Evlat Edinme Evlat edinme.

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Bir oğlum var ve hayattaki en büyük hedeflerimden biri bağımsız ve özgür bir birey yetiştirmek. Gördüklerimden sonra vardığım sonuç bu. Burda okuduğum hikayelerden önce de yetim evlerine giderdim. Orda birinin annesi yaşıyorsa hep bir anneye gitme özlemi oluyordu. En önemlisi hep bir aile istiyorlardı. Zor olanları da gördüm mesela bir kız bir ay sonra devlet memuru olabilecekken inatla evden ayrıldı. Kocaya kaçtı. Sonra kızı o evden almak için neler çektik. Sebep aynı aile istiyordu. Zor çocuklar var doğru ama temel sebep hep bağlanmak istemeleri.

Kendi çocuğunun her pis huyuna katlaniyorsun ama işte evlatlık olunca ters bir hareketinde acaba annesi babasından mi bulaştı bu ne böyle diyorsun. Oluyor bunlar.
Şahit oluyorum, sevmek başka şey tahammül başka. Cocuk iyi bir şey yapınca "ben yetiştirdim" diye övüneceksin. Kötü bir şey yapınca "tohumu bozukmuş" diyeceksin.

Bu yorumun yüzü olsaydı tükürürdüm. Yazıklar olsun.

Bir çocuğun karakterini büyük oranda yetiştirme tarzı belirliyor bence.İki çocuğa aile olduk biz.Bebeklikten beri bizimle olan çocuğumuz aynı ben ve eşim.İkimizin huylarını almış,ben doğurmuşum gibi özelliklerimiz var.Diğer çocuğumuz 5 yaşında katıldı aramıza.2 sene boyunca bizimleydi ve bir türlü uyum sağlayamadık.Yetiştiği ortam,yaşadığı zorluklar zor karakterli olmasına sebep olmuştu.Oyun terapisti,psikolog vs görüşmelerimiz oldu ama değişen hiç bişey olmadı.Yollarımızı ayırdık onunla malesef.Bu yola başvuracaksanız yeterince istek ve enerjiniz olmalı.Kendi doğurduğunuz da olsa evlat da edinseniz geleceğin garantisi yok.Arkadaşların da dediği gibi koşulsuz sevgi ile elinizden geleni yapacaksınız,gerisi şans(iyi niyetle başlanılan hiç bir işin sonu kötü olamaz,karşılığını her zaman alırsınız.güzel olur sonucu inanıyorum.)

Genetik konusunda haklısınız DNA sında hepsi kodlanmış ve evlatlık alınca neyle karşılaşacağınızi bilmezsiniz.Ayrica bu olaya çok duygusal yaklasamayacagim kendi öz çocuğun bile zorluk veriyor katlanman çok zor oluyor.Oyle bebekken seviyim gezdireyim pispislayim kolay bu çocuk büyüyecek ergenlik gençlik yetişkinlik hepsi ağır şeyler.bence çok iyi düşünmek çocuğu olduğu gibi kabul edecek sevgiyi verecek hem maddi hem manevi yetebilecek iseniz alacaksınız yoksa bu toplara hiç girmeyin bir evcil hayvanın bakımı sorunlulugu bile oldukça zor yapabilene helal olsun

Bu tarz ihtimaller var tabi ki. Netflixde üçüzler diye bir belgesel yapım izlemistim. Bebekken üç farklı aileye verilen üçüzler çok sonradan hasbelkader bir araya geliyorlar. Bir tanesinin psikolojik bir rahatsızlığa yatkınlığı (ne oldugunu tam hatırlayamıyorum şuan) var ve intihar ediyor. Sonradan yapılan araştirmalar sonucu çocukların annesinin de böyle bir yatkınlığının olduğu ve benzer süreçlerden geçtiği ögreniliyor.

Çocukların aileleri hakkında hiç bir bilgi paylaşımı yapılmıyor mu sizinle?

bazı şeyler genetiktir. mesela hastalıklar. mesela mizaç dediğimiz şeyin de genetik temeli vardır.
bazı durumlar anne karnındaki yaşantılara dayalıdır. mesela annesi hamilelikte uyuşturucu kullanan bir çocuk bağımlı olarak doğabilir ya da bağımlılığa yatkın olabilir.
yani bir kısım şey biyolojik aileden gelecektir. ama çevresel faktörler bunların ortaya daha çok çıkmasına ya da bastırılmasına neden olabilir.
beni daha çok endişelendiren şey evlat edinilen çocuğun bir süre sonra biyolojik ailesini bulma isteği ya da biyolojik ailenin daha sonra çocuğun hayatına dahil olmak için huzursuzluk vermesi olabilir.

Süreç ile ilgili bir bilgim yok malesef. Söylediğim gibi ciddi bir adımımız yok şuan. Ama muhtemelen bilgi paylaşımı yapılıyordur. Kimsesiz bebek vs olmadığı sürece.

Önce bu düşünceden sıyrılmanız gerekiyor. Hiçbir şey bilmeden dünyaya gelen bir bebek. İyi kötü diye ayırmadan sevip yetiştirmektir annelik. Doğurmak çok da önemli değil

Bazı psikiyatrik hastalıklar kalıtsal olabiliyor. Ayrıca bebeğin anne karnında maruz kaldığı travmatik süreçler de bebeği etkileyebiliyor ama önemli olan bir çocuğun hayatını değiştirmek. Ve bu büyük bir ölçüde sizin sayenizde olacak...

Önce bu düşünceden sıyrılmanız gerekiyor. Hiçbir şey bilmeden dünyaya gelen bir bebek. İyi kötü diye ayırmadan sevip yetiştirmektir annelik. Doğurmak çok da önemli değil
Söylediğinize katılıyorum, 100%. Evlat edinmeyle doğurma arasında fark olduğunu düşünmüyorum. Ama bunu başkalarına önermeyi doğru bulmuyorum. İnsanın kendi bu durumu benimsemesi lazım. Bu şekilde düşünmeyen birinin evlat edinmesini tehlikeli buluyorum. Yani bu çok başkasından fikir alınacak bi konu değil eğer negatifsek. Başkasının teşvikiyle olacak bişey değil. Anne de baba da evlat edinmeyi dış dünyadan bağımsız kendi içlerinden gelerek istemeleri lazım. Yani eğer bu konuda olduğu gibi genetik fatörleri vs düşünerek evlat edinmek içlerine sinmiyorsa, asla kalkışmamalılar. Evlat edinilip geri verilen çocukları duyuyorum hep, çok üzücü. Yani birilerini evlat edinmeye teşvik etmeyi doğru bulmuyorum. Evlat edenecek kişiler gönülden samimi bir şekilde koşulsuzca istemeliler çocuklarını.

Hepinizin genleri de maşallah çok iyi çok güzel, size hediye edilen meleğin genleri falan konuşuluyor ne kadar zor bi süreç size bahşetmiş rabbim şükür edip en güzel şekilde yetiştirmeyi düşüneceğinize neler konuşuluyor. Bu kafada olanlar evlat edinmesin zaten kibir akıyor, çocuk düşse acaba ben mi yanlış yönlendirdim diye düşünmelisiniz anası da düşüyormuş da ondan diye düşünmemelisiniz,onun annesi sizsizniz artık çok şaşkınım yorumlara

Sen taşısan belki sende travmatik bir olaya maruz kalacaktın belki seninde var psikiyatrik bi rahatsızlığın henüz tanılanmamış, arkadaşlar yapmayın ne güzel bir ailesi oluyor yavruların kurumlarda yalnız kalmak yerine yanlış yönlendirmeyin kimseyi

Okuma problemi var sanırım sizde. Hanımefendi sormuş sorusuna cevap verip yine de cocuğun hayatıno değiştireceksiniz demişim. Yok cocuk alma hayatın kayar mı dedim sanki allah allah...

Yazdıklarınızı okudum, kızımı evlat edindim. Onu yuvadan değil, bir yakınımızın söylemesiyle üni öğrencisi bir kızdan aldım. Kız hastanede doğum yaparken bekledim. Doğdu ve kucağıma aldım taburcu olurken. O gün bu gün benim kızım. Kucağıma alırken, koluna ayağına saçına başına bir yeri sağlam mı diye bakmak aklıma gelmedi. Ben öyle hasretten yanıyordum ki evlat diye. Ne gelse kucağıma kabulümdü.
Mesela biz hep kız çocuk istedik. Kuruma başvurduk daha sıraya girmemiştik. Sonra haber geldi bir üni öğrencisi 1 ay sonra doğum yapacak ailesinin haberi yok zor durumda vs bebeği verecek ama erkek bebek. Olsun dedim ya olsun hamile kalsam seçemem ki cinsiyetini. Erkek de olsun fark etmez evladım olsun. Aaa sonra bir doğdu kız, inanamadım mucizeydi. Bence Allah bizi sınamıştı. Belki de erkek diye kabul etmesem bugün bir evladım olamayacaktı. Kızım geldi huzurum arttı, bereketim arttı, neşem arttı. 1 yaşında davayı açtık. 3 celsede bitti. Kızım artık nüfusumuza geçti…
Biz yetiştirdik doğrumuzu yanlışımızı öğrettik. Terbiyesini bizden aldı. Aynam gibi. Bazı yerde de babasının aynası. Canımızı vereceğimiz tek varlığımız. Öyle sizlerin bahsettiği gibi değil o işler araştırmalar genetikler vs değil. Kendi çocuğunuz da down sendromlu olabilir. Belki otizm… Nereden bileceksiniz? Manavdan elma seçmiyoruz ki. Hayatta her şey bir vesile, annesi olmayan bir çocuğun görevi belki de sizi anne yapmak. Belki de biz evlat edindiğimiz için cennetlik değiliz (öyle diyorlar da) belki de çocuklarımız bizi anne yaptığı için cennetlik.

Bebek iken al bebek bulunduğu ortama göre şekil alacak. Merak etme sen teyzem de evlatlık aldı şuan çok mutlu aldıgında 4aylıktı şimdi 6yaşında

ben evlat edinmiş bir anne olarak diyorum ki açın yüreğinizi lütfen. Evlat edinilmeyi bekleyen o kadar çok çocuk var ki. Mesela ekim ayında doğacak bir bebek daha var anne istemiyor verecek bebeği. Aile aranıyor bebeğe. Hayat ne kadar muamma değil mi? Oysa birileri de 5. Kez tüp deniyor mesela…
İyi ki kızım var iyi ki evlat edindim. Binlerce milyonlarca kez şükürler olsun rabbime.

Ne guzel yasmissiniz, agladim okurken
Kizinizla beraber cok mutlu, huzurlu, saglikli, cok uzun bir hayatiniz olsun insallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…