Görümcemin küçük kızıma davranışları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkese merhaba 5 yıllık evlıyım. 2 yaşında bir kızım var.. yazmamak için sanırım 1 yıldır direniyorum. Ama burada yalnızım konusacak hıc kimsem yok o yüzden yazıyorum.. ben karar veremedım çünkü paronaya mı yapıyorum yoksa gerçekten hıssettıgım gıbı mı? Eşimin ıkı kız kardesı var ıkısıde evlı büyük olanın cocugu var dıgerı yeni evlı. Büyük gorumcemın cocugu bıraz hırçın itme vurma bağırma gıbı alıskanlıkları var 5 yaşında. Ikımızınkınede kayınvalıdem bakıyor ıkımızde çalışıyoruz ben yarım gün çalışıyorum o tam. Bır ıkı tartısmamız oldu cocugu krese vermelerını ıstedık akran degıller bır aradaolmaz dedık ama asla vermedıler bızımkıde çok kucuk veremedık anaokulu yaşı geldı ama ona bıle vereceklerını sanmıyorum. Neyse dedım sıneye cektım kızım da bu yaşa geldı şukur 14 aylıktı ucretsız ıznım bıttıgınde. Sorun şu ki gorumcemın çocuğu kızımı ne zaman itse düşürse bılerek veya bılmeyerek kımse dıkkat et bıle demıyor aksıne benim cocuk yerde kucagına oburunu alıp hıcbısey olmamıs gıbı davranılıyor biz babasıyla ılgılenıyrouz tabıkı kimsenin ılgısıne ıhtyacı yok ama ozellıkle kucuk görümcem yanı yeni evlı olan sankı ödüllendirircesıne kucagına alıyor çocuğu bı aferin demedıgı kalıyor benim kıza bı yerı acıdımı bıle demıyor. Gerçekten delırmek uzereyım o kadar çok yasadıkkıbunu geçen akşam eşimde farkettı sonunda ama ağzını bıle acamadı. Benı ezmeye calıstıklarında da asla yapmazdı. Şimdi kızıma yapılıyor çok zoruma gıdıyor oda bu evın torunu bana olan nefretlerını kızımdan cıkarmları çok zoruma gıdıyor. Geçen gün öğretmen kaç kurus kazanıyor ki meslegıme hakaret ettı kendısı kasiyer. Artık ne dıyecegımı bilmiyorum kendıme yapılana susuyorum ama kızıma yapılan canıma tak dedi. Boyle yapıyorsunuz desem ınkar edıyorlar . Ben bu ınsanlarla nasıl başa cıkacagım. Bır gün cocugu olsa beni anlar belki dıyorum görümcem ıcın çünkü bırının teyzesı ıse dıgerının de halası . Nasıl vıcdanına yedırıyor bunu

Suç sizde, çocuğunuzu hala niye zarar gördüğü, ikinci plana atıldığı ve korunmadığı yerde baktırıyorsunuz ki? Yarım gün çalışıyormuşsunuz kreşe bırakın işten çıktığınızda alın.
Benzer durum var bizde de. Bayramda kayınvalideme gittik görümcem de oradaydı ve 2 yaşında kızı var. Benimkinden yapılı bi çocuk (benim kızım 5 yaşında 15 kilo- bebek 20 kilo) ve kızımın saçını falan yolup da annesi ve kv müdahale etmeyince (sadece sebep bu değil, eşim fark etti ki kv görümcemin kızını daha fazla seviyor ve ilgileniyor, benimki orada boynu bükük kaldı yazık). Normalde orada kalacaktık ama kalktık erkenden evimize döndük. Çocuğumuzun değer görmediği yerde bizim de işimiz yok buna müsaade edemeyiz. Çalışan insansınız mecbur değilsiniz ki çocuğunuzu kv ye bırakmaya. Ben de 13 aylıkken işe döndüm o zamandan beri kızım kreşe gidiyor. Kimseye de eyvallah etmemiş oluyoruz böylece.

Herkese merhaba 5 yıllık evlıyım. 2 yaşında bir kızım var.. yazmamak için sanırım 1 yıldır direniyorum. Ama burada yalnızım konusacak hıc kimsem yok o yüzden yazıyorum.. ben karar veremedım çünkü paronaya mı yapıyorum yoksa gerçekten hıssettıgım gıbı mı? Eşimin ıkı kız kardesı var ıkısıde evlı büyük olanın cocugu var dıgerı yeni evlı. Büyük gorumcemın cocugu bıraz hırçın itme vurma bağırma gıbı alıskanlıkları var 5 yaşında. Ikımızınkınede kayınvalıdem bakıyor ıkımızde çalışıyoruz ben yarım gün çalışıyorum o tam. Bır ıkı tartısmamız oldu cocugu krese vermelerını ıstedık akran degıller bır aradaolmaz dedık ama asla vermedıler bızımkıde çok kucuk veremedık anaokulu yaşı geldı ama ona bıle vereceklerını sanmıyorum. Neyse dedım sıneye cektım kızım da bu yaşa geldı şukur 14 aylıktı ucretsız ıznım bıttıgınde. Sorun şu ki gorumcemın çocuğu kızımı ne zaman itse düşürse bılerek veya bılmeyerek kımse dıkkat et bıle demıyor aksıne benim cocuk yerde kucagına oburunu alıp hıcbısey olmamıs gıbı davranılıyor biz babasıyla ılgılenıyrouz tabıkı kimsenin ılgısıne ıhtyacı yok ama ozellıkle kucuk görümcem yanı yeni evlı olan sankı ödüllendirircesıne kucagına alıyor çocuğu bı aferin demedıgı kalıyor benim kıza bı yerı acıdımı bıle demıyor. Gerçekten delırmek uzereyım o kadar çok yasadıkkıbunu geçen akşam eşimde farkettı sonunda ama ağzını bıle acamadı. Benı ezmeye calıstıklarında da asla yapmazdı. Şimdi kızıma yapılıyor çok zoruma gıdıyor oda bu evın torunu bana olan nefretlerını kızımdan cıkarmları çok zoruma gıdıyor. Geçen gün öğretmen kaç kurus kazanıyor ki meslegıme hakaret ettı kendısı kasiyer. Artık ne dıyecegımı bilmiyorum kendıme yapılana susuyorum ama kızıma yapılan canıma tak dedi. Boyle yapıyorsunuz desem ınkar edıyorlar . Ben bu ınsanlarla nasıl başa cıkacagım. Bır gün cocugu olsa beni anlar belki dıyorum görümcem ıcın çünkü bırının teyzesı ıse dıgerının de halası . Nasıl vıcdanına yedırıyor bunu
Ya kendi ailene emanet edeceksin ya da paraya kıyıp 1 sene bakıcı sonra kreş

yazmayayım yazmayayım dedim dayanamadım. ne demek yere düşürdü çocuk yerde kaldı? gidin alın kucağınıza çocuğu, anında kaldırın ayağa ortalığı; görümce uyarmıyorsa siz uyarın düşüren çocuğu. annesiniz siz, panter gibi olmanız lazım. niye sesiniz çıkmıyor? bu durumda çocuğunu kreşe vermesi gereken de sizsiniz. bu insanlara müdana ederseniz daha çok böyle olaylar yaşarsınız.

Benim yanımda bile bunlar yaşanıyorsa ben yokken neler oluyordur siz düşünün. İçim rahat bırakıp gidemezdim ben. İki çocuk beraber olmaz bana göre hiçbir koşulda. Sizle derdi vardir yoktur orası ayrı. Ama bebeğiniz savunmasız. Başka bir seçenek bulun, birakmayin.

Erkek kardeşimin kızıda benim ikizleri ısırıp vuruyordu. Benim oğlanlar yaş olarak büyük. Kardeşim ve eşi bizim kız falancayı dövdü, filancayı ısırdı diye karı koca gülerek anlatıyor. Gulmelerine o kadar sinir oldum ki " yeğenim diye sabrediyorum ama kan bağı olmasa eve sokmam. Arkadaşlarınız size nasıl katlanıyor dedim. Bunda gülecek ne var. Yarın okula başlayınca böyle davranırsa ne olacak "dedim. Bir süre küstüler sanırım, görüşmedik. Sonra yeğenimin davranışları değişti.

Evlatlarımızı biz korumazsak kimse korumaz.

Küçük gorumcenın bununla ne ılgısı var bu benim dıgerıyle aramda sonucta
Abla-kız kardeş ilişkisini biliyor musunuz? Var mı kız kardeşiniz yanio bakımdan. Ablamın sevmediğinden ben nefret ederim, ablamı üzeni o affedeer ben affedemem.. hele evlilik olayından sonra, yaşlar da yakınsa, daha empatik oluyor küçük kardeş çünkü zor olaylar. Neyse bundan ötürüdür içselleştirmiştir küçük görümce de sizin olayları

Ben olsam bakıcıya baktırır bunların eline bırakmazdım.
Yalnız insanlar neden teyze seviyor da hala sevmiyor belli. Teyze kimliğiyle diğerini üstün tutup hala kimliğiyle bir yeğenini eziyor 🙄
Genelleme yapmak ne kadar doğru ya. Hala var hala var bende halayım yegenımın tek sac ucuna zarar gelse kıyametı koparırım yanı. Burda ailesi kadar annede suclu ve pasif cocukları anne baba korur. Hatta bana göre anne korur.

Herkes sizi hırpalayacak yorumlar yapmış ama sizi anlıyorum ben gebeyim görümcem de ikinciyi yeni doğurdu benim ki ilk kayınvalidem görümcemin çocuğuna almadığını bırakmadı nasıl korudu kolladı sevdi ama ben gebelik haberini verdiğim de bana emin misin gibi şeyler söyledi ne dualar ettim olmasın diye bile dedi hatta çünkü benden nefret ediyordu seküler biri olduğum için bakın bazı insanlar böyle kızı ona sizden de sizin doğurduğunuzdan da daha kıymetli geliyor bunun tek bir nedeni var sizi istemeyerek gelin olarak getirmesi çünkü bende aynı durumdayım bu tipler arkanızdan da her türlü şeyi konuşur birlik beraberlik yapar yeri geldiğinde kocanıza biz sizin iyiliğinizi istiyoruz gibi nutuklar çeker ama asla sizin için bir şey yapmazlar lütfen bebeğinizi bu insanlara bırakmayın aklı sardığında size karşı bile doldurur böyle tipler
Severek ısteyerek aldılar sözde ama kesınlıkle oyle degılmıs yasadıkca anladım. Sırf ogluna kızınkıne senınkınede baktım ayırmadım demek ıcın mi bakıyor artık onu bıle düşünüyorum bırakmayacağım zaten kreşe gidecek ama kımseye de yüzünü gostermem artık

yazmayayım yazmayayım dedim dayanamadım. ne demek yere düşürdü çocuk yerde kaldı? gidin alın kucağınıza çocuğu, anında kaldırın ayağa ortalığı; görümce uyarmıyorsa siz uyarın düşüren çocuğu. annesiniz siz, panter gibi olmanız lazım. niye sesiniz çıkmıyor? bu durumda çocuğunu kreşe vermesi gereken de sizsiniz. bu insanlara müdana ederseniz daha çok böyle olaylar yaşarsınız.
Kucağıma hemen aldım zaten onlar dıgerını pohpohladı sorun buydu

Eşinizden bu kadar korkmaniz normal değil . Yok sıkıntı çıkarıyor yok şunu yapıyor. Siz is güç sahibi bir kadinsiniz. Biraz güçlü durun çocuk sizin çocuğunuz . Anne baba olarak siz koruyun kollayin . En büyük tepkiyi eşinize vermeniz gerekiyordu . Iki yaş çocukları vurulunca falan iyice içine kapanır

Eşinizden bu kadar korkmaniz normal değil . Yok sıkıntı çıkarıyor yok şunu yapıyor. Siz is güç sahibi bir kadinsiniz. Biraz güçlü durun çocuk sizin çocuğunuz . Anne baba olarak siz koruyun kollayin . En büyük tepkiyi eşinize vermeniz gerekiyordu . Iki yaş çocukları vurulunca falan iyice içine kapanır
Yorumlarınız ıcın teşekkür ederim krese vereceğim kuzumu. Ben çocuğumu sureklı hırpalanmasın. Hergun ıtıyor kakıyor demedım ama bu bır senede oldumu bilmiyorum. Ikısıde cocuk elbet oldu kreşte de bıseyler olacak evet ama orada durmasından çok daha ıyı olduğunun zaten farkındayım artık. Çok fazla ustume gelındı bılemıyorum ya anlatamadım ya yanlış ıfadeler kullandım yine de teşekkür ederim

Yorumlarınız ıcın teşekkür ederim krese vereceğim kuzumu. Ben çocuğumu sureklı hırpalanmasın. Hergun ıtıyor kakıyor demedım ama bu bır senede oldumu bilmiyorum. Ikısıde cocuk elbet oldu kreşte de bıseyler olacak evet ama orada durmasından çok daha ıyı olduğunun zaten farkındayım artık. Çok fazla ustume gelındı bılemıyorum ya anlatamadım ya yanlış ıfadeler kullandım yine de teşekkür ederim
Pasif bir anne, yeri geldiğinden çocuğunun haklarını savunamayan bir anne de çocukta duygusal boşluk yaratabilir. İlerde belki farkına varmaz, belki varır; anne sen beni neden korumadın der? Ya da işte benzer şeyler.. koca kadınlar olarak anne travmalarımızı çözmeye çalışıyoruz bizler. İnşallah sizin koz da olmaz, yeni nesil anneler elbet daha bilinçli ama güçlü olun lütfen, kızınızın modeli de sizsiniz. Bu bakımdan bakın eleştirilere.

Genelleme yapmak ne kadar doğru ya. Hala var hala var bende halayım yegenımın tek sac ucuna zarar gelse kıyametı koparırım yanı. Burda ailesi kadar annede suclu ve pasif cocukları anne baba korur. Hatta bana göre anne korur.
Eee ben de halayım. Herkes öyle demek değil bu genel anlamda teyze seviliyor hala sevilmiyor bunun birsürü esprisi bile dönüyor hatta. Alınganlığa gerek yok

Bakın kreşte de evet çocuklar kavga eder. Bizim de iki yaş cocuklarimiz var kavga edebiliyor. Ama yanında aklı basinda birileri olur. Ayrıca beş yasindaki çocuğun gelişimiyle iki yaşındakinin aynı olmaz . Evde ikisi bir aradayken Allah korusun daha büyük zararlar verebilir . Kreşte bir eğitmenin hep gözünün önünde olacak . Gelişimi ona göre olur .

Cocugunu krese ver .bunlara baktirma baska cozumu yok .🤷🏻‍♀️yada bakici tutacaksin sonrada cok sukur param var cocuguma ozel baktiriyorum diyeceksin

O öyleydi, bu böyleydi, eşim kabul etmedi, kaynanam surat yaptı... bunlara kızdık. Sizin kardeşiniz ve yeğeniniz olsa o eşiniz kükrer dururdu ama kendi kardeşi annesi yapınca ıslık çalıp tavana bakıyor. Çok kavga ettim bağırdım çağırdım demeniz bir şey ifade etmiyor, adama ben çocuğum için dünyayı yakarım sen kimsin annen ablan kim demediğiniz için kızdık. Eşimle aram bozulur dediğiniz için kızdık. Ben çocuğum için çalışıyorum, gerekiyorsa geri sat evi krediyi kapat ya da naparsan yap çocuğumun sağlığından önemli mi demediğiniz için kızdık. Ben de anneyim, çocuğunuzun ititlip kakılması hor görülmesi gözümün önüne geldiği için sinirim zıpladı, kocanızı boğasım geldi ama siz zorla görüştürüyor beni diyorsunuz.

Ay çatladım sinirden, buradaki üyeleri de tebrik ediyorum nasıl kibar insanlarsınız güzel güzel yazmışsınız konu sahibine.
Konu sahibi çocuk sizin sizin komşunun değil, kayınvalidem bakarım dedi, koca izin vermedi çocuk sizin sizin horlanıyorsa alıp kreşe vereceksiniz kayınvalide kim, koca kim yahu? Kreşde de itiş kakış olur ama yanlarında öğretmenleri var zorbalığa müsade etmiyorlar bu nedir ya koruyamacağınız çocuğu niye doğurdunuz? Küçücük yavru her gün zorbalığa uğruyor siz de bekliyorsunuz görümce hanım çocuğunu kreşe versin de sizin kız rahat etsin diye inanamıyorum gerçekten!

Ay çatladım sinirden, buradaki üyeleri de tebrik ediyorum nasıl kibar insanlarsınız güzel güzel yazmışsınız konu sahibine.
Konu sahibi çocuk sizin sizin komşunun değil, kayınvalidem bakarım dedi, koca izin vermedi çocuk sizin sizin horlanıyorsa alıp kreşe vereceksiniz kayınvalide kim, koca kim yahu? Kreşde de itiş kakış olur ama yanlarında öğretmenleri var zorbalığa müsade etmiyorlar bu nedir ya koruyamacağınız çocuğu niye doğurdunuz? Küçücük yavru her gün zorbalığa uğruyor siz de bekliyorsunuz görümce hanım çocuğunu kreşe versin de sizin kız rahat etsin diye inanamıyorum gerçekten!
Hergun zorbalıga uğradığını nereden cıkardınız oyle bısey yazmıs mıyım oraya bu nedır ya susuyorum herkes agzına gelenı söylüyor hergun zorbalıga ugrasa tutarmıydım orada anlamaz mıydım sızce arada itiş kakış olmus ıkısıde çocuk sadece yakınlarının tepkısızlıgı benı uzmus yazmısım ne annelıgım kaldı ne hastalıgım kaldı zaten bunlardan sıyırılıp kreş kararı almışım yeter bütün kininizi benim konuma kusmayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X