Evimden soğutan bir sorunum var:(

Evinizde kuflu bir yer var mi, kuf mite’i da olabilir belki. Yabanci forumlarda mold mite veya dust mite diye bahsedilenlere benzettim ama emin degilim tabi, cok net gozukmuyor. Evde nem alici cihaz kullanarak ve duzenli temizlik yaparak cozuyorlar sanirim baska bir bilgim yok maalesef.
2 aylığına memlekete gitmiştik,maalesef camları tamamen kapatmışız. Döndüğümüzde karşılaştık. Evde cadde üzeri,yokluğumuzda kapalı camlara rağmen aşırı toz olmuş ve havasız kalmış. Neye uğradığımı şaşırdım,moralim çok bozuldu,toparlanamıyorum😔

2 aylığına memlekete gitmiştik,maalesef camları tamamen kapatmışız. Döndüğümüzde karşılaştık. Evde cadde üzeri,yokluğumuzda kapalı camlara rağmen aşırı toz olmuş ve havasız kalmış. Neye uğradığımı şaşırdım,moralim çok bozuldu,toparlanamıyorum😔
Evi bol bol havalandirin, nem yuksekse nem azaltici cihaz kullanin, sirkeyle veya alkolle sik sik temizlik yapin bu sekilde biter diye tahmin ediyorum

Merhaba, baska bir konuda fotograf paylasmissiniz, sizdeki toz mite’ina benziyor sanki. Bendeki kitap biti
Merhaba bende ki kitap biti odun biti diye geçiyormuş veteriner e Örnek gönderdim o söyledi insana zarara yok ama çok hızlı yayılıyor siz neler yaptınız yok etmek adına

Merhaba bende savaş veriyorum aynı anlattığınızgibi googleden araştırdım kitap bitine benziyor bir bayan yazmış o Springtail budur diye eşim baktı evet bu diye heycanla okuduvs nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum sürekli ilaçlıyorum okadar
İlaç olarak ne kullanıyorsunuz peki

Merhaba bende ki kitap biti odun biti diye geçiyormuş veteriner e Örnek gönderdim o söyledi insana zarara yok ama çok hızlı yayılıyor siz neler yaptınız yok etmek adına

Biz bir cok ilac denedik, ilk once ilaclama firmasi bir karisim yapti icinde k othrine de olan, hicbir ise yaramadi. Daha sonra BASF’in mythic ilacini kullandik ondan sonra biraz azaldi sanki ama cok etkili olmadi. En son yurtdisindan getirttigim bir ilaci kullandik, 15 gun arayla 3 kez onla ilacladik, bu ilactan sonra bulsak bile bulduklarimiz olmek uzereydi genelde, yuzde yuz bitti mi bilmiyorum ama cok azaldi. İlacin icinde beta cyfluthrin var. Bayerin solfac ilaci da cyfluthrin iceriyor, ikisi ayni etken madde, beta cyfluthrin daha etkiliymis ama Turkiyede ben bulamadim.

Yalniz bu kadar azalmasinda bir diger etmen, bu bocekler ilk ciktiginda evimizde nem orani cok yuksekti %60ti. Daha sonra 40lara indi. 1.5 aydir da 40in uzerine cikmadi, bu da azalmalarinda cok etkili olmustur diye dusunuyorum.

Evde nemin en kotu %50nin altinda olmasi gerekiyor, tamamen yok olmalari icin max %40 olmali. Duvarlarinizda su alan bir yer varsa ona dikkat edin, kuflu bir yer zaten asla olmamali. Yeni veya tadilat gormus bir evse bu boceklerle karsilasmaniz cok olasi, eger evin su almasi asiri nem veya kuf gibi sorunlar yoksa bir kac yil icinde ev iyice isinip kuruyunca yok olabiliyorlarmis.

Sonuc olarak oncelik nem, hicbir ilac bu kadar kucuk hayvanlarin girdigi her delige isleyemez ve olduremez. Hayvanlari oldurse bile yumurtalarina hicbir ilac etki etmiyor. Onemli olan evi kurutarak once yumurtlamalarini sonra da yasamalarini engellemek. O yuzden nemi dusurmediginiz surece ilaclamak sadece bosa zaman kaybi ve sagliga zarar.

Bu bocekler zaten kisin nem dusunce yok olup yaz gelince kis aylarinda bekleyen yumurtalardan tekrar cikiyorlar. Ben gelecek sene yazi hic gormeden atlatmadan tam olarak bitirdik diyemem. Cunku bitirdik diye yazip ertesi sene tekrar cikti diyen kisileri cok gordum maalesef

6 sene önce başıma geldi k othrine ile 3. Kez sisleme şeklinde ilaç yapıldı bittimi yok hep çıkıyordu bir yerden bende crysamed kullanıyordum, bu daireye taşınalı bir sene oldu mutfak su almış çürümüş alt dolapları banyo dolapları da keza öyle, veteriner kendinden çok emin konuşuyordu telefonda ta ki örnek böceği görene kadar. Şimdi yazdıklarınızı diğer forumları okuyunca iyice ümidim bitti 5 yaşında evladım var o beni çok korkutuyor üzüyor. Bir de şu var beyaz eşya arkaları kutu valiz çanta ayakkabı içlerinde hiç bitmiyor ne yazikki :KK43:

Bu ilaçların özelliği de şu aslında yerlerinden çıkarması yani ilk ilaçlamada deli gibi kendilerini dışarı atıyorlar. Kuzenim bu ilacı gönderdi tokattan ilk iş bununla başlayacağım, mutfak dolapları içine kothrine hazır hali ni sıkmıştım şuan orda bir hareketlilik yok..

Eklentiler

• 3450D75B-9E28-46CC-AF7A-D614AD04716E.jpeg
    3450D75B-9E28-46CC-AF7A-D614AD04716E.jpeg
    94,4 KB · Görüntüleme: 78
Aynen bu sekilde su almasi zaten bunlarin cikma sebebi buyuk ihtimalle. Bu bocekler nem ve kufle besleniyor, o su alan yerlerde kuf varsa kufu tamamen yok etmeniz lazim. Onun disinda bu kadar yuksek sayida varsa buyuk ihtimalle evinizde nem seviyesi cok yuksek, onu dusurmeniz gerekir. Bunlari yaptiktan sonra hizla azalcaklarini dusunuyorjm, kalanlar icin de ilaclama yapabilirsiniz

Merhaba arkadaşlar yaşadığım sıkıntıyı kısaca anlatayım sizlere inşaallah yardımcı olacak fikir verecek arkadaşlar olur 4 yıllık evliyim ve 5 ay kadar önce yeni bir eve taşındım bir önceki evim bir bölümü arkaya bakan pek hava alamayan bir daireydi bahsedeceğim böcek sorununu yaşadım küçük odamda eşimin siyah spor çantasının üzerinde farketmiştim ilk olarak ufacık çok yakından bakarsanız görebileceğiniz böcekler iki tuz tanesi büyüklüğünde minicikler krem rengi gibi hızlı yürüyorlar ve dokunduğunuz anda ölüp kayboluyor o kadar küçük ki tabi ben farkedince evde araştırma yapıp yer yer bazı bölümlerde olduğunu görmüştüm ilaçlama yapıldı ama tekrar oldu yeni taşındığım evim her yanı hava alan güneş gören ferah bir ev ne hevesle taşındım temizlenip yerleştim bu evimde böyle bir şey olmaz umudu ile temizliğe hijyene çok önem veren biriyim bir ay önce elbise dolabım ile duvar arasına bebeğimin pusetini koymuştum siyah olduğu için bu böceği farkettim ve şok oldum bu evde de aynı sorun eviinceleyince banyo duvar diplerinde süpürgeliklere yakın yerlerde gördüm o kadar üzüldüm ki anlatamam ilaçlama yaptıramam artık bebeğim var nedir bu böcekler aynı sorunu kendisi yada çevresinde yaşayan oldu mu eski binalar olmasından mı neden bir cevap bulamadım :KK43:
Raid tarzi bocek kovucularsan yerlestirin gordugunuz yerlere belki etkisi olur.

Biz bir cok ilac denedik, ilk once ilaclama firmasi bir karisim yapti icinde k othrine de olan, hicbir ise yaramadi. Daha sonra BASF’in mythic ilacini kullandik ondan sonra biraz azaldi sanki ama cok etkili olmadi. En son yurtdisindan getirttigim bir ilaci kullandik, 15 gun arayla 3 kez onla ilacladik, bu ilactan sonra bulsak bile bulduklarimiz olmek uzereydi genelde, yuzde yuz bitti mi bilmiyorum ama cok azaldi. İlacin icinde beta cyfluthrin var. Bayerin solfac ilaci da cyfluthrin iceriyor, ikisi ayni etken madde, beta cyfluthrin daha etkiliymis ama Turkiyede ben bulamadim.

Yalniz bu kadar azalmasinda bir diger etmen, bu bocekler ilk ciktiginda evimizde nem orani cok yuksekti %60ti. Daha sonra 40lara indi. 1.5 aydir da 40in uzerine cikmadi, bu da azalmalarinda cok etkili olmustur diye dusunuyorum.

Evde nemin en kotu %50nin altinda olmasi gerekiyor, tamamen yok olmalari icin max %40 olmali. Duvarlarinizda su alan bir yer varsa ona dikkat edin, kuflu bir yer zaten asla olmamali. Yeni veya tadilat gormus bir evse bu boceklerle karsilasmaniz cok olasi, eger evin su almasi asiri nem veya kuf gibi sorunlar yoksa bir kac yil icinde ev iyice isinip kuruyunca yok olabiliyorlarmis.

Sonuc olarak oncelik nem, hicbir ilac bu kadar kucuk hayvanlarin girdigi her delige isleyemez ve olduremez. Hayvanlari oldurse bile yumurtalarina hicbir ilac etki etmiyor. Onemli olan evi kurutarak once yumurtlamalarini sonra da yasamalarini engellemek. O yuzden nemi dusurmediginiz surece ilaclamak sadece bosa zaman kaybi ve sagliga zarar.

Bu bocekler zaten kisin nem dusunce yok olup yaz gelince kis aylarinda bekleyen yumurtalardan tekrar cikiyorlar. Ben gelecek sene yazi hic gormeden atlatmadan tam olarak bitirdik diyemem. Cunku bitirdik diye yazip ertesi sene tekrar cikti diyen kisileri cok gordum maalesef
Ben bir de kuru buhar makilerini inceliyorum yoğun sıcaklık kuru ama sulu değil işe yaramaz mı sizce de

Bu ilaçların özelliği de şu aslında yerlerinden çıkarması yani ilk ilaçlamada deli gibi kendilerini dışarı atıyorlar. Kuzenim bu ilacı gönderdi tokattan ilk iş bununla başlayacağım, mutfak dolapları içine kothrine hazır hali ni sıkmıştım şuan orda bir hareketlilik yok..
Hamam böcekleri için faydalı mı acaba .
Arkadaşın evi lojman ve lojmanda kanalizasyondan geliyorlar diye düşündüm ben .çünkü evi ilaclatsa da biyerde yune geliyor.aapartmandan yada havadan uçup giriyor hamam bocekleri.kanatlisi var inanamadık görünce

Şimdi ne durumdasınız

Hamam böcekleri için faydalı mı acaba .
Arkadaşın evi lojman ve lojmanda kanalizasyondan geliyorlar diye düşündüm ben .çünkü evi ilaclatsa da biyerde yune geliyor.aapartmandan yada havadan uçup giriyor hamam bocekleri.kanatlisi var inanamadık görünce
Tokatta ziraat ilaçları satan yerden alıp gönderi bana. Hamam böcekleri giderlerden gelir diye biliyorum suya dayanıklı hayvanlar mutfak gideri banyo vs oralardan

Ben bir de kuru buhar makilerini inceliyorum yoğun sıcaklık kuru ama sulu değil işe yaramaz mı sizce de
Ben de inceledim onlari, en yuksek isi veren polti cimex, ama onu kullanan biriyle gorustum o da yine islatiyormus o yuzden vazgectim

Merhaba bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum yeni bir ev aldım orda fark ettim googleda kitap bitti diye buldum bugün başka bir arkadaş yazmış Springtail diye bir böcekmiş bilmiyorum 3 aydır yapmadığım ilaç kalmadı piskolojim gitti zayıfladım saçlarım dökülüyor üzüntüden hala bi çare bulamadım 3 günde bir ilaçlıyoruz başka bişey yok
Merhaba, bende kitap biti yuzunden evimden tasindim. 9 defa ilaclamama ragmen bitiremedim. Suan yeni yasindigim evde de var. bir onceki evimden hicbir mibilya getirmed. Evimde yeni, hersey yeni yapildi. Ilacliyorum surekli ama bikacgun sonra tekrar cikiyorlar. Siz cozum bulabildiyseniz yazin lutfen. Cok kotu durumdayim.

Merhaba, az önce "Kitap Biti - Küçük Beyaz Böcekler" başlığıyla bir konu açtım. Foruma çok sık girmiyorum o yüzden oldukça detaylı bir şekilde bütün bildiklerimi yazdım, umarım herkesin işine yarar.

X