Ev, Evlilik tapu işlemleri

Eşinin ailesi de yıllarca okuttu, onlar da düğünlerde takı taktı. O zaman eş ailesi de alsın. Gelinle damat düğünden sadece borçla çıksın. Hak mı bu o zaman. Kocanız erkek tarafının taktığı altınları seni okuttuk diye alıp vermese cidden böyle düşünür müsünüz, sanmam.
Biz evlendiğimizde ailelerimizin bize uyguladığı tarife bu.
Düğünler yapıldı, şahsımıza takılan bilezik ve borcunu bizim ödeyeceğimiz altınlar bize verildi (yakın arkadaşlarımızın)
Diğer takılan çeyrekleri aileler aldı.

Takılarımı bende anneme vermiştim ama benim ahım şahım birşeyim yoktu. 5 6 çeyrek bikaç bin nakit vardı. Düüğünü o yapıyor diye vermiştim. Yani kocamın evine sadece kız tarafından takılan bileklikler ve kelepçelerle geldim gerisi tamamen erkek tarafının taktığı altınlardı. Üstüne eşim kendi altınlarını da bana vermişti. Ve evi de ikimizin üstüne yaptık biz. Siz fazla safsınız

Bence çok planlı hareketler.Esiniz sizi sevmiyor ve deger vermiyor.Boşanmayı bile şimdiden hesaba katmış,boşanırsanız sizi dımdızlak ortada bırakmayı planlıyor.Ailem kabul etmiyor deyin ve takılarınızı güvenli bir yerde tutun.

Bence çok planlı hareketler.Esiniz sizi sevmiyor ve deger vermiyor.Boşanmayı bile şimdiden hesaba katmış,boşanırsanız sizi dımdızlak ortada bırakmayı planlıyor.Ailem kabul etmiyor deyin ve takılarınızı güvenli bir yerde tutun.
Aradaki yorumları okumadan yazdım.Dizin ailenizle de ilgili farklı durumlar varmış .

ben açıkçası hiç sahiplenemiyorum takıları yani sanki onların gbi geliyor bunun sebebi ise annem kız tarafının takılarını bize vermedi bu yüzden eşime ve onların tarafına karşı bir eziklik duyuyorum
Sizin takılarınıza anneniz niye el koydu? Ne tuhaf ailelere denk gelmişsiniz. Anne tuhaf, koca tuhaf...

Altın kanunen kadının hakkıdır. Yani evin yarısını siz ödemiş oluyorsunuz. Boşanınca da yarı yarıya pay edileceğine göre haksız bir kazanç elde etmiş olmuyorsunuz.
Kabul etmeyin.

Bakın ben avukatım. Düğün takılarının tamamı kadına ait değil. Sadece eşinin verdiği düğün hediyesi kadının. Bir de kıza kendi ailesi ve akrabalarının taktığı takılar ki onları kendi ailesine vermiş konu sahibi. Yoksa erkek tarafının erkeğe taktığı takılar paralar falan kadına ait değil. Ortada iki milyonluk takı varsa bunun zaten dörtte üçü erkeğin kendine ait takılan para ve altındır. Kadına takılanları ailesi almış zaten.Kendine eşi tarafından takılan beş altı bilezik için evin tapusunun yarısını isterse o evlilik orada biter. Çünkü madem o kadar kendi hakkını savunuyordun ailene neden hesap sormadın derler adama. Adam zaten kadının parasına karışmıyormuş, yetişkin çalışan bir kadın eşi iki yıldır ondan ev için para bile almamışken adamın ve ailesinin zaten kendinin aldığı takıların peşine düşüp dört milyonluk evin yarısını istemek hoş bir davranış değil. Kocasına bunu dediği anda o evlilik biter. Kendi ve ailesi haksız çünkü. Üzüm yemek ve bağcı dövmek farklı şeyler. Madem adam parasına karışmıyor, konu sahibi kendi parasını biriktirip kendi güvencesini sağlayabilir. Tabi konu sahibi kendi bilir. Ama adama bu konuyu açtığında adam asla o kadına aynı gözle bakmaz. Çünkü konu sahibi ailesinin rezil davranışına rağmen adamı onlarla muhattap etmeye devam etmiş. Şimdi adamın ailesi neredeyse paranın tamamı kendi ve kendi sülalelerinden gelen para ile oturmaları için ev verdiği halde o aileye aç gözlü muamelesi ederse o evlilik iflah olmaz. Konu sahibi de o aç gözlü ailesi ile oturup bir ömür maaşını yedirir. Herkes kocası gibi o senin maaşın demez çünkü.
Hukuk ile ilgili ziyadesiyel bilgim var, su yazdiginizla avukat olmadiginiza iddiaya girerim ama gerek yok. Avukat olmaniz her konuya hakim olacaginiz anlamina gelmiyor. Bir kere ziynet esyasi ile altin ayni sey degildir. Aksine yerel orf adet olmadikca kim tarafindan kime takildigina bakilmaksizin ziynet esyalari kadina aittir. Para altin da ese bagislanmistir, es ailesinin buna karisma hakki yoktur. Hangi yargitay karari sadece esin ese taktigi ese aittir diyor yazarsaniz hepimiz bilgilenmis oluruz. Diger kisimlar icin onceki mesajimi tekrar ediyorum. Benim diyecegim bu kadar.

Hukuk ile ilgili ziyadesiyel bilgim var, su yazdiginizla avukat olmadiginiza iddiaya girerim ama gerek yok. Avukat olmaniz her konuya hakim olacaginiz anlamina gelmiyor. Bir kere ziynet esyasi ile altin ayni sey degildir. Aksine yerel orf adet olmadikca kim tarafindan kime takildigina bakilmaksizin ziynet esyalari kadina aittir. Para altin da ese bagislanmistir, es ailesinin buna karisma hakki yoktur. Hangi yargitay karari sadece esin ese taktigi ese aittir diyor yazarsaniz hepimiz bilgilenmis oluruz. Diger kisimlar icin onceki mesajimi tekrar ediyorum. Benim diyecegim bu kadar.
Avukat değilsiniz ve yüzeysel ve yanlış bilginiz ile ahkam kesiyorsunuz. Üstelik saçma bir biçimde mesleğimi sorgulama haddini gösteriyorsunuz. Düğün takılarından sadece kadına takılanlar kadınındır. O yüzden mahkemede video görüntüleri bile sunulır kadına ne takılmış diye. Erkeğe takılanlar onundur ve onlar karşılıksız kazanım yani hediye olduğu için aynı kadın gibi erkeğin şahsi malıdır edinilmiş mal rejimine bile tabi değildir. Ziynet kadınındır dedikleri düğünde kadına eşinin ve ailesinin taktığı bilezik ve kolye gibi altındır. Yoksa düğünde erkeğe takılan değil. Burada birçok avukat var benden başka onlar bile haklı olduğum için düzeltme yapmamışken sizin yaptığınız komik olmuş. O yüzden düğünde erkek tarafı erkeğe kız tarafı kadına takar ve aile mahkemelerinde düğün görüntüleri izlenir bilirkişi marifeti ile kadına ne takılmış diye. Burada yalan yanlış bilgi ile birilerine gaz vermeden önce düşünün. Adam zaten kötü niyetli olsa kadının maaşına karışır. İki yıldır kadından para bile talep etmemiş ki etse hakkı var çünkü o evde ikisinin giderini de adam karşılıyor. Kızın o yüzsüz ailesi ile muhattap olmak zorunda kalmış, şimdi kadın geliyor kendi ailesine bakmadan adamın ailesine laf ediyor. O adam o zaman konu sahibini boşar. Kızda o vampir ailesinin elinde kalır bir ömür maaşını yedirir. Kadın haklarını savunurum ama çalışan bir kadının kocası maaşına bile karışmadığı halde üç beş bilezik için koacası ile ara bozması evliliğe dinamit koymasını anlamam. Kadın zaten maaşı ile iki yılda o ziyneti çıkarır.

Avukat değilsiniz ve yüzeysel ve yanlış bilginiz ile ahkam kesiyorsunuz. Üstelik saçma bir biçimde mesleğimi sorgulama haddini gösteriyorsunuz. Düğün takılarından sadece kadına takılanlar kadınındır. O yüzden mahkemede video görüntüleri bile sunulır kadına ne takılmış diye. Erkeğe takılanlar onundur ve onlar karşılıksız kazanım yani hediye olduğu için aynı kadın gibi erkeğin şahsi malıdır edinilmiş mal rejimine bile tabi değildir. Ziynet kadınındır dedikleri düğünde kadına eşinin ve ailesinin taktığı bilezik ve kolye gibi altındır. Yoksa düğünde erkeğe takılan değil. Burada birçok avukat var benden başka onlar bile haklı olduğum için düzeltme yapmamışken sizin yaptığınız komik olmuş. O yüzden düğünde erkek tarafı erkeğe kız tarafı kadına takar ve aile mahkemelerinde düğün görüntüleri izlenir bilirkişi marifeti ile kadına ne takılmış diye. Burada yalan yanlış bilgi ile birilerine gaz vermeden önce düşünün. Adam zaten kötü niyetli olsa kadının maaşına karışır. İki yıldır kadından para bile talep etmemiş ki etse hakkı var çünkü o evde ikisinin giderini de adam karşılıyor. Kızın o yüzsüz ailesi ile muhattap olmak zorunda kalmış, şimdi kadın geliyor kendi ailesine bakmadan adamın ailesine laf ediyor. O adam o zaman konu sahibini boşar. Kızda o vampir ailesinin elinde kalır bir ömür maaşını yedirir. Kadın haklarını savunurum ama çalışan bir kadının kocası maaşına bile karışmadığı halde üç beş bilezik için koacası ile ara bozması evliliğe dinamit koymasını anlamam. Kadın zaten maaşı ile iki yılda o ziyneti çıkarır.
Evet sayfadaki butun avukatlar da sizi takip ediyor sizin yorumlarinizi okuyor, duzeltmekle ugrasacakti zaten. Boyle bir mantik yurutme seklini umarim savunma olarak kullanmiyorsunuzdur. Ben sizden basit bir bicimde Yargitay karari istedim, sadece kunye belirtmeniz de yeterli olur. Senin sozune karsi benim sozum demekle iddiami curutmus olmuyorsunuz. Avukatsınız ya bilirsiniz hani delillendirme nedir, ispat nedir. Ben hatanizi duzeltiyorum bakin: Yargitay HGK 13.4.2021 tarih 2017/3-1038 E. 2021/458 K. Nolu karariyla aksine yerel orf adet olmadikca kim tarafindan kime takildigi onemli olmaksizin kadina aittir. Simdi burada kararin kisa ozetini verdim, arama motorlarindan tam metni bulursunuz. Kalan kismi okumaya zahmet etmedim ustunkoru hala ayni seyleri yazmissiniz. Cevabim bkz. Iki onceki yorumum.

Bu konuda şöyle birşey var bence damat tarafı zaten varlıklı diye düşündüler insanlar senelerce gittikleri düğünlerde millete altın taktılar ve o altınlar kızlarının düğününde toplandı burda kızın altında bir hakkı olduğunu düşünmüyorum kızı okumuşlar çeyiz yapmışlar bilezik takmışlar kızın burda kendini ezik ve suçlu hissedeceği birşey yok gelin olarakta bana takılan altını benim hakkım gibi görmüyorum benim hakkım eşimden istediğim mehirdir gerisiyle istediklerini yapsınlar
Okutmuslar ne ya, dünyaya bir çocuk getiriyorsan maddi manevi bunun bir zahmeti olacağını biliyorsun. Ebeveyn olarak sorumluluklarini yerine getirmişler

Genel kurul kararının aksini savunan 2020/240 sayılı bir genel kurul kararı daha var. Uygulama birliği yok ve aksine karar veren birçok bölge adliye kararı var. Kaldı ki sizin kararda örf ve adet kıstası var adet başka ise erkek de alabilir diyor. Bu olayda zaten kadın kendi altınlarını direk kendi almayıp ailesine vererek takıların kendinin değil düğünü yapan tarafların olduğunu kabul etmiş ki mülkiyet iddiasını kaybetmiş bunu erkek tarafı çok kolay ispatlar. Ez cümle millete gaz vermeden önce iyi düşünün. Kaldı ki benim bir çıkarım da yok sadece çok boşanma gördüm konu sahibinin eşi gibi iyi niyetli maaşına karışmayan adamda çok yok. Sizin gibilerin gazı ile bu konuda koca ile ters düştüğünde sonu boşanmaya kadar gider. Benzer bir olay kendi müvekkilimin başına geldi. Ben bir kadın olarak çok üzüldüm. Buna benzer bir olayda adam boşanma davası açmıştı müvekkilimin kız geldiğinde ki kendisi hemşerim ve tanıyordum ben para kazanacak olmama rağmen acıdığımdan yapma bak kocan haklı dedim, ama etrafında gaz veren çok. Adamın nasıl gözü döndü ise tüm şartları kabul edip anlaşmalı boşandı ki çekişmeliye dönse o kadar almazdı kız. Kız baba evine döndü, tüm tazminata ailesi çöktü, kızın maaşını da elinden alıp bir de kocanı elinde tutamadın diye kıza yapmadıklarını bırakmadılar. En son kızın psikolojik tedavi gördüğünü duydum. Adamsa iki seneye kalmadan yeni birini buldu evlendi zaten kızın da psikoloji ondan sonra iyice bozulmuş.

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.
Amaaa sizzzz 😲 düğün takıları sizin değil mi niye annesinin üstüne alıyorsunuz buna nasıl tamam dersiniz? Ay ben gerçekten anlamıyorum ve şaşırarak okuyorum bazı konuları yaaa 😳

Genel kurul kararının aksini savunan 2020/240 sayılı bir genel kurul kararı daha var. Uygulama birliği yok ve aksine karar veren birçok bölge adliye kararı var. Kaldı ki sizin kararda örf ve adet kıstası var adet başka ise erkek de alabilir diyor. Bu olayda zaten kadın kendi altınlarını direk kendi almayıp ailesine vererek takıların kendinin değil düğünü yapan tarafların olduğunu kabul etmiş ki mülkiyet iddiasını kaybetmiş bunu erkek tarafı çok kolay ispatlar. Ez cümle millete gaz vermeden önce iyi düşünün. Kaldı ki benim bir çıkarım da yok sadece çok boşanma gördüm konu sahibinin eşi gibi iyi niyetli maaşına karışmayan adamda çok yok. Sizin gibilerin gazı ile bu konuda koca ile ters düştüğünde sonu boşanmaya kadar gider. Benzer bir olay kendi müvekkilimin başına geldi. Ben bir kadın olarak çok üzüldüm. Buna benzer bir olayda adam boşanma davası açmıştı müvekkilimin kız geldiğinde ki kendisi hemşerim ve tanıyordum ben para kazanacak olmama rağmen acıdığımdan yapma bak kocan haklı dedim, ama etrafında gaz veren çok. Adamın nasıl gözü döndü ise tüm şartları kabul edip anlaşmalı boşandı ki çekişmeliye dönse o kadar almazdı kız. Kız baba evine döndü, tüm tazminata ailesi çöktü, kızın maaşını da elinden alıp bir de kocanı elinde tutamadın diye kıza yapmadıklarını bırakmadılar. En son kızın psikolojik tedavi gördüğünü duydum. Adamsa iki seneye kalmadan yeni birini buldu evlendi zaten kızın da psikoloji ondan sonra iyice bozulmuş.
Paylasimlarimda yeterince aksine yerel orf adet yoksa ibaresini gecirdigimi dusunuyorum. Bu yuzden gaz verme ithaminizi bana karsi kullandiysaniz yine mesajlarimi tekrar okumanizi tavsiye ederim. Son paylastiginiz ornekte baba evine donunce mutsuz perisan olmasi, evliligi birligi icinde mutlu olduguna karine degil, neticede evliliginde bir sorun varmis ki iddia ettiginiz gibi gaza gelebilmis. Evliligi saglam olan birinin baskalarinin gazi ve para icin evliligini bitirmesi hayatin olagan akisina aykiri. Sonrasindaki surec oncesini baglamaz. Bu tarz dramatize edilmis orneklerle bosanma istek ve iradesine sahip kadinlara da kir dizini otur bak sonrasi da cok kotu mesajini vermeyi de ben dogru bulmuyorum. Konu sahibinin konusunu saptirmamak adina sizinle daha fazla yorumlasmama karari aldim. Iyi gunler.

Okutmuslar ne ya, dünyaya bir çocuk getiriyorsan maddi manevi bunun bir zahmeti olacağını biliyorsun. Ebeveyn olarak sorumluluklarini yerine getirmişler
Bu kafada çok insan var okuttum evlendirdim yararını göremedim diyorlar ciddi ciddi damatla konuşmak isteyen var yatırım olarak görüyorlar doğru mu değil ama hayat şartları diye birsey var ben okuyamadım mesela babam canını verirdi ama battı çalışmak zorunda kaldık bazı şeyler sorumluluk olsa bile yerine getirilemiyor

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.
Sakın asla ailesi üzerine olmasın. Bizim üzerimize olsun yoksa almayalım de. İlla ailem derse ortak olsun de seninle annesi üzerine

sevgili arkadaşlar biz sorunu eşim ile çözdük artık yorum yazmanıza gerek kalmadı herkese yorumlarından dolayı teşekkürlerimi sunarım

Bu kafada çok insan var okuttum evlendirdim yararını göremedim diyorlar ciddi ciddi damatla konuşmak isteyen var yatırım olarak görüyorlar doğru mu değil ama hayat şartları diye birsey var ben okuyamadım mesela babam canını verirdi ama battı çalışmak zorunda kaldık bazı şeyler sorumluluk olsa bile yerine getirilemiyor
Sizin durumunuz ayrı, şartlar okumaniza mâni olmuş, benim söylediğim "o kadar okutmuşlar,.meslek sahibi yapmışlar altınları almaları normal" düşüncesine

X