Geline kim bakmak(!) zorunda?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu ara herkes pohpohlanmayinca seviyeden vurur oldu.

Eşinizle alakali konunuz varsa acin dinleyelim, gerekirse arka cikalim gerekirse yanlışınızı soyleyelim. Ama acik acik hic de kirici olmadan soyledim, bu konunun hicbir yerinde yoksunuz niye kendinize dert edindiniz diyenleri x seviyesizlikle itham edemezsiniz.

Seviyesizlik cok baska bir mesele ama siz de had bilmiyorsunuz bahsi gecen deccalin yeryuzundeki kulu ve elcisi gelin buraya gelse mesela acik acik "sanane eş benim, kaynana benim ister paralarini yerim ister yemem sanane hadsiz" dese hakli olacak, cunku neden, siz dis kapinin mandalisiniz.
Üst üste alıntı yapmak zorunda değilsiniz. "Size ne" benim dert ettiğim şeyden o halde?

Bu ara herkes pohpohlanmayinca seviyeden vurur oldu.

Eşinizle alakali konunuz varsa acin dinleyelim, gerekirse arka cikalim gerekirse yanlışınızı soyleyelim. Ama acik acik hic de kirici olmadan soyledim, bu konunun hicbir yerinde yoksunuz niye kendinize dert edindiniz diyenleri de seviyesizlikle itham edemezsiniz.

Seviyesizlik cok baska bir mesele ama siz de had bilmiyorsunuz bahsi gecen deccalin yeryuzundeki kulu ve elcisi gelin buraya gelse mesela acik acik "sanane eş benim, kaynana benim ister paralarini yerim ister yemem sanane hadsiz" dese hakli olacak, cunku neden, siz dis kapinin mandalisiniz.

😄😄 yorumunun ağzını yirim 😬

Gelin 4 senelik fakülte mezunu. Güzel de bir mesleği var. Lakin birkaç ay çalışıp hamile kalıp "Ben artık çocuğuma bakmak istiyorum." diyerek işi bıraktı ve çocuk doğdu doğalı evde. Çocuk 3 yaşına geldi ve iş hayatına dönmeyi asla düşünmüyor. Kuzenim tek maaşla evi geçindirmeye çalışıyor.
Bu kısımdaki vurgunuz,konuya giriş yeriniz takıldığınızı gösteriyor.Çalışıp çalışmaması sizi de kimseyi de alakadar etmez. Çalışsa da çalışmasa da evlilik sorumluluğun başkasına yüklenmesi demek değildir. Bu kısma sadece bu kısma odaklanın.Bana göre de eğitim almış,mesleği var ve mesleğini yapmalı.
Ama kendi tercihi bu yönde olmuş.Sizi ilgilendiren kısım teyzenize muamelesi ise -ki haklısınız- ama teyzeniz ve kuzeniniz alıştırmış derim. Fırsat versen herkes herkesi yolar bu devirde.

Merhaba güzel hanımlar.
Bizim şu anki derdimiz teyzemin geliniyle alakalı. Gelin 4 senelik fakülte mezunu. Güzel de bir mesleği var. Lakin birkaç ay çalışıp hamile kalıp "Ben artık çocuğuma bakmak istiyorum." diyerek işi bıraktı ve çocuk doğdu doğalı evde. Çocuk 3 yaşına geldi ve iş hayatına dönmeyi asla düşünmüyor. Kuzenim tek maaşla evi geçindirmeye çalışıyor. Bu arada okulda kalma kredi borçları filan hep evlilik içinde ödendi. Neyse gelgelelim yengemizin bence hastalıklı bir düşüncesi var: Eşim evin giderlerini karşılamak zorunda. Eğer eşim karşılayamıyorsa onun annesi ve babası bizi finanse etmek zorunda... Mesela evlendi evleneli kiralarını teyzem karşılıyor. Dün teyzem kirasının tamamını gönderememiş biraz sıkışık olduğu için. Gelinimiz teyzemi arayıp açmış ağzını yummuş gözünü "Tek başına eşim nasıl bizi geçindirecek, siz bizi hiç düşünmüyor musunuz? Benim çevremdeki bütün gelinleri kayinpederi finanse ediyor, siz de bakmak zorundasınız." minvalinde konuşmuş. Teyzemler de öyle cok varlıklı insanlar değiller ve evde başka çocuklar da var ama onlara para akıtılmıyor. Benim şimdi merak ettiğim şey şu: Bu üniversite mezunu çalışmayan gelinleri geçindiren çevre hangi çevre? O çevreyi siz hiç gördünüz mü? Bizim çevremiz mi sıkıntılı? Bilmediğim bir şey varsa ufkumu açayım? Bizde kadınların ayakları üstünde durması elzemdir. Gelinimizle birlikte hiç bilmediğimiz bir şeyle karşı karşıyayız. Teyzem sakinleştirici ile ayakta duruyor şu anda. Herkes çok gergin ailede. Bana bir şeyler söyleyin hanımlar.
Şaşkınlık işinde okudum. Biz de kimseye yük olmayalım derdindeyiz. Allah iyilik versin gelininize. Biraz da akıl izan🙏

Malesef bizim ailemizde var. Eger kuzenlerim kardesim eve yeteri kadar destek olamiyorsa hemen ailelerimiz devreye giriyor ve gelinler cocuklarini birakip yuvalari dagilmasin diye hemen el atıyorlar. Misal babam kardesim asgari ucretle calistigi icin dugunu yapti takilari aldi evini tuttu esyalarini aldi. Kardesim bir kismini odedo geri kalani annem ve babam halletti benim maddi durumum daha iyi oldugu icin bende arada el atiyorum. Ama gondermedigimiz zamanlarda gelinden boyle seyler duymadik. Belli sure oda evde oturdu calismayacagim dedi. Tabiki nasil istersen. Disarda degilde evinizde kahve icersiniz. Caniniz birsey ister disardan siparis vermek yerine evde yaparsiniz daha mantikli dedim. Bes sene calismadi bebegide oldu. Annesine birakip ise basladi 😀. Yani o aileler malesef biziz. Mecburen oluyor bazi durumlar
Mecburen falan değil kimse kusura bakmasın. Erkek evi gecindiremiyorsa eşi de çalışacak. Çalışmıyorsa elindeki ile çekip çevirmeyi öğrenecek. Evlenmeyi bilen insanlar tek başına geçinmeyi de bilsin bir zahmet. Siz para vermezseniz mecbur daha önce ise başlayacaktı ya da kardeşiniz daha iyi bir işe bakacaktı vs vs

Merhaba güzel hanımlar.
Bizim şu anki derdimiz teyzemin geliniyle alakalı. Gelin 4 senelik fakülte mezunu. Güzel de bir mesleği var. Lakin birkaç ay çalışıp hamile kalıp "Ben artık çocuğuma bakmak istiyorum." diyerek işi bıraktı ve çocuk doğdu doğalı evde. Çocuk 3 yaşına geldi ve iş hayatına dönmeyi asla düşünmüyor. Kuzenim tek maaşla evi geçindirmeye çalışıyor. Bu arada okulda kalma kredi borçları filan hep evlilik içinde ödendi. Neyse gelgelelim yengemizin bence hastalıklı bir düşüncesi var: Eşim evin giderlerini karşılamak zorunda. Eğer eşim karşılayamıyorsa onun annesi ve babası bizi finanse etmek zorunda... Mesela evlendi evleneli kiralarını teyzem karşılıyor. Dün teyzem kirasının tamamını gönderememiş biraz sıkışık olduğu için. Gelinimiz teyzemi arayıp açmış ağzını yummuş gözünü "Tek başına eşim nasıl bizi geçindirecek, siz bizi hiç düşünmüyor musunuz? Benim çevremdeki bütün gelinleri kayinpederi finanse ediyor, siz de bakmak zorundasınız." minvalinde konuşmuş. Teyzemler de öyle cok varlıklı insanlar değiller ve evde başka çocuklar da var ama onlara para akıtılmıyor. Benim şimdi merak ettiğim şey şu: Bu üniversite mezunu çalışmayan gelinleri geçindiren çevre hangi çevre? O çevreyi siz hiç gördünüz mü? Bizim çevremiz mi sıkıntılı? Bilmediğim bir şey varsa ufkumu açayım? Bizde kadınların ayakları üstünde durması elzemdir. Gelinimizle birlikte hiç bilmediğimiz bir şeyle karşı karşıyayız. Teyzem sakinleştirici ile ayakta duruyor şu anda. Herkes çok gergin ailede. Bana bir şeyler söyleyin hanımlar.
En baştan o kirayı odemeyecekti. Gerekirse surunsunler.

Onun çalışıp çalışmadığı bana dert olmadı, Onun teyzemi arayıp hakaret etmesi, konunun teyzemle alakalı olan kısmı rahatsiz etti daha çok ama anlayabileceginizi düşünmüyorum şu an.

E arayıp sende ağzına geleni saydın mı, aaa pardon yoksa gelip burada mı yaptın delikanlılığını 🤨

Benimde eşimin teyzesi aileye çok karışır herkese özellikle kv kp i yönetir benim evlilik sürecimde hiç bir şeye elini sürmediler ne eşya ne bişey kendimiz yaptık herşeyi siz akıllsınız eşyalarınızı aldınız düğününüzü yaptınız evde alırısınız araba da alırısınız deyip bir faydaları olmadı teyzesi de sağolsun kv me onu yapma bunu etme eski püskü şeyleri koymuşlar hep bohçama filan bunları teyzesi hazırladığı için söylüyorum.
Kendi oğlu evlenirken altlarındaki arabayı verdiler benim iki katım altın yapıldı pamuklara sarıldı yani tüm aile tatrafından oda çalışıyordu işten ayrıldı evlendiği ilk haftadan itibaren arayıp arayıp para istemeler vs.
Ama bi görseniz sanki bir tanrıça edası ile tapılıyor kendisine herşey onu memnun etmek için bizimkiler da dahil övmeler etmeler gözünün içine bakmalar.
bu kız geldikten sonra da teyzesiyle eniştesi sürekli benle uğraşmaya başladılar her karşılaştığımızda beni aşağı çekecek söylemler vs beni dışlamaya çalışmalar bi hareketler sebebi ne anlamıyorum.
velhasılkelam kendi yağında kavrulandansa böyle insanlar el üstünde tutuluyo.

O sessiz kalıyor, hır çıkarmıyor ama "Çocuğumuzu annesi büyütsün." diyor sadece. Bu da gelini destekler nitelikte...
Kendisi de evi geçindirsin o zaman. Sanki annesi zorla evlendirmiş de kirasını annesi ödeyecek. Kendi giderlerinden kısıp da geçinsinler.
Gelinin kredi borcunu da kendi ailesi ödesin. Eski borcundan damada ne?

Merhaba güzel hanımlar.
Peki bunlardan size ne?

Gelinin düşüncesi şuymuş: Kocanın evi olmak zorundaymış ki halihazırda 3 ev ve 3 çocuk var (birinde teyzem oturuyor). Yani eş kişisine "miras" olarak 1 ev düşme ihtimali var. Eeee o zaman o ev onların olmalıymış simdiden. Onların olmuyorsa kayinpederi oturdukları herhangi bir evin kirasini karşılamak zorundaymış. Bunlar 70 binlik bir eve otursa artık ne olacak bilmiyorum. Onu da eksiksiz teyzem karşılayacak bu durumda sanırım. Ölmeden aileden miras beklemek de bir garip geliyor bana. Ha yapan vardır, saygım var ama o adam belki evi barkı satıp savıp başka bir şekilde kullanacak öz varlığını. Baştan sona yanlışlar silsilesi var gibi geliyor bu işte bana.

Öyle gelini ne ararım ne sorarım bok yesin ahırda yaşasın
Asli sorumlu kocadır lakin gelinin bu saygısızlığı onu benim için hedef tahtasına koyar
Herkes haddini hududunu bilecek, teyzen oğluna yardım etmek istiyorsa oğluyla muhatap olacak gelinle yüz göz olmayacak
Şu saatten sonra bu hadsizliğin cevabını vermezse ömrü boyu ezilir
Ezilmeyi bırak diğer çocuklarının hakkına giriyor, onlara haksızlık ediyor
Herkesin malı mülkü kendinedir, ben hayattayken kimseye düşmez hesaplamak, benden sonra evlatlarım var yine geline düşmez.
Kısaca şöyle diyeyim saçlarımı elime doladığım gibi kafasını duvara sürtüp kıvılcım çıkartırım kimse elimden alamaz bu ne saygısızlıktır yahu az edep arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X