EVLİLİKTE PARA MEVZUSU

Meslek sahibi olma, kpss ya da başka sınavlara girme, paranı kazanma işleri evlenmeden önce yapılır, işi gücü olmayan adam nasıl uygun bir koca adayı olarak görülmüyorsa kadın da öyle olmalı. Hayatınızın temelini atmadan evlendiğiniz için sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu arada forumda okuduklarıma göre kpss resmen tembel bahanesi artık. Sınav kazanacaksınız, atanacaksınız yeni hayata adapte olurken çocuk öyle mi :)))) kendinizi kandırmayın, kandırmayın ki böyle üçün beşin hesabını yapan adamlara paspas olmayın.

Yani sene olmuş 2024 evlendim hamileyim kpss çalışıcam, yok eşim bana para konusunda söz hakkı vermiyor ama ben çalışmayı düşünmüyorum yüksek lisans yapıcam. Abuk subuk planlar. Çalışmak istemeyen ona göre insanlarla evlensin ve yaşayacağı ekonomik problemlere/şiddete karşı b planı hazırlasın. Ha 20 sene önce erkenden evlendirilmiş, okutulmamış, başka sebeplerden okuyamamış kişiler ayrı.

Benim 3 tane kız kardeşim öğretmen, ben mühendisim, başka bir kardeşim finansçı. Kendim de memurum ve ögretmenlerin de kpss süreçleri, özelde çalışma şartları vs oldukça hakimim olaylara. Ortalama/ortalama üstü bir üniversite kazanabilmiş ve bitirebilmiş biri zaten kpss dediğiniz sınava %60-70 oranında hazırdır. Eğitim bilimleri, alan vs bunlar zaten üniversite hatta bazen lisede bile görülen konular. Yani bu süreçleri çok boş, çok kör topal geçirenler heralde kpssde bu kadar zorlanıyorlar diye düşünüyorum.
Hele ki evlenip veya üstüne çocuk yapıp bu sınava hazırlanmaya çalışmak iyice sıkıntılı bir sürece dönüşüyor.
O yüzden bu sınava senelerce bel bağlayıp evde tecrübesiz sekilde oturmak, seneleri bomboş geçirmek mantıklı değil.

Yani sene olmuş 2024 evlendim hamileyim kpss çalışıcam, yok eşim bana para konusunda söz hakkı vermiyor ama ben çalışmayı düşünmüyorum yüksek lisans yapıcam. Abuk subuk planlar. Çalışmak istemeyen ona göre insanlarla evlensin ve yaşayacağı ekonomik problemlere/şiddete karşı b planı hazırlasın. Ha 20 sene önce erkenden evlendirilmiş, okutulmamış, başka sebeplerden okuyamamış kişiler ayrı.

Benim 3 tane kız kardeşim öğretmen, ben mühendisim, başka bir kardeşim finansçı. Kendim de memurum ve ögretmenlerin de kpss süreçleri, özelde çalışma şartları vs oldukça hakimim olaylara. Ortalama/ortalama üstü bir üniversite kazanabilmiş ve bitirebilmiş biri zaten kpss dediğiniz sınava %60-70 oranında hazırdır. Eğitim bilimleri, alan vs bunlar zaten üniversite hatta bazen lisede bile görülen konular. Yani bu süreçleri çok boş, çok kör topal geçirenler heralde kpssde bu kadar zorlanıyorlar diye düşünüyorum.
Hele ki evlenip veya üstüne çocuk yapıp bu sınava hazırlanmaya çalışmak iyice sıkıntılı bir sürece dönüşüyor.
O yüzden bu sınava senelerce bel bağlayıp evde tecrübesiz sekilde oturmak, seneleri bomboş geçirmek mantıklı değil.
Kendilerini ve çevrelerini kandırma çabası bu. Yani bakın okudum mesleğim var demenin başka bir şekli, kısır gününde boş beleş bölümlerini yarıştıran, çalışmayıp eşinin işiyle övünen bazı kadınlar geldi aklıma, normalde bu ortamlarda bulunmam , hasbelkader yanlışlıkla bir kere bulundum şok oldum hallerine , hepsi de kpss ci tayfaydı ama 2. Ye hamilelerdi, baktık vizyon yok koşarak uzaklaştık arkadaşımla beraber , eşlerinden zerre değer görmeyip ve asla çalışmak gibi bir potansiyeli bulunmayan sadece kendini kandıran bir takım kadınlar gürühu, kesinlikle tahammül edemem böyle şeylere, ha konu sadece çalışmak değil gayette ev hanımı olup değer gören hanımlar da var , benim kızdığım şey psikolojik şiddet görüp susanlar ve de bunu savunanlar , ayrıca da kendini kpss ile oyalayıp kandıranlar...

Kendilerini ve çevrelerini kandırma çabası bu. Yani bakın okudum mesleğim var demenin başka bir şekli, kısır gününde boş beleş bölümlerini yarıştıran, çalışmayıp eşinin işiyle övünen bazı kadınlar geldi aklıma, normalde bu ortamlarda bulunmam , hasbelkader yanlışlıkla bir kere bulundum şok oldum hallerine , hepsi de kpss ci tayfaydı ama 2. Ye hamilelerdi, baktık vizyon yok koşarak uzaklaştık arkadaşımla beraber , eşlerinden zerre değer görmeyip ve asla çalışmak gibi bir potansiyeli bulunmayan sadece kendini kandıran bir takım kadınlar gürühu, kesinlikle tahammül edemem böyle şeylere, ha konu sadece çalışmak değil gayette ev hanımı olup değer gören hanımlar da var , benim kızdığım şey psikolojik şiddet görüp susanlar ve de bunu savunanlar , ayrıca da kendini kpss ile oyalayıp kandıranlar...

Yani ben de onu diyorum. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Hele ki kendini kandırmaya çalışmak en saçması zaten.

Evlilik kutsal falan değildir, bana ekonomik şiddet uygulayan bir ayıyı eğitmek için çabalamam, hele ki çocuğunuza emzik almak için bile kavga ettiğiniz bu evlilik asla kutsal değil , lütfen kendinizi kandırmayın, evlilik böyle bisey değil, hiçbir kadın bu denli aşağılanmamalı bizler bunu söylüyoruz, amaç kocalarımızla hava atmak mı çok güldüm buna 😅
Öyle demeyin ama, en ottan b*ktan şeyi bile kutsallaştıracaklar ki kimse sorgulayamasın.
Bu kutsallaştırmalar da nedense hep kadının boyun eğmesini, kendisine layık görüleni sorgulamadan kabul etmesini içeriyor.
Adam kadının üzerinde tepinecek ama olsun, sesini çıkartma sabrer. Neden, evlilik kutsal.
Kadın çocuk bakımından bunalacak, biraz kendine zaman ayırmak için eşinden yardım bekleyecek ama olmaz. Neden, annelik kutsal, kadının başka bir şey aramaya/istemeye hakkı yok.
Yani nedense bu kutsallıkların sonu hep kadının çenesini kapayıp, dizini kırıp oturup kendine biçilen role razı olmasına gidiyor, tesadüf herhalde. Tesadüf değilse de nedenini sorgulayamayız, malum kutsal ya.

çok yazık sizin gibi kadınlara, hiçbir zaman gerçekten değer göremeden sürekli pawlovun köpeğini eğittiği gibi çeşitli yöntemlerle eşinizi eğitmeye çalışarak geçecek ömrünüz , bir öğretmen olarak karakter yapısı oluşmuş bir yetişkinin öyle kolayca eğitileceğine asla inanamam, çok büyük bir efor ve özveri gerekir , psikoteknik yaklaşımlardan faydalanmak ve sürekli terapi aldırmak gerekir ve bu kadar çabaya değer mi ? Çocuğuna emzik dahi almak istemeyen bu adama DEĞMEZ, ama siz zoru seçmişsiniz tükenen bir mum gibi ...
Bu kadar büyük çabalar göstersek bile başkasını değiştirebilir miyiz? Bu dünyadaki en zor şey kişinin kendini değiştirmesidir. Hatalarımızla yüzleşmek, otomatik tepkilerimizin bilincine varmak, olaylara yeni ve pozitif tepkiler vermeye başlamak belki de bu dünyadaki en zor şeylerden biridir. Kişinin kendini değiştirmesi bile bu kadar zorken başkasını eğitip değiştirebileceğini düşünmek kadar büyük bir saflık/cahillik var mıdır acaba? Hayatımızın ancak kendimizi değiştirirsek değişebileceğini anlamak bu kadar zorken başkasını değiştiremeyiz.
Ancak ve ancak kendimize değer vermeyi öğrenirsek kendimize değer verilmesini talep ettiğimiz ilişkilerin içine gireriz, halihazırdaki ilişkilerimizde de karşımızdakinden bize değer vermesini talep etmeye başlarız. Karşımızdaki bunu veremezse de o ilişkinin içinde var olmayı bırakırız. Yani anahtar nokta kişinin kendisinin değişmesi ve kendine değer vermesidir diyorum ben bu noktada.

Öyle demeyin ama, en ottan b*ktan şeyi bile kutsallaştıracaklar ki kimse sorgulayamasın.
Bu kutsallaştırmalar da nedense hep kadının boyun eğmesini, kendisine layık görüleni sorgulamadan kabul etmesini içeriyor.
Adam kadının üzerinde tepinecek ama olsun, sesini çıkartma sabrer. Neden, evlilik kutsal.
Kadın çocuk bakımından bunalacak, biraz kendine zaman ayırmak için eşinden yardım bekleyecek ama olmaz. Neden, annelik kutsal, kadının başka bir şey aramaya/istemeye hakkı yok.
Yani nedense bu kutsallıkların sonu hep kadının çenesini kapayıp, dizini kırıp oturup kendine biçilen role razı olmasına gidiyor, tesadüf herhalde. Tesadüf değilse de nedenini sorgulayamayız, malum kutsal ya.

Bu kadar büyük çabalar göstersek bile başkasını değiştirebilir miyiz? Bu dünyadaki en zor şey kişinin kendini değiştirmesidir. Hatalarımızla yüzleşmek, otomatik tepkilerimizin bilincine varmak, olaylara yeni ve pozitif tepkiler vermeye başlamak belki de bu dünyadaki en zor şeylerden biridir. Kişinin kendini değiştirmesi bile bu kadar zorken başkasını eğitip değiştirebileceğini düşünmek kadar büyük bir saflık/cahillik var mıdır acaba? Hayatımızın ancak kendimizi değiştirirsek değişebileceğini anlamak bu kadar zorken başkasını değiştiremeyiz.
Ancak ve ancak kendimize değer vermeyi öğrenirsek kendimize değer verilmesini talep ettiğimiz ilişkilerin içine gireriz, halihazırdaki ilişkilerimizde de karşımızdakinden bize değer vermesini talep etmeye başlarız. Karşımızdaki bunu veremezse de o ilişkinin içinde var olmayı bırakırız. Yani anahtar nokta kişinin kendisinin değişmesi ve kendine değer vermesidir diyorum ben bu noktada.
Kesinlikle her kelimenize katılıyorum, ataerkil bir toplumda yetişen ve kendini güncellemeyen, okumayan ve gelişmeyen kadınlarımız kutsallık adı altında ezilmeye ve yok sayılmaya devam ediyor, aslında burada biz kendilerini ayıktırıp kendi öz değerlerini hatırlatmaya çalışıyoruz sonucunda ise kadın düşmanı yaftasını yiyoruz, sanki benim ne çıkarım var , yemeğimi mi yapıyor, evimi mi temizliyor yoksa mutsuz dahi olsa yatağıma mi giriyor tüm bunları kendini köle haline getiren kocasının emrine amade olarak kendisi yapıyor yine , toplumun kadını susturup hakkını aramaması için uydurduğu kutsallık saçmalığına inanarak ömür tüketiyorlar, bi de boşanan kadınlara yerdeki gökteki melekler ağlıyor diyerek manipule edenler var , nedense sadece kadına ağlıyor bu melekler , erkeğe yine bisey olmuyor, şaka gibi 😅

Ben sizin en çok ne zaman neyin zorunuza gideceğini söyleyeyim.
Bebeğiniz doğacak özel aşılar başlayacak 2. Ay itibari ile.
Tek dozlar 3600 küsür para.
Ki bir kaç doz gerekecek.
Ne gerek var diyecek. İşte orada bir düğüm oluşacak boğazınızda sizin.

Yani ben de onu diyorum. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Hele ki kendini kandırmaya çalışmak en saçması zaten.
Bunun icin genelleme yapilamaz. Ben de yeni evlendigim de kpss yi denedim. Ama asiri da calismadim, genclik evlilik. Sonra soru calmalar vs. Ivir zıvır calismadim. Ama sartlarim kotu olsa calisir suyunu da cikaririm.

3 Cocuktan sonra cocuktan sonra memur olan arkadaslarim var.
Yada calisip ,esinden deger görmeyen de var.

Burada konu esinin deger vermemesi. Ama her insanin calisma gucu olmasi gerektigini dusunuyorum ,bu farkli konu.

Arkadaşlar daha önce buna benzer konu açmıştım ne yapacağımı bilmiyorum 1 yıllık evliyim 3 aylık hamileyim eşimle birbirimizi seviyoruz beni çok sevdiğini biliyorum evine düşkün bana değer verir düşünür mutlu etmeye çalışır ailesi de öyle severler el üstünde tutarlar ama eşimle evlendiğimizden beri anlaşamadığımız konu para meselesi ben evlenmeden önce çalışıyordum kendim özgürce harcayan bir insandım ailem de aynı şekilde kısıtlamadı beni fakat şuan da çalışmıyorum kpss çalışıp atanmaya çalışıyorum eşim memur kira ödemiyoruz arabamız da var borcumuz da yok fakat ben hiç para harcamıyorum en başından beri kendi isteğimle bana şunu alırmısın bile diyemedim kişisel ihtiyaçlarım dahil bir yerden para gelir annem verir babam gönderir o şekilde idare etmeye çalışıyorum bi kaç kere ufak tefek ihtiyacım oldu çok küçük şeyler onlara bile borcu olmadığı halde bu ay harcama yaptık alma bir şey dedi istediğim şey sadece 70tl lik bir şey bunu asla unutamadım buna benzer bi kaç şey daha yaşadıktan sonra ben hepten kendimi geri çektim artık asla istemiyorum bir şey özgürce beğendiğimi alan bir insandım yani her şeyi alıyordum demiyorum ama hesabımı yapar beğendiğim şeyleri alırdım şimdi ise kendimi misafir gibi hissediyorum markete gittiğimizde arabaya kişisel tek bir şey atmıyorum aburcubur çikolata her şey dahil buna kendisi alırsa alır benim canım istese bile almıyorum, tartıştık bir iki kere özrü diledi anlamadan yaptım asla böyle bir şey yapmam dedi ama değişen bir şey yok bazen annemlere gidiyorum ya da çarşıya çıkıyorum cebimde 20 30 tl den başka para olmuyor 2024 yılında yaşıyoruz ekmek 10tl su 10 tl olmuş memleketine gidince ailesine gelince hiç hesap yapmaz 1000tl baklavaya verir dışarı da yemek masraflarını hep öder 1000tl 1500tl eve alır getirir arabaların yakıtını doldurur ben şimdi hamileyim ilk çocuğun heyecanlıyım hevesliyim ama daha tek bir çöp almadan başladı o pahalı bu pahalı kaliteli alma ne gerek ucuzu olsun kendi kardeşleri hep özel hastaneye gidiyor ben ağzımı bile açamıyorum söz konusu olamaz bebek arabası bakıyoruz ucuzu olsun hiç bir şeye heves bırakmadı hiç bir şey almak gelmiyor içimden daha hiç bir şey almadan bu kadar söylenen insan almaya kalksam ne yapar çatlak kremleri lohusa pijamaları görüyorum bakmakla kalırım sadece söylesem ne tepki vereceğini bilmiyorum ama geçmişte örnekleri olduğu için söyleyip kötü bir şey duymaya gücüm kalmadı. Yanımda mutlu değilsin yemek yemek bile istemiyorsun benimle diyor ailenin arkadaşlarının yanında yüzünde ki o mutluluğu görebiliyorum aynı mutluğu benimleyken yaşamıyorsun diyor ama rahat değilim beni rahat hissettirmiyor evimi yuvamı çocuğumu benimseyemiyorum bile çok üzgünüm bu durumdan evet bana değer verir sevdiğim bir şeyi alır getirir yemeğe götürüyüm seni der ama ben kendimi misafir gibi hissediyorum hadi yemeğe gidelim diyemiyorum mesela başkasına sorsan kocan sana karşı ilgili düşünceli seni seviyor evine bağlı hep seninle vakit geçirmek istiyor kötü alışkanlığı yok der tamam çoğu konularda haklılar ama bazı konuları da ben görmezden gelemiyorum artık ne yapacağımı bilmiyorum bana akıl verin lütfen
Pes. Dişlerimi sıkarak okudum. Sabır diliyorum

Hamilesiniz sizi hiç üzmek istemiyorum ama kendi ailesine karşı bonkör olup sizi ailesi olarak göremeyen ve para kaçıran biri hakkında sizi çok seviyormuş cümlesini asla kabul etmiyorum. Cimri diyecektim ama tavrı sadece size olunca size değer vermediği ortaya çıkıyor. Doğumdan sonra çalışmayı düşünüyorsanız eğer yine kendi paranızı kendiniz harcayın eve bir katkınız olmasın. Söylenmeye başlarsa da bana ne yaptın bugüne kadar da ne istiyorsun diye sitem edebilirsiniz.

Bunun icin genelleme yapilamaz. Ben de yeni evlendigim de kpss yi denedim. Ama asiri da calismadim, genclik evlilik. Sonra soru calmalar vs. Ivir zıvır calismadim. Ama sartlarim kotu olsa calisir suyunu da cikaririm.

Burada konu esinin deger vermemesi. Ama her insanin calisma gucu olmasi gerektigini dusunuyorum ,bu farkli konu.

Ya tabi ki vardır evlendikten sonra, çocuktan sonra atanan. İstisnalar kaideyi bozmaz. Ama üzerinde ekstra sorumluluk yokken, işine gücüne odaklanabilecekken
bu işleri halletmek çok daha kolay. Bir iş hayatı olmasını ciddiyetle isteyenler önceliği buna veriyor.

Merkezde kariyer uzmanı alımlarında kadın olsun erkek olsun gençler, yeni mezunlar daha çok tercih ediliyor. Zaten nispeten onlar da daha yüksek puan almış oluyor. 1 kişi tecrübeli veya 30larinda aliyorlarsa 4 kişi yeni mezun alıyorlar.

Konu sahibinin eşinin tavırları apayrı bir olay zaten. Her türlü çok sert tepkiyi hakediyor. Kadın çalışsa da çalışmasa da eşinin böyle davranmaya hakkı yok.
Ama işte çalışmadığı senaryoda rest çekip gitmek zor. O yüzden herkes iş iş diyor burda.

bu konuda ben de size katılıyorum. hatta ileri de gidebilirim. au an kpss çalışan kim varsa ben acıyarak bakıyorum. bundan 5 yıl öncesine kadar belki evet ortalama bir üniversite mezunu için kpss bir dert değildi ama son 5 yıl içerisinde sınav yetenekten çok baska yerlere geldi. ilk girdiğiö yıl sorular çalındı, sınav tekrarlandı, sonraki sene aylarca kontenjan açıklanmadı, açıklanınca da komik sayılarla geldiler.

eğitim konusunda benden önce atanan arkadaslarımdan çok daha iyi bir eğitimim olduğuna eminim. ama benden bir yıl önce 67 ile atananlar varken ben 72 ile atanamadım(kaldı ki bu puanı da ne psikolojik savaslar sonunda aldık) diğer alanları veya önlisas vs bilemem ama özellikle su an öğretmenlik için kpss çalışanlara acıyorum. ben kontemjan açıkladıkları gün tüm kitaplarımı vs bağışladım. yani buraya gelip de 10 sene önce atanan arkadasların veya tecrübesi olmayanların su an kpss çok kolay bir sürec gübi konusması çok komik.

Ya burada hep neden hemen bebek neden bebek diye yorum yapılıyor ama gerçekten neden yani??? Benim mesela para sorunum yok kendi ayaklarımın üstünde durabilirim boşansam kimseye ihtiyacım yok ama buna rağmen 1000000 kere düşündüm bebek sahibi olmayı hamile kalmadan önce. Sizlerdeki nasıl cesaret inanılır gibi değil
Aynısını yazacaktım,ben 15 sene önce evlendim,evliliğim otursun,maddi olarak hazırlanalım diye 3 sene çocuk düşünmedim,yaşım da olmasına rağmen.Şimdi bırda her evlenen 2-3 ayda hamile kalıyo şaka gibi.Hayır yani aceleniz ne bi aynı eve girin adamı bi gözlemleyin evlilik yürür mü yürümez mi biraz zaman geçsin,biraz beraber vakit geçirin .Bu üreme merakı nedir ben anlamıyorum cidden

Ya tabi ki vardır evlendikten sonra, çocuktan sonra atanan. İstisnalar kaideyi bozmaz. Ama üzerinde ekstra sorumluluk yokken, işine gücüne odaklanabilecekken
bu işleri halletmek çok daha kolay. Bir iş hayatı olmasını ciddiyetle isteyenler önceliği buna veriyor.

Merkezde kariyer uzmanı alımlarında kadın olsun erkek olsun gençler, yeni mezunlar daha çok tercih ediliyor. Zaten nispeten onlar da daha yüksek puan almış oluyor. 1 kişi tecrübeli veya 30larinda aliyorlarsa 4 kişi yeni mezun alıyorlar.

Konu sahibinin eşinin tavırları apayrı bir olay zaten. Her türlü çok sert tepkiyi hakediyor. Kadın çalışsa da çalışmasa da eşinin böyle davranmaya hakkı yok.
Ama işte çalışmadığı senaryoda rest çekip gitmek zor. O yüzden herkes iş iş diyor burda.
Kadin evlenmeden once calisiyormus. Mesele rest cekebilmekte😊 bu da kadinin karakteri iste. Beni seviyor falan diyor.
Bence de herkes calisip , maddi ozgurlugu elinde bulundurmali. Ama bazi insanlar, calissada rest cekecek cesareti yok.
Ya bir tanidik arkadas( kadin) calisiyor. Calistigi halde esi ,ev masraflari, cocugun okul masraflari her seyi karsilacagini belirtiyor ve kadin bosanmiyor, düşünün .
Insanlara zaman verelim , cozum bulup konuşalım. Baktik olmuyor ,herkes kendi yoluna olmali. Demesi kolay bilmiyorum tabi.

Sizi onkadar iyi anlıyorum ki...
6 Senelik evliyim, evliliğinin ilk üç senesinde noktası virgülüne aynı şeyleri yaşamışız.
(2 TL değerindeki bir emzik için saatlerce kavga edip günlerce konusmadigimiz bile oldu)
başka sebeplerle çok büyük kavgalarımız da oldu. sizin de dediğiniz gibi aramızdaki sevgiye istinaden devam ettim bu evliliğe
şimdi düzeldi bir çok şey , düzeltmenin yöntemi de şudur.... konuşmak bazen kavga ile bazen güzellik ile ama buraya yazdığın ve bize yansıttığın tüm duyguları eşine de benimsetene kadar her yolu deneyerek konuşun ve anlatın illa ki bir yerden sonra anlayacak sizi ve düzelecek buna canı gönülden inanıyorum,

(burada her durumda boşan diyen bir tayfa var ama bence şiddet sevgisizlik ve aldatma yoksa boşanmak doğru değil)

Ay yok abla valla ben hepsine de boşan dememe kararı aldım. Hukuk bitse nolacak beyinde bitmeyince? Siz kazara boşansanız bu sefer adam ne yaptı kimle geziyor, benden esirgediğini kimlere yağdırıyor vay ben onun çocuğuna bakarken o gitti 20 yaşında genç kız buldu gününü gün ediyor diye kafaları oynatacaktınız. 2 lirayı değil sizden çocuğundan bile sakınan adama hala büyük aşkla bağlı olmak herkesin yapacağı iş değil. Boşanmayın. Aman diyim şu adamları başıboş salmayın piyasaya. Siz gönüllüsünüz siz çekin. Eskaza gidip bir masumun hayatının hatası olmasınlar.

Tek sorunu cimrilik olan kocamdan bosanmayip adami düzelttim diye ONURSUZ ilan edildim 👏👏 ne diyim Allah Türk aile yapısını sizin gibilerden KORUSUN.
Ablacım Türk aile yapısı böyle bişey değil. Orda ailenin ihtiyaçlarını karşılamayı kendine görev bilmiş adamlar var çocuğuna iki liralık emziği çok görenler, hamile karısını 20 tl ile sokakta aç bilaç dolaştıranlar yok. Türk erkeğinin tonla falsosunu sayar dökerim yeri geldiğinde, ama böyle bir Türk erkeği yok yani, kadın susup oturcak edebini yerini bilecek blah blah yaparlar ama kimse kadından para sakınmakla övünmez. En öküzünde ayısında bile görmediğim pis huyu nasıl normalleştirdiniz maşallah.

Vallahi insanın kendine yaptığı kötülüğü başkası yapmıyor. Ezile ezile üç kuruş için kavga ede ede adamı yola getirmiş bide ders veriyor. Türk aile yapısı demiş bide şaka gibi. Yahu Türk erkeği dediğin eli bol olur karısını çoluğunu çocuğunu muhtaç etmez evine harcar, bu yüzden sen çalışma ben size bakarım kafasını aşamayan ataerkil bi toplumuz biz. Dedelerimiz bile günün günü olur ben yokken başkasının kapısını para için çalmayın der eve para bırakmadan çıkmazmış. Hangi Türk aile yapısını koruyor bunlar anlamadım ben😄 bide çocuk yetiştirecekler aynı kafada sonra toplumda bir sürü saçma insan türü
Normal bir Türk erkeği karısına çok ayılıp bayılmasa da sırf üstünde yaptırım gücü olsun Tek lafıyla susturabilsin, kadın ne yaşarsa yaşasın sırf o rahatı bolluğu bırakmamak için gidemesin diye her maddiyat işine koşar, yedirir, içirir, gezdirir yav. Düşün adamlar o kadar değer vermiyor, o kadar umurlarında değil, ben 1 ekmek de versem oturur kemirir nasılsa bi yere gitmez diyorlar, adamlar biliyor tabi her gece aynı yatakta yattıkları kadını.

X