Ev krizi...

yazık ki ne yazık,kavga anında söylenen sözler çok ağır olabiliyor.evlenmeden önce girdiği için hakkın yok ama,sıkıntısını sen de çekiyorsun.oh ne ala ne ala,ne kadar iyi olurlarsa olsunlar hiç bir zaman mesafeyi elden bırakmayacaksın,başıma gelse bende çok kızardım.sende çalışıyorsun senin yanında ev mevzuları konuşulmuyo.senin maaşın olmasa ödeyebilir mi okadar,hayır.ama yinede danışılmıyor,fikrin sorulmuyor.yanında konuşulmuyor.Biz burda eşek başıyız heralde, çok kızıyorum ya böyle şeylere

Aynen öyle.Çalışıp para getir, evin işini eksiksiz yap, yemeği, çamaşırı, bulaşığı...Çok kırgınım eşime.Kavga esnasında sinirle söylenen şeyler derin yaralar bırakabiliyor.Onun da çok stresli olduğunu görüyorum.Başka ne yapabilirim diyor.bu yapılan ev benim anneme yakın.Şuan kayınvalidemlere yakın oturuyoruz.Annem 40dklık mesafede.Annem 3 minibüs değiştirerek gelebiliyor.Minibüsle1.5 saat.Kayınvalidem eşime o ev bitince satıp kendisine yakın biyerden almamızı işliyor.Fakat sık sık da daha olmayan çocuğumuza bakamayacağını söylüyor.Allah düşürmesin yani.3 aylık evliyken trafik kazası geçirdiler.Kayınvalidemin kolu bacağı kırıldı.Eltim hiç gelmedi.Görümcem de bebeği olduğunu bahane etti.Biz gidip onlarda kaldık.Fakat balayından döndükten sonra ben çok kötü hastalanmıştım.Annem, ablam yazlıktaydı.3 gün ateşli yattım.Eşim çok panikledi.Kayınvalidem 2 hafta sonra telefon açtı.Sen de hastaymışsın.Geçmiş olsun diye.Allah büyük.Küçük bir kazada bile eltimin görümcemin bakmayacağı görülmüş oldu.Eltim sadece kazanın ilk günü geldi.2 saat kalıp gittiler.Vicdanım rahat.Enayilik ruhumda var herhalde ki daha olmayan çocuğa bakmayacağını her fırsatta söylüyor ama anneme değil kendisine yakın oturmamızı istiyor.

çocuğuna da bakmak istemiyor,ama yakın oturmak istiyor.kendi için istiyor sanırım.büyük konuşmayayım ama çocuğumda olsa anneme bişey olacak Allah korusun koşar yine bakarım.görümcen nasıl evlat o ayrı mesele.resmen haksızlık.hiç gelemiyorum böyle şeylere.bence kızlar herzaman kendi taraflarına daha yakın oturmalılar.tam bir hafta hastalandım yatak döşşek.annemgilde kaldım annem bana nasıl baktı,yediğim önde yemediğim arkamda..hiç iş yaptırmadı.erkek tarafı ne kadar iyi olursa olsun 1-2 gün neyse ama ondan sonra rahat edemez.hastalandın,iyileştikten 2-3 hafta sonra arıyosa o daha vahim tabi

P.tesiden beri küsüz eşimle.Haftasonu anneme gidip kalmıştık.P.tesi sabah 9:30da kayınpederim aradı.Ama eminim ki kayınvalidem arattı.Çünkü böyle şeylerle uğraşacak biri değil.C.tesi pazar aradık evi yoktunuz nerdeydiniz dedi.Annemdeydik dedim.Rapor vermeden giderseniz biz böyle arayıp rapor alırız dedi.Çocuk muyuz biz de biyere giderken haber vereceğiz.Kaldı ki cep telefonlarımız var.Amaç evde olup olmadığımızı kontrol etmek.Bize bişey söylemek için arasalardı cepten ararlardı.Hep böyle ön planda görünmeden yapıyor.Ben de rahatsız olup eşime söyleyince haksız duruma düşüyorum.Söylemeyeyim desem içimde tutamıyorum.Oturmaya gittiğimizde görümcem, eltim, görümcemin yetişkin kızı da olsa çay servisini, bulaşıkları ben yıkarım.Fakat artık zoruma gitmeye başladı.Eltim de bişeyler yaşadı, bilerek yapmıyor sanırım.Görümcemin de genç kızı var.yediği tabağı bile önünden alıyorlar.Son birkaç seferdir farkediyorum ki kayınvalidem çayını bitirdiğinde hemen kalkıp yenisini vermezsem bardakla alttaki tabağa vuruyor çaktırmadan.Böyle yaptığını farkettiğimden beri de kalkmıyorum ben de.Önceden hemen yenisini getirirdim.Ama yarım saat vermeden oturayım yarım saat elinde bardakla ara sıra tabağa vurarak oturuyor.Ben kimsenin hizimetçisi olmak için evlenmedim.Eşim yaptığı böyle şeyleri görmediği için hep bana art niyetlisin diyor.Annemi sevmiyorsun diyor.Evet sevmiyorum ve seviyormuş gibi davranmak yapıma ters.Dediğim gibi 11 senedir birlikteyiz biz.evleneceğimiz açıktı.ama nişana 2 hafta kala bohçaya koyacağı nevresim takımını örmeye başladı.Sonra da nevresim takımın yetişmedi dedi.2 haftada yetişmesini beklemiyordu zaten de böyle alttan alttan yapıyor işte.Sinsilikten hiç hoşlanmam.Onun için de sevmiyorum kendisini:dilcikar:

SCHATZİ neden bu kadar fedakarlık gösteriyorsun, kayınvalidenler ev konusunu açmıyorsa sen aç bişeyler yap, yada hiç gitme niye gelmiyorsun derlerse borç ödemekten helak olduk gezmeye gitmek için keyfim yok de. Hem çocuğuna bakmıycak hemde kendisine yakın oturmanızı istiycek kaynanan çok akıllıymış doğrusu.Resti çektiğin zaman eşin senin yanında olurmu gerekirse ailesini karşısına seni yanına alırmı? Bunları tahmin ederek davranışlarını değiştir bence. İnsan ev derdinde değil ama enayi yerine konulmayı hiç hazmedemiyor, nelere hissettiğini o kadar iyi anlıyorum ki.

Eşim beni üzmek istemiyor.Orta yolu bulmaya çalışıyor sürekli.Ben de tatsızlık çıksın istemiyorum.Yüzyüze bakıcz sürekli.Yapımı da biliyorum.Bir kez tatsızlık çıkıp da soğudum mu birdaha hiçbişey olmamış gibi davranamam.Hiç görüşmemek de olmaz.Eşime de böyle sıkıntılar yaşatmak, aramızda kalarak üzülmesini istemiyorum.Bu yazdan sonra bebeğimiz olmasını istiyordum ama eşim borçlar bitmeden çocuk sahibi olamayacağımızı söylüyor.Çocuğuna sıkıntı yaşatmak istemiyormuş.bunlar hep stres işte.Aynı evin içinde eşimi özledim.P.tesiden beri küsüz.

Ev borcunu kayınpederim kesinlikle ödemez macburen biz ödüycez diyorsan yapacak bişey yok, eşinle aranı düzeltmeye çalış derim ama eşin ailesine diş gösterip onlara ödetebilirmi, eşini tanırsın eğer ses çıkaramaz dersen kabullen ama kayınvalidenlere her daim haksızlık yaptıklarını belirt.
İşden izin al bir ortak hesap açtırın kimse kimseden habersiz para çekemesin.

Evi ödemeyecekler anladığım kadarıyla.Bana bir açıklama yapılmıyorsa ben de konuyla ilgilenmeyeceğimhiç sormayacağım.Maaşımı ayıracağımam.Ne yapıyorlarsa yapsınlar.Kendimi yıpratmama, huzurumu bozmama değmez.

SCHATZİ pardon ama sen neden yıkıyosun bulaşıkları,tamam bende yıkıyorum ama görümcemle,bir olur iki olur tamam,hep benim üstüme yıkarlarsa yorgunum deyip işin içinden çıkarım.sonuçta sen de çalışan bir bayansın.sürekli yüz yüze bakacağınız için yüz göz olmayım demekle haklısın,sonuçta anne babası,vazgeçemez onlardan.ama iyi niyetini çok suistimal etmişler

Kimsenin oralı olduğu yok çünkü.Yemek yeniyor ve kalkıp oturuyorlar.Kayınvalidem hep eşime duyurmadan yapar.Geçenlerde masada ben, kayınvalidem ve görümcemin 16 yaşındaki kızı kalmıştı ki kız kocaman bişey benden iri yarı, uzun ama hiçbir iş yaptırmazlar.Ben kendime söylemesi ayıptır dolma aldım, kayınvalidemin tabağına da koydum oturdum yerime.Kızın yemeği bitti.Kayınvalidem bana alçak sesle Büşra dolma yemeyecek mi dedi.Kalkıp kıza ben vereceğim yani.Benim cevap vermeme kalmadan kız yok istemiyorum dedi.Eşime göstermeden yaptığı için de ben söylediğimde annesi hep samimiyetten yapmış, ben art niyetli davranmış oluyorum eşime göre.Çok bunaldım.Eşimle kayınvalidemden başka hiçbir sorunumuz yok.Ben onun için o benim için ölürüz ama kavgalarımızın tek sebebi o kadın.Eşimle herşeyimi paylaşırım.Anlatmayayım desen içimde tutamıyorum.Ama hep onu haklı buluyor eşim.Düğün günüm mesela.Kuaförden 2 kişilik randevu aldım.Ablam ve ben sadece.Başka kimse yük olmasın, ablam bana yardımcı olsun diye.Kuaföre bi gittim ki kayınvalidem görümcemin kızını, görümcemin arkadaşını ve onun 2 kızını alıp gelmiş.Başka kuaför bulamadı sanki.Saçlarını boyattılar, yaptırdılar.Ben de gelin olarak onların işinin bitmesini bekledim.Düğün fotoğraflarında takı setimi takmak istemiyordum.Uzun sallantılı inci küpe takmak istiyordum.Sonra ablam tak dedi diye taktım.Kadın "heh bak ne güzel oldu SALAK gibi takmayacaktın onu " dedi.Şok oldum.Doğru mu duydum diye.Efendim dedim.Yok bişey dedi.Bizim ailede hiç böyle sizler yoktur.Kadın bana düğün günüm salak dedi ama eşim buna bile seni kızı gibi gördüğünden ağzından kaçmıştır.bize de öyle konuşur dedi.Nişanlıyken ziyarete gittiğim bir gün eşimle dizi izliyorduk.Koltukta kıpırdanır gibi bana eğilerek sanki sinema salonu burası dedi.eşime duyurmadan.Bugün bile eşimle annesinin yüzünden kavga ediyoruz.P.tesiden beri küsüz.Tatsızlık çıksın istemiyorum.Ama napıcam ben bu kadınla.Sinsi bi şekilde yaptığı için herşeyi cevap hiç vermememe rağmen eşime annen böyle yaptı dediğim için ben suçlu oluyorum.Şimdi de kavga ettik.İşyerimde ağlamamak için kendimi zor tutuyorum

ah be canım,kayınvaliden çok uyanık birine benziyor,sen cevapta vermiyormuşsun,sustukça niye bu kadar üzerine geliyor anlamadım,nasıl insan bunlar.kötüde olmak istemiyorsun anlıyorum seni.çok ayıp kuaförde bana aynı şeyi yapsalar,o kuaförden çıkar giderdim diyemiyorum tabi,gelinlikle nereye gideceksin
canım ben eşime ailesi hakkında en ufak kötü birşey demedim,diyememde neden hemen savunmaya geçiyorlar.babamda hala anneme karşı babaannemi savunur.canım iyi katlanıyosun yine ah o masada bana yapacaktı.eşimin annesi bana kötü davranacak bende tabağına börek koyacağım.düğünde benzer şey benimde başıma geldi,boynumda incim vardı,teyzesi altın kolye hediye etti,tam takacakken resimlerde güzel çıkmaz şimdi dedi.bende iyi tamam dedim.hemen annesigil hayır hayır tak dedi.bende takmayacağım dedim.ağırlığımı koydum.ama çok şükür yinede büyütecek kadar onlardan kötü bir şey görmedim

Eşim duyduğu zaman annesine sert çıkışıyor.Evle ilgili bişey söylediğinde mesela sen karışma bizim evimiz o diyor onun için de eşime duyurmadan yapıyor kadın.Ben eşime anlattığımda da bunalıyor artık.Bana anlatma diyor.Kime anlatayım?Kimle paylaşayım.Bir arkadaşınla dertleşsen gün geliyor yüzüne vuruyor senin kocan da şöyle yapmıştı ya diye.İnsanlara da güvenmiyorum artık.Yabancılarla sorunlarımı paylaşmak istemiyorum.İçimde biriktirmektense eşimle paylaşıyorum.O da beni annesinin bunları iyi niyetle yaptığına inandırmaya çalışıyor.Bazen buna gerçekten inanıyor mu yoksa beni sakinleştirmek arayı bulmak için mi yapıyor anlamıyorum.Ama çok sinsi kadın.

Haklısın ama bu durumda artık senin elinden gelen birşey yok.Maalesef her ailede böyle şeylere kurban giden birileri oluyor.Eşinde ailesinin seçtiği kurban olmuş.Öncelikle sizin evi ablasına vermeleri saçma olmuş.Hadi verdiler bari kardeşin evlenene kadar deseydiler.Siz evlenincede ablası başının çaresine baksaydı.Böyle haksızlıklara kızıyorum ama yapacak birşey yok eşinle aranı bozma bari.

Canım ya resmen eşinin ailesi evlat ayrımı yapıyor.ev içinde eşya almadılar diyosun .420 taksit ödediler diyosun 2 buçuk yıl 13 milyar bile etmiyor.düğünde yapıcaklarıı masrafı ev taksidi diye ödemişler .sende otur kaynanan ev eşyası muhabbeti yapınca bu hesapları yap şimdiye kadar susman hata .görümcen çalışmaz tabi babası ev vermiş kira vermiyor bir nevi maaş alıyo zaten ev kirasından kar ediyo.bu halde senin kocandan daha değerli görümcenin kocası .senin günahın çalışmak oluyo .sen de işten çıkacağını söyle bakalım ne tepki verecek eşin. bu durumda sen eşine ev yapmak için çalışıyorsun.ama o ailesine ağzını açıp hakkını savunamıyor. bence tepkilerini açıkça koymalısın ortaya ..bu sorunlarla aranıza soğukluk girmeden bu olayları çözüme ulaştır.
benimde sorunlarım var eşimin ailesiyle görüşmüyorum. sen yine iyi dayanmışsın bu haksızlıklara Allah kolaylık versin arkadaşım

SCHATZİ eğer annesine gerçektende bunları söyleyebiliyorsa iyi,sonuçta annesi.. yüzüne söylediğinde annen böyle yapıyor vs.savunmaya geçer.diyorum ya benim babam bile öyle..
ben de içimde bişey tutamam.söylemessem içimde kalır,çatlarım.özel şeyler bunlar,en samimi arkadaşın bile olsa söylememek gerek.yarın birgün kötü olup yüzüne vurmasındansaklava:

Canım sende yapacaklarını eşine duyurmadan yap o zaman.Sana akıl veriyorum ama aynı şeyi banada görümcem yapar sesim çıkmaz içim içimi yer.Birşey desem eşim kızar,demesem ben kafayı yiyorum.Kayınvalidemde misafirler varken görümcem çayını evet kendi çayını benden ister.Bu arada görümcemde onda yaşar.Çayı kafasına fırlatasım geliyor ama usul usul çayını veririm.Allah herkesin hak ettiğini önüne getirir ben sessiz kalıyorum ama Allah hakkımı yedirmiyor.Sende öyle düşün.Eltime öyle birşeyi söylemeye cürret bile edemezler.Biraz eşlerimizle ilgili birazda bizim yumuşak hazır cevap olmamamızla ilgili ,sende öylesin sanırım.Başkası olsa kuaförde kayınvalidene sensin Salak derdi.Boşver gün gelir o laf kadar laf iade edersin.
Eşinle aranı bozma, inan aranız bozulsa en çok onlar sevinir.Kayınvalidene cevabını ver eşinede duyurma.

Canım her eş ailesiyle görüşmeme hakkını vermez sana.Yani aranız kötü olsada görüş der çoğu.Senin eşin bu konuda senin yanındaysa bravo gerçekten.benim eşim olsa (biz 8 yıllık evliyiz) çeker ailesinin yanına gider.:1shok:

Desteğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar.Benim eşim vardiyalı çalışıyor.Bu hafta 4 12 mesela.Ben sabah o uyurken evden çıkıyorum.Gece o ben uyurken eve geliyor.12 8 haftasında ben eve geldiğimde eşim uyuyor, kaldırmaya kıyamıyorum.Herkes kocasına sarılıp yatarken eşim işe gidiyor ben yalnız uyuyorum.Bunları yaşarken 700 kira veriyoruz.45.000lik borç sırtımıza yüklendi.Siz iki maaşsınız diyorlar çünkü.Yazık ki görümcem, eltim çalışmıyor.İkisine de ev verildi.Arabaları var.Bizim hiçbişeyimiz yok.Allah herkese daha çok versin.Zerre kadar gözüm yok.Ama tırnaklarımızla kazıyarak çalışıyoruz.Katkıları yok bari huzurumuzu bozmasınlar.Devlet memuruyum.İşten çıkmayı da göze alamam.

Eşimin abisi ve eltim hiç abartmadan söylüyorum ki bu sene ramazan bayramında geldiler annesine, sonraki kurban bayramındaydı.Kurbandan beri de sadece 2 kez geldiler.Ben garipsiyordum ama vardır onların da bir bildiği.Eşim bensiz gitmek istemiyor annesine.Ben de tatsızlık olmasın, ailesiyle bozuşmasın diye sesimi çıkarmıyorum.Ama ben de bir ananın kuzusuyum.Çın çın vuruyor bardağını çayını geciktirdim diye.Benden annem bir bardak su istemiş insan değil.Gücüme gidiyor.Beddua etmiyorum ama Allah büyük.Bana muhtaç bırakmasın hiçbirini.Beni de muhtaç etmesin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…