Geline kim bakmak(!) zorunda?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şey, eğer zatialileriniz izin verirse kendisi anne yarım olur, derdiyle dertlenir sevinciyle gülerim de... Peki ben size sorayım, bu şekilde düşünen biriyseniz buradaki konulardan size ne?
Haklisinız ne yapalim.bos vakit belası ama o kadar da boş değil yani teyzemin gelinini dert edecek kadar

Eklentiler

• Screenshot_2024-08-02-15-30-00-818_org.telegram.messenger.jpg
    Screenshot_2024-08-02-15-30-00-818_org.telegram.messenger.jpg
    80,5 KB · Görüntüleme: 43
Teyzen seni stres topu olarak kullanıyor sana dert yanacak aynısını yine yapacak yani. Bir kere teyzem de düğüne giderken yanına altını almayı unutmuş gelininin evindeymiş. Altın oğluna takıldı bu arada. Demiş evdekilerden ver de ben sana evdekini veririm gelin vermemiş. Benim annem olsa direkt bu takı sizin borcunuz o zaman ben de takmıyorum derdi ama o demedi döndü altını almaya eve. Sonra gelip bize şikayet ediyor. Ben artık teyzeme dedim bana gelinini şikayet etme dinlemek istemiyorum diye. Boşuna kendime negatiflik yükleyemem valla

Merhaba güzel hanımlar.
Bizim şu anki derdimiz teyzemin geliniyle alakalı. Gelin 4 senelik fakülte mezunu. Güzel de bir mesleği var. Lakin birkaç ay çalışıp hamile kalıp "Ben artık çocuğuma bakmak istiyorum." diyerek işi bıraktı ve çocuk doğdu doğalı evde. Çocuk 3 yaşına geldi ve iş hayatına dönmeyi asla düşünmüyor. Kuzenim tek maaşla evi geçindirmeye çalışıyor. Bu arada okulda kalma kredi borçları filan hep evlilik içinde ödendi. Neyse gelgelelim yengemizin bence hastalıklı bir düşüncesi var: Eşim evin giderlerini karşılamak zorunda. Eğer eşim karşılayamıyorsa onun annesi ve babası bizi finanse etmek zorunda... Mesela evlendi evleneli kiralarını teyzem karşılıyor. Dün teyzem kirasının tamamını gönderememiş biraz sıkışık olduğu için. Gelinimiz teyzemi arayıp açmış ağzını yummuş gözünü "Tek başına eşim nasıl bizi geçindirecek, siz bizi hiç düşünmüyor musunuz? Benim çevremdeki bütün gelinleri kayinpederi finanse ediyor, siz de bakmak zorundasınız." minvalinde konuşmuş. Teyzemler de öyle cok varlıklı insanlar değiller ve evde başka çocuklar da var ama onlara para akıtılmıyor. Benim şimdi merak ettiğim şey şu: Bu üniversite mezunu çalışmayan gelinleri geçindiren çevre hangi çevre? O çevreyi siz hiç gördünüz mü? Bizim çevremiz mi sıkıntılı? Bilmediğim bir şey varsa ufkumu açayım? Bizde kadınların ayakları üstünde durması elzemdir. Gelinimizle birlikte hiç bilmediğimiz bir şeyle karşı karşıyayız. Teyzem sakinleştirici ile ayakta duruyor şu anda. Herkes çok gergin ailede. Bana bir şeyler söyleyin hanımlar.
Gelinin kimin geçindirmesi gerektiği belli
Çalışmiyorsa kocası geçindirir
Geçindiremiyor eşini ailesine car car etmesine izin veriyorsa bu konuda yine eşi ilgilendirir, kısacası aileyi ilgilendirir
Sizi değil.
Burda gelip konu açmanızı anlamadım
Konudaki gelinmisiniz yada? Nabızmı yokluyorsunuz?

O sessiz kalıyor, hır çıkarmıyor ama "Çocuğumuzu annesi büyütsün." diyor sadece. Bu da gelini destekler nitelikte...
Fazla yüz verip şımartılmış, kimse kimsenin bir şeyini ödemek zorunda değil. Evlenen insan kendisi düşünecek evini, geçimini.
Fazla muhatap olmayın, para da göndermeyin, ha çok isterse bir aycık kirasını ailesi gönderiversin de görün bakalım..

Merhaba güzel hanımlar.
Bizim şu anki derdimiz teyzemin geliniyle alakalı. Gelin 4 senelik fakülte mezunu. Güzel de bir mesleği var. Lakin birkaç ay çalışıp hamile kalıp "Ben artık çocuğuma bakmak istiyorum." diyerek işi bıraktı ve çocuk doğdu doğalı evde. Çocuk 3 yaşına geldi ve iş hayatına dönmeyi asla düşünmüyor. Kuzenim tek maaşla evi geçindirmeye çalışıyor. Bu arada okulda kalma kredi borçları filan hep evlilik içinde ödendi. Neyse gelgelelim yengemizin bence hastalıklı bir düşüncesi var: Eşim evin giderlerini karşılamak zorunda. Eğer eşim karşılayamıyorsa onun annesi ve babası bizi finanse etmek zorunda... Mesela evlendi evleneli kiralarını teyzem karşılıyor. Dün teyzem kirasının tamamını gönderememiş biraz sıkışık olduğu için. Gelinimiz teyzemi arayıp açmış ağzını yummuş gözünü "Tek başına eşim nasıl bizi geçindirecek, siz bizi hiç düşünmüyor musunuz? Benim çevremdeki bütün gelinleri kayinpederi finanse ediyor, siz de bakmak zorundasınız." minvalinde konuşmuş. Teyzemler de öyle cok varlıklı insanlar değiller ve evde başka çocuklar da var ama onlara para akıtılmıyor. Benim şimdi merak ettiğim şey şu: Bu üniversite mezunu çalışmayan gelinleri geçindiren çevre hangi çevre? O çevreyi siz hiç gördünüz mü? Bizim çevremiz mi sıkıntılı? Bilmediğim bir şey varsa ufkumu açayım? Bizde kadınların ayakları üstünde durması elzemdir. Gelinimizle birlikte hiç bilmediğimiz bir şeyle karşı karşıyayız. Teyzem sakinleştirici ile ayakta duruyor şu anda. Herkes çok gergin ailede. Bana bir şeyler söyleyin hanımlar.
Kadın çalışmak istemese de bu kocası ile onun problemi kimse kimseyi finanse etmek zorunda değilim...Abim ve ben ailemizi gecindiriyoruz kendi ailelerimiz olmasına rağmen buna ne diyeceksiniz kazık kadar evlenmiş adamı kimse finanse etmek zorunda değil

Merhaba güzel hanımlar.
Gelin hanım cok uyanık kimse evlendirmis oğluna kızına bakmak zorunda değil kaldı ki bekar bile olsa bir yaştan sonra yine bakmak zorunda değil. Teyzeniz en başta kira ödeyerek hatayı yapmış zaten . Artık ödemesin kuserse de bunun için kussun. Ya çalışacak yada eşinin getirdiği ile geçinecek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X