evlilikte kazançlar

zaten temelde buna dadayanıyor aslında, zaten türkiye şartlarında hayat çok zor maddi olarak ucu ucuna yaşamak zorunda kalmasak çocuğumuz olursa iyi bir eğitim alsa istiyorum.

Konuyu ifade ediş biçiminizden sadece takıntı olduğu düşünmüştüm. Evlendiğinizde hayat standardınız bekar halinizin altına düşmediği sürece eşinizin kazancının (sizden az da olsa) problem olmaması lazım o zaman. Çocuk kısmını bilmiyorum tabi o masrafların üst limiti yok gibi geliyor bana.

• Beğen
Reactions: 000
şöyle tabiki sadece akademik kariyer sınırlaması yapmıyorum ama şöyle anlatayım öğretim görevlileri doktora yaapmak akademik kariyer yapmak zorunda değil araştırma görevliis veya öğretim üyesiyle biraz daha farklı aynı işi yapacak ama kariyer yapma düşüncesi yok.

Güven konusunda o kadar haklısınız ki zaten bu düşüncelerimden kurtulmayı çok istiyorum çünkü kişilik merhamet güvenilirlik çok önemli şeyler o yüzden birlikteyim zaten beynimin diğer tarafının zamanla beni ele geçirmesinden korkuyorum.

Bence şu an zorlamayın.
Ileride sizi suçlar.
Siz kendinize odaklanin..
Nasıl istiyorsa onu yapsın..
Ama benim duygum olsaydı ve Iyi, güvenilir biri olsaydı sırf doktora yapmayacak ilerlemeyecek diye bırakmazdım. Çalışmasa serseri olsa neyse de. Mesleği var. Istediği gibi çalışsın..
Risk almayın..

Güvenilir insan bu devirde çok azaldı..

Bence şu an zorlamayın.
Ileride sizi suçlar.
Siz kendinize odaklanin..
Nasıl istiyorsa onu yapsın..
Ama benim duygum olsaydı ve Iyi, güvenilir biri olsaydı sırf doktora yapmayacak ilerlemeyecek diye bırakmazdım. Çalışmasa serseri olsa neyse de. Mesleği var. Istediği gibi çalışsın..
Risk almayın..

Güvenilir insan bu devirde çok azaldı..

siz beni çook iyi anladınız güvenilir ve psikolojisi düzgün kimse kalmadı resmen. Yani burda bana ayrıl o zaman deniyor fakat öyle bırakılıp kenara itilecek biri değil ki çünkü dediğiniz gibi riske atmak istemiyorum duygusal olarak bağlanırsam devam etmek istiyorum onunla hayatıma tabiki.

• Beğen
şöyle erkek arkadaşım da mühendis ve öğretim görevlisi. Ben doktoraya devam ediyorum ama yüksek lisanstan sonra devam etmemiş. Artık özel hayatıyla ilgilenmek istiyormuş.

Gayet mantikli, ne var ki bunda ... PhD herkes yapmak istemeyebilir. kaldi ki machine learning benzeri cok teorik bir alan olmadigi surece PhD'nin muhendislerin kariyerine cok etkisi yok. Master gayet yeterli. Muhendislerin kariyerde yukselmek icin PhDye ihtiyaci yok, dedigim gibi teorik bir alan olmadigi surece. Ogretim gorevlisi olmak idealist degilsen ve ABD PhD degilsen kotu bir fikir, kariyerin bitiyor o kadar. Turk akademisi berbat. yayinlar kotu, her yer adam kayirma, akademisyenler kompleksli. Turkiye muhendislik PhDsinin hicbir degeri yok zaten, gidin ABDde konferansa ne okulunuzu tanirlar ne yuzunuze bakarlar.
Maddi olarak zaten akademi kotu yani. Bunlari ust uste koyunca memursam maasina zam almak istiyorsan PhD yapardim o kadar, baska da hicbir getirisi yok.

Adam gayet akilli. Neden ihtiyaci olmayan PhDyle hayat tuketsin? PhD diye ne kadar fazla kazanacak sizce Turkiye'de, Google Reserach'te calismayacak ya? Ogretim gorevlisi olsa ne kadar kazanacak? Parayi gectim adamin mesleki tatminine ne katkisi olacak? Yani adamin kafa calisiyor, az bucuk para ve 0 tatmin icin niye hayat tuketsin?

Bence bos yere adama hirssiz, akilsiz demeyin hayatini vaktini ziyan etmiyor gayet iyi yapiyor. Bu adami akilsiz buluyorsaniz ayrilin, net. Siz ne is yapiyorsunuz?

Gayet mantikli, ne var ki bunda ... PhD herkes yapmak istemeyebilir. kaldi ki machine learning benzeri cok teorik bir alan olmadigi surece PhD'nin muhendislerin kariyerine cok etkisi yok. Master gayet yeterli. Muhendislerin kariyerde yukselmek icin PhDye ihtiyaci yok, dedigim gibi teorik bir alan olmadigi surece. Ogretim gorevlisi olmak idealist degilsen ve ABD PhD degilsen kotu bir fikir, kariyerin bitiyor o kadar. Maddi olarak zaten akademi kotu yani.

Adam gayet akilli. Neden ihtiyaci olmayan PhDyle hayat tuketsin? PhD diye ne kadar fazla kazanacak sizce Turkiye'de, Google Reserach'te calismayacak ya? Ogretim gorevlisi olsa ne kadar kazanacak? Yani adamin kafa calisiyor, az bucuk para icin niye hayat tuketsin?

Bence bos yere adama hirssiz, akilsiz demeyin hayatini vaktini ziyan etmiyor gayet iyi yapiyor. Bu adami akilsiz buluyorsaniz ayrilin, net. Siz ne is yapiyorsunuz?

yok kesinlikle akılsızlık olarak görmüyorum tam tersi bu konudan bağımsız olarak zeki buluyorum ki birlikteyim. Ben de öğretim görevlisiyim bu arada öğretim görevlilerinde doktora şartı yok o da aynı işi yapmaya devam edecek zaten.

• Beğen
şöyle erkek arkadaşım da mühendis ve öğretim görevlisi. Ben doktoraya devam ediyorum ama yüksek lisanstan sonra devam etmemiş. Artık özel hayatıyla ilgilenmek istiyormuş. Yani akademik kariyerime devam ediyorum ama o bıraktı.
İşte entelektüel olmuyor çoğu malesef. Ben denk gelemedim ya da entelektüel ve maddi olarak iyi durumda olup da başka problemleri olanlara denk geldim bu konuda şanssızdım hep yani, ama benim erkek arkadaşım entelektüel birikim olarak hiç fena değil kişiliği özgüveni vs açısından beğeniyorum.

Mesele sadece para olarak baksam buraya kadar getirmezdim zaten. Ama ben kendim gibi kariyer odaklı biriyle evlenmek isterdim.
Konuyu pek anlayamadım hepsini okumadım mesajların sadece suna takildim " ama ben kendim gibi kariyer odaklı biriyle evlenmek isterdim " mesela karsinizdaki sizinle ilgilenmeyen hep iş hep iş kendini isine adayan biri olmasını mı isterdiniz hayat boule devam etmez ki ne.is ne para mutluluk getirmez b3n böyle bi es istemezdim tabi şahsi görüşüm ama böyle mutlu olunmaz bi süre sonra herşey biter

Kazançların değişken olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Şimdi sizden yüksek kazanan biri ile evlenseniz, 5 sene sonra bunun devam edeceğinin garantisi var mı? İnsanın başına herşey gelebilir. O zaman ne yapacaksınız ayrılacak mısınız?

Belki de tam tersi olur, çok güzel bir şirketten teklif alır, bir anda kazancı sizi 2-3 e katlar. O yüzden siz bu kazanç mevzusunun önemsiz olduğunu kafanızda halletmeye çalışın derim.

Son olarak, sürekli ben çok kariyer odaklıyım ama o değil diyorsunuz. Yanlış anlamayın ama kariyer odaklılığının seviyesi de kişiden kişiye değişir. Mesela bana göre, yüksek öğrenimine Türkiye'de devam eden biri çok kariyer odaklı değildir.

siz beni çook iyi anladınız güvenilir ve psikolojisi düzgün kimse kalmadı resmen. Yani burda bana ayrıl o zaman deniyor fakat öyle bırakılıp kenara itilecek biri değil ki çünkü dediğiniz gibi riske atmak istemiyorum duygusal olarak bağlanırsam devam etmek istiyorum onunla hayatıma tabiki.
Evet sizi ben anladim. Çünkü 33 yaşına kadar burada çok konu okudum. Cevremde de kadın arkadaşlarımın çok hayal kırıklığını gördüm.
Öyle kolay degil iyi ve güvenilir insan bulmak.
Ve sonuçta bulamama ihtimali de var.
O yüzden risk budur deyip risk almayın bence..
Bırakın kendisi karar versin..

Sizin kendi yanında olduğunu bilsin yeter..:KK66:

Senden çok kazanan eşin olduğunda işleri bozulursa şutlama durumun var diye anlıyorum o vakit. Bu kadar hesap kitap çok acayip geldi gözüme. Allah kurtarsın oğlanı diyesim geldi.

merhaba herkese ben çok duygusal biri değilim ve ilişkilere mantık tarafından da oldukça bakarım. Maddi ve manevi olarak güçlü bir erkek istiyorum karşımda yanlış anlaşılmasın lütfen zengin olsun illa demiyorum ancak en azından benden az da olsa çok kazansın isterim bir nevi korunma içgüdüsü olabilir statüye, eğitime de önem veririm. Tutup da zengin diye eğitimi bana denk olmayan insanlarla da olmuyorum zaten Şimdiki erkek arkadaşımla statümüz ve maaşımız aynı ama ben yükselmek için çalışıyorum hala yani ilerde maaşım falan artacak haliyle erkek arkadaşımsa ben böyle iyiyim fazlasını düşünmüyorum diyor. Tabiki bunlar hesap ama söz konusu evlilikse herşeyi düşünmek gerekiyor kaldı ki şu an aşkımdan ölmüyorum. Ben huyumu bildiğim için bu tarz ilişkilere baştan bile başlamıyordum ama merhametli biri olması,sahiplenici olması etkiledi beni.

Saçma mı düşünüyorum aranızda var mı eşinden çok kazanan bu durumu nasıl aşabilirim ( ben aynı kazanma durumunu bile aşmaya çalışıyorum zaten )

edit: neden benim 2-3 katım kazanan kişilerle ya da holding patronlarıyla olma hayallerim varmış gibi yorumlar var anlayamıyorum ben az da olsa fazla kazansın isterdim sadece.
Şükür etmeyi geçtik şimdide az çok dert olmuş , bir maaşı olmayan napsın Ayy gerçekten ayyy

yapılan yorumlardan birkaç tanesini okudum ama diğerlerini de az çok tahmin edebiliyorum
iki kişinin toplam maaşı, o iki kişiye (ve düşünüyorsanız çocuklarınıza) yetebilecekse kim kimden yüksek maaş alıyor önemsiz, derdiniz eve giren toplam para olsa tamam, ama o değil

ilerde bir ayrılık boşanma durumu olursa kendi ayaklarınız üzerinde durabilecekseniz ne güzel
erkeğe neden bel bağlayasınız ki?

Merhaba ,
Bana mantıklı geliyor bu söylediklerin.Çünkü kadınların kariyeri ve kazancı ,hamilelikte ve bebek doğduktan sonra alınan izinlerle sekteye uğruyor.
Seni anlıyorum, illa zengin olsun güçlü olsun demiyorsun. Sorumluluk alabilecek, çalışkan,hakettiğini kazanabilen biri istiyorsun ki bu normal :KK66: :KK50:
Bende öyle hissettim ama maşallah böyle konuları görünce yardırıyor buradaki hanımlar

Son düzenleme:
İyi de ne var ki bunda. Kimisi yakışıklı merhemetli vs ister kimisi zengin ister kimisi hepsini birden ister. Konu sahibi siz burdaki eleştirilere aldırmayın herkes ister aynı şeyleri burdaki hiç bir kadın gidip de asgari ücretli biriyle evleneyim demez. Herkes güzellemesini yapar iş kendine dönünce kazın ayağı öyle olmaz. Siz yazıya dökmüşsünüz diye taşlanıyorsunuz sadece.
Duygulara tercüman
Lafa gelince herkes kuru ekmek soğana razı

Eşimle meslektaşız. Ben doktora yaptım kendisi yapmadı. Eşim devlette ben özel sektördeyim. Eşimin 4 bazen 5 katı para kazanıyorum. Bir kere bile sorun olmadı. Neden erkek fazla kazanmalı bu kafa yı anlamıyorum. Evlilikte elbette maddiyAt önemli ama saygı sevgi iletişim her şeyden önce gelir. Rahat yaşamak istiyorsanız siz kazanın fazlasını. Aile olunca ha erkek kazanmış ha kadın ne farkeder

Neden diye sormuşsunuz ya

İlkel benlikle alakalı bilinçle alakalı değil durumunuz işte

İlkel kadının benliğinde kadın güçlü kuvetli genlere sahip adayları seçer

Kendisini ve çocuklarını koruyacak erk güç arar ilkel kadın bilinci

Hepimizde ilkellikten gelen birşeyler var lakin sizde çok baskın (sizdeki güç bilinci maddi kavramlar üzerine)

Evet evlilikte madiyat önemlidir ama şartlar eşitse iki kuruş eksik fazla ne fark eder

İki doktor iki öğretmen

Biri birinden fazla kazanabilir
Bu durumda ne yapmalı evlilikten beklentim (İfrit olduğum bir cümle )

Eşimin benden fazla kazanması

Bunu partnerize üstüne basa basa deyin

Adamın konumunda sıkıntı yok. Belki sonraları siz doktora yapınca hırslanır. Düzgün adam çok az zaten zamanla bu önceliğimiz olmuyor. Deneyimle bunun darkına varıyorsunuz. Ben akademisyenim eşim lisans mezunu, düzgün bir işi var.

Bir kaç yıl öncesine kadar eşimle hemen hemen aynı kazanıyorduk. Şu anda neredeyse eşimin 1.5-2 katı kazanıyorum. Eşim takılmıyor hiç bu duruma ama herşeyden önemlisi benim hiç umrunda değil. Benim param, senin paran dememişizdir hiç şu ana kadar.
Siz sürekli bunu sevgilinizin yüzüne vuracak mısınız, ezecek misiniz en önemlisi bu. Eğer bunu yapacaksanız bence hiç başlayıp üzmeyin birbirinizi.

• Beğen
Herkesin evlilikten beklentisi farklı olabilir .Kimi için yakışıklılık olmazsa olmazdır kimi için statü.Bunda yadırganacak bişey yok.Hatta kişinin ne istediğini bilmesi ne güzel.Fakat konu sahibi sizi şu konuda da uyarmak isterim.Tecrübelerim ve gördüklerim hep o yönde çünkü.Biri biseyi ne kadar çok isterse o bi şekilde olmuyor ya da elinden kayıyor.Bir arkadaşımın da 1 numaralı kriteri statüydü ve bir savcıyla evlendi. Malûm durumlardan eşi ihraç edildi ve çok farklı işlerde çalışmak durumunda kaldı.Hatta şu an işsiz.Mutlu, huzurlu bir yuva isteyin.Olmazsa olmazlarımızdan vazgeçemeyiz belki ama biraz törpülesek hayrımıza oluyor sanırım.

X