Evlat Edinme Evlat edinme.

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

Bublegumb

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2023
351
1.668
Merhaba hanımlar,hikayemi çok detaylı anlatıp vakit kaybetmeyeceğim. Şuan bir süreç içerisindeyiz ve ben olumlu olumsuz hepsine açığım. Şayet süreç olumsuz olursa evlat edinmeyi de düşünüyorum çünkü anne olmak istiyorum. Ancak aklıma takılan bir kaç soru var fikirlerinizi merak ediyorum.
Bizler ailelerimizin iyi veya kötü bazı özelliklerini taşıyoruz. Bu onlar tarafından yetiştirilme tarzımızdan onlarla ömrümüzün yarısını geçirmemizden mi kaynaklanıyor yoksa genetikten gelen bazı şeyler mi var? Bunu kafamda oturtamıyorum.
Biz sıradan sayılabilecek herkes kadar tartışmaları olan ama cok ciddi sorunları olmayan,sakin sıradan bir çiftiz.
Evladımız belki bizimle uzaktan yakından hiç alakası olmayan bir aileden gelecek. Bu düşünce beni çok yoruyor. Fikirlerinizi merak ediyorum teşekkür ederim.

Bunu ben de çok düşündüm bekarım ve şartları şuan sağlıyorum, kendime güvenemedim sonrasında
Ama genetik bazı rahatsızlıklar vs olabilir gerçi bu kendi çocuğumuzda da olabilir, ama beni de bu biraz korkutuyor hiç huyunu suyunu bilmediğim bir aileden gelen çocuk acaba görmese de o ortamda büyümese de ailesel kötü alışkanlıklar varsa o durumda olur mu diye, ama şans sanırım aynı ailenin içinde büyüyüp farklı farklı olan bireyler gibi

Evlat edindiğiniz zaman onu zaten siz yetiştireceksiniz. Evet genetik olarak ailelerimizden özellikler alıyoruz ama bunlar bizi yetiştirenlerin tarzıyla şekilleniyor. Bu şekilde de düşünebilirsiniz

Süreç hakkında hiçbir bilgim yok ama tamamen evlat edınmektense koruyucu aile de olabilirsiniz.

Çocuğun yetiştirilme tarzı nasıl bir ailede büyüdüğü kadar katılım özellikleri de çok önemli ve karakteri oluşmasında etkili rol oynuyor. Evlat edinme bu yönden çok riskli evet ama bir yandan da ona bir yuva verebilmek de çok güzel bir duygu olsa gerek. Fakat yeri geliyor insan doğurduğu çocuğuna tahammülü olmayabiliyor ki siz bu çocuğa kaşınızı çatsanız bizim insanımız tarafından “üvey ana” damgası yiyebilirsiniz malum bu hassas konuda bizim insanımızın ağzı sıkı değildir velhasıl kelam çok iyi düşünülmesi gereken ciddi bir konu

Fizikselden ziyade çekincelerim psikolojik. Dediğim gibi biz sıradan bir aileyiz. Ne bileyim maddeye yatkınlık,intihara meyil bunların hep genetik olduğu vs söyleniyor. Yoksa kendi çocuğum da olsa kızacağım yeri gelecek sesimi yükselteceğim küseceğiz barışacağız zorlanacağız bunu her aile yaşıyor. Ama benim Korkularım bu değil

Bence ikisinin de etkisi var . Huy genden de sirayet ediyor . Yani şöyle mesela bi aile içinde büyürken dedesini hiç görmemiş birinin bile çoğu huyu dedeye çekebiliyor halbu ki hiç görüşmemiş etmemiş. Ama yetiştirmekte büyük önem taşıyor . Karışık bi durum hakkınızda hayırlısı olsun

maymunlar üzerinde yapılan bır deneyı aktarayım size. tek yumurta ikizi iki bonobo sempanzesının bırını anneye verıp dıgerını yalnız buyutuyorlar. anne ıle buyuyen saldırgan tavırlar sergılemezken yalnız basına buyutulen çok fazla saldırgan agresif şiddete meyıllı tavırlar sergılıyor. genleri aynı. yetıstırme tarzımız çok seyı etkıler bu tek bır ornek sadece.

Ama sıze yanlış dusunuyorsunuz dıyemem. Sadece çevrenınve yetişme tarzının sandıgımızdan daha buyuk bir rolu var demek ıstıyorum. bahsettıgınız endıselerı ben de tasırdım. özellikle üvey anne damgası yemek konusunda çok haklısınızç çok ıyı dusunulmeı gereken bır konu.

Teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Yetiştirilmenin öneminin farkındayım. Başka bir ailede büyüseydim nasıl biri olurdum bilemiyorum muhtemelen düşünce şeklim,her şeyim bambaşka olurdu. Beni düşündüren tek kısım acaba tel başına yetiştirme yeterli olmayabilir mi? Umarım hayat güzel şeyler getirir ben ve benim gibi olan herkese

Çok teşekkür ederim inşallah

Çevrenin ne düşündüğü çok önemli değil açıkçası benim için. İnsanlar hep eleştirecek bir şey bulur çünkü. Hep iyi günlerimiz olmayabilir sınırlarımız yasaklarımız illa ki olacak. Doğurduğum da olsa bu böyle. Her anne kadar tahammüllü yada tahammülsüz olurum. elbette ciddi bir konu farkındayım hayırlısı ve güzeli ne ise o olur umarım herkes için bizim icin

çok detaylı araştırmadım yüzeysel bilgimle. Çocuğun diğer ailesi ile bağının olmaması (reşit olana kadar) benim için daha doğru geliyor. Aile ile yüz yüze gelmek görüşmek,görüştürmek zorunda olmak vs istemiyorum.
Ekonomik olarakta - evladımız olacağı için miras durumlarından faydalansın isterim o kadar emek verdikten sonra. Hadi annelik babalık duygumuzu tatmin ettik artık kendi yoluna gibi olmasını istemem

Korkularımız aynıymış

Sevmeyi bilmeyen bir annem var, sevmeyi bilmeyen bir annenin cocugu ve torunu. Yani benim gozlemledigim en az 3 kusak annelikten uzak insanlar anne olmus. Bense bende ne eksikse onu veriyorum kizima. Gunde 80 kere seni seviyorum demeden gun bittiyse eksik geliyor bana. Her sabah operek uyandırıyorum her gece operek uyutuyorum. Her gece yatirmadan cok degerli oldugunu kendisiyle gurur duyduğumu soyluyorum.

Sordugun soruya daha kisa cevap verecek olursam eger diyebilirim ki bence hepsi bir secim. Ben bunu sectim. Ailem digerini. Anam babam böyle genetigim boyle deyip gecmedim

Karakterin yüzde yetmisbeşi genetik. Ama evlat edinme noktasında kendi aile ve akrabalımdan d açok memnun değilim genetik karakteri ise.:) çok takılmayın derim

%50 yetiştiğin çevre %50 genetik huylardan bahsediyorum küçük kardeşimle bambaşka bir aileyle ailede ve kültürde büyüdüğümüz halde küçük kardeşimle biz ayna gibiyiz bazı deliliklerimiz huylarımız kafamızın çalışma şekli vs bunun dışında mesela annemde toplayıcılık var evin her yeri eşya doludur bense gece gece dellenir temizlik yapar eşya atarım ki öz annem de aynı böyleymiş
Annem babam bana üniye geçene kadar su bile doldurtmadı derler ya öyle yetiştim ama mesela bir gün aniden kalkıp yemek yapmaya başladım öyle ansızın annemin de böyle sağı dolu huyu suyu belli olmazmış
Bütün aile enstrüman çalar bizde yani sülalede neyzen kanuni falan var ama benim daha çok sahne sanatları dans tiyatro gibi şeylere yeteneğim var öz ailem de böyle bunu da sonradan fark ettim
Benim annem çok vicdanlı çiçekle bile konuşup kızım canım diye severken ben daha kinci daha bağları koparmaya müsait açmayan çiçeği atabilecek kadar umursamazım bu huyum da biyolojik ailemden
Annem 5 vakit namazlı yatarken abdest alır ki ölünce abdestsiz ölmesin bense sınırı geçsem alkoliğim
Öz babam da alkolden böbreklerinden bile olmuş
Annem babamda her şey saatlidir uyumanın uyanmanın kahvaltının yemeğin belli saatleri vs vardır ve sülale böyle bir rutinde içinde tek aksi benim gece yatmam sabah kalkmam kaç defa okula uyumadan gittiğimi bilirim
Öz ailem kardeşlerim böyle
Genetik gelen hastalıkları hiç saymıyorum bile ve aklıma gelmeyen çok şey vardır
Sonuç olarak evet ailemiz bize çok şey katar ama bazı şeyler hamurunda maalesef var aynı ailede doğan iki çocuk bile aynı olmaz o çocuk ileride sizden farklı karakterlere zevklere yaşam tarzına yakın olduğunda ona eziyet etmeyecekseniz alın
Ben bu konuda ailemden razıyım hiçbir zaman acaba bile demedim ailem için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…