Görümcem tatilde bize gelmek istiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Inşallah gelmezler, gelirlerse de 2-3 gün kalıp kendilerine başka bir yer ayarlarlar Sourlife Sourlife . Benimde kardeşim Almanya'da yaşıyor, okullar açılmadan oğlumla gezmeye gideceğiz çünkü onlar bu yaz gelemeyecekler. Planım 3-4 gün Almanya, sonrasında 2-3 gün Hollandayi gezmek...kardeşime yakın bir yer tutmayı düşünüyorum, o şekilde söyledim en başında.
Bu nasıl bir inceliktir ki bence kardeş evinde 3,4 gün kalmak çok normal. Keşke herkes sizin kadar düşünceli olsa.

Olay şimdi başlıyor, kıvırma geri vites yok. Küsen küssün bozulan bozulsun gelmeyen gelmesin. Hatta kocanıza mık diyecek fırsat bile vermeyin. Görümceniz gibiler ot gelmiş saman gideceklerden. Her yaz çoluğu çocuğu toplar akraba evine yığılır. Bir sene de başka yere gideyim, çocuğum değişik yerler değişik kültürler görsün, 3-5 müze gezelim demezler. Asla kıymazlar paraya çünkü gizliden ev parası biriktirirler. Siz 1 çocuğa zor yetersiniz ama onlar 4 çocukla gül gibi geçinir çünkü çocuk için para alırlar, devlet okulu ücretsizdir. Kurslar hobiler vs çocuk harçlığıyla bile öder o kadar ucuzdur.

Biri de gelmiş benim yoluma gül seriyorlar diyor. İnsanların hayır diyememesinden, ayıp olur diye çekinmesinden faydalanıyorum demiyor, arkamdan kim bilir neler sayıyorlar demiyor. Alış veriş yapıyormuş eve erzak alıyormuş. En küçüğünden en ucuzundan en kalitesizinden dolduruyorlar getiriyorlar. Kahvaltı ok ama akşam yemekleri benden, hiç uğraşma dışarıda yiyeceğiz demezler veya yardımcı tutalım her gün şöyle bir temizlesin süpürsün toplasın demezler. 3-4 günlük 1 haftalık bir otel pansiyon tutup akrabasını götürmezler. Hasret giderme sadece evlerine gelip yiyip içip yatmakla oluyor sadece. Yaşlısını geçtim genci bile arkadaşlarımla şu ülkeye gideyim şu şehirleri gezeyim demez. Bu sene ben gitmeyeyim uçak biletini alayım da ben davet edeyim diye bir kelime bir cümle yoktur lügatlarında. Size yemin ediyorum ya beni ne güzel ağırladılar seneye de ben davet edeyim demeyi bırak ülkeden ayrılırken daha uçakta biter akrabaları. 12 sene yaşadım, kaç kez aynı uçakla gittim trende vs konuşmalarına şahit oldum, gurbetçi tayfayı biliyorum.

Konu sahibi, kaç kez yazdım bunlar bırak 4 çocukla milletin evinde 1 ay kalmayı kahve içmeye gidemezler. Yok öyle bir dünya oralarda. Mahremiyet nedir çok iyi öğretir yabancılar. Onların mahremiyetine özel hayatlarına saygı var ama size yok. İnşallah bizi susturmak için konuştum söyledim yazmıyorsunudur. Tek olsanız ne haliniz varsa görün derim ama çocuklarınıza yazık. Ben annemin babamın evinde gidip çoluk çocuk 1 ay kalmıyorum. Kendi odam yatağım duruyor. Yine de anneme kıymıyorum, daha gelmeden tatil planı yapıyorum, araba kiralayorum gidiyoruz hep beraber. Kendi ailemi yolcu edip eşimin ailesini misafir ediyoruz. 1 sene oradan kısıp buradan kısıp bu hasret giderme için para biriktiriyorum.
Yok merak etmeyin, gerçekten söyledim. Evet üzerimde kendi kendime yarattığım bir huzursuzluk var söylediğim için ama bir yandan da omuzlarımdan yük kalktı.
Eşime anlattım durumu, hiç yorum yapmadı, ona şaşırdım biraz. Arkamda durdu diyemem ama neden böyle birşey yaptın da demedi, hiç yorum yok :) birşey demeyecek misin diye sordum " ne diyeyim, çözmüşsün sorunu işte" dedi. Ona da ayrı sinir olmadım değil, çünkü beyefendi ben gelmeyin derim diyordu bana. Bildiğiniz gazımı alıyormuş gerçekten.

Olay şimdi başlıyor, kıvırma geri vites yok. Küsen küssün bozulan bozulsun gelmeyen gelmesin. Hatta kocanıza mık diyecek fırsat bile vermeyin. Görümceniz gibiler ot gelmiş saman gideceklerden. Her yaz çoluğu çocuğu toplar akraba evine yığılır. Bir sene de başka yere gideyim, çocuğum değişik yerler değişik kültürler görsün, 3-5 müze gezelim demezler. Asla kıymazlar paraya çünkü gizliden ev parası biriktirirler. Siz 1 çocuğa zor yetersiniz ama onlar 4 çocukla gül gibi geçinir çünkü çocuk için para alırlar, devlet okulu ücretsizdir. Kurslar hobiler vs çocuk harçlığıyla bile öder o kadar ucuzdur.

Biri de gelmiş benim yoluma gül seriyorlar diyor. İnsanların hayır diyememesinden, ayıp olur diye çekinmesinden faydalanıyorum demiyor, arkamdan kim bilir neler sayıyorlar demiyor. Alış veriş yapıyormuş eve erzak alıyormuş. En küçüğünden en ucuzundan en kalitesizinden dolduruyorlar getiriyorlar. Kahvaltı ok ama akşam yemekleri benden, hiç uğraşma dışarıda yiyeceğiz demezler veya yardımcı tutalım her gün şöyle bir temizlesin süpürsün toplasın demezler. 3-4 günlük 1 haftalık bir otel pansiyon tutup akrabasını götürmezler. Hasret giderme sadece evlerine gelip yiyip içip yatmakla oluyor sadece. Yaşlısını geçtim genci bile arkadaşlarımla şu ülkeye gideyim şu şehirleri gezeyim demez. Bu sene ben gitmeyeyim uçak biletini alayım da ben davet edeyim diye bir kelime bir cümle yoktur lügatlarında. Size yemin ediyorum ya beni ne güzel ağırladılar seneye de ben davet edeyim demeyi bırak ülkeden ayrılırken daha uçakta biter akrabaları. 12 sene yaşadım, kaç kez aynı uçakla gittim trende vs konuşmalarına şahit oldum, gurbetçi tayfayı biliyorum.

Konu sahibi, kaç kez yazdım bunlar bırak 4 çocukla milletin evinde 1 ay kalmayı kahve içmeye gidemezler. Yok öyle bir dünya oralarda. Mahremiyet nedir çok iyi öğretir yabancılar. Onların mahremiyetine özel hayatlarına saygı var ama size yok. İnşallah bizi susturmak için konuştum söyledim yazmıyorsunudur. Tek olsanız ne haliniz varsa görün derim ama çocuklarınıza yazık. Ben annemin babamın evinde gidip çoluk çocuk 1 ay kalmıyorum. Kendi odam yatağım duruyor. Yine de anneme kıymıyorum, daha gelmeden tatil planı yapıyorum, araba kiralayorum gidiyoruz hep beraber. Kendi ailemi yolcu edip eşimin ailesini misafir ediyoruz. 1 sene oradan kısıp buradan kısıp bu hasret giderme için para biriktiriyorum.
Ya inanın hasret gidermek değil bizdeki amaç. Eşimle doğru düzgün telefonda bile görüşmezler, beni deseniz dış kapının mandalı. Yani bizi özledikleri için gelmedikleri kesin. Memleket hasreti deseniz, ceplerinde bizim paranın 30 katı değerinde bir para var, istedikleri yerde konaklayabilirler. Tek amaç olayı bedavaya getirmek ve tabi ki bedava çocuk baktırıp gezip tozmak.
Sizi tebrik ediyorum gerçekten, çok düşüncelisiniz.

Merhaba arkadaşlar,
Dert değil belki ama gerçekten beni bunaltan bir durum. Görümcem yurtdışında yaşıyor ve 4 çocuğuyla birlikte her yaz bize gelmek istiyor. Geldiğinde asla elini bir işe sürmüyor. Beni evde bulduğu an, çocuklarını bana bırakıp gezmeye, alışverişe vs.cikiyor.
Ben çalışıyorum, çocuklarımız deseniz anlaşamıyorlar. Ben işteyken çocuklarımı evde bırakırken bile tedirgin oluyorum. Onun çocukları yüzünden.
İki defa geleceğim dedi, ben tabi gelin demedim. Çalışıyorum dedim, tatil planımız var dedim vs.ama boş yere konuşuyorum tabi, geleceğine eminim. Planlarını çoktan yapmış, hatta 1 ay kalırım gibi planları var kafasında.
Gercekten bu rahatlık bana çok fazla geliyor, ben ablama 2 saatliğine giderken bile 10 defa müsait mısın diye soran bir tipim. Eşim deseniz iki arada bir derede kalmış. Bana hak veriyor ama gelmeyin diyemiyor tabi.
Yazımı 10 kişiye yemek yaparak ve onun çocuklarına bakıcılık yaparak geçirmek istemiyorum. Benim çocuklarım da yoruldu okul hayatından, yazın olan tüm vaktimi kendi çocuklarıma ayırmak istiyorum.
Ben ne yapacağım? Var mı bu konuda akıl verebilecek olan?
4 cocuklu birini kimse 1 aylıgına eve istemez.

Yok merak etmeyin, gerçekten söyledim. Evet üzerimde kendi kendime yarattığım bir huzursuzluk var söylediğim için ama bir yandan da omuzlarımdan yük kalktı.
Eşime anlattım durumu, hiç yorum yapmadı, ona şaşırdım biraz. Arkamda durdu diyemem ama neden böyle birşey yaptın da demedi, hiç yorum yok :) birşey demeyecek misin diye sordum " ne diyeyim, çözmüşsün sorunu işte" dedi. Ona da ayrı sinir olmadım değil, çünkü beyefendi ben gelmeyin derim diyordu bana. Bildiğiniz gazımı alıyormuş gerçekten.
Sizden boyle bir hamle beklemiyordu nede olsa kac zamandir cekiyormussunuz simdilik susmus ama ileride onunuze cikarmaz insallah cikarirsada hic egilip bukulmeyin kendinizden emin sekilde verin cevabini kendi evlatlari,yil icinde dogru durust aramayan kardesinden daha mi degersiz

Sizin birkaç yorumunuza denk gelmiştim eşinizle alakalı, ne kadar nazlı bir tip olduğundan bahsediyordunuz. Adamda denge bulma, kriz çözme yetenekleri yok zaten, çözüm insanı olduğu pek söylenemez, neyine şaşırdınız anlamadım.

Sizin birkaç yorumunuza denk gelmiştim eşinizle alakalı, ne kadar nazlı bir tip olduğundan bahsediyordunuz. Adamda denge bulma, kriz çözme yetenekleri yok zaten, çözüm insanı olduğu pek söylenemez, neyine şaşırdınız anlamadım.
Aynen, beni pişmişlemek denge bulmaktan daha kolay nede olsa :) neyse şimdi ona da dolup çocuklarımın tatilini zehir etmeyeyim. Sakinim :)

yemin ederim okurken içim sıkıldı. kendi yetmiyormuş gibi bir de 4 çocuk, hem de bir ay.
umarım söylediğinizi ciddiye alır ve gelmez.

4 çocuk aman Allahınım o evdeki kaosu gözüme geliyor ,yemek pişirmek ve harcanan para ve sonra insanların vefasızlığı değmez

Asalak dediğiniz aile farkındamısınız? Yani dış kapının dış mandalı değil.. herkesin aile yapısı farklıdır fakat yılda bir kez uğramak uzunca vakit geçirmek kötü bir şey olarak görmüyorum kötü düşünüyorsunuz ve kötü görüyorsunuz. tatile gidip de haftalarca kalmakta güzel değil açıkçası insan hasret gidermek için gidiyor daha çok ,sıkıntı orda Zaten amaç deniz kum güneş değil sevdikleriyle sene de bir bi kaç hafta beraber zaman geçirmek aynı zaman da da yük olmamak adına yardımlaşmak :) siz yurt dışında olmadığınız için insanların içinde biriktirdiği hasreti de anlayamıyorsunuz. Oldu ki siz haklısınız ozaman insanlar hayır demesini bilmeli lafım burda rahatsız olanlar için. Yani kimsenin evine yerleşmedik kimsenin evini yemedik. Kimsenin evinde yiyip içip s*çmadık bence yiyip içip s*çanlara bunları söylemek gerekiyor.aslında öyle yapılsa daha mı değerli olur bazıları diye düşünmeye başladım:)
Yaptıginiz alisverisi, aldıgınız tatlıyi yiyip bitirip gidiyorsunuz bu bir lutuf değil... konuda ornek var işte ama anlamamak ışinize geliyor. Ne diyor arkadaş " teyzemler gelir kalirdi biz kardesler tıkıs pıkis yatardik annem hayir diyemez hatta hep hizmet ederdi ama annemden sonra o teyzemi ve çocuklarini gormek istemiyorum" nefret etmis cunku... sizdende nefret etmislerdir de halaniz klasik turk annesi " aman ayip olur,sabredin ,surat asmayin " diyordur çocuklarina... japonyada yeğenim var 18 yasina girdi artik gelip buralari gormeyi düşünüyor gercekten çok ozledim ama onu bile maksimum 3 gun ağirlarim ki bu sene 3 gun bile agirlayamam çocugumun sınavi var.Halaniz gibi annelerin net çizgileri olan çocuklari olduk biz. Çocuklugumuzda misafir o kadar onemliydi ki bir çoğumuz misafir sevmez olduk kuzenlerinizde boyle olacak malesef...

Her aile yapısı farklıdır. Herkes herkeste de rahat etmez mesela benim 4 halam var ama biz hep tek halama gideriz az evvel aşağıda yorum yaptım uzunca anlattım. Kim beni rahat ettiriyorsa orda kalırım ama dolabina alışverişini koyarım bi ekmeğini alırım evini beraber süpürürüm dışarı çıkarım yemeğe götürürüm. Budur yani bence karşılıklı hele bila ki her sene 3 hafta kalıyorsam kapısı hep bana sonuna kadar aileme açıksa .. sadece bana babama anneme yapmaz abilerim evli çoluk çocuk ev curcuna oluyordu tam 3 aile 4 aile bir arada oluyordu ama bizler de değerini bilen insanlarız. O yüzden yakınan kimse yok tam tersine görünce duygulanıyorlar da artık herkes bi işin ucundan tutsa herkes bir gün eve ekmek getirse kimse kimseye böyle
Bide bunu lütuf gibi anlatıyor musunuz? Madem paraniz var gidip otel tutun halaniz otelmi niye sizi memnun etmeye çalışsın? Diğerleri sizi eve sokmuyor çünkü gidip 1 ay evlerinde kalacaksınız çekilir dert değilsiniz.

Son düzenleme:
Her aile yapısı farklıdır. Herkes herkeste de rahat etmez mesela benim 4 halam var ama biz hep tek halama gideriz az evvel aşağıda yorum yaptım uzunca anlattım. Kim beni rahat ettiriyorsa orda kalırım ama dolabina alışverişini koyarım bi ekmeğini alırım evini beraber süpürürüm dışarı çıkarım yemeğe götürürüm. Budur yani bence karşılıklı hele bila ki her sene 3 hafta kalıyorsam kapısı hep bana sonuna kadar aileme açıksa .. sadece bana babama anneme yapmaz abilerim evli çoluk çocuk ev curcuna oluyordu tam 3 aile 4 aile bir arada oluyordu ama bizler de değerini bilen insanlarız. O yüzden yakınan kimse yok tam tersine görünce duygulanıyorlar da artık herkes bi işin ucundan tutsa herkes bir gün eve ekmek getirse kimse kimseye böyle dolmaz
Şaka olmalısınız 🤦🏼‍♀️

Hala cennetlik. Nasıl bir sabır varmış.

Arkadaşlar hepiniz gerildiğinize göre abartmıyormuşum, en azından bu konuda içim rahatladı. Ben "hayır" diyebilen bir insan değilim. Böyle kendi kendimi yer bitiririm genelde. Yani ben karşıdaki insanın bunları düşünebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama düşünemiyor işte. Gelme diyemem malesef, o kısım beni aşar. Bazı arkadaşlar, sen dışarda ye, eve gitme filan yazmış. Aslında bunu yapmak geldi aklıma. Çocuklarımı da alıp çıkarım çeşitli bahanelerle diye. O şekilde de anlamazsa daha ne yapabilirim bilmiyorum.
kendiniz için hayır diyemeyin tabi ama
çocuklarınız için demek zorundasınız bunu unutmayın

kv nize söyleyeceksiniz sonu ne olursa olsun
kim ne derse desin!

ya da çoluk çocuğu toplayıp annenizde kalacaksınız

Evinizde 1 ay kalmalarını kabul edip mi kötü olmak isterseniz yoksa etmeden mi kötü olmak isterseniz?

Bence kabul etmeden kötü olmak en mantıklısı en azından koca 1 ayınız ziyan olmaz.

Emin olun ki her yaz 1 ay evinizde kalmaya gelen misafirle bu yaz olmazsa diğer yaz mutlaka kötü olacaksınız.

Ayrıca ben görümcenizden daha çok eşinize kızdım. Herkes kendi tarafıyla dengeyi kurmak zorunda, kardeşine de açıklamasını eşinizin yapması gerekirdi. Affedersiniz de siz hizmetçi misiniz? Bu kadar insanı nasıl ağırlayacaksınız?

Gerçekten böyle uzun süre yatılı misafiri ben anlayamıyorum hele ki bu devirde (!). İnsanlar ne kadar düşüncesizler ve saygısızlar.

Yukarıda bir arkadaş halasında uzun süre yatılı kaldığını marifet gibi anlatmış. Hala eski kafa anladık, peki ya onun çocukları eşi vs memnunlar mı bakalım sizden? Neden bir otelde kalmak varken insanların evlerine böyle çökerler anlamıyorum diyemeyeceğim çünkü bu tarz insanlar gerçekten ceplerinden bir lira çıkacak diye ödleri kopuyor. Bir de ekmek vs alıyorum yazmış valla benim evimi baştan aşağıya yenilese ben yine de kabul etmem. Ne münasebet ya..

Konu sahibi sanırım kabul etmemişsiniz, telefonda durumu belirtmişsiniz. Sakın geri adım atmayın, eşinize karşı da bu konuda sert olun. Hizmeti siz edeceksiniz eşiniz de arada kalmamış olacak ne güzel valla yok öyle bir dünya..

Son düzenleme:
Her aile yapısı farklıdır. Herkes herkeste de rahat etmez mesela benim 4 halam var ama biz hep tek halama gideriz az evvel aşağıda yorum yaptım uzunca anlattım. Kim beni rahat ettiriyorsa orda kalırım ama dolabina alışverişini koyarım bi ekmeğini alırım evini beraber süpürürüm dışarı çıkarım yemeğe götürürüm. Budur yani bence karşılıklı hele bila ki her sene 3 hafta kalıyorsam kapısı hep bana sonuna kadar aileme açıksa .. sadece bana babama anneme yapmaz abilerim evli çoluk çocuk ev curcuna oluyordu tam 3 aile 4 aile bir arada oluyordu ama bizler de değerini bilen insanlarız. O yüzden yakınan kimse yok tam tersine görünce duygulanıyorlar da artık herkes bi işin ucundan tutsa herkes bir gün eve ekmek getirse kimse kimseye böyle dolmaz
Ay korkunç gerçekten o evdekiler sizden mutlu degil sadece yuzunuze soyleyemiyorlar .
Halaniz memnunsa bile colugu cocugu gelmiyor mu kadinin ne munasebet korkunc.

Gelirseniz evde yokuz derim
Bize anahtarı bırak o zaman canım der ahahs :KK70:konu sahibine o kadar kızdım ki , kendi sınırlarını bile çekemeyecek olgunlukta değil ve çocukları var . Sahası çocuklar misafir çocuklarından rahatsız zorbalık görüyorlar ama anne ayıp olmasın diyeçocuklarının bu durumuna göz yumuyor . Tektatillerinin yarısında sürekli kalabalık ve rahatsız hissediyorlar . İleride tatillerden anlamsızca nefret edecekler . Ya da uyumak gezmek eğlenip dinlenmek yerine anneleriyle sabahtan işe gidip akşama kadar uslu durmak zorunda kaldıklar bi yerde bekleyecekler yetmez gibi akşam da evlerine girmek yerine anneannelerinde geceye kadar kalacaklar anca gece yataklarına . Vallahi size çok kızdım konu sahibi , elin gönlü olsun diye kendi çocuklarınızı arada rezil ediyorsunuz. Benim annemde böyleydi , el delisiydi. Şimdi bayramda bile arayanı yok. Her şeyiyle biz ilgileniyoruz, hasta olunca geçmiş olsun dileyeni bile yok . Yine biz bakıyoruz , tabi içimizde kırgınlıklarla .

Arkadaşlar hepiniz gerildiğinize göre abartmıyormuşum, en azından bu konuda içim rahatladı. Ben "hayır" diyebilen bir insan değilim. Böyle kendi kendimi yer bitiririm genelde. Yani ben karşıdaki insanın bunları düşünebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama düşünemiyor işte. Gelme diyemem malesef, o kısım beni aşar. Bazı arkadaşlar, sen dışarda ye, eve gitme filan yazmış. Aslında bunu yapmak geldi aklıma. Çocuklarımı da alıp çıkarım çeşitli bahanelerle diye. O şekilde de anlamazsa daha ne yapabilirim bilmiyorum.
bahane etmene gerek yok ki cocuklarimla birlikte yalniz beraber yazi gecirmek istiyorum bitti

Arkadaşlar sizi rahatlatacak kadar olmasa da bir miktar hallettim işi.
Benim işlerim yoğun, geri kalan zamanlarda da çocuklarımla ilgilenmek istiyorum, neticede onlarında tek tatili var dedim.
Gelecekseniz şu tarihte 5,6 günlük müsaitliğimiz var dedim. Önce derin bir sessizlik oldu, sonra gelip gelmeyeceğimiz belli değile döndü iş.
Bu saatten sonra ne olur bilmiyorum ama hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu gücü sizlerden aldım :)
Ay ben burada rahatladım , şükür :dondurma:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X