Ev sorunu

Imar ve iskan durumuna gore cikabilir. Iskani olmayan eve kesinkes kredi cikmaz (muteahhitten alacaksaniz onlar bir punduna getiriyordur kredi icin)
Kat irtifakı olarak geçen iskansız dairelere kredi kesinkes çıkıyor ama üyenin bahsettiği tarzda bir yere çıkar mı, sanmam.

Yani iskan derken ev yapabilir diye değil mi? Anladım şimdi çok sagolun.😊
Hayir iskan, hali hazirda yapilmis bir evin ilgili belediye tarafindan sartnamelere, projeye vs bircok detaya uygun olarak yapildiginin onayidir.

Atiyorum iskan olmadan (bazi sehirlerde) elektrik, su aboneligi actiramazsiniz, dogalgaz gelmez vs vs.

Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah. Bizde herkes elini cebine attı. Döviz, altın borcu aldık. Sağ olsunlar. Bir eve kapora verdik, dün alım yapacaktık, tapu sahibi yurt dışından gelmemiş hala. Kaldı öyle. Biz de iki üç sene kemer sıkacağız. Yapmadan olmuyor, belli.
biz de öyle yapacağız peşinat bulamıyoruz hiç. yani sıfır tlmiz olduğu için tamamını da borç alamıyoruz evler en az 2.5 milyon
kira da 20den başlıyor 😭 yeniden kiraya çıkacağımıza ev alıp öderiz dedik ama şimdilik beklemede

Gerçekten şaşırdım, umarım öyle bisey olmaz , bizim arkadaşlar hep öyle aldı bizim de onlar teşvik etti zaten
Enflasyon korkusundan 3+1 eve niyetlenmeyi gözümüz yemese de yatırımlık 1+1 eve o sistemle girmeyi düşünüyoruz biz de. Bizim çevremizde de alan çok var. Genelde şikayet edenler dosya masrafı parasını geri alamayanlar oluyor, fakat zaten o para yanıyor, geri verme durumu yok. Bunu bilmediklerinden şikayet ediyorlar ben çıkmak istedim dosya paramı vermediler diye. Ya da ben girdim ama ev piyasası sürekli arttı ve başta girdiğim rakamla ev alamıyorum diyenler var. Şikayetler bu yönde genelde. Biz de gittik görüştük ve en geç vadenin ortasına gelindiğinde ev teslim dediler. Biz güvendik inşallah girmeyi düşünüyoruz. Size de Allah hayırlısıyla almayı nasip etsin

Gerçekten şaşırdım, umarım öyle bisey olmaz , bizim arkadaşlar hep öyle aldı bizim de onlar teşvik etti zaten
Tam bir saadet zinciri. Sizi teşvik ettikleri için kendilerine bir şeyler sunuluyor. Dikkatli olun canınız yanmasın sistemi tam bilmiyorum ama duyduklarım bu yönde. Annemin arkadaşı da böyle mağdur olduğu için biliyorum parasını zor aldı kadın. 55 bin az değil çünkü

Kat irtifakı olarak geçen iskansız dairelere kredi kesinkes çıkıyor ama üyenin bahsettiği tarzda bir yere çıkar mı, sanmam.
Yok uyenin bahsettigi yer zaten su hobi evi dedigimiz yerlerden ortada aslinda resmi belgelere gore ev yok.

Haliyle kredi cikmaz.

Su tapu cesitleri eskiden de cok kafami karistiriyordu, yanlis hatirlamiyorsam irtifaka gecmis tapu iskan basvurusu yapilip, bekleme surecinde olan evlerdi. (Yani arsa payi belli, brut m² belli, daire nosu belli vs)

Isin ozune bakacak olursak, banka isterse iskanli eve de iskansiz eve de kredi cikartmayabilir, cunku rehine dustugunde satamayacagi eve yatirim yapmaz.

biz de öyle yapacağız peşinat bulamıyoruz hiç. yani sıfır tlmiz olduğu için tamamını da borç alamıyoruz evler en az 2.5 milyon
kira da 20den başlıyor 😭 yeniden kiraya çıkacağımıza ev alıp öderiz dedik ama şimdilik beklemede
Benim düğün altınlarıyla birikim bir milyon tuttu. Arabayı satmadık çünkü iki çocukla arabasız yaşamamız imkansız. İki arazi vardı onlar da satılmadı piyasa durgun çünkü. Öyle olunca 2.2 milyon borç aldık. Skandal. 🥹

Benim düğün altınlarıyla birikim bir milyon tuttu. Arabayı satmadık çünkü iki çocukla arabasız yaşamamız imkansız. İki arazi vardı onlar da satılmadı piyasa durgun çünkü. Öyle olunca 2.2 milyon borç aldık. Skandal. 🥹
Nasıl cesaret ettiniz kredide en azından ödenecek para belli altın döviz ne olacsk belli değil bir de 2.2 milyon. arsaları satar öderiz diye mi düşündünüz. Borç aldığınız kişiler birden ister mi

Nasıl cesaret ettiniz kredide en azından ödenecek para belli altın döviz ne olacsk belli değil bir de 2.2 milyon. arsaları satar öderiz diye mi düşündünüz. Borç aldığınız kişiler birden ister mi
Borç alacağımız kişiler ailemiz, yabancı yok. Aniden lazım olduğunda ucuz pahalı bakmadan arazileri satarız dedik. Kredi çekince de zaten ilk iki üç sene zorlanıyor insan. Biz her ay bir maaşı borç ödemek için kenara atsak senede 500 bin ediyor. Ara ara senede 50-100 bin arası ek gelirimiz de oluyor. En geç dört senede biter diye düşündük. İnşallah planladığımız gibi gider.

Araba onların şahsına ait değil. Kocasının babaannesinin engel durumundan istifade edilerek alınmış, engel sahibi insandan başka herkesi gezdiren bir araba.
Bunu yapan o kadar çok kişi var ki. Herkes kendine alıyor. İş arkadaşım da kardeşlerine siz alacak mısınız almayacaksaniz ben alıyorum dedi. Babası üzerinden alıp kendi kullanıyor..

Borç alacağımız kişiler ailemiz, yabancı yok. Aniden lazım olduğunda ucuz pahalı bakmadan arazileri satarız dedik. Kredi çekince de zaten ilk iki üç sene zorlanıyor insan. Biz her ay bir maaşı borç ödemek için kenara atsak senede 500 bin ediyor. Ara ara senede 50-100 bin arası ek gelirimiz de oluyor. En geç dört senede biter diye düşündük. İnşallah planladığımız gibi gider.
Borç TL mi altın döviz mi. Evet bu şartlarda faize vermeye gerek yok. Ama dövizse sıkıntı işte. Ödeme kolaylığı diliyorum

Borç TL mi altın döviz mi. Evet bu şartlarda faize vermeye gerek yok. Ama dövizse sıkıntı işte. Ödeme kolaylığı diliyorum
Bu zamanda kimse kimseye Türk lirası borç vermez. Onlar verse biz istemezdik zaten. Altın ve döviz olarak aldık borcu. Onların yükselmesini de göze aldık. Yükselseler bile kredinin faizinden iyidir. 2 milyon çeksek 8 milyon ödeyecektik. Ayda 80 bin. Ki zaten 2 milyonu da vermiyordu banka bize. İstesek de çekemezdik.

Allahım ödeme kolaylığı versin. Aldınız mı evi?

Tam bir saadet zinciri. Sizi teşvik ettikleri için kendilerine bir şeyler sunuluyor. Dikkatli olun canınız yanmasın sistemi tam bilmiyorum ama duyduklarım bu yönde. Annemin arkadaşı da böyle mağdur olduğu için biliyorum parasını zor aldı kadın. 55 bin az değil çünkü
Biz görüşmeye gittik her şeyini en detayına kadar sorduk. Parayı geri almayı isteriğiniz takdirde dosya masrafı parası size ödenmiyor, diğer ödediklerinizin verilmesi de 6 ayı buluyor. Mağduriyet yaşayanların sistemi bilmeden girdikleri için yaşadıklarını düşünüyorum açıkçası.
Her öneren de kendilerine bir şey sunulduğunu için önermiyor. Zaten almışlar evlerini ve sadece bu durum bile teşvik oluyor aslında. Daha yeni bi tanıdık arabasını aldı bizim çevrede. Ev alanlar da çok

Biz görüşmeye gittik her şeyini en detayına kadar sorduk. Parayı geri almayı isteriğiniz takdirde dosya masrafı parası size ödenmiyor, diğer ödediklerinizin verilmesi de 6 ayı buluyor. Mağduriyet yaşayanların sistemi bilmeden girdikleri için yaşadıklarını düşünüyorum açıkçası.
Her öneren de kendilerine bir şey sunulduğunu için önermiyor. Zaten almışlar evlerini ve sadece bu durum bile teşvik oluyor aslında. Daha yeni bi tanıdık arabasını aldı bizim çevrede. Ev alanlar da çok
E suratınıza karşı kötüleyecek halleri yok. Satmaya çalışıyorlar. Parayı veriyorlar da enflasyon diye bir şey var dimi. Ben 7-8 senedir evini alamayan tanıyorum. Şikayetlere bakabilirsiniz. Onun yerine alır evi arabayı krediyi öderim en azından mal elimde olur.

E suratınıza karşı kötüleyecek halleri yok. Satmaya çalışıyorlar. Parayı veriyorlar da enflasyon diye bir şey var dimi. Ben 7-8 senedir evini alamayan tanıyorum. Şikayetlere bakabilirsiniz. Onun yerine alır evi arabayı krediyi öderim en azından mal elimde olur.
Konu kötülemek değil ki. Mesela çoğu insan dosya masrafı parasının yandığını bilmeden giriyor sisteme sonra da vermediler mağdur ettiler diyorlar. Gerçekten her şeyine hakim olarak girmek gerekiyor.
Bu sistemde zaten sıkıntı olan şey enflasyon. Onun yüksek olduğu dönemde uzun vadeli bir alım işine girilmesi akıllıca değil. 2 milyon için girdiğin ev sana sıra gelene kadar 4 milyon oluyor. Ev fiyatları sürekli artıştayken altın alıp birikim yapmak çok daha mantıklı

X