Ev Satın Alma

sstsessizol

Kayıtlı Üye
18 Nisan 2017
2.514
3.369
Herkese merhaba arkadaslar. Direk konuya gireyim. Kendi ailemin destegi ve israriyla ev alma fikri olustu. Velhasilkelam butcemiz sinirli. Malum ev fiyatlari da ucmus durumda. Su an kaldigimiz yer, eski bir site en az 20 yillik. Esim bu dairenin satiliga cikmasi halinde burayi alma fikrinde. Bir ay insaat yapariz evin icinde diyor. Tamam bu dairenin konumu hakikaten sahane, muhitte iyi ama ben yeni ve temiz bir ev olsun istiyorum. Gerekirse 2+1 olsun ama temiz, sifir, guvenlikli bir siteden olsun istiyorum. Bu yuzden esimle tartistik.
Sizce konum mu onemli yoksa evin ici mi? Kisa ve ozetle yazmaya calistim kusura bakmayin eksik anlatimim olduysa.

Not: # simdiki evimiz 3+1, hastaneye, metroya, okullara vs cok yakin.
# Benim hayalini kurdugum 2+1lerin yeri ise yine evimize cok uzak degil, baska muhitte ama yeni yapilarin olusumunun oldugu bir yerde. metro da yuruyerek 20-25 dakika :/

Son düzenleme:
Konumu şahane, muhitte iyi, evin içide yapılıcak. Ayrıca zaten daha orası satılığa bile çıkmamış. Bence çok takılmayın ev sahibi olacaksınız bu devirde kolay değil

20 yıllık binanın içini yaptırsanız da ne kadar dayanır? Depreme dayanıklı mı, sağlam mı? Bunlar önemli. Yeni binalar depreme dayanıklı oluyor ona uygun yapılıyor denetimi iyiyse. Bütçenizi bilmek gerek. İyi bir muhitte 1 milyona da ev var. 200 bine de. Ortalama bir muhitte 150 ye de site içi ev bulunur.

Kesinlikle depreme karşı dayanıklı bina diyorum.
Ne kadar merkezi ve kelepir olursa olsun, riskli binadaki daireye para vermem.

Ben zengin bir muhitte oturuyorum gelin geldim. ama işime uzak 1.5 saat ist trafiğinde en az. Bana sorsalar orası mı yoksa işine yakın site içinde güvenlikli bir ev mi 2.yi seçerim. konum bnim için 2. planda. zaten 7.50 de çıkıyorum 20 de eve geliyorum. bir anlamı yok etrafın.

hayalim bol yeşillikli, elit güvenlikli müstakil bir sitede oturmak. şimdlik zor ama imkansız değil. bakalım hayat ne gösterir. bazı şeylere hemen sahip olamıyoruz. onlara sahip olabilmek için bazı imkanları basamak olarak kullanıyoruz. Belki de bu ev sizin basamağınızdır kim bilir. ki zaten satılığa çıkmamış

Ben trde yaşamıyorum bence 20 yaşında bir daire hic eski degil.
Benim evim mesela 1952 yilinda yapılmış. Icine baya masraf yapdim ama konumu süper oldugu icin cikmadim evden.

Bütçenize göre karar verin. Ben zamaninda evin cevresine değer verdim...

Yakinda kreş ve ilkokul
Market
Tren ve otobüs durağı filan

Bunlar benim faktörlerimdi... çalışan bir kadin olarak cocuk olunca bu faktörler cok önem kazaniyor.

Emira SY canim depreme dayanikli mi bilmiyorum buranin. Zaten bulundugumuz ilde deprem olmuyor nerdeyse. Fakat banyomuzda kuf olusumu oluyor tavanda. 20+ yillik bir bina. Balkonumuz minik ama sigiyoruz 4-5 kisi. Mutfak kucuk ama genisletiriz diyor esim :/ Bir de yatak odamizin karsisinda misafir odamiz var. Bu da beni rahatsiz ediyor. Bide cift banyo olsun isterdim evim. Beni tereddute dusuren bunlar. Bide sitemizde guvenlik bulunsun giriste isterdim. Evladimiz olunca icim rahat asagiya insin isterim.

Konum onemli

25 yıllık dairedeyim içini istediğimiz gibi yaptırdık çünkü yeri mükemmel ankara nın göbeği her yere yakın
Ama gel gör ki bisürü patlak vermeye başladı okadar da masraf yaptık.
Çok yüksek fiyatlı ev alamayız hem sıfır hem konumu güzel o sebeple aracımız da olduğundan konuma çok dikkat etmeksizin sıfır binadan almaya karar verdik. Tabi önce bu ev satılmalı. Eski bina öyle kalmıyor gün geçtikçe eskiyor. Yerinizde olsa yeni bina bakarım.

20 yıllık binanın içi iyi olsa ne olur. Çürümeye yüz tutmuştur çoktan ve deprem yönetmeliğine falan uygun değildir.

Off kizlaar ben de bunu kimseye anlatamiyorum. İnanin bu evi tutarken bakmadim bile icine nasil olsa tutmayiz diye. Dokuluyordu ev. Esim sagolsun, boya, tadilat vs derken eli yuzu duzgunlesti evin. Ama kiraciyiz neticede her seyini yapamadik. Fakat evimize gelen giden herkes yaa konumu sahane, burasi satilirsa kesin alin, yok soyle iyi yerde, yok boyle manzara bulmak cok zor bu sehirde vs vs vs... Ama ev eskiii. Tamam duzelttim, ettim diyelim, tamam konum da harika, tamam hastaneye metroya okullara da cok yakin. Amaaa??? Benim hayallerimdeki ev ne olacak

Yeni eğilim şehir dışında güvenlikli müstakil evler. Malum şehiriçi artık kalabalık, yoğun trafik... istanbul da fazlaca göç alıyor. Merkezi yerler o açıdan cazip olmayabilir. Sizin bakış açınıza bağlı. Oldukça sakin muhitlerde de elit yerler olabiliyor. Merkez daha kozmopolit, her türden insan var.

Ben yenı ev isterdım

MissCherryBlossom Canim o zaman sana soyle bi ornek vereyim, 20 yillik cayyolu evi mi? Yoksa 1 yillik incek ya da yasamkent evi mi?

Ama panpacım bütçen 20 yıllık çayyolu eviyse 1 yıllık İncek i karşılamak da zor. :)Yani son yazdığın 2si şehre uzakça ama onlar da iyi muhitler evler 400.000-500.00den başlıyor ikisinde de. Evler çok çok pahalı. İyi muhitlerdeki yeni evler yarım milyondan başlıyor, fiyatları uçmuş.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…