Ev ıvır zıvırlarını nereye koyuyorsunuz, nasıl sığdırıyorsunuz?

Ben kirada olmama rağmen yaptırdım. Antrede ike*dan 5 kapılı p*x dolap var, yatak odasında 6 kapılı bir gardrop ve 4 kapılı bir gardrop var. Yatak bazalı. Mutfakta bir buçuk kapılı bir dolap ve 4 kapılı küçük büfe tarzı bir dolap var. Sonracıma 6 m2 lik kiler var. Eşimin çalışma odasında gene ike*dan 6lı (şu kutu konan) şeyden var, bir de ufak 1 metrelik küçük dolap var. Çocukların odasına da bol gözlü 5 kapaklı gardrop yaptırdım. Şimdi gelelim sorunuzun cevabına. Sığabiliyor muyuz? Hayır. 🤦🏼‍♀️ Önümüzdeki yıl taşınma planımız var, bu kadar eşyayı ne yapacağız bilmiyorum 😂
Ayyy ama siz anlattıkça benim içim ferahladı ohhhh ne kadar dolap o kadar güzel 😍 kirada bu kadarına cesaret edemem ama inşallah kendi evim olursa sizinki gibi olur muhtemelen 😅 Allah kolaylık versin

Ayyy ama siz anlattıkça benim içim ferahladı ohhhh ne kadar dolap o kadar güzel 😍 kirada bu kadarına cesaret edemem ama inşallah kendi evim olursa sizinki gibi olur muhtemelen 😅 Allah kolaylık versin

Teşekkür ederim. Ev kocaman, başka eve taşınmam gerekse ömrü billah sığmam zaten😂 ama benim hep çok eşyam vardı, bu evde bu kadar dolabım oldu sadece. Umarım size de nasip olur. 🙏 gönlümden geçen gittiğim yerde daha minimal daha sade bir hayat. Bakalım inşallah olur. 🙏

Eşime diyorum stokçu diye ama benim de özellikle kıyafet olarak bence çok ıvır zıvırım var ben de onları bi elden geçirsem iyi olacak gibi. Onun dışında eşimin atmaya kıyamadığı milattan öncenin eşyaları var. Onlardan kurtulsak bayağı bir hafifleriz sanırım
Doğum sonrası kendime yakıştırmadığım 20 den fazla pantolonumu, şimdilik çalışmayı düşünmediğim için giymediğim topuklu ayakkabılarımı hemen atık kumbarasına gönderdim.Çalışmaya başlarsam yeniden alırım 🙏
Eşinize siz de süre belirtin , kullanmazsan atarım diye. Yoksa atmıyorlar.

Hmm. Hem bebeğin eşyaları, hem yine o tarz eşyalar orda dursa da olur mu diyorsunuz? Zaten ben de bebek odası olarak beşik, dolap, şirin bir halı, oyuncak kutuları kitaplık tarzı şeyler düşündüm. Takım olarak yaptırmayacağım
Hayir tam olarak o sekilde söylemedim. Öncelikle evinizdeki gereksiz tüm eşyaları eleyin atın lazım olur düşüncesi ile istiflenen herseyi atın çünkü bebekten sonra göreceksiniz zaman çok değerli ev ne kadar az eşyalı olursa o kadar düzeni ve temizliği kolay olacak ayrıca emekleme adımlara zamanı her esya onun için tehlike arz edecek sehpaya bile tutunup kalkıp dusecek genel anlamda ne kadar az eşya o kadar iyi. Benim kendi evim olmasına rağmen bebek odası kurmadım kendi sifonyerime koydum eşyalarını bir park yatak bitti. Evimde gereksiz hiçbir şey olmadığı için baza altlarım depo için yeterli oluyor . Tutup salon takimini atın demiyorum tabi ama son 6 ay içinde 1 kez bile ihtiyaç duymadığınız ve önümüzdeki 6 ay daha ihtiyaç durmayacağınız eşyaları atın. Zaten 2 yas civarı montesseri tarzi oda kurarsınız veya arzunuz göre farklı olabilir. Yani şöyle düşünün 2 senedir giymediğimiz kot 2 sene daha giyilir mi ? At gitsin

Hayir tam olarak o sekilde söylemedim. Öncelikle evinizdeki gereksiz tüm eşyaları eleyin atın lazım olur düşüncesi ile istiflenen herseyi atın çünkü bebekten sonra göreceksiniz zaman çok değerli ev ne kadar az eşyalı olursa o kadar düzeni ve temizliği kolay olacak ayrıca emekleme adımlara zamanı her esya onun için tehlike arz edecek sehpaya bile tutunup kalkıp dusecek genel anlamda ne kadar az eşya o kadar iyi. Benim kendi evim olmasına rağmen bebek odası kurmadım kendi sifonyerime koydum eşyalarını bir park yatak bitti. Evimde gereksiz hiçbir şey olmadığı için baza altlarım depo için yeterli oluyor . Tutup salon takimini atın demiyorum tabi ama son 6 ay içinde 1 kez bile ihtiyaç duymadığınız ve önümüzdeki 6 ay daha ihtiyaç durmayacağınız eşyaları atın. Zaten 2 yas civarı montesseri tarzi oda kurarsınız veya arzunuz göre farklı olabilir. Yani şöyle düşünün 2 senedir giymediğimiz kot 2 sene daha giyilir mi ? At gitsin
Bebişten önce güzel bir ayıklama işlemine girişeceğiz inşallah, teşekkür ederim🫶🏻

ben de minimalist yaşamı çok daha seviyorum, eşimin stokçuluğundan fazla eşyamız var biraz. Ardiyede düşünün ki çirkin çirkin milattan önceden kalma sehpa bile var yani. Bir şekilde elden çıkarttıracağım felaha erelim.
Evet biriktirme oyunu hiç güzel bir şey değil ya onların temizliği bakımı düzeni de çok zor oluyor

Bu erkeklerin hepsi aynı kolay kolay eşyalarını atmazlar 😅 Yeni evliyken kayinvalidem birsürü ıvır zıvır topladı getirdi istemediğimi bildiği halde ki söylemiştim de , sonra eşim de anneme ayıp olur atamayız deyip durdu , birgun evde cinnet geçirip hepsini kapıya attım, eşim de hepsini toplayıp annesine geri götürdü, o gündür bugündür bir çöp taşıyamazlar evime , asla sevmem gereksiz ıvır zıvır 😠
Bekarken kaşık çatal takımı aldım, siyahları da pahalı oluyor, o yüzden dandik idarelik bir şeyler aldım ilk atandığımda. Zamanla paslandı, üstündeki siyah renk de film gibi kaplamaymış, yer yer soyulmaya başladı, onları atmak istiyorum. Atmayacakmışız, onları özellikle o kullanacakmış. Annesine de anlatıyor hemen çatal kaşık takımını atacak diye. Ivır zıvırı attırmaz, sonra da bana dağınık der 😂. Babam da lazım olur diye atamaz hiçbir şeyi, bende de lazım olacak şeyleri bile atma davranışı oluşturuyor bu stokçulukları.

3+1 evde kiradayız. Evimiz geniş ama maalesef kiler tarzı ayrı bir odası yok. İki yıldır evliyim. Bu iki yılda çocuk odasını ardiye olarak kullandık. Eşim de ben de öğretmeniz, haliyle çok fazla materyalimiz ıvır zıvırımız var. Onun dışında ütü, süpürge tarzı aletler ve biiiirsürü boş kutu da o odada duruyor.
Ama doğumuma 2 ay gibi bir süre kaldı ve bebek geldiğinde kendi odası olsun o oda tamamen ona ayrılmış olsun istiyorum. Haliyle de ordaki eşyaları nereye koyacağız falan şaştık kaldık açıkçası. Boş kutulardan birçoğunu atacağız ama sonuçta süpürgedir ütü masasıdır bunlar demirbaş şeyler. Balkonlarımız da cam balkon değil ki bir tanesine eşya koyalım.
Sizler bu eşyaları nereye koyuyorsunuz nasıl sığıyorsunuz evin içine? Evimiz ve odalar geniş, kirada olduğumuz için dolap yaptıramayız ama ona muadil şekilde önerileriniz olursa paylaşırsanız çok sevinirim
Ebeveyn banyolu ev ise onu iptal edip depo yaparak. Büyük Vestiyer varsa yarısını kullanıp diğer bölmesine kutuları koyarak. Ayakkabı kutuları çok yer kaplıyor onları atıp ayakkabı saklama kutusu almayı tavsiye ederim. İmkan olmayan çoğu kişi süpürge ve ütü masasını yatak odasında gardıropun kenarında boşluğa koyuyor. Ya da mecbur yatak odasında bir köşede duruyor.

Bu erkeklerin hepsi aynı kolay kolay eşyalarını atmazlar 😅 Yeni evliyken kayinvalidem birsürü ıvır zıvır topladı getirdi istemediğimi bildiği halde ki söylemiştim de , sonra eşim de anneme ayıp olur atamayız deyip durdu , birgun evde cinnet geçirip hepsini kapıya attım, eşim de hepsini toplayıp annesine geri götürdü, o gündür bugündür bir çöp taşıyamazlar evime , asla sevmem gereksiz ıvır zıvır 😠
Ben de benzer bir şey yaşadım eşim bekar evindeyken annesinin binbir tane gereksiz şeyini kullanıyordu kv vermiş hep. Biz evlenmeden eve önce eşim geçti tüüüm gereksiz eşyalarla birlikte. Eve bir girdim ki mutfak dolaplarım nerdeyse tamamen dolu ve milattan öncenin saçma sapan çirkin aletleri var. Ben de bir kriz geçirdim çok büyük kısmını geri yolladım annesine.

Ev ne kadar büyüse de sığılmıyor evim 4+2 alt katta 2 çocuk odası bir yatak odası mutfak salon yukarıda bir salon bir banyolu yatak odası ve teras , terasta da depomsu bişi var. Gel gör ki o depoda sadece eşyaların kolileri terasa konan soba havuz vs ve onların eşyaları ıvır zıvır var. Üst katta kitaplık var öğretmenlik mesleğimle ilgili kitaplar orada ve bir de ikincş buzdolabı var, üst yatak odasında da gardrop var 3 kapaklı ve sifonyer var ama kutu oyunları misafir havluları nevresimleri kışlık montlar bazı battaniyeler misafir yastıkları vs orada ve bazada. Alt katta küçük tuvaleti kitaplık koyup depo yaptım stok deterjanlar tamir aletleri poşetler ayakkabı kutuları temizlik kovası buharlı temizleyici koltuk halı yıkama makinesi bir duvarda da bazı kuru gıdalar temizlik bezleri vs vileda süpürge derken dolup taşıyor. Yatak odası balkonunda patates soğan tuvalet kağıdı ıslak mendil havlu kağıt çöp poşeti buzdolabı poşeti yağlı kağıt vs hep internetten toplu aldıklarım vs orada şemsiyeler vs de öyle, merdiven altına oğlanın odası küçük olduğu için oyuncakları depoladım bir de poşet çanta vs. Koridorda iki kapılı dolap aldım hukuk okuyorum onun kitapları orada onun dışında banyoda da iki dolabım ve raflarım var yok sığmıyorum sığamıyorum buradan müstakil eve çıkacağım çıkarsam yoksa mümkün değil yani bu kadar eşya nasıl var yatak odamızda gardroplarımız ayrı ayakkabı dolabımız ayrı alt tarafı dört kişiyiz ama bitmiyor kitaplar defterler elektronik aletler bile çok fazla

Ev ne kadar büyüse de sığılmıyor evim 4+2 alt katta 2 çocuk odası bir yatak odası mutfak salon yukarıda bir salon bir banyolu yatak odası ve teras , terasta da depomsu bişi var. Gel gör ki o depoda sadece eşyaların kolileri terasa konan soba havuz vs ve onların eşyaları ıvır zıvır var. Üst katta kitaplık var öğretmenlik mesleğimle ilgili kitaplar orada ve bir de ikincş buzdolabı var, üst yatak odasında da gardrop var 3 kapaklı ve sifonyer var ama kutu oyunları misafir havluları nevresimleri kışlık montlar bazı battaniyeler misafir yastıkları vs orada ve bazada. Alt katta küçük tuvaleti kitaplık koyup depo yaptım stok deterjanlar tamir aletleri poşetler ayakkabı kutuları temizlik kovası buharlı temizleyici koltuk halı yıkama makinesi bir duvarda da bazı kuru gıdalar temizlik bezleri vs vileda süpürge derken dolup taşıyor. Yatak odası balkonunda patates soğan tuvalet kağıdı ıslak mendil havlu kağıt çöp poşeti buzdolabı poşeti yağlı kağıt vs hep internetten toplu aldıklarım vs orada şemsiyeler vs de öyle, merdiven altına oğlanın odası küçük olduğu için oyuncakları depoladım bir de poşet çanta vs. Koridorda iki kapılı dolap aldım hukuk okuyorum onun kitapları orada onun dışında banyoda da iki dolabım ve raflarım var yok sığmıyorum sığamıyorum buradan müstakil eve çıkacağım çıkarsam yoksa mümkün değil yani bu kadar eşya nasıl var yatak odamızda gardroplarımız ayrı ayakkabı dolabımız ayrı alt tarafı dört kişiyiz ama bitmiyor kitaplar defterler elektronik aletler bile çok fazla
Okurken darlandım, Allahtan imkanınız var da bol bol yeriniz varmış ama. Sanırım size de bizim gibi güzel bir ayıklama işlemi görünüyor 🥹

Bekarken kaşık çatal takımı aldım, siyahları da pahalı oluyor, o yüzden dandik idarelik bir şeyler aldım ilk atandığımda. Zamanla paslandı, üstündeki siyah renk de film gibi kaplamaymış, yer yer soyulmaya başladı, onları atmak istiyorum. Atmayacakmışız, onları özellikle o kullanacakmış. Annesine de anlatıyor hemen çatal kaşık takımını atacak diye. Ivır zıvırı attırmaz, sonra da bana dağınık der 😂. Babam da lazım olur diye atamaz hiçbir şeyi, bende de lazım olacak şeyleri bile atma davranışı oluşturuyor bu stokçulukları.
Benim rahmetli annem stokçuydu, evlendim eşim de stokçu çıktı, haliyle sinir olup atıyorum herşeyi 😅

Ben de benzer bir şey yaşadım eşim bekar evindeyken annesinin binbir tane gereksiz şeyini kullanıyordu kv vermiş hep. Biz evlenmeden eve önce eşim geçti tüüüm gereksiz eşyalarla birlikte. Eve bir girdim ki mutfak dolaplarım nerdeyse tamamen dolu ve milattan öncenin saçma sapan çirkin aletleri var. Ben de bir kriz geçirdim çok büyük kısmını geri yolladım annesine.
Tam cinnetlik vallahi 😅

Dimi insan bir sıkılıyor kalabalıktan, cinnet getiriyor. Kendimi bile atasım geldi geçen taşınırken 😂
Allah nasip ederse yeni evime geçince de baya bişeyler eleyeceğim, yeni evimi sade ve ferah dizayn edeceğim, 4 +1 ev almak niyetindeyim, bir oda bebek odası bir oda da esimin çalışma odası ve de kitap odası olacak , gereksiz tek bir çöp dahi götürmüycem eşime de söyledim baştan, bu yeni evi hayal ettiğim gibi düzenlemek istiyorum, özellikle mutfak geniş ve ferah olmalı, giyinme odam da olacak inşallah o zaman baya rahat edeceğim , balkonları da kapattırıp dolaplar yaptıracağım baya eşyamı toplar diye düşünüyorum...

Başlığı görünce dikkatimi çekti tıkladım. Şimdi farkettim daha önce eitketlendigimi 😂

Benim evimde o kadar çok ıvır zıvır var ki atmaya eşimin yada benim kiuamadigim 🤦‍♀️
Ütü masam yok bu arada 😂 olsa koyacak yerim yok 😂

Apartmanın bodrumda da herkes ait yer var. Oraya eski mutfak dolaplarımi yerleştirip salça, turşu sirke vs

Eşimin alet ıvır zivirlari kazanlarim kavanozlarim hep orda

Ama buna rağmen evim küçük olduğundan evim de kalabalık
Benim tek çarem 3+1 e çıkmak
Çünkü 76 metrekare eve 5 kişi sığamıyoruz artık 😂

Başlığı görünce dikkatimi çekti tıkladım. Şimdi farkettim daha önce eitketlendigimi 😂

Benim evimde o kadar çok ıvır zıvır var ki atmaya eşimin yada benim kiuamadigim 🤦‍♀️
Ütü masam yok bu arada 😂 olsa koyacak yerim yok 😂

Apartmanın bodrumda da herkes ait yer var. Oraya eski mutfak dolaplarımi yerleştirip salça, turşu sirke vs

Eşimin alet ıvır zivirlari kazanlarim kavanozlarim hep orda

Ama buna rağmen evim küçük olduğundan evim de kalabalık
Benim tek çarem 3+1 e çıkmak
Çünkü 76 metrekare eve 5 kişi sığamıyoruz artık 😂
Eski mutfak dolabımin bir kısmını balkona koydum .eşime ayak taktirdim o dolaba da recellerimi ve stokladigim deterjan çay vb şeyleri koyuyorum.

Konu sahibine şunu söyleyeyim yarin bir gün yatak odama dolap yaptırmayı düşünüyorum. Kolon ile Dolabın dis kısmına ütü masami araya koyup
Dolap içine koyabilecegim şekilde ütü ve süpürge koymak için yer yaptırmayı düşünüyorum. Çok saçma olabilir ama bunun süpürgem de çocuk odasında

Misafir gelince oynamasinlae diye yatak odama sakliyorum🤦‍♀️

Okurken darlandım, Allahtan imkanınız var da bol bol yeriniz varmış ama. Sanırım size de bizim gibi güzel bir ayıklama işlemi görünüyor 🥹
Sürekli atıyorum aslında sadece alışverişlerimizi toplu yapıyoruz. Bir de yatılı misafir sebebi ile yastık yorgan nevresim çok, çocukların oyuncakları vs derken atılmıyor da.. 4,5 yaşındaki çocuğun kaydırağından salıncağa hepsini verdim mesela beşik part yatak şimdi tekrar hamilelik oldu hepsi baştan yani atmasam ev ne olacak bilemiyorum ama hem öğretmen olup hem hukuk okuyunca kitap yığınları var her yerde

Sürekli atıyorum aslında sadece alışverişlerimizi toplu yapıyoruz. Bir de yatılı misafir sebebi ile yastık yorgan nevresim çok, çocukların oyuncakları vs derken atılmıyor da.. 4,5 yaşındaki çocuğun kaydırağından salıncağa hepsini verdim mesela beşik part yatak şimdi tekrar hamilelik oldu hepsi baştan yani atmasam ev ne olacak bilemiyorum ama hem öğretmen olup hem hukuk okuyunca kitap yığınları var her yerde
Hayırlı olsun bebişiniz.
Hem öğretmen olup hem hukuk okumak, maşallah

X