aman dikkat et bir anda aklına geleni yeme yavaş yavaş... artık liste başka arkadaşlara yarar. çok geçmiş olsun kuzularına kavuşuyorsun hadi gözün aydın.

sürem bitti ama iyotlu tuz yasak yine yaa rahat rahat gezip dolaşıcam ama cipisler mipisler yasak onlar da iyot var ya :2::2::2::2: tek tesellim miniklerim yaa eşime çocuklarıma kavuşuyorum zavallı eşim beni ne mutfağa sokuyodu ne de odasına bunlar serbest ama iyotlu tuzu bulduğum yerde öldürücem yaa inşaallah yarar ama kimse bu listeye kalmaz inşaallah (allah bu hastalığa kimseyi düşürmesin)babın da :82::82:sen nasılsın nasıl gidiyo hayat

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…