Evimden soğutan bir sorunum var:(

yatak yorgan kıslık gıysıler yada tahta yada ahsap esyalarına bak tatlım pıre tahtakurusuda olabılır.. belkı esyalarınla tasımısındır canım

Pire yada tahtakurusunun birturu olabilir

Biz bulasmis mobilya esyalarmizi atms

Tum dokuma turu esyalari ve yikanabilirleri 90derecede yikamistik

Yada kaynak su dokmustuk annca arinmisti

Ama mahvolmustuk

Bebegini korumalisin isirabilirler

Allah yardimcin olsun

Merhaba,daha once yazan oldu mu goremedim ama bahsettiginiz bocekler guvercin biti de olabilir. Eski evinizde pencere veya balkonda guvercin yasadiysa ondan gecmis olabilir. Cok cabuk sarar evi bu minik beyaz bitler ve kurtulmasi zaman alir. Guvercin bitini de iyice arastirin, uygun bir ilac vardir mutlaka insan sagligina zarar vermeyen.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar yaşadığım sıkıntıyı kısaca anlatayım sizlere inşaallah yardımcı olacak fikir verecek arkadaşlar olur 4 yıllık evliyim ve 5 ay kadar önce yeni bir eve taşındım bir önceki evim bir bölümü arkaya bakan pek hava alamayan bir daireydi bahsedeceğim böcek sorununu yaşadım küçük odamda eşimin siyah spor çantasının üzerinde farketmiştim ilk olarak ufacık çok yakından bakarsanız görebileceğiniz böcekler iki tuz tanesi büyüklüğünde minicikler krem rengi gibi hızlı yürüyorlar ve dokunduğunuz anda ölüp kayboluyor o kadar küçük ki tabi ben farkedince evde araştırma yapıp yer yer bazı bölümlerde olduğunu görmüştüm ilaçlama yapıldı ama tekrar oldu yeni taşındığım evim her yanı hava alan güneş gören ferah bir ev ne hevesle taşındım temizlenip yerleştim bu evimde böyle bir şey olmaz umudu ile temizliğe hijyene çok önem veren biriyim bir ay önce elbise dolabım ile duvar arasına bebeğimin pusetini koymuştum siyah olduğu için bu böceği farkettim ve şok oldum bu evde de aynı sorun eviinceleyince banyo duvar diplerinde süpürgeliklere yakın yerlerde gördüm o kadar üzüldüm ki anlatamam ilaçlama yaptıramam artık bebeğim var nedir bu böcekler aynı sorunu kendisi yada çevresinde yaşayan oldu mu eski binalar olmasından mı neden bir cevap bulamadım :KK43:

o dediğiniz minik dokununca yok olan böcekler rutubetli yerlerde oluyor genelde..hafif nemli kitap içleri,dolap arkaları gibi..muhtemelen nemli havasız yerler gördüğünüz yerler.karadenizde çok olur.ama çaresini bilmiyorum canım netten araştır rutubette olan böcekler falan diye

Ama benim evim laminant gerçek ağaç parke değil bunlar cilalanır mı acaba hiç görmedim duymadım

oww laminantsa değil ozaman :S minik minik diyorsunuz. Geldiği deliği keşfetseniz tox diye bir böcek ilacı var dökseniz acaba kurtulur musunuz ki...

Benim de zaman zaman karınca problemim oluyor. Öldürmek de istemiyorum ama çaresiz kaldığım çok oldu. İlaç kullanamadım kedilerim var diye.

canım güve olabilir o. güve tabletlerini dene. dolap içleri ve ahşap bi kaç yere koy. geçmiş olsn.

Arkadaşlar yeni konu açamıyorum.Bende burdan yazmak istedim .Fikirlerinize çok ihtiyacım var.Evim yeni alındı yeni bina birkaç defa hamam böceği çıktı diye ilaçlattım ama duman yöntemi ile ilaçladılar.Moralim çok bozuldu.Evdeki yıkanabilşr herşeyi yıkayıp duvarları ve koltukları sabunlu su ile silip geri kalan yerleri elma sirkeli su ile silsem yeterli olurmu?

Büyük ihtimalle önceki evde bir mobilyanizin arkası falan nemden falan çürümüş ise o böcekler olusmustur, siz fark etmeden yeni eve geçince o eşya ile birlikte yeni eve de gecmistir. Evi eşyaları dolapları bir inceleyin.

Bu yorumu biri yaptı ise kusura bakmayın sadece ilk mesajıniziokuyarak cevap verdim

Selam sırf bu konu için siteye üye oldum, yaklaşık 1 ay önce ana konu olan o minnacık un tozu gibi böceklerin bir gecede tüm mutfağımı sarmasıyla şoka girerek, internette ararken burayı da görmüştüm. Ne yaptıysam başa çıkamadığım, tüm gece bütün mutfağı yıkadığım ama sabah hepsini yerli yerinde bulduğum bu minnacık canavarların çözümünü bir tesadüf eseri buldum. Ve belki bundan sonrası için faydası olur düşüncesi ile yazayım dedim. Öncelikle bu minik haşerelerin yumurtladığı yeri mutlaka bulmalısınız, ahşap, sunta vs gibi yerlere konuşlanıyorlar. Bunu nasıl anlayacağız derseniz temizlik yaptıktan sonra sıkı takip gerekiyor. Yumurtladıkları yerden yağmur yağar gibi çıkıyor. Bir yerde okuduğuma göre bir dişi 100 civarı yumurta bırakıyormuş gerisini siz düşünün. Bulduğunuz çıkış noktasına herşeyi göze alıp kullanım dışı bir alan ve zarar görmeyeceğiniz bir yer ise saf tarım ilacı dökmenizi tavsiye ederim. Bildiğiniz deney yaptım sulandırılmış tarım ilacının içinde yürüdüklerini gözümle gördüm :KK43: Benim mutfak rafımın suntalarına yerleşmişlerdi, mutfak eşyası değen bir yer değildi ve damlalıkla damlattım buralara. Asıl olan kalanların başka yerlere yerleşmeden yok olmasını sağlamak. Siz bişeyi yıkarken onlar öteki şeylerin üzerine yerleşiyorlar. Ve o kadar küçüklerki mutfakta heryere nüfuz edebiliyorlar. Bu yaratıklardan kurtulma çabası içindeyken tiksindiğim için durmadan ellerimi yıkayıp kolonyalarken birden aklıma geldi ve bir kabın içinde dolanan minik yaratıkların üzerine kolonya döktüğümde hareketsiz kaldıklarını gözlerimle gördüm. Ertesi gün şişe şişe kolonya alıp fıs fısın içine doldurarak bütün mutfağı en ufak deliklere kadar kolonya ile yıkadım resmen :) burada biraz sabır gerekiyor. Siz her yere ulaştı sansanız bile aradan dereden çıkanlar olabiliyor. Onun için ben bir hafta boyunca sabah ve akşam tüm mutfağımı kolonya ve fısfıs ile ( ilk gün yerlere ve pervazlara şişe ile boşaltmıştım) kolonyaladım. Şu an hepsinden kurtulmuş durumdayım. Dilerim kimsenin başına gelmez ve başına gelende bu yazıyı okuyup çare bulabilir kendine ...

bizde de var bunlardan, nemli ve küflü yerlerde oluyor. çamaşır suyu sıkınca kayboluyorlar.

ayy inşallah tahta kurusu değildir ama anlattığın bana tahta kurusu gibi geldi. çok lanet bişeydir evi 4 ayda anca temizledik çoğu eşyayı atarak :KK43:

Merhabalar o minik gozle gorulmesi zor boceklerde mutfagimda gordum bugun ve iyice inceleyince butun mutfagi sardigini gordum. Yeni dogum yaptim 2 aylik bebegim var ilaclamada yapamam lutfen yardim edin nasi kurtulabilirim bunlardan :KK43:

Köşe bucak temizlik yapıyorum böcek falan görünce. İlaçlama yapıyoruz ailemle.
Ben felaket derecede soğuyorum evden bir şey yiyemiyorum mesela. Bir tane böcek görsem hastalık boyutuna geliyor.
Evlendiğimde sıfır bir binadan daire almak istiyorum. :KK57:

Eski evimizde vardı o böcekten ama azdı neyse ki.. Nokta kadar, duvarlarda olurdu.. Banyoda, salonda, odada filan..
Meğer rutubetten oluyormuş onlar.. Bizim ev dükkan üstüydü, camların altları rutubetlenirdi ve çok güneş alırdı.
Temizlik yaparken duvarları da silerdik..: )

anlattığın şey gümüş böceği olabilir canım

Gümüş böceği çoğu böcek türü gibi yumurtlama yöntemi ile çoğalır. Her üreme döneminde aşağı-yukarı 100 tane yumurta bırakır. Yumurtalarını duvar köşelerine, halı ve koltuk altlarına bırakır. Ortalama yaşam süresi bir yıldır. Gümüşböcekleri her mevsimde yaşar fakat yaz ve bahar aylarında daha sık görülür. Nem açısından zengin ve sıcak yerlerde yaşamayı severler. Bu nedenle bu böcek türü mutfak ve banyo gibi mekanları yaşamak için mesken edinirler. Kalorifer borularının etrafı, çatı katları ve bodrum gibi alanlarda görülmesi daha muhtemeldir. Gümüş böcekleri kesinlikle zehirli değildir. Fakat mikrop ve bakteri taşıyıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca mutfak gibi mekanlarda salyası ve dışkısı yiyecekler üstüne yerleşip, hastalık oluşturucu etkiye sahip olabilir. Bu böcek insanları ya da evcil hayvanları ısırmasa da kitap, giysi, yatak ve yorgan gibi eşyalara zarar vererek maddi kayıplara yol açabilir. Bu yüzden ev ortamı, belirli zaman aralıklarıyla ilaçlanmalı, mutfaktaki besinler mümkün olabildiği kadar iyi muhafaza edilmelidir. Bilimsel adı Lepisma saccharina (Gümüş balığı) olan gümüş böceği Thysanura takımı Lepismatidae familyasına bağlıdır. Bu familyanın diğer bir böceği olan Thermobia domestica (Ateş böceği) ile büyük benzerlik göstermektedir. İkinci türü biraz daha iridir ve gümüş renkte değildir. Böceğin halk arasında çeşitli isimleri vardır. Gümüş balığı bilimsel adıdır, bunun dışında gümüş böceği, gümüşçün, nem böceği, gümüş balığı böceği,gribalıkçıl olarak adlandırılmaktadır. Bu böceklere evlerde sıkça rastlanmaktadır çünkü insan giysileri, kitaplar ve depolanmış gıdalarla hayatlarını sürdürüyorlar.

Kaynak : http://www.bocekler.org/2014/05/gumus-bocegi.html

Nasil bocekmis o okadar minnak bizdede vardir belki boceksiz ev yoktur bence sadece gormuyoruz o kadar :KK48:

Bizim evde de rutubet var sıfır bina olmasına rağmen ama hiç görmedim bunlardan oyy yoksa göremedim mi acaba tırstım bak :KK70: Ama kolonya sırrını öğrendiğim iyi oldu varsa onu denerim :KK70:

X