Ev Satın Alma

Kizlar simdi biz bu eski evi alsak, tadilata baslicaz evde. Tum esyalarimiz evden disari cikacak. En az 1 ay surecek bir tadilat sureci baslayacak nasip olursa.

Bir sey daha sorcam, 2+1 evde oturanlar var mi aranizda cocuklu olup da??

Bir de bizim hali hazirda misafir odamiz var, 2+1 de o oda mi olacak yoksa yavrumuzun odasi mi? Nereye elini atsan... Tovbe tovbe :)
Benim evim.2 1 oglum simdi oğlum 30 aylik salonum kreş gibi...ama evimk alali 4 yil olucak bu yil insallah evimi kiraya verecegim (kirasi krediyi odeyecek) bende 3 1 eve cikacagim cunku sigamiyiruz artik...
Ilk baslarda 2 1 yetiyor ama buyunce cocuklar biraz zor

Benim evim.2 1 oglum simdi oğlum 30 aylik salonum kreş gibi...ama evimk alali 4 yil olucak bu yil insallah evimi kiraya verecegim (kirasi krediyi odeyecek) bende 3 1 eve cikacagim cunku sigamiyiruz artik...
Ilk baslarda 2 1 yetiyor ama buyunce cocuklar biraz zor

Ben de tam bundan endise duyuyorum acikcasi. Hakkinizda hayirlisi olsun

ankara da mısın canım,
ben de aynı senin durumundayım ama başka bir kiralığa çıkma konuusnda,
bir de çalışıyor muusn?
her gün metro kullanmak gerekiyor mu?
ben çalışmasam fikrim başka olacak da

metroyu esim kullaniyor her gun, ben degil. Henuz calismiyorum, evdeyim ben.

Evinizi oyle bir anlattiniz ki bir an komsu olabilir miyiz diye dusundum :) ayni ozelliklere sahip bir evde kiraciyim. İnan satiyorum dese keske ev sahibi diye dua ediyorum borca harca girer aliriz. Oturdugunuz yerde kentsel donusum yok mu siz alin bir sure sonra mutahit girer sifir ev verir size daha kârli olursunuz

Evinizi oyle bir anlattiniz ki bir an komsu olabilir miyiz diye dusundum :) ayni ozelliklere sahip bir evde kiraciyim. İnan satiyorum dese keske ev sahibi diye dua ediyorum borca harca girer aliriz. Oturdugunuz yerde kentsel donusum yok mu siz alin bir sure sonra mutahit girer sifir ev verir size daha kârli olursunuz

maalesef kentsel donusumun 'k'si yok henuz. sanirim 15-20 yil sonra anca olur :)) O zamana kadar da kim öle, kim kala.

Normal hayatimda da luks duskunu birini degilim. Su an eski evi istemeyisimle bu yapim celisiyor mu diye de kendi kendime dusunuyorum. Ama hep bir hayalimiz olmaz mi? Mutfagim genis, balkonum genis istemek luksluk mu?

Normal hayatimda da luks duskunu birini degilim. Su an eski evi istemeyisimle bu yapim celisiyor mu diye de kendi kendime dusunuyorum. Ama hep bir hayalimiz olmaz mi? Mutfagim genis, balkonum genis istemek luksluk mu?
Elbette değil ama bu durumda ev almayı erteleyeceksiniz.Siz metro kullanmıyosunuz ama eşiniz kullanacak sırf yeni ev diye her allahın günü karda kışta ki ankaranında kışı malum metro kullanmak zorunda olsanız bence siz de istemezdiniz. Biraz bencillik yapıyosunuz gibi geldi bu konuda.

Sanırım yaşınız genç ve çalışmıyosunuz işe girerek bütçeyi genisletebilirsiniz.Ev bu sonuçta evladiyelik konumuda bina da önemli.Bi kaç yıl erteleyin istediğiniz gibi olsun derim ben

Aynı dönemden geçtik biz de..
Eski ama yıllardır oturduğum, çevresini bildiğim, çocuğumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek, komşuyu tanıdığım yer mi
Yoksa sıfır ev alıp içine hiç masraf yapmadan ama yukarda saydıklarımı baştan almak zorunda kalmak mı diye çok düşündük.
En sonunda bulunduğumuz yerde karar kıldık.

Karar verirken en önemli sebebimiz çocuğumuzun muhatap olacağı çevre, gideceği okul vs oldu.
Oturduğumuz yerden bu konuda memnunuz şimdilik ve bu konuda risk almaktan korktuk.

Benzer şekilde ev almaya kalkan bi yakınımız
2 çocukla sırf evi çok beğendi diye hiç bilmediği bir semte taşındı fakat fazla dayanamadı.
Karar verirken bu örnek hep aklımızdaydı bizim :işsiz:

Hakkınızda hayırlısı olsun:)

Bu binaya tadilati da kaba taslak ekleyip, iki bina arasindaki fiyat farkini soyleyecek olursam 30-40 bin civari olabilir. Yeni bina daha pahali ama 2+1.
Eski bina 3+1.
Yani yeni ev 3+1 olsa fark 60 70 bin mi olur?
Peki bu miktarların asıl fiyata oranı nedir?
Mesela 300 binlik bir ev mi yeni olan.Bulunduğunuz muhite bağlı aslında bu sorunuzun cevabı.
Ben mesela bulunduğum ilin merkezinden daire almayı tercih etmem.Eskiler ve demodeler.Çevresinden yeni binalardan bakarım.Fakat benim avantajım,büyükşehir ama coğrafi olarak küçük bir il burası.Çevre ilçelerden bile alsam otobusle en fazla yarım saat merkez.Arabanla 10 dk.Eğer istanbul ankara gibi bir yerde olsam,maddi gücüm de yetmese,eşinizin dediğini yapar,para biriktirir,bir müddet sonra evi satarak başka yerden 3+1 alırdım.Evde konumu sebebiyle değerlenecek sonuçta.Ayrıca 2+1de rahat edemeyeceğinizi düşünüyorum.4+1 evde oturuyorum.Hadi bir oda eksik olsun da 3+1 olsun.ama2+1 zor...

Bu binaya tadilati da kaba taslak ekleyip, iki bina arasindaki fiyat farkini soyleyecek olursam 30-40 bin civari olabilir. Yeni bina daha pahali ama 2+1.
Eski bina 3+1.
2 yıllık 2+1 ev aldım.
3+1 evden çıktığım için zor oldu. Kilerim yok balkonum kiler oldu. Yarın bir gün çocuk olacak mecburen odası olacak.
Gözümde ne güvenlik var ne site.. Keşke biraz dişimi sıkıp 3+1 alsaydım diyorum.
Ama benim de konumum çok iyi. O herşeyi alıp siliyor. Konum çok değerli inanın. Geleceğe yönelik düşünün

Size sadece şunu söyleyebilirim, yeni yapılan binaların büyük bir çoğunluğu çöp!
3 yıllık binada oturuyorum şuan, tablo asarken eşim çat diye çatladı duvar. sıva döküldü , altına baktık adamlar resmen sıva yapmamış gibi birşey. Ses yalıtımı desen sıfır. Duvarlar kağıt gibi. Apartmandakilerle aynı evde yaşıyoruz sanki.
Her pazartesi sabah 7 de yan komşunun duş almasına otomatik uyanıyorum , öyle bir su sesi geliyorki duvardan hadi uyu :işsiz:

Eski binalara çivi çakamazdın eskiden , beton çivisiyle asardı babam ne asacaksa.

Yani yeni ev 3+1 olsa fark 60 70 bin mi olur?
Peki bu miktarların asıl fiyata oranı nedir?
Mesela 300 binlik bir ev mi yeni olan.Bulunduğunuz muhite bağlı aslında bu sorunuzun cevabı.
Ben mesela bulunduğum ilin merkezinden daire almayı tercih etmem.Eskiler ve demodeler.Çevresinden yeni binalardan bakarım.Fakat benim avantajım,büyükşehir ama coğrafi olarak küçük bir il burası.Çevre ilçelerden bile alsam otobusle en fazla yarım saat merkez.Arabanla 10 dk.Eğer istanbul ankara gibi bir yerde olsam,maddi gücüm de yetmese,eşinizin dediğini yapar,para biriktirir,bir müddet sonra evi satarak başka yerden 3+1 alırdım.Evde konumu sebebiyle değerlenecek sonuçta.Ayrıca 2+1de rahat edemeyeceğinizi düşünüyorum.4+1 evde oturuyorum.Hadi bir oda eksik olsun da 3+1 olsun.ama2+1 zor...

Bulundugum yeri 220- 230a satarlar diye dusunuyorum. 20-30 bin de biz masraf yapsak en az. Etti mi 250-260.

Yeni bina 2+1, 270-280 civari.
Aslinda niyetim bu siteden 3+1 ya da 4+1 almakti ama fiyatlar yuksek 350-370 bin civari.

Bulundugum yeri 220- 230a satarlar diye dusunuyorum. 20-30 bin de biz masraf yapsak en az. Etti mi 250-260.

Yeni bina 2+1, 270-280 civari.
Aslinda niyetim bu siteden 3+1 ya da 4+1 almakti ama fiyatlar yuksek 350-370 bin civari.
Aslında oda sayısı kadar,metrekareyi de baz almalısın.90metrekareye de 3+1 sığdırılıyor ama ufacık odalar şeklinde.
Şu durumda eşinin dediği mantıklı görünüyor,eğer paranız ancak ona yetiyorsa.Geniş balkon ve mutfak luks mü demişsiniz,asla lüks değil.Ama önce cebimize,sonra alacağımıza bakmak zorundayız ne yazıkki...Minicik,adeta 1+1 diyebileceğim evde oturdum yıllarca,mutfağı 5 metrekare olan.Balkonum yoktu.Şu anda hepsi var ve asla luks değil,insanca yaşam şartları aslında.İnşallah gönlünüze göre olur herşey...

Aslında oda sayısı kadar,metrekareyi de baz almalısın.90metrekareye de 3+1 sığdırılıyor ama ufacık odalar şeklinde.
Şu durumda eşinin dediği mantıklı görünüyor,eğer paranız ancak ona yetiyorsa.Geniş balkon ve mutfak luks mü demişsiniz,asla lüks değil.Ama önce cebimize,sonra alacağımıza bakmak zorundayız ne yazıkki...Minicik,adeta 1+1 diyebileceğim evde oturdum yıllarca,mutfağı 5 metrekare olan.Balkonum yoktu.Şu anda hepsi var ve asla luks değil,insanca yaşam şartları aslında.İnşallah gönlünüze göre olur herşey...

cok tesekkur ederim yorumunuz icin ♡ gule gule, huzurla oturun insallah yuvanizda. Acikcasi kendi ailemin destegi ile ev alalim dedik. Yoksa bizim bir birikimimiz yok henuz. Esimin ailesinden de yardim hic gelmez.

X