evlilikte kazançlar

Yani ben de yorumumda yazdim konu sahibesi asik degilim diyor, yasi da genc zaten. Belki asik olacagi kapilip gidecegi hesap kitap yapmayacagi birini tanir. Ya da daha istedigi gibi adamlara yonelir. Konu sahibesi ne istiyorsa onu yapsin, burda niye konu acmis onu da anlamadim. hem sevmiyorum diyor, hem kriterlerime uygun degil diyor. O zaman kriterlerine uygun insanlara yonelsin.

Valla açıkçası ben eşimin ne kadar maaş aldigimi bilmiyorum. Aynı bölüm mezunuyuz fakat farklı kurumlarda çalışıyoruz. Yılda 2 kere 2.5 maaş aldigini biliyorum sadece yani dediğim gibi bence evlilikte denklik evet önemli ama maaş olcusturmekten ziyade farklı denklikler önemli. Mesela kültürel düzeyi, yetişme tarzı, aile yapısı, görgüsü, merhameti, saygısı vs vs

sevmiyorum demedim aşık değilim dedim ben zaten çok zor aşık oluyorum

Aynı düşünüyoruz.
Fakat bana göre bir ciftin denk olması demek aynı bölüm mezunu olması demek değildir.
Bana göre eğitim seviyesi ve kültür denkliği daha önemlidir.
Sanki sipariş verilir gibi eş siparişi verilmez.
Hayat bu kadar matematik değil..
Ayrıca sadece kazanılan para birinci kıstas oldu diyelim; o gittiğinde ne olacak??
Bu hayat tek düzlem değil. Iyi günde var kötü günde.

Ben gelir gider hesabi yaparken hic benim maaşım, onun maaşı diye dusunmuyorum, aylik gelirimiz diye düşünüyorum, o yuzden kimin ne kadar kazandığı evliliğimiz boyunca hicbir sey ifade etmedi (ki bu zaten sık sık da değişti)
Ama zengin koca, kariyerli koca, uzun koca, sisman koca aramak/beklemek asla yanlis değil bana gore, illa ki hepimizin maddi manevi kriterleri var, ben de beceriksiz bir adamla asla birlikte olmazdim mesela, aşırı itici gelir, yumurta bile kiramam diyen tipler olur ya mesela, donunu toplamaktan aciz, hah asla tercih etmezdim, egitimsiz bir erkegi de tercih etmezdim, siyasi gorusume taban tabana zit bir erkegi de... Siz de fakir bir adami tercih etmeyebilirsiniz ki bu cok dogal, bunun icin kendinizi savunmaya calismayin demek istedim

Ee bende aynı şeyi söylüyorum. Bir uzman doktor ve bir öğretmen maddi farklılığa rağmen gayet mutlu olabiliyorlar diyorum. Ki onlarda denk olmayan sadece maaş değil, çalışma saatleri, yoğunluğu vs.

Genel anlamda bir denklikten bahsediyorum. Mesela oturunca saatlerce sıkılmadan sohbet edebilmek, birlikte vakit geçirirken mutlu olmak gibi.

Hanimefendinin yazdıklarına birebir katılıyorum

sevmiyorum demedim aşık değilim dedim ben zaten çok zor aşık oluyorum
Bunun garantisi yok ama ben lise mezunu olarak evlendim ünv yarim kaldı gereksiz sebepler yüzünden gala en büyük üzuntumdur eşimde özel şirkette çalışan bir memurdu ben anlattim durumu biliyordu lise mezunu olduğumu.
Neyse evlendik ikimiz de uzaktan eğitime başladık tabi o arada 2 bebe oldu kimse yok ben hala bitiremedim ama eşim 2. ünv okuyor yüksek lisansa başladı ve geçen sene iş teklifi aldı şimdi üst düzey çalışıyor aldığı maaşı asla alamam farkindayim ama hayat işte cok farkli yollara çıkarıyor insani.
Size de diyeceğim şu olur önce adama bakin merhametli mi dürüst mu ve en önemlisi sizi seviyor mu açıkçası sevilmedikten sonra ne kadar çok kazanırsa kazansın umrunuzda olmuyor.

Ne var çünkü zengin adam istemiyorum dedi. Zengin adam istiyorsa zengin adamla flört edecek. Dümdüz bir mantık.

Anlaşılmadı sanırım..
Bende doktor & öğretmen zaten denktir diyorum.
Illa aynı maaş, aynı çalışma saati olması gerekmez.
Mesela benle sevgilim de farklı mesleklerdeyiz. Ve maaşlar arası fark var. Ama birbirimize denkiz.
Yani illa denklik aynı meslek grubu veya aynı maaşla olmaz. O dediğiniz evli çift zaten denkti. Bunu demek istedim.

bu normal ve doğal bir dürtü bakmayın sizi eleştirenlere onlardada var bu dürtü kadınların beyni böyle çalışıyor sizin için önemli olan statü ve gelir olduğu için bu açıdan kendinizden iyi eş istiyorsunuz kimi tipe çok takar kimi boya ama illaki o erkekte kendisinden iyi olduğunu bildiği hissettiği emin olduğu bir şeyler arar. sizinki bence normal ve kendinizi bilen birisiniz dediğiniz gibi çok zengin değil sadece sizden bir tık üstün olsun istiyorsunuz bu sizin için önemliyse tabiki isteye bilirsiniz. böyle düşünmekten ya vazgeçmeniz lazım yada kendinize göre birini bulmanız lazım :)

mühendisim, öğretim görevliliği yapıyorum
Şaşırdım ben sizi avukat bekliyordum.
Peki şimdiki erkek arkadaşınız da mı mühendis ???
Akademide mi o da?
Maaşını mı beğenmiyorsunuz yoksa kişisel bir özellik mi?
Benim bildiğim öğretim görevlileri çoğunlukla kendi çevresinden entellektüel okuyan kültür seviyesi çok yüksek kişileri beğenirler.

Yoksa erkek arkadaşınız başka meslekten mi?

şöyle erkek arkadaşım da mühendis ve öğretim görevlisi. Ben doktoraya devam ediyorum ama yüksek lisanstan sonra devam etmemiş. Artık özel hayatıyla ilgilenmek istiyormuş. Yani akademik kariyerime devam ediyorum ama o bıraktı.
İşte entelektüel olmuyor çoğu malesef. Ben denk gelemedim ya da entelektüel ve maddi olarak iyi durumda olup da başka problemleri olanlara denk geldim bu konuda şanssızdım hep yani, ama benim erkek arkadaşım entelektüel birikim olarak hiç fena değil kişiliği özgüveni vs açısından beğeniyorum.

Mesele sadece para olarak baksam buraya kadar getirmezdim zaten. Ama ben kendim gibi kariyer odaklı biriyle evlenmek isterdim.

Evet saçma düşünüyorsunuz. Daha doğrusu isteğiniz saçma, düşündüğünüzü sanmıyorum. Neden erkek daha fazla kazanmalı? Aklınıza mantıklı bir cevap geliyor mu? Sizden 2-3 kat fazla kazanan insanla evlenmeyi düşünmekle çok farklı değil sizin isteğiniz zaten bana göre. Ne kadar bir fark sizi memnun eder mesela? Ya da ne kadar düşük olursa problem olur? Şimdi sizden görece yüksek maaşlı biriyle evlenseniz, ilerde sizin maaşınız eşinizinkini geçerse boşanır mısınız mesela? İlişkilere mantık tarafından bakarım demişsiniz ama ben sizde mantık göremedim. Ben az kazanıyorum eşim fazla kazansa da rahat etsek deseniz daha mantıklı olurdu.

O da özel sektörde kariyer yapabilir.
Kariyer sadece akademik kariyer demek değil ki.
Özel hayatına önem veriyorsa size de önem veriyordur.
Sırf akademik kariyere devam eden birini istiyorum diye iyi biriyse bence kesip atmayın.

Çok klişe ama bu devirde güvenilir insan bulmak akademik kariyer isteyen birini bulmaktan daha zor.
Hayatta her şeyi isteyebilirsiniz.
Ama bir de gerçekler vardır.
Gene istediğiniz olabilir. Ama belki hayalinizdeki sevgili gibi olmaz. Belki adam hödük ama akademik kariyerli olur.
Eğer duygularınız varsa riske atmayın..
Eğitim denkliği de varmış.. Iyi düşünün..

Iyi ve güvenilir insan bulmak günümüzde en zor şey.

şöyle tabiki sadece akademik kariyer sınırlaması yapmıyorum ama şöyle anlatayım öğretim görevlileri doktora yaapmak akademik kariyer yapmak zorunda değil araştırma görevliis veya öğretim üyesiyle biraz daha farklı aynı işi yapacak ama kariyer yapma düşüncesi yok.

Güven konusunda o kadar haklısınız ki zaten bu düşüncelerimden kurtulmayı çok istiyorum çünkü kişilik merhamet güvenilirlik çok önemli şeyler o yüzden birlikteyim zaten beynimin diğer tarafının zamanla beni ele geçirmesinden korkuyorum.

zaten temelde buna dadayanıyor aslında, zaten türkiye şartlarında hayat çok zor maddi olarak ucu ucuna yaşamak zorunda kalmasak çocuğumuz olursa iyi bir eğitim alsa istiyorum.

Aşık olunca bütün hesap kitaplar anlamsız kalıyor zaten. İnsan sevip aşık olduğu kişiyi bu hesaplardan dolayı bırakıp gitse bu çok acımasız olur fakat en başta kriterlerini belirleyip ona göre insanların kendisine yaklaşmasına müsaade ederse bunda sakınca olmaz diye düşünüyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…