EVLİLİKTE PARA MEVZUSU

Çalışmayan hanımlar için kocaları bir kart çıkarıp her ay maaş gibi yeterli bir miktarı o karta göndermeli, böylelikle kadın da "bana para ver" lafını söylemekten kurtulmalı. Sizin eşiniz hem size kart vermemiş, hem cebinize azcık para bile koymuyor. Üstüne bir de kendi ailesi için kesenin ağzını açtıkça açıyor. Ee bu adam sizi nasıl seviyor o halde? Yani düşünüyorum eşim benden sakınsa da ailesine bol bol verse beni sevdiğini asla düşünmezdim ve burnundan getirirdim ya değişirdi ya da boşanırdık. Böyle hayat geçmez ki.. hem evlisiniz hem ailenizden harçlık alıyorsunuz. E aileniz demiyor mu kızım senin bu evi arabası memuriyeti olan kocan sana zırnık koklatmıyor mu diye? Aileniz nasıl farkında değil ya da farkında ama gözünüzü kapamanızı mı istiyorlar? Burda bize dert yanacağınıza acil aksiyon almanız gerekiyor. Kocanızla net bir şekilde konuşun tepkisine bir bakın bakalım o zaman da sevgisinden emin olacak mısınız

Neden hava atayım? Olanı söyledim. Ben kendi duruşumdan bahsettim. Ben olayların genelde kadın üzerinden devam ettiğine inanıyorum baştaki dik duruş bozulmazsa 70 lira için dil dökmezsin.
Bilmem ki, insan tanımadığı insanlara neyin havasını atar di mi, çok saçma ama öyleymişiz işte. 😁

Neden hava atayım? Olanı söyledim. Ben kendi duruşumdan bahsettim. Ben olayların genelde kadın üzerinden devam ettiğine inanıyorum baştaki dik duruş bozulmazsa 70 lira için dil dökmezsin.
Üye ironi yapıyor, biri bu şekil konuşan kadınlara siz kocanızla hava atıyorsunuz dedi 😄 o yüzden yani aslında herkes olması gerekeni diyor bunu diyince hava atıyormuşuz

Çalışmayan hanımlar için kocaları bir kart çıkarıp her ay maaş gibi yeterli bir miktarı o karta göndermeli, böylelikle kadın da "bana para ver" lafını söylemekten kurtulmalı. Sizin eşiniz hem size kart vermemiş, hem cebinize azcık para bile koymuyor. Üstüne bir de kendi ailesi için kesenin ağzını açtıkça açıyor. Ee bu adam sizi nasıl seviyor o halde? Yani düşünüyorum eşim benden sakınsa da ailesine bol bol verse beni sevdiğini asla düşünmezdim ve burnundan getirirdim ya değişirdi ya da boşanırdık. Böyle hayat geçmez ki.. hem evlisiniz hem ailenizden harçlık alıyorsunuz. E aileniz demiyor mu kızım senin bu evi arabası memuriyeti olan kocan sana zırnık koklatmıyor mu diye? Aileniz nasıl farkında değil ya da farkında ama gözünüzü kapamanızı mı istiyorlar? Burda bize dert yanacağınıza acil aksiyon almanız gerekiyor. Kocanızla net bir şekilde konuşun tepkisine bir bakın bakalım o zaman da sevgisinden emin olacak mısınız
Bende buna şaşırdım ya babası para verirken nasıl düşünmüyor ki. Acaba ailesi kocası veriyor bizimde elimiz kızımızın üstünde olsun diyerek mi harçlık veriyor.

Üye ironi yapıyor, biri bu şekil konuşan kadınlara siz kocanızla hava atıyorsunuz dedi 😄 o yüzden yani aslında herkes olması gerekeni diyor bunu diyince hava atıyormuşuz

Şimdi anladım zaten bir an ne dedim diye yorumlara baktım 😂😂😂 sanki dilan Polat mı olduk dedik hava atacak. Adam alt tarafı 10 15 binlik kart veriyor😂

Çevremde ki herkes kocasının maaş + mesai parasına kadar el koymuş durumda 😂 biz farklı bi evrende yaşıyoruz sanırım.
Çevreniz Türk değil o zaman çünkü bu Türk aile yapısına, örf adet ve geleneklere uygun değil. MİŞ. 😁

Babamda bana verir harçlık bizde genelde kız çocuğuna evlendikten sonra daha verici olunur kendini yanlız hissetmesin kenara paran koysun diye belki ailesi de öyle düşünüyordur.

Bende buna şaşırdım ya babası para verirken nasıl düşünmüyor ki. Acaba ailesi kocası veriyor bizimde elimiz kızımızın üstünde olsun diyerek mi harçlık veriyor.
Benim babam başka şehirde yaşıyor, ziyaretine gittim mi dönerken hâlâ harçlık vermeye çalışır. Ki çalışıyorum ve evliyim ben. Sevgisini böyle göstermeye çalışıyor. Belki konu sahibinin ailesi de böyle kızlarını gördükçe üç beş vermeye çalışıyorlardır. Umarım böyledir. Diğer ihtimaller pek iç açıcı değil çünkü.

Babamda bana verir harçlık bizde genelde kız çocuğuna evlendikten sonra daha verici olunur kendini yanlız hissetmesin kenara paran koysun diye belki ailesi de öyle düşünüyordur.
Tam şimdi bir üyeye yazdım ben de benzer bir şeyi. Umarım öyledir ailesi bu sebepten veriyordur

Çevremde ki herkes kocasının maaş + mesai parasına kadar el koymuş durumda 😂 biz farklı bi evrende yaşıyoruz sanırım.
Önce tam tersini anladım ödüm koptu 😁 erkeğin maaşına el konulduğunu anlayınca hıı tamam o zaman dedim ajfjksksls bizim evde bile 30 senedir böyle, annem babamın hesabında belli bi miktar bırakıp kendine atıyor kalanı, tüm birikimler günler vs annemde. Mis gibi yönetiyor valla, kadınlar olarak harcamayı sevsek de para yönetimi konusunda da daha iyiyiz bence

Eşimin tek sıkıntısı benim kişisel ihtiyacım görüp beğendiğim bir şeyim olabileceğini düşünmüyor eve her şeyi alır yemeğe gidelim der bana hediye de alır beraber gezeriz şu elbise sana yakışır dene hadi diye ısrar eder ama ben kendim bir şey alamıyorum sanki benim de gördüğüm beğendiğim veya eşime söyleyemediğim ihtiyaçlarım oluyor bu durumu düzeltemiyorum
Ah ah eşimi koruyacağım diye nasılda döndünüz 180 derece. Biz kansak ne olacak gerçeği siz biliyor yaşıyorsunuz.
Adam madem iyi her şeyi de alıyor siz devam edin bize laf düşmez

Ukrayna'lı bir arkadaşın annesi diyor ki; "Ücretsiz aldığın çikolata mı daha kıymetlidir yoksa paranla aldığın çikolata mı?"

Hayatta değer verdiğimiz çoğu şeyin biraz bunun etrafında dolaştığını düşünüyorum. İnsan parayı kazanırken emek ve zaman harcıyor. O emeğin karşılığı ile kime veya neye yatırım yapılırsa -veya sarfedilirse diyeyim- o değerli olur.

Para harcatırsan değerlisin lafı var ya; eşinizin de çıkarlarını gözetmek kaydıyla bir çok insan için bu doğru. İnsanların materyalist sığlığından kaynaklı biraz. Birazda psikolojik gerçeklik içeriyor.
Her taş yerinde ağırdır.
Sizin 'başkasından para isteyemiyorum kendim kazanır kendim harcarım tarzınız' diğer ilişkilerde beklenen bir şahsiyet hali.
Bence evlilik ilişkisi çok başka.
Evliliğin kendisi alışveriş.
Vereceksiniz ve alacaksınız.

Bu sorunlar, dertler neden çoğu zaman hamile olunca kafaya dank ediyor bende bunu anlamıyorum. Gerçekten böyle bir adama neden çocuk yaptınız? Üzücü bir durum yahu evlenip hala anne baba parası ile harçlık yapmak...
Burada dün bir nafaka konusu vardı, siz boşansanız muhtemelen sonunuz öyle olur. Eşiniz nafaka azaltmaya gidip 300 lira neyine yetmiyor der.
Valla yapacak bir şey yok pısırıklığı bi kenara bırakıp gözünüzü açacaksınız, ağzınızla olana kadar isteyeceksiniz, ek kart talep edin hatta. Ailesine harcadığını bi zahmet çekirdek ailesine de harcasın. Siz sessiz sessiz durmaya devam ederseniz daha çok ezilirsiniz.
Ayrıca bence Adam sizi sevmiyor ya da parayı sizden daha çok seviyor.
İnsanlar burda saçma sapan atıp tutuyor yok neden böyle biriyle evlendin yok neden hemen çocuk yaptın bilmem ne kimseye kulak asma ben de aynılarını yaptım benim eşim de seninki gibi ailesine aşırı düşkündür onlara para saçar ama ben kedime bir yatak alınca 100 tlye laf etti eve gelirken sigara isteyince eve gelip parasını istedi benden ben de 8 aylık hamileyim başta ben de canım bir şey istese bile söyleyemedim para isteyemedim bu durumlardan ama bunları bilsek zaten yapmazdık değil mi önemli olan bir çare bulman valla ben çareyi açık açık yüzüne vurmakta buldum senin yaşadıklarını ben de yaşadım ama artık canıma yetmişti sen de vur yüzüne her şeye paran var bana mı yok de ilk önce seni mutlu edecek maddi manevi ondan sonra kendisi ve başka şeyler gelecek bunu ona iyi ya da kötü bir şekilde anlat ben valla artık söke söke alıyorum açıkça da söylüyorum önce bana alacaksın önce bana yapacaksın sonra başka şeyler gelecek diye hatta evi falan da terk ettim 😃 bir şekilde anladı artık maaşının bir kısmını ben alıyorum istediğim gibi harcıyorum hatta para bile biriktirdim kendine getirmezsen seni görmezden gelmeye devam eder gibi

Benim babam başka şehirde yaşıyor, ziyaretine gittim mi dönerken hâlâ harçlık vermeye çalışır. Ki çalışıyorum ve evliyim ben. Sevgisini böyle göstermeye çalışıyor. Belki konu sahibinin ailesi de böyle kızlarını gördükçe üç beş vermeye çalışıyorlardır. Umarım böyledir. Diğer ihtimaller pek iç açıcı değil çünkü.
Bencede öyle yapıyodur babası, adam bilse kızı beş parasız geziyor, bir çikolatayı bile isteyemiyor damadını bi silkeler sen kızıma nasıl bakıyosun diye.

ben kedime bir yatak alınca 100 tlye laf etti eve gelirken sigara isteyince eve gelip parasını istedi benden
Boyle yapan bir adamin sevgisine inaniyor musunuz peki?
Hadi evi terketmissiniz hamilesiniz belki yuva dagilmasin diye geldi aldi para da veriyor artik ama boyle bir yaptirim sart miydi? Niye icinden gelerek bu kadin benim esim sorumlulugum diyerek vermedi en bastan? Sahsen ben boyle birseye maruz kalsam o adamin sevgisinden suphe ederdim

şimdi ise kendimi misafir gibi hissediyorum markete gittiğimizde arabaya kişisel tek bir şey atmıyorum aburcubur çikolata her şey dahil buna kendisi alırsa alır benim canım istese bile almıyorum, tartıştık bir iki kere özrü diledi anlamadan yaptım asla böyle bir şey yapmam dedi ama değişen bir şey yok

ailesine gelince hiç hesap yapmaz

hamileyim ilk çocuğun heyecanlıyım hevesliyim ama daha tek bir çöp almadan başladı o pahalı bu pahalı kaliteli alma ne gerek ucuzu olsun
Bu üsttekiler konunuzun ilk mesajınıza ait bazı alıntılar.
Eşimin tek sıkıntısı benim kişisel ihtiyacım görüp beğendiğim bir şeyim olabileceğini düşünmüyor eve her şeyi alır yemeğe gidelim der bana hediye de alır beraber gezeriz şu elbise sana yakışır dene hadi diye ısrar eder ama ben kendim bir şey alamıyorum sanki benim de gördüğüm beğendiğim veya eşime söyleyemediğim ihtiyaçlarım oluyor bu durumu düzeltemiyorum
Bu da sizin konuda tepkilerden sonraki mesajınız. Gerçekten de konumuzla asıl mesele sizin para isteyememeniz mi yoksa eşinizin size yeterince para vermeyip üstüne alacağınız şeylere karıştığı için artık para istemeye çekinmeniz mi? Çünkü arada dağlar var. Siz yukarıda bu konularda birkaç kere tartıştığınızı ama yinede eşinizin değişmediğini söylemişsiniz. Yani aslında bi zamanlar isteklerinizi (para veya bir eşya) belirtebilmişsiniz.
Tepkiler çok olunca siz biraz U dönüşü yaptınız bana kalırsa. Market alışverişinde bile hesap soran adam sanmıyorum ki size bu kadar bonkör ve sevgi dolu olsun. Ama umarım dediğiniz gibidir, haa öyleyse de tavsiyem KPSS'de biraz Türkçe çalışın. Paragrafta anlam vs.. Çünkü kendi anlattığınız konu bile çelişkili ve farklı anlamlara çıkan cinsten.

Son düzenleme:
Boyle yapan bir adamin sevgisine inaniyor musunuz peki?
Hadi evi terketmissiniz hamilesiniz belki yuva dagilmasin diye geldi aldi para da veriyor artik ama boyle bir yaptirim sart miydi? Niye icinden gelerek bu kadin benim esim sorumlulugum diyerek vermedi en bastan? Sahsen ben boyle birseye maruz kalsam o adamin sevgisinden suphe ederdim
Evet bu açıdan da bakılabilir ama herkes bir olmuyor maalesef özellikle erkeklerin bazı şeyleri sonradan öğrenmesi gerekiyor yapılan zaten yanlış ona bir şey dediğim yok ama hemen yaftalamak her zaman kolay olmuyor sonuçta eşini tanıyan o hanımefendi ve saygı duyup yardımcı olmaya çalışmak düşmez mi bize?

Evet bu açıdan da bakılabilir ama herkes bir olmuyor maalesef özellikle erkeklerin bazı şeyleri sonradan öğrenmesi gerekiyor yapılan zaten yanlış ona bir şey dediğim yok ama hemen yaftalamak her zaman kolay olmuyor sonuçta eşini tanıyan o hanımefendi ve saygı duyup yardımcı olmaya çalışmak düşmez mi bize?
70 lirayı vermemiş. 70 lira ne ya?
Marketten iki tane cips alamazsın 70 liraya.
Şunun neyine yardımcı olunacak ki?

Çevreniz Türk değil o zaman çünkü bu Türk aile yapısına, örf adet ve geleneklere uygun değil. MİŞ. 😁
Benim eşimin de tüm maaşı bendedir. Daha dün maaşı yattı. Baktım hesabıma atmış. Kendime 1000 TL ayırdım gerisi sende dedi. Adam hesabını bilmiyor. O da farkında onda kalsa akşama tüm maaşı bitirir gelir. O yüzden hep bana yollar. Olması gereken de bu değil mi? Ben ondan isteyeceksem, evin hesbını bilmiyorsam neden evlendim ki

X