Evlat Edinme Evlat edinme.

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
İyi de soya çekim eş ailesinde de var eşi secebiliyorsunuz ama ailesini secemiyorsunuz sonra bu çocuk aynı kaynana yada görümcene benziyor dediklerinde sinir oluyoruz gebelik bir gerçek karakterlerde buna göre ancak davranışlar yetiştirilmeye göre şekilleniyor. Çok sinirli biri bile çok efendi olabiliyor. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah ama etrafımda ne kadar evlatlık alan olduysa pişman olani görmedim. Hatta bir yakinimiz ikiz çocuklar almıştı çocuklar kadına o kadar benziyor ki hem yüz hem huy olarak evlatlık oldukları ni herkes unuttu zamanla

Eziyet etmek aklımdan bile geçmez inanın. Korkularım endişelerim tabi ki var. Ben bazen eşimle ilişkimizi bile sorguluyorum acaba çocuğa huzurlu ortamı bir gün sağlayamazsak diye. Farklılıklar elbetteki olacak kendi annemle ben bile bambaşka karakterlerdeyiz. Sadece ona olan sevgim ilgim yetiştirme şeklim onun önceki ailesinde alabileceği kötü şeylere engel olamazsa diye çekiniyorum.

Eziyetten kastım vurmak kırmak değil olduğu gibi kabullenmemek değiştirmeye çalışmak bile eziyettir insana bazen

Bu dusunce yapisiyla evlat edinmeyi dogru bulmuyorum. Cocuk dedigin kosulsuz sevgi gerektiriyor. Yani belli genetik ozelliklerden dolayi eleyecekseniz zaten evlat edinmeyin. Kendinizi de cocugu da uzebilirsiniz bu bakis acisiyla. Ayni sey biyolojik cocuklarimiz icin de gecerli. Olduklari gibi kabul edip seviyoruz sonucta.

Bana kalırsa siz ilk önce kendi kafanızda bir düşüncenizi netleştirin bu çok büyük bir sorumluluk mesela evlat edindiniz yarın öbürgün bir davranışından dolayı direk onu ailesine çekti diye düşünüp o gözle bakıcaksınız çünkü kafanızdan bu düşünceyi atamıcaksınız yazdıklarınıza göre kafanızda bir hep acaba olucak

Başta da söylediğim gibi şuan zaten attığımız bir adım yok yanlış anlayan ve keskin eleştirenler var görüyorum. Cahil biri değilim ve mesleğim gereği çocuklarla iç içeyim. Çocukların çevreden ne kadar etkilendiğinin de farkındayım. Kafamdaki soruları netleştirmeden bir adım atmam merak etmeyin. Ben mutlu bir çocuk yetiştirmek isterim ve kök ailesinden gelen genlerin onu ne kadar mutsuz yada uyumsuz yapabileceğini, mutlu bir ortamda yetiştirmenin sadece yeterli olup olmayacağı kafamdaki soru. Yoksa bir adım atarsam benim için kendi çocuğumdan bir farkı olmayacak. İçimde yıllarca biriktirdiğim sevgiyi vereceğim buna şüphem yok.

Korkularım zevklerinin karakter yapısının farklılığı gibi şeyler değil. Söylediğim gibi belki madde bagımlısı bir babanın, yada intihar eğilimi olan sorunlu bir annenin çocuğu olacak. Bu onu ilerde nasıl etkileyecek kafamdaki soru bu. Yoksa maddi manevi imkanım el verdiğince her şeyi onun iyiliği için yapacağımdan şüphem yok.

Yorumum sizi kırmak için yapılmış bir yorum değil bende evlat sahibi olmak için uğraşıyorum duygularınızı birazda olsa anlayabiliyorum sizi kırdıysam özür dilerim

Yorumum sizi kırmak için yapılmış bir yorum değil bende evlat sahibi olmak için uğraşıyorum duygularınızı birazda olsa anlayabiliyorum sizi kırdıysam özür dilerim
Kırılmadım,teşekkür ederim farklı fikirler almak için yazdım zaten.
Bizde çabalıyoruz dediğim gibi süreç ne gösterir bilmiyorum ama ilerisi için kalbimi fikirlerimi kapatmıyorum

Ailemizden genetik olarak bazı huylar, beceriler, vs alırız. Belki inatçı oluruz, belki iştahlı oluruz, kimimiz çok dışa dönüktür, kimimiz içe dönüktür. Belki resim çizmeye yeteneğimiz olur, belki sesimiz güzel olur.

Ama iyi niyetli biri olmak, merhamet duygusu, etik değerler, yardımseverlik vs şeyler genel olarak aileden ve çevreden alınan özelliklerdir. Kimse yanında yaşamadığı ailenin kötü özelliklerini almaz. Sizin verdiğiniz terbiyeyle büyüyecek o çocuk. Zaten çocuk dediğimiz boş bir sayfa. Onu biz dolduracağız.

Biyolojik ailesi kötüyse çocuğu da kötü olur diyen cahillerin sözüne bakmayın.

Yani şöyle burda hep yazıyorum, sonra da taşlanıyorum ama ruhsal hastalıklara sahip ebeveynlerin çocukları tabi ki olmayanlara göre daha fazla bu hastalıklara sahip oluyor. Burda bipolarım ama çocuk sahibi olucam ben tmm mıııı yazan üyeler tarafındna taşlanıyorum hep ama işin doğrusu bu. Sizin çocuk da sürpriz yumurtadan çıkacak, 7 kuşak şizofreni geni olan bir çocuk alabilirsiniz buna hazırsanız alıcaksınız.

Onun dışında huy diye bir şey yok, aileye baka baka öğrenilen özellikler ve yetiştirme tarzı var bir de doğuştan gelen bir karakter var. Öyle aile dizimi mizimi onalr toptan yalan dolan. Bir noktadan sonra aile terbiyesi falan da kalmıyor her insna sadece kendini gerçeklleştiriyor. Kendimi örnek vereyim, babam hava burcu, annem toprak burcu bense bambaşka bir insanım ve su burcuyum tamamen farklı özelliklerdeyim ve farklı bir ruhsal dünayay sahibim. Kardeşim daha dışa dönük mesela, bense içe dönük bir insanım. Annem bazen inat eder bense uzlaşmacı ve makulum inatla falan işim olmaz. Derdiniz huy tipi şeylerse onlar tamamen hurafe, çıkarın atın kafadan diyorum.

Bir de Müge Anlı da çıkıyor sürekli, aileler geliyor çocuğunu aramaya veya çocuklar geliyor ailesini aramaya. Aileler beş para etmez, sürekli devlet yardımıyla sadakayla geçinmiş, hırsızlık yapmış, hapse girip çıkmış, diğer çocuklarını okutmamış, rezil bir hayat yaşamış tipler.

Evlatlık verdikleri veya terkettikleri çocuklar pırıl pırıl, üniversite okumuş, mesleklerini ellerine almış, kendilerini evlatlık alan ailesine bağlı tam bir örnek evlatlar.

Hiçbir şey bilmiyorsanız işte bu herkesin gözünün önünde.

Yorum yapıyorum bir çok konuda görüşlerimiz benzeşiyor öyle hatırlıyorum

haklısınız izlemesem de bazen sosyal medyada görüyorum

Benim ailemde evlat edinilen bir çocuk var. Çok fakir bir ailenin 8. çocuğu olacakken gayri resmi şekilde evde doğum gibi gösterildi. Neticede çocuk annesine hastayken çiçek gibi baktı. İnanılmaz iyi bir evlat oldu. Meslek olarak da Türkiye derecesi yapan hep bursla kendini okutan bir çocuk oldu.
Bence yetiştirme ve sevgi birinci etmen.
Genetik hastalık, boy göz rengi gibi etmenler dışında karakteri huyu yetiştirmeden geliyor bence
Benzer örnekleri “köpek gibi büyütülmüş çocuk” kitabında da veriyorlar

Huy gibi değil daha çok eğilimleri benim kastettiğim korkularım.
Girişkenlik asilik zevkleri veya sanata ilgi vs gibi şeyler değil.
madde kullanımına yatkınlık,saldırganlık,intihara eğilimi olur mu acaba gibi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…