Gebelik öncesinde ve gebelik sürecinde yaşadıklarımı paylaşmak isterim belki bir faydam dokunur.

48.gun kontrole gittik kalça usg yapıldı kusmalar için karin usg yapıldı

Herhangi bir şey çıkmadı ultrasonda doktor dört aya kadar böyle olabilir dedi yemekten sonra hemen yatırma dik pozisyon al dedi
Bir gaz masajı verdi daha şimdi akranlarıyla aynı kiloya gelmiş doğumda üç 250’ye ortalama kabul ediyoruz dedi dilinin üstü pamukçuk gibi oluyor Karbonatlı suya temiz tülbent batır dilinin üstüne sil dedi kusmalar için reflü yatağı kullanın dedi şu anda menenjit vakaları çoğalmış menenjit aşısı önerdi özel bir aşı ona yaptırdık
ikinci ayında altı tane aşı olacakmış biri de buymuş onun için şimdiden yaptırmamızı istedi rota virüsü aşısını da önerdi verem aşısının olduğu gün o aşıda yapılacak sağlık ocağında

2.ayinda rota virüs aşısı (özel) ağızdan yapıldı
Sağlık ocağında koldan verem aşısı, 2 bacaktan karma aşıları yapıldı.
Aşırı derece ağladı. 3 gün yıkanmayacak çocuk. Ağrı yaptıkça 6 saatte bir olarak 1 cay kaşığı calpol bebek verilecek.

Bu aşıların zor olduğunu bildiğim için tam 2.aya girdiği gün emzik verdim ilk önce wee baby denerim damaklı bir emzikli çok çekemedi oğürdu baya.
Hemen ardından philips avent soft emzik aldım onu tutturmaya çalışıyorum. Sancılanıyor belli.
Verem aşısının üstüne pamuk bile değmeyecek kanarsa vb ellenmeyecek,
3 ay sonra kabuk olabilirmiş
Tam 1 ay sonra tekrar kontrole gidilecek sağlık ocağı için.

Kızlar bebekler kusarken kafasını yana kendi çevirir diyorlar ya Allah aşkına inanmayın ve dikkatli olun. Sabahtan beri 2 kere kustu çocuğum, yanında ben vardım. Uyuttum reflü yatağına koydum. Duz koydum kafası soldaydi, kendi kafasını sağa sola çeviriyor. Duz yatmış o anda kusma geldi demek ki kusmugunu yuttu zor kucakladım çevirdim o kadar çok ogurdu ki size anlatamam.
Belki tecrübe etmemissinizdir ve insallah etmezsiniz ama lütfen aklınızda olsun.
Sürekli kusan bebekliler bilir ama bilmeyen Allah esirgesin aklınızda olsun.

#bebeklerdekusma

4.aya kadar düzenli olarak kan ilacı ve vitamin takviyesi alacağım.

Uykular 2.aydan itibaren düzene girecek demişlerdi bir günü diğerini tutmuyor.
Gece uykuya aşırı zor daliyor 3-3,5 veya en çok 4 saat uyudu kalkınca emiyor sonra yine 2 saatte bir kalkmaya devam ediyor.

Gece uykuya dalması için ya kucağa alıp yürüyoruz ya pis pis diyorum yarım saat kadar ya beyaz gürültü açıyorum ya da uyuyana kadar emziriyorum.
Asi zamanı ve sonraki huzursuz bir günde ayağımda salladım çaresiz kaldım.

Dışarıdayken, evde misafir varken asla uymuyor sakinleşmiyor sürekli emmek istiyor memeden indirdiğim an çok ağlıyor çok emince de çok fazla kusuyor.

Gece önceden her kalkışta bez değiştiriyordum şimdi o kalkışların birinde çis kaka olmuyor değiştirmiyorum.

O kadar güç daliyor ki uykuya emzik demedim 4 tane aldım (2 tane wee baby 2 tane Philip avent) hiç birini almadı midesi bulanıyor.

Özellikle emzik verdiğimde kusuyor burundan kusmalar kesildi ama kusmalar devam.

3.defadir nurse Harvey’s gaz damlası alıyorum sabah akşam 20ser damla veriyorum iyi geldiğini gözlemledim.

Burnundan kusmalara çözümü burunu aspiratörle çekmekte buldum düzenli yapıyorum

Dvit kullanınca kesinlikle uykusu açılıyor.

Her gün azda olsa kimyonlu su içiyorum.

Rezene içiyorum çocuğu sakinleştirir mi çözemedim ama benim bagirsaklarimi çalıştırıyor.

Sayfamda bir anket yapmıştım hatırlarsanız doğumdan kaç ay sonra kendi kilonuza döndünüz diye çoğunluk ilk 3 ay demişti benimde çok az kaldı kilom ama her gün değişkenlik gösteriyor.

Canım aşırı tatlı istiyor gebelikte serbest t4 çok sıkıntılıydı doğumdan 3 ay sonra gel demişti ona gidince insülin direncime de baktıracağım (eskiden çok yüksekti)

Ara ara akıntı oluyor sizlerde de oluyor mu?

İlk 40 gün çok kötü kokuyordum. Ter kokusu geliyordu burnuma resmen o bitti gibi diyebilirim eski halime döndüm. Ama yine terliyorum.

Kilo eskiye dönse de eski kıyafetler olmuyor lastikli olanları giyebiliyorum ama mide ve karin var.

Göğüs ucu için 3.defadir lansinoh alıyorum 1 kere kullanınca yetiriyor derler ama yetmiyor acı ağrı yapıyor arada bir zeytinyağı sürüyorum

Kaşının ortasında ve gözünün kenarında pul pul bir görüntü vardı doktora sordum nemlendirici kullanabilirsin dedi elimde Mustela vardı onu kullandım ve geçti

Sürekli tükürdüğünü yutuyor gibi boğuluyor veya tıkanıyor ve özellikle uyurken nefes alırken bir anda irkilerek uyanıyor derin nefes alıyor sesli nefes alıyor Moro refleksi gibi düşünebilirsiniz çırpınarak kalkıyor gibi bunu doktora soracağım

Bu arada çocuklar belli bir aya kadar sadece burundan nefes alabilir onun için nefes alamazsa ağızdan burundan kusarlar bu nedenle sürekli burnunu açık tutmak gerekir ki nefes alamayıp boğulma tehlikesi olmasın diye

Dilinde sürekli pamukçuk oluyor doktoru temiz ince bir tülbenti bir su bardağı suya bir çay kaşığı karbonat karıştırın dilini temizleyin dedi ancak çocuk çok mide bulantısı yaşıyor siz bunu nasıl hallediyorsunuz

Bu arada sakın sargı bezi ile yapmayın ben bir fenomen de görmüştüm o şekilde yaptım çocuğun Dudağının kenarında su toplaması gibi bir şey oldu

Tırnaklarını nasıl kesiyorsunuz ben ilk önce Törpü aldım asla izin vermiyor uyurken de rahatsız oluyor diye tırnak makası aldım uyanıkken zaten kullanamıyorum devamlı ellerini çekiyor uyurken yaparken çok ağladı baktım kan falan yok dipten de kesmek yok ama korktu herhalde bu durum beni çok zorluyor çözüm bulamıyorum

Bebeği bez takarken ilk önce kakaları dışarı çıkıyordu sonra bezi kullanmayı öğrendim
Öncelikle yanlardaki firfir görüntüsü varya onları açıyoruz dışarı doğru, içeride bir bariyer göreceksiniz onları birbirinden ayırıyoruz.
Bariyer popodaki kakayi tutuyor o fırfırlı yer ise dışarı çıkmasını engelliyor.

Olur da bez stok yaparsanız ve küçüldü ise nasıl yapacağınızı da size söyleyeyim, dışarıdaki firfir dediğimiz yer kalıyor içeriğe başka bir bariyerden bahsetmiştim onu nazikçe çekip çıkarıyorsunuz, böylelikle bez küçüldü ziyan oldu derdi olmuyor. Yalnız kullanırken dikkat edin o bariyer olmadığı için kaka dışarı çıkabilir.

Bazı bebeklerin bacakları kalın oluyor onlara ne şekilde bez alıyorsunuz? Bir numara büyüğü öneriliyor örneğin çocuk 4 kilo ama bacaklar iri ise ya da göbek veya popo 1 numara bez uygun olsa bile 2 no bez almanız öneriliyor.

Bexsero menenjit aşısı vuruldu 2 ay 20 günlükken ateş yapar demişti doktoru gerçekten yaptı. Aşıdan 1 saat önce ağrı kesici vermiştim 6 saat ara ile tekrarladım, gece 37.5 a kadar çıktı ateşi. 1 gün yıkanmayacak bebek

Hepsini baştan sona okudum helal olsun her detayı yazmışsınız Allah kolaylık versin
Sağ olun Allah hepimize kolaylık versin insallah evet yazıyorum ben tecrubesizdim tecrübe ettim onun için yazıyorum ki başka arkadaşlar faydalansın soru işaretlerini bir nebze gidersinler diye gözlerinize kuvvet okuduğunuza sevindim

84-85 günlükken normalde tek meme ile doyarken diğer memeye de geçmek istiyor ağlıyor 2 gündür beslak kullanmıştım
Onun dışında 2 ayak baş tırnaklarında batık oldu. Çok huzursuz ağrısı var 2 gündür, uykuları kaliteli değil gaz ilacı kullanıyoruz gazi yok ama sancısı var ayaktan vuruyor olabilir
Farklı uyaranlar olabilir diye takipteyim.
Şu an 86.gununun sabaha karşısı normalde gece uyanınca tek meme veriyordum yatıyordu bu gece 3 kere kalktı 2 defa iki memeyi de emmek istedi. Birini emiyor uykuya daliyor yerine yatıyorum ağlıyor anında ve diğer memeye alıyorum. Meme istefigni ağzını sapirdatiyor diyebilirim öyle anlıyorum zaten.
Tırnakları için krem kullanıyoruz geçtiğinde çift meme devam ediyorsa doymadigini ya da sütun yetmediğini anlayıp doktoru ile iletişim kuracağım.

Bebeğimin aylık muayenesine gittiğimizde kafasında sanki Konak olabileceğini kabuklanma fark ettiğimi söyledim doktor başlayacak gibi dedi ince bir tabaka vardı çünkü zeytinyağı sür dedi. Sürdüm pamukla banyo yaptırdım hafiften taradım. Çok bekletmedim hafif hafif döküldü yine yapacağım.

Ayak baş tırnaklarında resmen batık oluştu. Doktora yazdım hemen bir ilaç önerdi.
Hep altına çoraplı pijama diyim ya da pantolon (bol olanlardan) giydiriyordum. Meğer kucağa aldıkça ayak uçlarındaki kumaş tırnaklarına geliyormuş ve çok fazla çocukta bu durum oluyormuş.
Çorapsız pantolon giydirmeye başladım. Çoraplarını da çıkardım aklınızda olsun dizlerinde.

Bu arada o tırnaklara masaj yapmak gerekiyor. Bende de batık var sürece çok hakimim etin yanına masaj yaparken gözlerimle gördüm zonklama var diyoruz ya bizler resmen zonkluyordu atıyordu tırnağının batan yerindeki et kısmı kim bilir nasıl acı verir çocuk canına. Çok üzgünüm inanın

Dün zor bir gün geçirdi akşam hava alsın diye yürüyüşe çıkardım.
Geçen gün sabah ezaninda uyandı dikkat ettim ezan sesinden çok korktu ağlamaya başladı hoca ara verdikçe susuyor başladıkça ağlıyor o ara emiyordu sakinleştirdim. Dun akşam mizildanmaya başlayınca eve yürüdük o arada yatsı ezani başladı o kadar korktu ki ağlamaktan öğurmeye başladı. Kustu çok fazla miktarda kusarken pusette ve kafası sola doğruydu birden kafasını düz çevirdi ağzının içi kusmuk oldu dolu halde düşünün. Zor çıkardık hemen sırtını çevirdik vurduk. Kriz ağlaması yaşıyor ama burnu tıkalı olunca da bebekler kusar ya öyle sandım eve daha mesafe vardı camiye girdim burnunu çekmem gerekiyordu yine eve gelene kadar ağladı.

Cami yatak odasına yakın cam açık yatıyoruz onun için sabah ezanini duyuyor. Salon tarafına cami çok uzak ve klima çalıştırdığım için camlar kapalı dışardan çok ses almıyor ama dikkat ettim gün içinde yüksek ses alınca bu kadar korkmuyor karanlık zamanlarda korkuyor.

Herkese merhaba,
0-3 ay bebeğim var. Tecrübe ettiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var.
İsterim ki sizler de tecrübelerinizi yazın ihtiyacı olan arkadaşlarımız faydalansın bilmeden tecrübe ile öğrenip zorlanmak yerine faydamız olsun

Ağzında süt kalması (emerken uyuyup ağızda biriktirme)
Kusarken yutması (kafayı cevirememe)
Tırnaklarıyla yüzünü çizmesi

Bebekleri kaldırırken kucaklarken boyun ve kalça desteğiyle kaldırmamız gerekiyor ilk beş ay bu şekilde ilerlemeli

Uzmanlar haftada bir kere saçları şampuanlayın diyorlar ama o zaman da konak oluşumu oluyor ben olan konağına zeytinyagi sürüp biraz bekletip öyle yıkadım bu şekilde saçları dökülüyor konakla birlikte
Pamukla sürdüm zeytinyağını

Örtüyü yüzüne çekebilir

Burnu dolu ise ağızdan burundan kusabilir

Bir tek burundan nefes alıyorlar burnu tikaliysa bogulabilir

Asla çocuğun yüzüne üflemeyin

Burnunu tutmayın tikamayin bebekler sadece burundan nefes alır

Süt çok tazyikli geliyorsa tıkanabilir

Yenidoğan süresinde gece ve gündüz 2 saatte bir emmesi gerekir

Bez altında çok kalırsa ciddi pişikler oluşturabilir

Çoraplı (patikli) pantolon giyiyorsa kucağa aldıkça yukarı kayacağı için tırnaklarına baskı yapıp tırnak batığı oluşabilir

Nebe suresi hakkında bilginiz var mı bilmiyorum benim çocuğum uykuya dalarken çok zorlanıyor. İnternette uyku ile ilgili arama yaparken denk geldim çocukları uyutan dua diye açtım gerçekten benim bebeğimi rahatlattı isterseniz sizlerde deneyin insalah faydalı olur

Bebeğimin ayak tırnağında anlam vermediğim batıklar oluştu genelde oluyormuş çorap ve çoraplı pantolon giydirdiğimiz için.
Doktoru ilaç yazdı merhem, onu kullanıyorum ve kantaron yağı ile masaj yapıyorum tırnağını kesmiyorum uzadıkça rahatlar insallah

Kulaklarının arkaları mantar oluyormuş bebeklerin, yeni doğduğu zaman doktor mantar ilacı verip anlatmıştı anlam verememiştim istediğiniz kadar kurutun yine oluyor

Her ay hem doktor hem sağlık ocağı kontrolü oluyor. 3.ay sağlık ocağı kontrolünde boy kilo baş çevresi bakıldı. 2.ay kontrolünde hem aşıları vurulmuştu hem özel aşıları yapılmıştı.
4.ay yine aşı yapılacak.
Ben ay ortasında doktora ay başında sağlık ocağına götürüyorum.
İnternete persentil değeri yazıp değerleri girin akranları ile boy kilo durumunu kontrol edebilirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…